Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ » x

​Czy polityka wpłynie na koniec roku?

Dodano: 21/12/2017 - numer 1908 - 21.12.2017

GIEŁDA \ Warszawa do południa na wyraźnym plusie. Europa z przewagą czerwieni. Mocne banki, a KGHM odrabia straty. USA w atmosferze reformy podatkowej.
Europa z ujemnym odczytem zakończyła wtorkowe notowania. Ale po mocnym poniedziałku taki obraz dnia nie był dużym zaskoczeniem. Także Warszawa odnotowała obniżkę i WIG20 stracił 0,4 proc. przy takim samym co do wartości, lecz dodatnim odczycie w grupie średnich firm. Umiarkowanie pozytywne odczyty z zakresu produkcji przemysłowej czy budowlanej rynek odebrał źle i od ich publikacji akcje zaczęły tracić, a indeks zniżkował ponad 20 pkt. To poniekąd zaskakujące, bo wyniki okazały się lepsze od wstępnych szacunków.
Azja zakończyła środowe notowania bez wyraźnego sygnału, a odczyty głównych indeksów tylko nieznacznie różniły się od tych z dnia poprzedniego. Wpływ na sytuację miał zapewne brak danych ekonomicznych, bo jedyne informacje dotyczyły tym razem nowozelandzkiego parkietu.
Europa po dwóch kwadransach nie notowała jednolitego kierunku. Na zachodzie kontynentu widoczne były nieznaczne spadki, a dobre odczyty miały rynki w naszym regionie, czyli w Budapeszcie, Wiedniu i Warszawie. Na GPW indeks dwudziestki zyskiwał ponad 0,4 proc., jednak przed godz. 10 wskaźnik osłabił swój odczyt, zyskując wzrost o 0,25 proc. Gorzej było w grupie średnich firm, gdzie indeks tracił 0,2 proc., a fatalny kurs notowała Amica. Spółka traciła prawie 2 proc., a jej kurs spadł poniżej 120 zł, co jest najniższą wartością od ponad dwóch i pół roku. W tle tej sytuacji jest nie tylko słabszy trzeci kwartał, ale także prognozy o sprzedaży w 2018 r., które są bardzo ambitne, lecz mogą zostać zweryfikowane w dół.
W południe Europa pozostawała na minusie. Spadki nie były zbyt znaczące, bo DAX30 tracił tylko 0,25 proc., a indeks w Londynie 0,15 proc. Słabiej było w Mediolanie, gdzie FTSE Mib zniżkował 0,5 proc., a mocna przecena
spotkała walory spółek UniCredit oraz Telecom Italia.
W drugą połowę dnia WIG wszedł ze wzrostem o 0,3 proc., choć w południe był dwa razy wyższy. W elicie najlepiej prezentowały się walory KGHM‑u zyskujące prawie 3 proc., a JSW notujące wzrost o 1,9 proc. Nadal mocny był sektor bankowy z rekordowym kursem PKO BP. Największy bank kosztował ponad 44 zł. Na minusie była energetyka, której indeks zniżkował poniżej 3 tys. pkt.
Przed godz. 14 WIG20 wyraźnie wyhamował, a w negatywnej roli głównej wystąpiły energetyka, górnictwo i sektor bankowy. Oczywiście pewien wpływ miała decyzja Komisji Europejskiej o uruchomieniu art. nr 7.

     

SUBSKRYBUJ aby mieć dostęp do wszystkich tekstów gpcodziennie.pl

Masz już subskrypcję? Zaloguj się

* Masz pytania odnośnie subskrypcji? Napisz do nas prenumerata@gpcodziennie.pl

W tym numerze