21 lat od nocnej zdrady

Numer 526 - 04.06.2013Temat Dnia

POLITYKA ROCZNICA OBALENIA RZĄDU JANA OLSZEWSKIEGO

Późnym wieczorem 4 czerwca 1992 r. od władzy odsunięty został rząd Jana Olszewskiego. Te wydarzenia nie bez powodu przeszły do historii pod nazwą „nocnej zmiany”. – Powodem frontalnego ataku na mój rząd były pomysły, które chcieliśmy zrealizować – mówi „Codziennej” premier Jan Olszewski. – Moja ocena „nocnej zmiany” nie zmieniła się w ciągu tych dwudziestu kilku lat – dodaje.
Jacek Liziniewicz, Wojciech Mucha
Rząd Jana Olszewskiego trwał ledwie pół roku w blisko ćwierćwiecznej historii III RP. Powołany w nowej rzeczywistości, na chwilę po upadku Związku Sowieckiego i działający w skrajnie trudnych warunkach politycznych gabinet upadł 4 czerwca. Dokładnie trzy lata po pierwszych, częściowo wolnych wyborach, które przez niektórych uznawane są za nieformalny „koniec PRL-u”.
Olszewski jako prezes Rady Ministrów od początku borykał się z trudnościami w utworzeniu stabilnej większości koalicyjnej. Głównie za sprawą innego od dominującego wówczas programu politycznego. Rząd od początku stawiał bowiem na silną integrację z NATO i Unią Europejską. Warto przy tym przypomnieć, że w marcu 1992 r. Lech Wałęsa wysunął niekonsultowaną z rządem, autorską koncepcję NATO-bis i EWG-bis, które podważały prozachodnie aspiracje rządu Olszewskiego. Wałęsa wymyślił również szczęśliwie niezrealizowaną koncepcji przekazania majątku sowieckich baz wojskowych w Polsce polsko-rosyjskim spółkom joint-venture.
– Rząd Jana Olszewskiego, choć obalony po niespełna sześciu miesiącach, na trwałe wyznaczył kierunek działania dla polskiego obozu niepodległościowego. Dotyczy to zarówno sfery gospodarczo-społecznej, dekomunizacji, jak i polityki międzynarodowej – mówi „Codziennej” Antoni Macierewicz ówczesny minister spraw wewnętrznych. – Obalenie rządu Jana Olszewskiego na długo opóźniło proces odbudowy w pełni niepodległego państwa polskiego

zawartość zablokowana

Autor: Wojciech Mucha, Jacek Liziniewicz


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
Ogłoszenie

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zaprasza Dnia 26 czerwca o godz. 10:30 na uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem J.E. arcybiskupa Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. W trakcie Mszy ksiądz arcybiskup udzieli naszemu współbratu, Wojciechowi Wójtowiczowi, święceń diakonatu oraz dokona instalacji relikwii św. Jana Pawła II.

Transmisja na żywo odbędzie się również na stronie www.tyniec.tvNasz Facebook


Nasz Twitter