Piotr Lisiewicz

Jak TVN kochał BBN

numer 1841 - 02.10.2017
12 dni po objęciu funkcji dyrektora gabinetu Pawła Solocha politruk Mirosław Wiklik reprezentował prezydenta w czasie odsłaniania pomnika rotmistrza Pileckiego. Na komunistach z BBN-u wymuszono czczenie pamięci wroga, ale zwalnianie ich kolegów z wojska to było za dużo. Analiza tego, jak media wspierały BBN, jest niezwykle ciekawa. Oglądam „Fakty” z 10 sierpnia 2017 r.

​Jaki był twój blok?

numer 1865 - 30.10.2017
Gra w kapsle, których w skrzynkach z przegródkami miałem 3 tys., wszystkie z flagami. Łażenie po drzewach na wysokości II piętra ku przerażeniu rodziców. Mecze na podwórku – bramki z drzew jarzębiny, poprzeczka ze sznurka. Taki był mój pierwszy blok, z naszą klitką. Mieszkali tam pracownicy Akademii Rolniczej.

​Ucieczka z antypolskiej magmy

numer 1853 - 16.10.2017
Trzy wielkie telewizje sterowane przez ludzi powiązanych z dawną komunistyczną bezpieką – tak wyglądał rynek medialny III RP przez większość jej trwania. To z nią dogadywali się zagraniczni inwestorzy. Ci chcący szybkiej kasy i ci budujący wpływy rosyjskie czy niemieckie. A gdzie byliśmy w tym wszystkim my, dziennikarze?

Nie będzie tylko gwiazdy na niebie

Numer 90 - 24.12.2011
Przy kolędzie „Bóg się rodzi” dzieci zaczęły zapalać świeczki na choince, nie jak na święta Bożego Narodzenia, lecz jakby w Dzień Zaduszny na grobach. „Kraj nasz i majętność całą, i wszystkie wioski z miastami...” – śpiewały dzieci ze spalonych wsi i zbombardowanych miast.

​Stuhr na urodzinach Putina

numer 1847 - 09.10.2017
„Milczenie jest współudziałem w zbrodni” – takie powody protestu przeciwko rządom PiS‑u przedstawił ostatnio Maciej Stuhr. Ten sam Stuhr w rosyjskim serialu „Bezsenność” zagrał postać przypominającą Putina. „Rosjanie są zachwyceni Maćkiem i zatrudniają go, bo widzą w nim takiego Władka za młodu” – mówił o tym reżyser Marek Mos. W Rosji aktorzy zarabiają 5–10 razy więcej niż w Polsce.

Artyści, dzielcie się!

numer 1835 - 25.09.2017
Joanna Kos-Krauze, autorka filmu o Rwandzie, wykorzystała jego tematykę do mówienia o Polsce, stwierdzając, że to w Rwandzie czuje się lepiej. Jej słowa to „kopiuj-wklej” z sędzi Gersdorf. Filmowcy powinni „być solidarni”, nie mogą „dać się skłócić jako środowisko”, w III RP z kulturą było „fantastycznie”, a obecna Polska „bardzo ją boli” (za Onet.pl).

Gdyby go nam nie zabili

numer 1823 - 11.09.2017
Gdyby komuniści go nam nie zabili, miałby dziś 70 lat, jak Włodzimierz Lubański czy Elton John. Czy byłby z nas zadowolony? Jest w jednym z wywiadów ks. Jerzego Popiełuszki mocny opis, jak z obawą szedł odprawiać mszę św. w fabryce. Niepokoił się – być może paląc kolejne papierosy Marlboro – jak przyjmą go robotnicy, w tym ci, którzy rzadko bywają w kościele.

Kompleks konika polnego

numer 1788 - 31.07.2017
„Narodził się Andrzej Duda jako samodzielny i bardzo liczący się w Polsce polityk (…) nową »partię« pana prezydenta będę wspierał” – ogłosił Rafał Ziemkiewicz, który od lat chce się narodzić jako polityk, ale nie umie, bo mu talentów w tym kierunku Bozia poskąpiła. Stąd w każdym kluczowym dla Polski momencie pluje na Jarosława Kaczyńskiego, źródło własnych kompleksów. Żeby go obalić. Dobić.

​Ich wolność, nasz zmywak

numer 1782 - 24.07.2017
Ledwo przez media przemknął news o tym, że Maciek Dobrowolski, kibic Legii Warszawa, siedział 40 miesięcy w areszcie, bo jakaś prokuratorska kanalia zrobiła z niego bossa grupy przestępczej, a na ulice wyszli ludzie, którzy twierdzą, że sądy to ostoja… wolności. Przypomnijmy, jaki to wolnościowy heros mianował Maćka (teraz zarzut został umorzony!) mafiosem.

​Powrót Czarnych Diabłów

numer 1770 - 10.07.2017
W 1989 r., gdy trwały obrady Okrągłego Stołu, premier Mieczysław Rakowski wystosował list do sędziwego gen. Stanisława Maczka, proponując mu wspólny udział w obchodach 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Ubolewam” – napisał o wcześniejszym odebraniu generałowi obywatelstwa. Maczek nie uznał za słuszne odpowiedzieć.

​Prezydent z PO, imigranci na podwórku

numer 1760 - 28.06.2017
SAMORZĄDY To bardzo ważna informacja przed przyszłorocznymi wyborami samorządowymi. Grzegorz Schetyna ogłosił w Brukseli, że należący do PO prezydenci miast, marszałkowie województw i samorządowcy będą na własną rękę przyjmowali uchodźców, żeby pokazać, iż Polska nie jest antyeuropejska. Które miasta mogą najbardziej obawiać się tej zapowiedzi?


​Atomówką w sąd

numer 1758 - 26.06.2017
Komentatorzy nie mogą się nadziwić, dlaczego wciąż powtarzają się drobne kradzieże, których dokonują w supermarketach sędziowie. Wyjaśnienie jest dziecinnie proste. Otóż – da się to wygooglować – sędziowie ci orzekają od lat w sprawach dotyczących dokładnie tych samych przestępstw, których potem dokonują!

Europejczyk „Holocausto”

numer 1752 - 19.06.2017
Od kiedy portal Wirtualna Polska został przejęty przez ludzi z TVN-u, stał się TVN-em w wydaniu internetowym i kopiuje różne przebrzmiałe zagrywki tej stacji. Dlatego wczoraj jako bata na prof. Krystynę Pawłowicz postanowił użyć satanisty „Nergala”, który napisał o niej: „Gwałt i zbrodnia na inteligencji ludzkiej. Europo, RATUJ nas przed karykaturą człowieczeństwa”.

​Zandberg i Smoleńsk

numer 1747 - 12.06.2017
„Tak kończy się wmuszanie ludziom teorii spiskowych: najpierw zakłamaniem, potem niesmacznymi żartami z ofiar” – tak zdjęcie z imprezy w KGHM-ie skomentował Adrian Zandberg, lider Partii Razem. Jak rozumiem, to próba ustawiania się przez lewicowego lidera gdzieś pomiędzy światem biznesmenów z PO od porsche cayenne oraz naszym światem „sekty smoleńskiej”.

Hydra i kasta

numer 1741 - 05.06.2017
Wolność zrzeszania się jest fundamentem demokracji. Nawet przedstawicielki najstarszego zawodu świata miewają swoje organizacje. W Stanach Zjednoczonych działa stowarzyszenie PONY, czyli Prostitutes of New York. W Niemczech prostytutki działają w stowarzyszeniu Hydra.

​500+ na każdego geja

numer 1735 - 29.05.2017
Za rządów PO spotkałem kolegę z czasu studiów. Ten zapewnił mnie, że rozumie moją krytykę ówczesnej władzy. „Ale trzeba pamiętać, że w PO jest też trochę porządnych ludzi, którzy nie ze wszystkim się zgadzają. Jest konserwatywne skrzydło” – dodał.

Nigdy nie wracajcie

numer 1729 - 22.05.2017
Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, urodził się w czasie letnich strajków w 1980 r., które doprowadziły do powstania Solidarności. „Sądy komunistyczne skazały na karę śmierci ponad trzy tysiące polskich patriotów” – po tych jego słowach sędziowie uczestniczący w sobotnim Kongresie Prawników Polskich (KPP) zaczęli wychodzić z sali.

Humory Zamachowskiego

numer 1723 - 15.05.2017
Aktor Zbigniew Zamachowski udzielił smutnego wywiadu portalowi Wirtualna Polska, w którym oprócz rytualnego narzekania na Antoniego Macierewicza pożalił się, że „najgorsze, że ten rząd nie ma poczucia humoru”. A i stali wyborcy PiS-u mają z nim „duży kłopot”.

​Katiusza Schetyna

numer 1717 - 08.05.2017
Manifestanci protestujący w sobotę przeciwko temu, że Kaczyński spycha Polskę w objęcia Moskwy oraz odbiera Polakom wolność jak Putin, śpiewali przeróbkę pieśni „Katiusza”. Dlaczego? Bo wszyscy ją znamy – wyjaśnili uczestnicy manifestacji, przeciwnicy obniżenia ubeckich emerytur. A spróbowaliby nie znać! Znajomość sowieckiej pieśni, powstałej w 1938 r.

​Bełkoty Raczaka

numer 1707 - 24.04.2017
„Nie zdziwię się więc również, gdy za jakiś czas okaże się, że któryś z ruskich kontrolerów ze Smoleńska był żydowskiego pochodzenia” – powiedział w „Gazecie Wyborczej” reżyser spektaklu „Spisek smoleński” Lech Raczak. Jak wyjaśnił, na jego scenariusz wpływ miała lektura antysemickiej książki, według której zamachu dokonał Mosad.