Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

Rakiety Patriot coraz bliżej Polski

Dodano: 20/11/2017 - numer 1881 - 20.11.2017
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia
USA \ Decyzja Kongresu zmieni układ sił w Europie 
Departament Obrony USA przedstawił w piątek Kongresowi propozycję sprzedaży Polsce systemów rakietowych Patriot. Jest to jeden z głównych etapów procesu związanego z pozyskaniem przez Polskę tego strategicznego uzbrojenia. Rakiety gigantycznie wzmocnią potencjał polskiej armii i przyczynią się do skutecznego odparcia neoimperialnych dążeń Rosji. 
Przebywający na międzynarodowym Forum Bezpieczeństwa w Kanadzie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz ostrzegał w sobotę przed agresywną polityką Kremla. – Rosja nie przygotowuje się do obrony. Przygotowuje się do ataku – przyznał szef MON-u podczas dyskusji „Rapprochement with Russia: Post-Putin Prep” (Zbliżenie z Rosją: przygotowania do Rosji postputinowskiej). 
W piątek podległa amerykańskiemu Departamentowi Obrony Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) podała, że po uzyskaniu zgody Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż Polsce systemu rakietowego Patriot przekazała Kongresowi wymaganą notyfikację tej transakcji. 
Decyzja Pentagonu pokazuje, że główny sojusznik RP w NATO widzi potrzebę wzmocnienia polskiej armii w obliczu rosyjskiego zagrożenia. „Potencjalna sprzedaż Polsce najnowocześniejszego sprzętu militarnego jest zgodna z celami polityki zagranicznej i względami bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych” – czytamy w uzasadnieniu decyzji przedstawionej amerykańskiemu Kongresowi.
Zgodnie z obowiązującymi w USA regulacjami decyzję o sprzedaży uzbrojenia o wartości większej niż 50 mln dol. może zablokować w ciągu 15 dni amerykański Kongres. Mimo że administracja prezydenta Donalda Trumpa ma sporo kłopotów z przeforsowaniem swoich pomysłów przez Senat i Izbę Reprezentantów, zablokowanie sprzedaży systemu Patriot do Polski jest mało prawdopodobne. 
Oprócz systemów rakietowych w skład amerykańskiej oferty mają wchodzić także m.in. stacje dowodzenia i kontroli, systemy radarowe, części zamienne i sprzęt pomocniczy. Departament Obrony może też udzielić pomocy w szkoleniu polskich żołnierzy, a także rozmieszczeniu systemu na terenie RP. Jeśli umowa dojdzie do skutku, Polska będzie mogła przeprowadzać operacje obrony powietrznej i rakietowej razem z Holandią, Hiszpanią, Grecją i Niemcami, które już mają systemy Patriot.
Przedstawiciel firmy Raytheon, głównego producenta systemu, stwierdził w rozmowie z Agencją Reutera, że ostateczna wynegocjowana cena za pakiet uzbrojenia dla Polski może być mniejsza niż zakładane do tej pory 10,5 mld dol. 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze