Piotr Lisiewicz

​Generał Kukliński i szeregowy Jaruzelski

numer 1975 - 14.03.2018
BOHATEROWIE I ZDRAJCY „»Dożyliśmy« – te słowa wypowiadało wielu Polaków po decyzji parlamentu, w wyniku której Wojciech Jaruzelski i Czesław Kiszczak pozbawieni zostaną stopni generalskich” – pisze w najnowszej „Gazecie Polskiej” Piotr Lisiewicz.

​Rewitalizacja duszy

numer 1973 - 12.03.2018
Wieczorne spotkanie na dzielnicy. Twarz skądś kojarzę. Mój rówieśnik, syn milicjanta. Rozmowa o życiu, gość mówi, że jego dorosłe dzieci tłumaczą, iż powinien założyć firmę, a on nie chce. Żarty o upadku Jeżyc, że teraz łatwiej tu dostać hummus niż w mordę. On ostatnio zrezygnował z internetu, bo uważa, że zmienia duszę. Dusza, no właśnie.

​Izrael i listonosze Sowietów

numer 1967 - 05.03.2018
Czy gdyby nie było komunizmu, niepodległa Polska mogłaby zrobić Marzec ’68? Znamy odpowiedź, a jest nią reakcja niepodległościowych elit na wygnaniu po 1968 r.

​Zapomnieć, jaka była PO

numer 1961 - 26.02.2018
Jedyną szansą na odrodzenie się PO byłaby sytuacja, w której Polacy zapomną, co robiła ona za swoich rządów. To jest możliwe, kiedyś – mówiąc Janem Pietrzakiem – kurz przysypie marną pamięć, zapomniane zostaną nazwiska, twarze, decyzje, czyny.

My, Izrael, Ukraina

numer 1955 - 19.02.2018
Jak ujawnił Jerzy Targalski, nad poprawką klubu Kukiz’15 do ustawy o IPN-ie, wadliwie definiującą ludobójstwo ukraińskich nacjonalistów, pracowali prof. Czesław Partacz, uczestnik rosyjskiej konferencji na Krymie, oraz prof. Włodzimierz Osadczy ze Stowarzyszenia Polska-Wschód, dawnego… Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej.

​Sędziowski bojkot zdechł

numer 1949 - 12.02.2018
„Nie ukryjecie się, sprzedajni sędziowie” – tak Jarosław Kurski pogroził sędziom, którzy zgłosili się do nowego KRS-u. Zabrzmiało to jak pisk myszy, która schowała się do dziury i bohatersko straszy kota. Wcześniej sędziów straszył pozbawieniem emerytur Waldemar Żurek. I co? Kandydatów jest aż zanadto.

Redaktory pudroworóżowe

numer 1943 - 05.02.2018
„Z okazji wielkiego wyjścia postanowiła zrobić się na wampa. Wzrok przykuwała torebeczka Chloe za 5 tysięcy złotych” – tak było z Kingą Rusin. Lara Gessler „zainspirowała się hollywoodzkim glamourem. Na czerwoną suknię narzuciła krótkie futerko”. A Dominika Kulczyk wystąpiła „w bogato zdobionej, pudroworóżowej kreacji”.

PSL zasadzi szczaw

numer 1931 - 22.01.2018
„Ci, którzy wybierają drogę na skróty, połakomili się na frukta władzy, nie są godni mienić się ludowcami” – powiedział prezes PSL-u Władysław Kosiniak- Kamysz po przejściu posła tej partii do ugrupowania Jarosława Gowina. Aż podskoczyłem ze zdziwienia, bo dotąd byłem pewien, że w nadchodzących wyborach samorządowych PSL znowu zdobędzie 24 proc.

​Bezbronne noworodki i przyjaciele FSB

numer 1921 - 10.01.2018
WOŚP Pomóż bezbronnym noworodkom i wylicytuj sowiecką czapkę z napisem „Aurora”, własność byłego szefa kontrwywiadu wojskowego, który podjął nielegalną współpracę z rosyjską FSB – z tym kojarzyć się będzie tegoroczna WOŚP. Róbmy dobro, cieszmy się i wyśmiewajmy nienawiść oraz spiskowe PiS-owskie teorie. Niech wygrają noworodki, a z nimi dobrzy dorośli ludzie z gen.

​O dwóch takich, co ukradli Polskę postkomunie

numer 1916 - 03.01.2018
NAGRODA 25-LECIA „GP” Ukradli nam Polskę – ta fraza powraca w lamentach upadających elit III RP. Ale z całym krajem nie jest tak prosto, jak z Księżycem, który bliźniaki ukradły, by go sprzedać i nie musieć pracować. To skok życia, wymagający nie tylko pracy i uporu, lecz także prawdziwego rozmachu.

Jak TVN kochał BBN

numer 1841 - 02.10.2017
12 dni po objęciu funkcji dyrektora gabinetu Pawła Solocha politruk Mirosław Wiklik reprezentował prezydenta w czasie odsłaniania pomnika rotmistrza Pileckiego. Na komunistach z BBN-u wymuszono czczenie pamięci wroga, ale zwalnianie ich kolegów z wojska to było za dużo. Analiza tego, jak media wspierały BBN, jest niezwykle ciekawa. Oglądam „Fakty” z 10 sierpnia 2017 r.

​Jaki był twój blok?

numer 1865 - 30.10.2017
Gra w kapsle, których w skrzynkach z przegródkami miałem 3 tys., wszystkie z flagami. Łażenie po drzewach na wysokości II piętra ku przerażeniu rodziców. Mecze na podwórku – bramki z drzew jarzębiny, poprzeczka ze sznurka. Taki był mój pierwszy blok, z naszą klitką. Mieszkali tam pracownicy Akademii Rolniczej.

​Ucieczka z antypolskiej magmy

numer 1853 - 16.10.2017
Trzy wielkie telewizje sterowane przez ludzi powiązanych z dawną komunistyczną bezpieką – tak wyglądał rynek medialny III RP przez większość jej trwania. To z nią dogadywali się zagraniczni inwestorzy. Ci chcący szybkiej kasy i ci budujący wpływy rosyjskie czy niemieckie. A gdzie byliśmy w tym wszystkim my, dziennikarze?

Nie będzie tylko gwiazdy na niebie

Numer 90 - 24.12.2011
Przy kolędzie „Bóg się rodzi” dzieci zaczęły zapalać świeczki na choince, nie jak na święta Bożego Narodzenia, lecz jakby w Dzień Zaduszny na grobach. „Kraj nasz i majętność całą, i wszystkie wioski z miastami...” – śpiewały dzieci ze spalonych wsi i zbombardowanych miast.

​Stuhr na urodzinach Putina

numer 1847 - 09.10.2017
„Milczenie jest współudziałem w zbrodni” – takie powody protestu przeciwko rządom PiS‑u przedstawił ostatnio Maciej Stuhr. Ten sam Stuhr w rosyjskim serialu „Bezsenność” zagrał postać przypominającą Putina. „Rosjanie są zachwyceni Maćkiem i zatrudniają go, bo widzą w nim takiego Władka za młodu” – mówił o tym reżyser Marek Mos. W Rosji aktorzy zarabiają 5–10 razy więcej niż w Polsce.

Artyści, dzielcie się!

numer 1835 - 25.09.2017
Joanna Kos-Krauze, autorka filmu o Rwandzie, wykorzystała jego tematykę do mówienia o Polsce, stwierdzając, że to w Rwandzie czuje się lepiej. Jej słowa to „kopiuj-wklej” z sędzi Gersdorf. Filmowcy powinni „być solidarni”, nie mogą „dać się skłócić jako środowisko”, w III RP z kulturą było „fantastycznie”, a obecna Polska „bardzo ją boli” (za Onet.pl).

Gdyby go nam nie zabili

numer 1823 - 11.09.2017
Gdyby komuniści go nam nie zabili, miałby dziś 70 lat, jak Włodzimierz Lubański czy Elton John. Czy byłby z nas zadowolony? Jest w jednym z wywiadów ks. Jerzego Popiełuszki mocny opis, jak z obawą szedł odprawiać mszę św. w fabryce. Niepokoił się – być może paląc kolejne papierosy Marlboro – jak przyjmą go robotnicy, w tym ci, którzy rzadko bywają w kościele.

Kompleks konika polnego

numer 1788 - 31.07.2017
„Narodził się Andrzej Duda jako samodzielny i bardzo liczący się w Polsce polityk (…) nową »partię« pana prezydenta będę wspierał” – ogłosił Rafał Ziemkiewicz, który od lat chce się narodzić jako polityk, ale nie umie, bo mu talentów w tym kierunku Bozia poskąpiła. Stąd w każdym kluczowym dla Polski momencie pluje na Jarosława Kaczyńskiego, źródło własnych kompleksów. Żeby go obalić. Dobić.

​Ich wolność, nasz zmywak

numer 1782 - 24.07.2017
Ledwo przez media przemknął news o tym, że Maciek Dobrowolski, kibic Legii Warszawa, siedział 40 miesięcy w areszcie, bo jakaś prokuratorska kanalia zrobiła z niego bossa grupy przestępczej, a na ulice wyszli ludzie, którzy twierdzą, że sądy to ostoja… wolności. Przypomnijmy, jaki to wolnościowy heros mianował Maćka (teraz zarzut został umorzony!) mafiosem.

​Powrót Czarnych Diabłów

numer 1770 - 10.07.2017
W 1989 r., gdy trwały obrady Okrągłego Stołu, premier Mieczysław Rakowski wystosował list do sędziwego gen. Stanisława Maczka, proponując mu wspólny udział w obchodach 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. „Ubolewam” – napisał o wcześniejszym odebraniu generałowi obywatelstwa. Maczek nie uznał za słuszne odpowiedzieć.