Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Przekaż TERAZ » x

Pieniądze nie mają wakacji

Dodano: 28/07/2017 - numer 1786 - 28.07.2017
Wakacje to odpoczynek od pracy i – przyznajmy – wydawanie pieniędzy na wyjazdy, urlopy i związane z tym atrakcje. Jednak nasze finanse urlopu nie potrzebują i mogą w tym czasie dla nas zarabiać.
By dać pieniądzom szansę na „pracę”, nie należy ich trzymać na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Gdy chcemy ulokować jakąś kwotę lub rozpocząć systematyczne oszczędzanie dla zbudowania kapitału na większy zakup, emeryturę lub po prostu „na czarną godzinę”, w ofercie PKO Banku Polskiego znajdziemy  pełną gamę produktów finansowych umożliwiających bardziej efektywne oszczędzanie. Są tu nie  tylko tradycyjne lokaty bankowe, ale również lokaty strukturyzowane oraz inne produkty powiązane z lokowaniem w papiery wartościowe. 
O ile tradycyjną lokatę możemy otworzyć za pośrednictwem bankowości elektronicznej (iPKO) oraz aplikacji mobilnej (IKO), o tyle po lokatę strukturyzowaną trzeba się udać do oddziału w okresie tzw. subskrypcji, trwającej zwykle około trzech tygodni. Są to produkty oferowane w sposób nieregularny i wykorzystują takie narzędzia jak kursy walut, surowców, akcji, wartości indeksów giełdowych.
Jeśli jednak nie trafiliśmy na taką subskrypcję lub nie lubimy na bieżąco śledzić zmian oprocentowania, czekają na nas gotowe instrumenty długoterminowego inwestowania.
Program PKO Akcjomat wykorzystuje możliwość lokowania w jednostki udziałowe funduszy inwestycyjnych. Środki trafiają najpierw do bezpiecznego subfunduszu PKO Skarbowy i przez 12 miesięcy są stopniowo przenoszone do wybranego przez klienta funduszu lub portfela funduszy. Dzięki temu maleje ryzyko wejścia w docelową inwestycję w niewłaściwym momencie. 
Lokuj lub inwestuj 
Jeśli jesteśmy już inwestorami i korzystamy z  lokat wymagających systematycznych wpłat, warto pamiętać o ustawieniu zlecenia stałego przelewu z podstawowego rachunku. Dzięki temu pieniądze będą terminowo trafiały na wybrany produkt oszczędnościowy czy inwestycyjny. 
Takie rozwiązanie wbudowane jest domyślnie w Program Budowania Kapitału. Środki trafiają na lokatę oprocentowaną w skali roku w relacji do międzybankowej stopy WIBOR 3M – co 3 miesiące oszczędzania od daty otwarcia lokaty wyliczane według wzoru: WIBOR 3M pomniejszony o 0,5 proc. 
Na systematyczne inwestowanie nawet niewielkich kwot pozwalają produkty PKO Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Jednostki udziałowe funduszy inwestycyjnych tego towarzystwa można kupować już od 100 zł. Zakupów dokonuje się w dowolnym cyklu, np. co miesiąc lub dwa albo raz na kwartał. W jednostki udziałowe funduszy można inwestować samodzielnie, wybierając rodzaj funduszy lub skorzystać z gotowych Portfeli Inwestycyjnych PKO TFI, skonstruowanych tak, aby optymalizować relację oczekiwanego poziomu ryzyka do oczekiwanej zyskowności inwestycji. Długoterminowa inwestycja w fundusze PKO TFI to „umowa o pracę” dla naszych pieniędzy. Co należy zrobić, by pracowały dla nas? Zacząć je inwestować!
Systematycznie i strategicznie
Aby rozpocząć przygodę z inwestowaniem w fundusze, nie musimy dysponować pokaźną sumą. Wpłaty mogą zaczynać się już od 100 zł. Nawet niewielkie, ale systematycznie wpłacane środki dają nam szansę na zadowalające zyski.
Zanim zdecydujemy się na inwestycję w fundusze, powinniśmy ustalić strategię inwestycyjną.
Co wziąć pod uwagę? 
• Cel, na jaki oszczędzamy, oraz oczekiwany zysk z inwestycji – to ułatwi wybór odpowiedniego produktu.
• Nasze możliwości finansowe.
• Czas, czyli to, jak długo jesteśmy gotowi oszczędzać. Jeśli czas ten jest krótki, powinniśmy wybrać inwestycje bardziej przewidywalne, przy dłuższym okresie inwestycji (powyżej pięciu lat) udział akcji w portfelu może być większy. Zawsze jednak należy pamiętać, że zaangażowanie w fundusze to inwestycja długoterminowa.
• Poziom ryzyka inwestycyjnego, jaki jesteśmy w stanie zaakceptować. Fundusze inwestujące w bony skarbowe i obligacje będą charakteryzowały się mniejszym ryzykiem inwestycyjnym od funduszy akcyjnych.
• Zysk – im wyższych potencjalnych zysków oczekujemy, tym większe ryzyko powinniśmy założyć. 
Na starcie warto posłuchać fachowca. Doradca pomoże nam w otwarciu rachunku-rejestru uczestnika w wybranym funduszu. Jako uczestnicy w każdej chwili możemy dokupić dowolną liczbę jednostek funduszu. Wystarczy dokonać np. przelewu na rachunek wybranego funduszu, w tytule wpłaty podając numer swojego rejestru. 
W co inwestować?
Jeśli zamierzamy inwestować przez kilka lat i bez drżenia przyjmiemy wahania ceny jednostek uczestnictwa, warto zainteresować się funduszami akcyjnymi. Jeśli wolimy krótszy horyzont czasowy, lepiej wybrać fundusze gotówkowe, których jednostka uczestnictwa nie powinna ulegać znacznym wahaniom.
Oferta PKO TFI zaspokoi wszelkie potrzeby i możliwości inwestorów.
Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO) to ok. 30 różnorodnych propozycji:
• gotówkowe i pieniężne; papierów dłużnych (obligacji) – inwestują w bezpieczne obligacje i bony skarbowe; mieszane (hybrydowe) – to mieszanka strategii bezpiecznej i agresywnej; akcyjne – portfel inwestycyjny składa się w większości z akcji, obejmują wiele regionów świata, a każdy z nich charakteryzuje inny poziom ryzyka.
• Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (FIZ) to grupa funduszy dostępna dla węższej grupy klientów w ściśle określonym terminie. Minimalna kwota inwestycji w funduszach zamkniętych jest znacznie wyższa niż w otwartych. 
• Portfele Inwestycyjne – gotowe propozycje podziału środków między wyselekcjonowane subfundusze z oferty PKO TFI. Różnią się rekomendowanym okresem inwestycyjnym, a także stopniem ryzyka.
• Programy Systematycznego Oszczędzania (PSO) to systematyczne odkładanie nawet niewielkich kwot na dowolne cele życiowe. Dostępne w różnych wariantach opartych na depozytach i inwestycjach. To dobry sposób na budowanie kapitału. 
• Pakiet Emerytalny – wykorzystujące potencjał trzech produktów oszczędnościowych: Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE); Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE) i Wyspecjalizowanego Programu Inwestycyjnego (WP).

• Do inwestowania należy podchodzić bez emocji
– utrudniają one podejmowanie racjonalnych decyzji.
Zarówno lęk przed stratą, jak i nieodparta chęć
szybkiego zarobku motywują tysiące inwestorów
na całym świecie do dokonywania częstych, lecz
niekorzystnych transakcji inwestycyjnych. Dlatego
najlepsze rezultaty osiągają ludzie konsekwentni.
• warto dywersyfikować swoje fundusze, tzn.
inwestować w fundusze o różnym stopniu ryzyka – to
pomoże zminimalizować ryzyko ewentualnej straty
lub jej rozmiar.
• unikajmy inwestowania podczas hossy i wycofywania
się w czasie bessy. Kiedy hossa wchodzi w najgorętszy
okres, o inwestowaniu w akcje mówią wszyscy. Każdy
moment na inwestycje jest dobry, jeśli dokonuje
się ich zgodnie z regułami, a nie pod wpływem
medialnych doniesień i niepotrzebnych emocji.
Więcej na portalu edukacji ekonomicznej:

www.bankomania.pkobp.pl
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze