Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

PGZ S.A. i IAI razem dla Wojska Polskiego

Dodano: 31/07/2017 - numer 1788 - 31.07.2017
fot. mat. pras.
fot. mat. pras.
Największe polskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe podpisało 20 lipca umowę o współpracy z izraelską firmą Israel Aerospace Industries (IAI). Porozumienie dotyczy m.in. pracy nad dronami taktycznymi. Odrębną umowę o wspólnym działaniu PGZ S.A. zawarł również z wchodzącymi w skład IAI ELTA Systems.
Podpisany dokument jest krokiem ku wzmocneniu współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową, IAI oraz wchodzącym w jego skład producentem systemów elektronicznych dla wojska – ELTA Systems. Ta ostatnia firma oferuje m.in. nowoczesne aplikacje przeciwpożarowe oraz zaawansowane czujniki elektromagnetyczne. Natomiast sama współpraca Israel Aerospace Industries z PGZ S.A. poza dronami obejmuje także systemy walki elektronicznej oraz tankowce dla platform powietrznych. Na mocy porozumienia obydwie strony rozpoczną współpracę w zakresie marketingu, promocji i sprzedaży przyszłych produktów opracowywanych wspólnie, które będą również brane pod uwagę przez realizujących Program Modernizacji Technicznej (PMT) Sił Zbrojnych RP.
Doświadczenie wysokiej jakości
IAI jest największym izraelskim przedsiębiorstwem zajmującym się produkcją na potrzeby lotnictwa i sektora obronnego. Do jego głównych specjalizacji należą przede wszystkim zaawansowane systemy bezpieczeństwa, wykorzystywane na lądzie, na morzu oraz w przestrzeni kosmicznej. Przedsiębiorstwo słynie także z produkcji zaawansowanych systemów zapewniających łączność w czasie bitwy pomiędzy walczącymi żołnierzami. Ponadto IAI wyposaża izraelską armię w sprzęt używany w sektorze cyberbezpieczeństwa. Cenione są również produkowane przez nich satelity, rakiety oraz radary. Obecnie na orbicie znajduje się wyniesiony tam w 2010 r. model Ofeq 10. Nieoficjalnie mówi się, że jest to jedna z najbardziej zaawansowanych konstrukcji tego typu na świecie, zdolna dostrzec obiekty o wielkości poniżej 10 cm. IAI projektuje i produkuje odrzutowce biznesowe oraz przeprowadza remonty samolotów komercyjnych. Dysponuje również bazą umożliwiającą konwersję samolotów pasażerskich w transportowe. IAI ma ponad 40-letnie doświadczenie w produkcji systemów bezzałogowych. Pierwszy izraelski dron (UAV IAI Scout) wzniósł się w powietrze na początku lat 70. XX w. Łącznie izraelskie drony spędziły w powietrzu już ponad 1,5 mln godzin, prowadząc przy tym obserwacje wywiadowcze. Często były to zadania kluczowe dla zachowania pokoju w najbardziej zapalnych punktach świata. 
Perspektywa wspólnego sukcesu
Radości z podpisanej umowy nie kryje Prezes Zarządu Polskiej grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz. – Porozumienie o współpracy, które właśnie zostało podpisane, otwiera przed Polską Grupą Zbrojeniową perspektywę pozyskania nowych kompetencji przemysłowych i wykorzystanie ich nie tylko na rzecz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, ale także w innych projektach biznesowych, budujących bezpieczeństwo państw sojuszniczych. Możliwości kooperacji pomiędzy PGZ-etem i IAI są bardzo szerokie, obejmują również głęboki transfer innowacyjnych technologii lotniczych do spółek z Grupy PGZ. Z kolei prognozy biznesowe dotyczące potencjalnej realizacji wspólnych projektów są powodem do optymizmu – zaznaczył Wojnicz. 
IAI modernizuje w Polsce
Dla prezesa zarządu IAI współpraca z Polską Grupą Zbrojeniową S.A. jest niezwykle cenną inicjatywą. –  Oczekujemy z niecierpliwością na wyniesienie naszych interesów w Polsce na następny poziom wraz z naszymi partnerami z PGZ-etu. Jesteśmy pewni, że będzie to partnerstwo strategiczne i długoterminowe, które połączy zaawansowane możliwości technologiczne IAI oraz firm z Grupy PGZ. Ta synergia dostarczy rozwiązania dla modernizacji polskiej armii oraz wniesie wkład w polską gospodarkę i bezpieczeństwo – powiedział Prezes Zarządu Israel Aerospace Industries Joseph Weiss. Weiss poinformował również, że IAI jest gotowa włączyć się do pracy nad programem NAREW (przeciwlotniczy zestaw rakietowy krótkiego zasięgu). Przypomniał także, że Israel Aerospace Industries od ośmiu lat współpracuje przy modernizacji dla polskiego lotnictwa samolotów MiG-29. Nie ma też przeciwwskazań, by izraelska firma uczestniczyła w budowaniu w naszym kraju zdolności zwalczania pocisków balistycznych. Warto przypomnieć, że Izrael ma tego typu możliwości, dysponując pociskami Jerycho-2 i Jerycho-3. 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze