Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Łatwiejsza droga do odzyskania pieniędzy

Dodano: 06/11/2017 - numer 1870 - 06.11.2017
PRAWO \ W czerwcu br. Sejm przyjął tzw. Pakiet wierzycielski, który w połączeniu z nowelizacją kodeksu postępowania administracyjnego daje firmom narzędzia do lepszego badania wiarygodności płatniczej kontrahentów, pozwala szybciej odzyskiwać długi oraz ułatwia przeciwdziałanie powstawaniu zatorów płatniczych.
Większość nowych regulacji w ramach Pakietu wierzycielskiego, który jest elementem „100 zmian dla firm” autorstwa Ministerstwa Rozwoju, zacznie dopiero obowiązywać – zmiany dotyczące działalności Biur Informacji Gospodarczych (BIG) wejdą w życie 12 listopada 2017 r., natomiast 1 stycznia 2018 r. mają wejść w życie przepisy dotyczące np. rejestru należności publicznoprawnych (RNP).
Co ma zawierać rejestr należności publicznoprawnych i do czego służyć? Rejestr ma gromadzić informacje o zaległościach firm i osób fizycznych wobec Skarbu Państwa i samorządów, np. o niezapłaconych podatkach, karach administracyjnych czy grzywnach, których suma wynosi co najmniej 5 tys. zł. Chodzi jednak tylko o należności prawomocnie stwierdzone na podstawie wyroku sądu albo ostatecznej decyzji administracyjnej. Zbiór takich danych ma ułatwić przedsiębiorcom ocenę wiarygodności płatniczej kontrahenta. Informacje o konkretnej firmie będzie można sprawdzić rejestrując się bezpłatnie na portalu podatkowym. Uzyskanie danych o osobie fizycznej będzie wymagało jej zgody, ale już nie będzie ona konieczna w przypadku firm.
Z kolei nowelizacja  przepisów dotyczących BIG-ów ma usprawnić ich działanie. Biura mają sobie przekazywać informacje o dłużnikach, będą też mogły korzystać z rejestru należności publicznoprawnych oraz z Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości (dane m.in o bezskutecznych egzekucjach wobec dłużników). W praktyce oznacza to, że na podstawie wniosku złożonego w jednym BIG‑u zainteresowany będzie mógł otrzymać pełną informację o dłużniku pochodzącą z rejestrów wszystkich działających na rynku biur oraz rejestrów publicznych, w których takie dane są gromadzone.
Ustawa jednocześnie chroni dłużników, dając im możliwość wniesienia sprzeciwu wobec wpisu istniejącego w bazie BIG‑u oraz nakłada na biura obowiązek podawania informacji, że dłużnik uznaje dane roszczenie w rejestrze za przedawnione.
Zgodnie z nowymi przepisami dotyczącymi sporów w postępowaniu grupowym krótsze będą pierwsze, formalne etapy postępowania, zwiększy się także zakres merytoryczny spraw. W tym trybie będą mogli dochodzić swoich roszczeń też przedsiębiorcy. W postępowaniu grupowym będzie można ustalić np. odpowiedzialność za uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia (w wyniku np. katastrofy budowlanej czy komunikacyjnej). Z kolei spory o zapłatę niewielkich kwot mają być rozpatrywane w trybie uproszczonym. Górny limit wartości sporu dla takiego postępowania został podniesiony i wynosi 20 tys. zł.
Pod rygorem nowych przepisów łatwiej będzie można też odnaleźć majątek dłużnika – będzie on bowiem musiał ujawnić go w wykazie składanym komornikowi.
– Pakiet wierzycielski – mówi Arkadiusz Pączka, ekspert organizacji Pracodawcy RP – to świetny przykład tego, jak powinno powstawać prawo w Polsce. To przykład zasad tworzenia dobrych projektów ustaw, tworzenia dobrej legislacji oraz współpracy ze środowiskiem przedsiębiorców, którzy najpierw zdiagnozowali problem, następnie zgłaszali swoje postulaty na etapie tworzenia założeń Pakietu wierzycielskiego, a później uczestniczyli w etapie szerokiej konsultacji społecznej. Właśnie takiej współpracy oczekujemy od innych resortów – stwierdził ekspert.
Materiał powstał przy współpracy z PARP.
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze