Sylwia Krasnodębska

​Na własność można mieć tylko tęsknotę

numer 1858 - 21.10.2017
Prapremiera tej opery odbyła się sto lat temu we Wrocławiu. Po „Erosa i Psyche” Ludomira Różyckiego sięga dziś stołeczna Opera Narodowa. Dzieło z librettem Jerzego Żuławskiego prezentuje to, co szarpie nami równie silnie dziś, jak naszymi przodkami sprzed wieku. Tęsknotę za wielką miłością. 

​Nieustanna modlitwa w EXPO XXI

numer 1857 - 20.10.2017

WIARA Jutro w warszawskiej hali EXPO rozpocznie się Konferencja 24/7 Serce Dawida. W planach m.in. projekt Uwielbienie 24/7, czyli czuwanie modlitewne, które rozpocznie się w sobotę rano i potrwa do końca niedzieli.

​Coś przyjdzie. Albo miłość, albo wojna

numer 1857 - 20.10.2017

TEATR „Ginczanka” Krzysztofa Popiołka to wystawiany w Teatrze Żydowskim w Warszawie monodram poświęcony poetce Zuzannie Ginczance. Jest to też próba przekształcenia spektaklu teatralnego w coś nowatorskiego. Nieudana próba.

​Dziś premiera „TweetUp Republika”

numer 1853 - 16.10.2017
TELEWIZJA O godz. 20.30 na antenie telewizji Republika zapraszamy na premierę programu „­TweetUp Republika”. To pierwszy program w naszym kraju, w którym pytania gościom będą zadawali internauci. Gościem dzisiejszej odsłony będzie Marian Kowalski.

Kolbe – Boży szaleniec

numer 1851 - 13.10.2017
KINO Premiera filmu o potędze wiary

Gdy był małym chłopcem, ukazała się mu Matka Boża, pokazując dwie korony. Jedna symbolizowała czystość, druga męczeństwo. Chłopiec miał wybrać. Wybrał obie. Dziś do kin wchodzi dokument fabularyzowany poświęcony życiu św. o. Maksymiliana Kolbego pt. „Dwie korony”. W roli głównej Adam Woronowicz.

PISF czeka na nowego dyrektora, Sroka wciąż na stanowisku

numer 1850 - 12.10.2017
„W pierwszą rocznicę śmierci Mistrza Andrzeja Wajdy, zostaję odwołana z funkcji szefa Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej” – napisała wczoraj na prywatnym profilu na Facebooku Magdalena Sroka. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które podjęło decyzję o odwołaniu dyrektor instytutu, tłumaczy, że naraziła na szwank wizerunek Polski.

​Między mądrą żoną a tańczącą laleczką

numer 1849 - 11.10.2017

TEATR „Dom lalki” Henrika Ibsena w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej w Teatrze Polskim w Warszawie to wzruszająca opowieść o labiryncie uczuć, które zupełnie nieświadomie możemy pomylić z... miłością.

Republika telewizji

numer 1848 - 10.10.2017
Interaktywne audycje, jakich nie ma żadna telewizja w naszym kraju, zmiana oprawy i logo. Telewizja Republika wystartowała z nową ramówką. – Kręgosłup i wzór ideowy się nie zmieniły. Ale dziś to telewizja młoda, pełna pomysłów i ambicji, która chce zająć większy obszar na rynku – mówi Tomasz Sakiewicz, prezes TV Republika. 

​Chopin i męki życia

numer 1847 - 09.10.2017
TEATR Łukasz Pospieszalski i Natalia Rzeźniak-Pospieszalska. Małżeństwo artystów w spektaklu „Chopin – Chip Chop Chipette” w reżyserii Jerzego Bielunasa w Teatrze WARSawy zagrało burzliwy duet: Fryderyka Chopina i George Sand.

​Prorosyjscy celebryci na okładce „Nowego Państwa”

numer 1845 - 06.10.2017
MIESIĘCZNIK Władimir Putin stanął na czele rządowego biura rozwoju przemysłu filmowego. Pewnie jak Lenin uznał, że ze wszystkich sztuk najważniejszy jest film. W październikowym „Nowym Państwie” przeczytamy o polskich celebrytach, którzy – jak pisze Piotr Lisiewicz – „zarabiają u Putina i bronią Polski przed Kaczyńskim”.

​Dr Patryk Vega – ginekolog, położnik

numer 1840 - 30.09.2017

Z filmem „Botoks” jest jak z koncernem farmaceutycznym. Dużo pieniędzy włożonych w marketing, by sprzedać, jak się da i gdzie tylko się da, pastylkę cukru pudru. Film oczywiście szokuje. Ale podobnie szokowałby każdy film zrealizowany na porodówce.

Opera bez rutyny, z dala od powierzchowności

numer 1839 - 29.09.2017
Idziemy w elegancką, wyrafinowaną niszę dla konesera, a jednocześnie tytuły będą przyciągały wszystkich – mówi „Codziennej” Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej. Wczoraj w Warszawie ogłoszony został jej program na nowy sezon. Węgorzewska poinformowała również, że dyrektorem muzycznym instytucji został wybitny austriacki dyrygent i kompozytor Friedrich Haider.

​Treliński w Lublinie

numer 1836 - 26.09.2017
OPERA W miniony weekend „Umarłe miasto” Ericha Wolfganga Korngolda w reżyserii Mariusza Trelińskiego dwukrotnie było wystawione na deskach Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Gorąca krew bohaterów rozpalająca ich zmysły zawładnęła lubelską sceną, która udowodniła, że jest gotowa na przyjęcie wielkich i wymagających spektakli operowych.

Pieczątki na pośladkach

numer 1836 - 26.09.2017
„Pociągi pod specjalnym nadzorem” Bohumila Hrabala wystawiane są na deskach warszawskiego Teatru na Woli, a to, co prezentuje Jakub Krofta, to teatralne arcydzieło godne czeskiego mistrza.

Losy Polski na orkiestrę

numer 1835 - 25.09.2017
Włodek Pawlik zabiera nas w muzyczną podróż po dziejach Polski. Jego kantata „Myśląc ojczyzna” to próba zapisania znaczenia słów „Bóg, honor, ojczyzna” na pięciolinii. W sobotę w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbył się koncert „Myśląc ojczyzna”.

O człowieku, który zmieniał świat

numer 1832 - 21.09.2017
13 października na ekrany polskich kin wchodzi film „Dwie korony”, który opowiada o życiu o. Maksymiliana Kolbego. Uroczysta premiera tego fabularyzowanego dokumentu odbędzie się w Watykanie 26 września. – Podejmując się pracy nad filmem, chciałem pokazać działalność o. Maksymiliana w innych krajach oraz fenomen jego umysłu. Film kręciliśmy m.in.

Fajnie jest czasem pobroić

numer 1831 - 20.09.2017

KINO Ukryty skarb, tajemnicza mapa i ponury stary dom. „Tarapaty” to nie tylko dobre polskie kino przygodowe dla dzieci i młodzieży, ale film pełen sentymentów. I tęsknoty za zwykłym dzieciństwem, w którym do szczęścia potrzebne były tylko duże podwórko i pies. Najlepiej kundel bury.

Uprzedzeni do uprzedzeń

numer 1829 - 18.09.2017
FILM Jak lewicowa ideologia niszczy niezłe kino


My nie błagamy o wolność, my o nią walczymy

numer 1828 - 16.09.2017
Takiej animacji jeszcze w Polsce nie było! 50 lat historii Polski (1939–1989) w czterominutowym filmie animowanym. „Niezwyciężeni” to krótkometrażowa, spektakularna, piękna i mądra opowieść o polskim oporze i walce o wolność. Ponad 50 osób pracowało nad filmem przez blisko trzy lata. W wersji anglojęzycznej narratorem jest brytyjski superaktor Sean Bean.

​Dyzma w negatywie

numer 1826 - 14.09.2017

KINO Marek jest wykształcony, inteligentny i odporny na łapówki. Ale mimo to nominacja na wiceministra jest dla niego zaskoczeniem. I choć Marek to przeciwieństwo Nikodema Dyzmy, to jednak te przeciwieństwa się nie przyciągają. Generalnie w tym filmie nic nie przyciąga.