Krzysztof Karnkowski

Marzenie o białym miasteczku

numer 1855 - 18.10.2017
FELIETON Kolejny odcinek serialu

Opozycja, niczym ostatniej deski ratunku, chwyta się kolejnego protestu. I topi go, zwalniając rząd od dyskusji nad kondycją i problemami służby zdrowia.

Polityka nie zapadnie w sen zimowy

numer 1848 - 10.10.2017
PRZEGLĄD TYGODNIA Spokojnie już było

Hanna Gronkiewicz-Waltz traci poparcie kolegów z Platformy Obywatelskiej. Piotr Misiło rzuca wyzwanie Ryszardowi Petru. Prezydent zdaje się wygaszać spór z Prawem i Sprawiedliwością, atakując jednak coraz ostrzej Zbigniewa Ziobrę. Sporo dzieje się więc zarówno w opozycji, jak w obozie rządzącym.

Faszyzm czy sprawiedliwość?

numer 1842 - 03.10.2017
„1 października 2017 roku zaczął się w Polsce faszyzm! Weszła w życie pierwsza represyjna ustawa odpowiedzialności zbiorowej” – ogłosił na swoim twitterowym profilu płk Adam Mazguła. Zaskoczył tym na pewno wielu swoich zwolenników przekonanych, że polski faszyzm zaczął się o wiele wcześniej.

Prawo prezydenta

numer 1836 - 26.09.2017
Ogłaszając w niedzielę o godz. 23, że w poniedziałkowe południe prezydent wystąpi z oświadczeniem dla mediów, rzecznik Krzysztof Łapiński zafundował śledzącym politykę emocje podobne do tych, jakich doświadcza się w wieczór wyborczy.

Wokół Rosji, Sowietów i historii

numer 1830 - 19.09.2017
FELIETON Przeszłość wciąż aktualna

Za naszą wschodnią granicą trwają zakrojone na wyjątkową skalę manewry „Zapad-17”. Już nie tylko krytyczni wobec Rosji publicyści ze wschodu Europy, lecz także wysocy przedstawiciele NATO widzą w nich możliwe przygotowania do wojny. 


Cierpliwość, konsekwencja, niepewność

numer 1824 - 12.09.2017
W piątek wieczorem odbyło się spotkanie prezesa PiS-u z prezydentem. Wiemy, że rozmowa obu polityków trwała ponad dwie godziny. Niestety, kilkadziesiąt godzin po spotkaniu nadal nie znamy jej szczegółów.

Spór o reparacje i historię

numer 1818 - 05.09.2017
Tak jak było do przewidzenia, kolejny tydzień polityka toczy się głównie wokół sporu o nasze relacje z UE, przede wszystkim z Niemcami. Czy Unia ma prawo zajmować się nawet takimi wewnętrznymi sprawami Polski, którymi jeszcze kilka lat temu zajmować się nie chciała?

Niespodziewane wsparcie

numer 1812 - 29.08.2017
Po zawirowaniach związanych z prezydenckimi wetami i nawałnicy, jaka dotknęła dużą część Polski, stając się okazją do ataków na rząd, polityka zdaje się wracać do swojego normalnego biegu. Rząd skupia się na bezpieczeństwie socjalnym i tym rozumianym najbardziej dosłownie. Tam, gdzie słabiej radzi sobie jego piar, wkraczają działacze opozycji.

​W obliczu nieszczęścia

numer 1806 - 22.08.2017
Z różnych powodów ubiegły tydzień obfitował w dramatyczne sytuacje zarówno w Polsce, jak i na świecie – u nas walczono ze skutkami klęski żywiołowej, zachodnia Europa kolejny raz, właściwie kilka razy, padła ofiarą terroru. Wnioski płynące z tych nieszczęśliwych wydarzeń również nie nastrajają optymistycznie.

Święto, polityka i dramat

numer 1801 - 16.08.2017
Święto Wojska Polskiego oprócz wymiaru patriotycznego i wspólnotowego zyskało w tym roku również znaczenie praktyczne. Ministerstwo Obrony Narodowej, wzmocnione sondażowym poparciem Polaków, ogłosiło plany reform zmierzające do stworzenia armii mogącej samodzielnie bronić kraju. 

Nieudany spacer i inne kłopoty PO

numer 1795 - 08.08.2017
Wygląda na to, że po słabszym momencie do Prawa i Sprawiedliwości znów uśmiechnęło się w ostatnich dniach szczęście. Drugiej wizyty w prokuraturze Donald Tusk raczej nie uzna za udaną. Kolejne taśmy przypomniały Polakom arogancję ekipy PO, choć tym razem to bardziej komedia obyczajowa niż kryminał. 

Tydzień niepewności

numer 1789 - 01.08.2017
Ubiegły tydzień zaczął się od politycznego trzęsienia ziemi, wywołanego przez dwa prezydenckie weta. I pod ich znakiem upłynął, choć obfitował również w inne wydarzenia. Te były jednak w większości konsekwencją przyjęcia przez Sejm ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości i niezrozumiałej dla wielu osób decyzji Andrzeja Dudy.

Emocje częściowo sterowane

numer 1783 - 25.07.2017

Od kilku dni trwa nowa fala protestów. Pretekstem stał się rzekomy zamach na trójpodział władzy, mający się dokonać za pomocą pakietu ustaw o sądownictwie. Demonstracje poprzedziła seria awantur w parlamencie, wywoływanych przez opozycję, która odniosła największy jak dotąd sukces w tej kadencji. 

Benzyna do ognia

numer 1771 - 11.07.2017
Wizerunkowe efekty wizyty Donalda Trumpa przerosły najśmielsze oczekiwania.

Opozycja przeciw Trumpowi

numer 1766 - 05.07.2017
Gdy do Warszawy z wizytą wybierał się Barack Obama, „Gazeta Wyborcza” wieściła najważniejsze od lat wydarzenie w polskiej polityce. Dziś przyjazd prezydenta Stanów Zjednoczonych swoim czytelnikom zapowiada już zupełnie inaczej, w duchu, w którym anonsowała przez lata wszelkie prawicowe i patriotyczne wiece i pochody: „Donald Trump w Warszawie.

Lato gorących komisji

numer 1759 - 27.06.2017
Szef komisji weryfikacyjnej, wiceminister Patryk Jaki, w jednym z wywiadów mówił, że jej posiedzenia mogą być równie emocjonujące, co przesłuchania z udziałem jego kolegów i koleżanek zajmujących się wyjaśnieniem afery Amber Gold. Najbliższe dni pokażą, czy tak będzie naprawdę.

Cień Berlina

numer 1753 - 20.06.2017
Na początku czerwca do gazoportu w Świnoujściu dotarł pierwszy statek z Ameryki. Wydarzenie, odnotowane skrupulatnie przez patriotyczne media, wyprzedziło kolejne informacje o tym, że Unia Europejska wbrew powtarzanym frazesom o solidarności stawia na współpracę z Rosją i na drugą nitkę Nord Streamu.


Blokada taśmy

numer 1748 - 13.06.2017
Według opozycji na nowo ujawnionych taśmach nie ma nic ciekawego, zawierają jedynie zapis prywatnych rozmów podczas spotkania imieninowego. To „nic” ma według tych samych osób przykryć informacje o zatrudnieniu Małgorzaty Sadurskiej w jednej ze spółek skarbu państwa.

Czerwcowa prawda

numer 1742 - 06.06.2017
Nie chcę popadać w patos, nie mogę jednak nie zauważyć, że miniony tydzień okazał się czasem, w którym mocno zaczęła się przebijać nieprzyjemna, lecz niezbędna dla uzdrowienia sytuacji w Polsce prawda.


Beata Szydło jako wiral

numer 1736 - 30.05.2017
Kolejny tydzień w polskiej polityce upłynął przede wszystkim pod znakiem uchodźców i kwestii bezpieczeństwa narodowego, widzianej zarówno pod kątem szczytu NATO, jak i wniosku o odwołanie ministra Antoniego Macierewicza.