Rolnicy utracą sezonowych pracowników

Numer 1377 - 24.03.2016Gospodarka


PRAWO UNIJNE Wprowadzenie za pół roku wymaganych przez Unię ostrzejszych reguł zatrudniania przy pracach sezonowych
poważnie ograniczy rolnikom możliwość tymczasowego zatrudniania obcokrajowców spoza UE, głównie z Ukrainy.
Kwestia ta była w ubiegłym tygodniu tematem rozmów, które w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzili przedstawiciele NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” z rejonu Grójca i Płońska oraz władz samorządowych regionu. W spotkaniu uczestniczyli wiceminister resortu pracy Stanisław Szwed oraz senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Rady Krajowej NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.
Obecnie procedura uproszczona, nazywana także procedurą oświadczeniową, pozwala obywatelowi jednego z sześciu państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdowy, Rosji i Ukrainy, zatrudnić się w Polsce raz na 12 miesięcy przez pół roku bez konieczności uzyskiwania zezwolenia na pracę. Warunkiem jest bezpłatne zarejestrowanie przez pracodawcę w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Na tej podstawie może on się ubiegać o wizę uprawniającą do wykonywania pracy w Polsce.
Z takiej formy krótkoterminowego zatrudniania obcokrajowców powszechnie korzystają rolnicy prowadzący pracochłonne uprawy truskawek, borówek, jabłek i innych owoców. Po 30 września br., zgodnie z dyrektywą unijną z lutego 2014 r

zawartość zablokowana

Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się
Ogłoszenie

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu zaprasza Dnia 26 czerwca o godz. 10:30 na uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem J.E. arcybiskupa Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. W trakcie Mszy ksiądz arcybiskup udzieli naszemu współbratu, Wojciechowi Wójtowiczowi, święceń diakonatu oraz dokona instalacji relikwii św. Jana Pawła II.

Transmisja na żywo odbędzie się również na stronie www.tyniec.tvNasz Facebook


Nasz Twitter