Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Będą sankcje za niezapłacone faktury

Dodano: 28/11/2017 - numer 1888 - 28.11.2017

PODATKI \ Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Finansów przygotowują ustawę, która ma zdyscyplinować nierzetelnych przedsiębiorców do zapłaty faktury lub należności wynikającej z umowy. Niesolidnego dłużnika spotkają sankcje, jeśli w ciągu 120 dni nie ureguluje płatności.
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział w połowie listopada, że pakiet likwidacji zatorów płatniczych zostanie przedstawiony w grudniu. Jak mówił, chce wdrożyć nowe regulacje, które nie pozwolą dużym przedsiębiorcom wykorzystywać małych i średnich firm, żyć kosztem ich płynności. – To jest zmora dla małych przedsiębiorców, dlatego też propozycja będzie radykalna – mówił. W projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym przewiduje się, że firma, która w ciągu 120 dni od terminu wyznaczonego w umowie lub na fakturze nie otrzyma płatności – i w tym czasie nie sprzeda wierzytelności – będzie miała możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania o zaległą kwotę. Dzięki temu zapłaci niższy podatek dochodowy. niesolidnego dłużnika natomiast spotkają sankcje. Nie będzie mógł wliczyć w koszty niezapłaconej faktury, a dodatkowo będzie musiał zwiększyć swoją podstawę opodatkowania i tym samym zapłacić wyższy podatek dochodowy. 
Projektowana ustawa jest już po konsultacjach społecznych. Pracodawcy RP, organizacja skupiająca dużych przedsiębiorców, przekazali swoje wątpliwości do zaproponowanych rozwiązań. Według tej grupy przedsiębiorców podobna regulacja, choć mniej restrykcyjna niż projektowana, obowiązywała w latach 2013–2015 i też miała się przyczynić do likwidacji zatorów płatniczych. Wskazane rozwiązanie nie przyniosło jednak oczekiwanych efektów i było szeroko krytykowane przez przedsiębiorców. Ostatecznie 1 stycznia 2016 r. zostało zlikwidowane, bo prowadzenie tych rozliczeń wiązało się z dodatkowymi obowiązkami i kosztami dla przedsiębiorców. Pracodawcy RP postulują więc, by potraktować zapisy w nowo projektowanej ustawie tak samo i wykreślić z przygotowywanej regulacji. 
Autorzy projektu w swoim komentarzu do stanowiska Pracodawców RP napisali, że obecna „ulga na złe długi” – jak określili rozwiązanie zaproponowane w nowym projekcie – zasadniczo różni się od wcześniejszych rozwiązań. Postulat rezygnacji z propozycji bez rozważenia choćby ich modyfikacji lub wskazania innego sposobu rozwiązania problemu zatorów płatniczych wydaje się przedwczesny. 
Tymczasem w opinii ponad 61 proc. mikro, małych i średnich firm kierunek, w jakim idą prace resortów rozwoju i finansów, dyscyplinujące nierzetelnych kontrahentów, poprawią sytuację w gospodarce. Jak powiedział PAP-owi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, już sam fakt, że wierzyciele będą mieli prawo pomniejszyć swój dochód do opodatkowania, jeżeli dłużnik im nie zapłaci, jest korzystną zmianą. – Dodatkowo nałożenie na dłużników obowiązku korekty kosztów o niezapłacone faktury i tym samym zwiększenie podstawy opodatkowania oraz zapłacenie wyższego podatku, może się okazać dla nich skutecznym bodźcem do bieżącego regulowania płatności. Choć może warto zastanowić się nad okresem krótszym niż 120 dni opóźnienia dla uruchomienia takiej możliwości – ocenił.
 
     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze