Niemcy znów atakują Polskę

Numer 1310 - 05.01.2016ŚwiatPrzewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zadecydował, aby na najbliższym spotkaniu KE 13 stycznia br. komisarze zajęli się praworządnością w Polsce. Zdaniem unijnych, głównie niemieckich, polityków nowelizacja ustawy o mediach publicznych może zagrozić wolności słowa.

Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker wyznaczył na 13 stycznia pierwszą debatę na temat sytuacji rządów prawa w Polsce – czytamy w ogłoszonym w niedzielę krótkim komunikacie Komisji. Dyskusja na temat praworządności w Polsce jest związana z nowelizacją ustawy o mediach publicznych. Juncker chce wykorzystać nowe unijne prawo, funkcjonujące od 2014 r. Jeśli Komisja Europejska stwierdzi systemowe zagrożenie praworządności państwa członkowskiego, może rozpocząć z nim „konstruktywny dialog”. Jednak w wypadku gdy kraj nie zareaguje na propozycje zmian przedstawianych przez Brukselę, dla KE otwiera się możliwość wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia podstawowych wartości europejskich.
Gdyby do tego doszło w wypadku Polski, byłby to pierwszy raz, kiedy takie postępowanie zostało rozpoczęte przez Komisję. W efekcie może ono doprowadzić nawet do odebrania państwu członkowskiemu prawa głosu w Unii Europejskiej.
Podobne zarzuty stawiano pod koniec 2015 r. rządowi Viktora Orbána. O sytuacji w Polsce chce również dyskutować Parlament Europejski. 19 stycznia br. podczas sesji plenarnej w Strasburgu planowana jest debata w tej sprawie.
Zdaniem części unijnych polityków nowe prawo w Polsce jest kontrowersyjne

zawartość zablokowana

Autor: Sabina Treffler


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
Ogłoszenie

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zaprasza Dnia 26 czerwca o godz. 10:30 na uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem J.E. arcybiskupa Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. W trakcie Mszy ksiądz arcybiskup udzieli naszemu współbratu, Wojciechowi Wójtowiczowi, święceń diakonatu oraz dokona instalacji relikwii św. Jana Pawła II.

Transmisja na żywo odbędzie się również na stronie www.tyniec.tvNasz Facebook


Nasz Twitter