fot. Igor Smirnow/Gazeta Polska

Czy 500+ trzeba rozliczać w PIT?

numer 1652 - 17.02.2017Publicystyka

Termin złożenia najpopularniejszych formularzy PIT-37 mija w tym roku 2 maja. Biorąc pod uwagę, że w 2016 r. blisko 2,8 mln rodzin skorzystało ze świadczenia 500+, otrzymując łącznie ponad 17 mld zł, pojawiają się pytania o konieczność rozliczenia świadczenia.

Zgodnie z art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wszelkie świadczenia rodzinne, wychowawcze czy zasiłki pielęgnacyjne są zwolnione z PIT. W związku z tym rodziny pobierające świadczenia w ramach programu 500+ na drugie i kolejne dziecko nie muszą wliczać ich do zeznania podatkowego, a tym samym podstawa opodatkowania w ich wypadku nie ulega zmianie. Dotyczy to również rodziców lub opiekunów, którzy po spełnieniu odpowiedniego kryterium dochodowego pobierają świadczenie na jedno dziecko.

Organa państwa nie będą do podatników pobierających świadczenia 500+ przesyłały informacji o otrzymanej w 2016 r. pomocy. Nie ma również znaczenia, czy rodzina z dwójką dzieci pobiera jedynie 500 zł, czy kilka tysięcy złotych w wypadku rodzin wielodzietnych. Świadczenia zwolnione są z podatku PIT bez względu na ich wysokość



zawartość zablokowana

Autor: Krzysztof Bałękowski


Pozostało 51% treści.

Chcesz przeczytać artykuł do końca? Wyślij SMS i wprowadź kod lub wykup prenumeratę i zaloguj się.

Dostęp do artykułu
wyślij sms o treści GP1 na numer 7155
koszt 1 zł (1,23 zł brutto)
Prenumerata
Mam dostęp
zaloguj się