Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Konstytucja dla Biznesu coraz bliżej

Dodano: 07/10/2017 - numer 1846 - 07.10.2017

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ \ Stały Komitet Rady Ministrów przyjął pakiet projektów ustaw w ramach Konstytucji dla Biznesu. Pewne kwestie pozostawiono do rozstrzygnięcia na forum rządu – poinformował Stanisław Krakowski z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju.
Konstytucję dla Biznesu, na którą składa się pakiet pięciu projektów ustaw, wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas Kongresu 590 w Rzeszowie jesienią ubiegłego roku. Jak poinformował Krakowski, w toku prac nad ustawą zdecydowano, że będzie powołany rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, a także wycofano się z uprawnienia rzecznika do wstrzymania dowolnej kontroli. Te zapisy budziły sprzeciw związkowców.
Konstytucja ma przynieść istotną zmianę w funkcjonowaniu przedsiębiorców i poprawić jakość relacji między biznesem a administracją. Pierwotnie zakładała ona m.in. powołanie rzecznika przedsiębiorców z uprawnieniem do wstrzymania dowolnej kontroli, jeżeli byłaby ona prowadzona z naruszeniem prawa, a jej kontynuowanie groziłoby przedsiębiorcy niepowetowaną szkodą. Przewiduje też wprowadzenie: działalności nierejestrowej, ulgi na start, zasady prymatu numeru NIP jako podstawowego numeru przedsiębiorców.
Szef Stałego Komitetu Rady Ministrów, minister Henryk Kowalczyk, nie wie jeszcze dokładnie, kiedy rząd będzie mógł zająć się pakietem ustaw Konstytucji dla Biznesu. – Mam nadzieję, że może nawet pod koniec października, na przełomie października i listopada – powiedział Kowalczyk. Wyjaśnił, że teraz projektami zajmie się komisja prawnicza. – Najistotniejszą do rozstrzygnięcia przez rząd kwestią jest tzw. mały ZUS – mówi szef rządowych doradców. Chodzi o ulgę w opłacaniu składek przez przedsiębiorców. Przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej mogą oni płacić niższe składki.
Ministerstwo Rozwoju zaproponowało niższe składki na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców osiągających miesięczny przychód poniżej 2,5-krotności minimalnego wynagrodzenia. W tym roku kwota ta wynosi 5 tys. zł. Jak wyjaśnił Kowalczyk, resort rodziny proponuje, by ulga obowiązywała także w trzecim roku prowadzenia działalności, ale była trochę mniejsza. 
W niedawnym wywiadzie dla PAP-u Kowalczyk pytany, czy któreś z istotnych rozwiązań Konstytucji dla Biznesu, np. powołanie krytykowanego przez związkowców rzecznika przedsiębiorców, mogą zniknąć z projektu, odpowiedział, że nie. – Głos Solidarności zawsze bierzemy pod uwagę. Solidarność postuluje, by jednakową wagę przykładać do pracodawców i pracowników. Prawo przedsiębiorców mówi o przedsiębiorcach, w naturalny sposób nie uwzględnia pracowników. To wymaga oddzielnych regulacji. (...) Myślę, że należy ten problem rozwiązać, nowelizując np. ustawę o związkach zawodowych, kodeks pracy etc. Powinien pojawić się projekt, który będzie mówił o pracownikach – stwierdził.
Wcześniej – po protestach strony związkowej – zrezygnowano z koncepcji powołania komisji wspólnej rządu i przedsiębiorców, co pierwotnie zakładała Konstytucja dla Biznesu.
 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze