Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Porozumienie w sprawie Funduszy Norweskich

Dodano: 20/10/2017 - numer 1857 - 20.10.2017

ROZWÓJ \ Polska otrzyma 809,3 mln euro z Funduszy Norweskich, najwięcej spośród 15 państw beneficjentów. Na wsparcie społeczeństwa obywatelskiego zostanie przeznaczone z tej puli 53 mln euro. Podziałem pieniędzy zajmie się organizacja pozarządowa wyłoniona przez polsko-norweską komisję.
Norwegia w zamian za dostęp do Europejskiego Obszaru Gospodarczego przekazuje krajom unijnym Fundusze Norweskie. To już trzecia pula podziału, tym razem na lata 2016–2021. Polsce przypadło rekordowo dużo pieniędzy, bo aż 809,3 mln euro z puli liczącej ogółem ok. 2,8 mld euro. Dla porównania, Węgry dostaną 215 mln euro. W pierwszej edycji na lata 2004
–2009 otrzymaliśmy ponad 528 mln euro – za te pieniądze zrealizowaliśmy 413 projektów i programów. Z kolei na lata 2009–2014 przydzielono nam 578,1 mln euro i z tych funduszy dofinansowano ok. 1400 projektów.
Pieniądze na lata 2016
–2021 zostaną rozdzielone z opóźnieniem. Norwegia nie chciała bowiem się zgodzić, aby pula 53 mln euro z 809,3 mld euro, przeznaczona na rozwój społeczeństwa obywatelskiego, była zarządzana przez Fundację im. Stefana Batorego. Część organizacji pozarządowych, np. Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej, miało zastrzeżenia do tego, jak pieniądze te były dzielone.
Również wicepremier Piotr Gliński ocenił, że Fundacja Batorego ma „jasny profil ideologiczny” i nie jest dobrym rozwiązaniem, by rozdzielała te środki. Krytykowano ją za faworyzowanie w konkursach organizacji lewicowych, liberalnych, LGBTQ i feministycznych. Norwegowie nie zgodzili się też na to, aby tzw. operatorem funduszy stał się nowo powstający Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Ustawę powołującą tę instytucję podpisał prezydent.
Spór o to, kto będzie zarządzał środkami na „społeczeństwo obywatelskie”, trwał od 2015 r. Wreszcie udało się osiągnąć porozumienie polityczne, co do wykorzystania Funduszy Norweskich na ten cel. Ustalono, że zostanie powołana polsko-norweska komisja, która wyłoni organizację pozarządową zarządzającą tymi pieniędzmi.
Do 25 października ma być uzgodniona treść porozumienia. Ma być ono podpisane przed Bożym Narodzeniem tego roku. Jeśli tak się stanie, z początkiem przyszłego roku ruszą konkursy na wykorzystanie Funduszy Norweskich. Pieniądze można będzie przeznaczyć także na innowacyjność, zdrowie publiczne, wymiar sprawiedliwości i kulturę.

     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze