Piotr Lisiewicz

​Bełkoty Raczaka

numer 1707 - 24.04.2017
„Nie zdziwię się więc również, gdy za jakiś czas okaże się, że któryś z ruskich kontrolerów ze Smoleńska był żydowskiego pochodzenia” – powiedział w „Gazecie Wyborczej” reżyser spektaklu „Spisek smoleński” Lech Raczak. Jak wyjaśnił, na jego scenariusz wpływ miała lektura antysemickiej książki, według której zamachu dokonał Mosad.

Lek na szarość III RP

numer 1684 - 27.03.2017
Tym, co zawsze odstręczało mnie od III RP, była jej szarość, w zestawieniu z dawną Rzecząpospolitą. Owszem, kolorowe stały się witryny sklepowe. Ale z roku na rok mniej było kolorowych ludzi. W rzeczywistości, która luz wpisała na sztandary, a walkę o cokolwiek uznała za naiwną, wszechwładna stawała się sztampa.

Rzecznik KRS‑u straszył pozwem córkę

numer 1680 - 22.03.2017
Sędzia Waldemar Żurek zażądał zwrotu alimentów. Skutecznie odwołał się do sądu o zmniejszenie kwoty świadczeń. Po tym sędzia przystąpił do odbierania córkom nadpłaconych kwot. Młodszej odebrał 6 tys. zł, a starszej zagroził pozwem, jeśli nie odda mu 20 tys. zł. Żurek jest twarzą Krajowej Rady Sądownictwa sprzeciwiającej się reformom wymiaru sprawiedliwości.

​Owsiak w wojskowej orkiestrze

numer 1678 - 20.03.2017
Pacyfista Jerzy Owsiak, były pracownik firmy polonijnej Carpatia, której właściciel Jan Załuska zobowiązał się pisemnie zatrudnić na kierowniczych stanowiskach ludzi wywiadu wojskowego, napisał list do pierwszej damy: „Z polskiej armii w ostatnim czasie odeszło kilkudziesięciu generałów i kilkuset oficerów. Wszyscy cieszyli się bardzo dobrą opinią”.

​A my swoje!

numer 1672 - 13.03.2017
W polityce wygrywają twardziele, a nie panikujący tchórze, których może obezwładnić propaganda przeciwnika. Gdy PO próbuje – co zrozumiałe – wykorzystać do zmiany nastrojów wśród Polaków fakt, że Donald Tusk w podupadającej UE nadal będzie pełnił swoją funkcję, warto rzecz sprowadzić do konkretów.

​Czyja jest Polska?

numer 1666 - 06.03.2017


Zabójcy wolności

numer 1660 - 27.02.2017
 Po warszawskim spektaklu „Klątwa” z wieszaniem Jana Pawła II i zbiórką pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego rozległy się głosy obrońców wolności. W tych samych dniach w Poznaniu z miejskiej galerii Arsenał wyrzucony został jej dotychczasowy dyrektor Piotr Bernatowicz, który wcześniej… wygrał konkurs na kolejną kadencję.

​Miód dla rusofoba

numer 1654 - 20.02.2017
„Rok 2017 jest rokiem, w którym musimy Rosję rzeczywiście kopnąć w tyłek” – powiedział w Monachium republikański senator Lindsey Graham, za czasów prezydentury Ronalda Reagana oficer Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Niezależnie od tego, w jakim stopniu ten ambitny plan zostanie wykonany, miło się słucha takiej wypowiedzi. Dlaczego?

Litwinienko i wypadki rządowych limuzyn

numer 1648 - 13.02.2017
Aleksander Litwinienko, który pracował w oddziale FSB likwidującym ludzi niewygodnych dla Mos­kwy, opisywał, że każda zbrodnia przygotowywana jest marketingowo jak każdy inny wprowadzany na rynek produkt. Ludzie od mokrej roboty to najmniej ważna grupa pracowników FSB. Najważniejsi to ci, którzy reżyserują przyszły odbiór społeczny zbrodni.

Atak „Wyborczej” na Rdesińskiego

numer 1642 - 06.02.2017
Wielkopolska W lokalnych mediach pojawiła się realna konkurencja dla przekazu „Gazety Wyborczej” i mediów niemieckich, którą stworzyło kierowane przez Filipa Rdesińskiego publiczne Radio Merkury. Od tego czasu ataki na Rdesińskiego stały się tam codziennym rytuałem. Nie przestraszył się, odwrotnie – przekuł je na swoją siłę. Dlatego rozpoczął się atak ogólnopolski.

Żakowski i wolność

numer 1642 - 06.02.2017
Jacek Żakowski uszczypnął naszą redakcję za krytykę sędziego Tulei po tym, jak ten przyznał olbrzymie odszkodowanie mafioso: „W końcu »GPC« reprezentuje obóz wolności... Chyba trzeba by troszkę zmienić ton i zacząć większą uwagę przywiązywać do wolności, a mniejszą do mściwości”. Z czym mi się kojarzy wolność w III RP?

Spytaj milicjanta

numer 1636 - 30.01.2017
Na portalu Wirtualna Polska w roli eksperta od wypadku na drodze, w czasie którego inny samochód wjechał w tył limuzyny Antoniego Macierewicza, wystąpił były milicjant Jerzy Dziewulski. Jak dotąd ów były komunista prezentowany był przez media jako ekspert do walki z terroryzmem, teraz mianowany został autorytetem także dla drogówki.

Twarze Gajosa

numer 1630 - 23.01.2017


Wielowieyska: Jurek, zrezygnuj!

numer 1624 - 16.01.2017
No i wreszcie padły na łamach „Gazety Wyborczej” dawno oczekiwane słowa. W związku z kolejnymi artykułami o tym, jak na WOŚP zarabiały spółki Jerzego Owsiaka i jego żony, Dominika Wielowieyska zaapelowała: „Niech Owsiak ustąpi. Dla dobra WOŚP”. Dlaczego? „Zlecając pracę samemu sobie, popadł w konflikt interesów” – wyjaśniła publicystka.

Trzy dary Belzebuba

numer 1620 - 11.01.2017
OPOZYCJA Belzebub może udawać króla zmierzającego do betlejemskiej stajenki, bankier od Balcerowicza ulicznego trybuna, informatyk z PZPN-u walczącego o wolność hipisa z kucykiem, a organizator przestępczej akcji „Widelec” obrońcę praw człowieka. Tyle że tak wielka ilość kłamstw powoduje, iż w końcu widowiskowo się posypie.

Przebieranki Belzebuba

numer 1618 - 09.01.2017
„Ręka mnie swędzi, kiedy widzę, jak teraz hufce piekielne po Polsce broją, a szczególnie on srogi Belzebub, który diabłów wysyła tam, gdzie ich najmniej potrzebują” – tymi słowami Zagłoba w „Ogniem i mieczem” podsumowałby najtrafniej sytuację polityczną w Polsce na początku 2017 r.

Jak Morawiecki Balcerowicza ośmieszył

numer 1615 - 04.01.2017
CZŁOWIEK ROKU „GP” Grudzień 2015 r. Przez media przetacza się kampania, według której z powodu nowego budżetu PiS Polskę czeka gospodarcza katastrofa. Ewa Kopacz wieszczy, że na 500+ nie starczy w nim pieniędzy. Rok później okazuje się, że gospodarka bije rekordy. Bezrobocie jest najniższe od 1989 r., budownictwo mieszkaniowe kwitnie, tzw.

Szantaż spokojem

numer 1613 - 02.01.2017
Sklep Żabka w starej dzielnicy willowej w Poznaniu. Uśmiechnięty, lekko niedosłyszący emeryt kupuje tu „Gazetę Wyborczą”. „W Nowym Roku jak najmniej dobrych zmian” – życzy sprzedawczyni, a przy okazji i mnie. „My akurat za dobrą zmianą” – odpowiadam, również z uśmiechem. Sprzedawczyni najpierw przytakuje emerytowi, po czym dodaje: „Wszystkim nam trzeba życzyć spokoju”.

Zemsta bezpieki

numer 1602 - 19.12.2016
Przez 27 lat wszyscy mówili, że to niesprawiedliwe, iż esbecy mają nawet po kilkanaście tysięcy emerytury, podczas gdy ich ofiary żyją w biedzie. Wszyscy mówili, ale – przez 27 lat! – nikt nic w tej sprawie skutecznie nie zrobił. Istniało bowiem piekielnie silne lobby, które blokowało, paraliżowało, rozmywało takie projekty.

Ciemna Rosja

numer 1596 - 12.12.2016
Gdy mordercy nasłani przez rosyjską władzę zabili w 2009 r. obrońców praw człowieka Anastazję Baburową i Stanisława Markiełowa, na ulicy położono znicze i kwiaty. Rosyjska milicja zaczęła je usuwać, uzasadniając: „Tu jest normalna moskiewska ulica, a nie cmentarz!”.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO