Jacek Szpakowski

Co nam skraca życie

numer 1855 - 18.10.2017
STYL ŻYCIA Dzięki wykształceniu i dobrej formie fizycznej będziemy dłużej żyli

Ludzie z wyraźną nadwagą skracają sobie życie o dwa miesiące za każdy kilogram – twierdzą szkoccy naukowcy. Zdaniem badaczy z University of Edinburgh życie przedłużają z kolei: edukacja – rok życia za każdy rok studiów – oraz dobra forma fizyczna.

​Aktywność fizyczna to zdrowie

numer 1849 - 11.10.2017
Nauka Ruch przyczynia się do naszego zdrowia, twierdzą naukowcy. Ich zdaniem nasza aktywność zapobiega wielu schorzeniom serca oraz przedwczesnej śmierci. Potwierdziły to badania na ponad 130 tys. osób z 17 krajów świata. Wyniki opublikował w tym miesiącu magazyn „Lancet”. 

Ludzie nie pochodzą z Afryki?

numer 1849 - 11.10.2017
ODKRYCIE Pierwsi praludzie pojawili się na początku w Europie
Ostatnie odkrycie naukowców na Krecie może skomplikować nieco naszą dotychczasową wiedzę na temat pochodzenia człowieka. Zespół badaczy, w tym polski paleontolog dr Gerard Gierliński, dokonał tam odkrycia najstarszych znanych odcisków stóp istot będących krewnymi lub przodkami człowieka.  

​Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

numer 1848 - 10.10.2017
Pewnie każdy z nas nieraz doświadczył tego, że zaraził się ziewaniem. Brytyjscy naukowcy postanowili zająć się tą kwestią w sposób systematyczny. Pod lupę wzięli ludzki mózg i to, co w nim się dzieje zarówno podczas ziewania, jak i ziewania innych osób. 

Chlebak św. Franciszka

numer 1846 - 07.10.2017
Tajemnica wiary Co mają biomarkery do średniowiecznej sakwy?

Naukowcy potwierdzili, że zarówno stara sakwa, jak i jej zawartość, która jest opisywana w jednej z legend o cudach św. Franciszka z Asyżu, pochodzą z jego czasów. Pozostałości sakwy od ponad 700 lat były przechowywane w opactwie Folloni w pobliżu Montelli we Włoszech jako cenna relikwia. 

Jak w zegarku

numer 1843 - 04.10.2017
Rytm życia Nobel za biologiczny czasomierz


Gdzie po raz pierwszy wytapiano metal?

numer 1826 - 14.09.2017
Naukowcy od wielu lat starali się odpowiedzieć na tytułowe pytanie. Wydaje się, że ostatnie badania uczonych z Heidelberg University, Londynu i Cambridge przybliżają nas do tej odpowiedzi. Zdaniem ekspertów metalurgia najprawdopodobniej pojawiła się w różnych miejscach mniej więcej w tym samym czasie.


Bakteria, która wytworzy energię

numer 1818 - 05.09.2017
Mikroorganizmy W służbie postępu
Naukowcy stworzyli specjalny rodzaj bakterii. Produkuje ona kwas octowy, związek chemiczny, który może być wykorzystany do produkcji paliwa oraz plastiku.

W poszukiwaniu drugiej Ziemi

numer 1810 - 26.08.2017
Międzynarodowy zespół astronomów opublikował niedawno swoje najnowsze badania, z których wynika, że aż cztery planety podobne rozmiarami do Ziemi krążą wokół gwiazdy znajdującej się zaledwie 12 lat świetlnych od naszej planety. Jeśli szacunki naukowców się potwierdzą, będą to jedne z pierwszych planet o takim rozmiarze odkrytych tak blisko nas. 

Wyrażanie emocji czyni szczęśliwszym

numer 1807 - 23.08.2017
Ludzie są szczęśliwsi, gdy nie tłumią swoich emocji – twierdzą naukowcy. Badania wykazały, że nawet wtedy, gdy emocje te nie są zbyt przyjemne, jak gniew czy nienawiść, ludzie są bardziej zadowoleni, gdy mogą je wyrażać.  

Manekiny, emanacja chorej mody

numer 1803 - 18.08.2017
Sylwetki kobiecych manekinów w sklepach z damską odzieżą są nierealistyczne – twierdzą brytyjscy naukowcy. Gdyby kobiety miały takie same kształty jak manekiny, byłyby chore lub złamałyby się w pół. Promocja tego rodzaju kształtów jest szkodliwa i przyczynia się do lansowania niewłaściwego stylu odżywiania. 

Nadzieja dla chorych na parkinsona?

numer 1802 - 17.08.2017
Naukowcy najprawdopodobniej odkryli lek, który pomoże zatrzymać rozwój choroby Parkinsona. Pierwsze testy są bardzo obiecujące. Lek ten dotychczas stosowano w cukrzycy typu 2. Obecne specyfiki pomagały co prawda zwalczać symptomy choroby, ale nie zapobiegały obumieraniu komórek.

Krzyżówki i łamigłówki opóźniają demencję

numer 1796 - 09.08.2017
Im częściej rozwiązujemy krzyżówki i łamigłówki, tym lepiej dla naszego mózgu – twierdzą brytyjscy naukowcy. Słowne puzzle nie tylko bawią, ale sprawiają, że nasz umysł lepiej funkcjonuje w starszym wieku. 

Kochają swoje firmy jak rodzice dzieci

numer 1783 - 25.07.2017
Do jakiego stopnia może posunąć się miłość przedsiębiorcy do własnej firmy? Naukowcy z uniwersytetu w Helsinkach twierdzą, że bardzo daleko. By to stwierdzić, zbadali za pomocą rezonansu magnetycznego mózgi biznesmenów oraz ojców dzieci. 

Palące matki szkodzą dzieciom

numer 1780 - 21.07.2017
Naukowcy potwierdzili niekorzystny wpływ palenia papierosów przez matki na rozwój nienarodzonych dzieci. Według najnowszych badań mieszanka chemiczna zawarta w dymie papierosowym zaburza prawidłowy rozwój niektórych narządów, np. wątroby.

Terapia poprzez gryzmoły

numer 1779 - 20.07.2017
Nawet zwykłe bazgroły wykonane przez nas z nudów na świstku papieru sprawiają, że czujemy się lepiej – twierdzą naukowcy. Przebadali oni ludzki mózg podczas rysowania i okazało się, że w tym czasie uaktywnia się w nim rejon odpowiadający za nagradzanie, co sprawia nam przyjemność.

Wulkany pod nadzorem

numer 1775 - 15.07.2017
Międzynarodowy zespół naukowców opracowuje projekt monitorowania za pomocą sztucznych satelitów każdego czynnego wulkanu na Ziemi. Przeznaczone do tego celu dwa satelity będą fotografowały na bieżąco każdy obszar zagrożony ewentualną erupcją.

Dobra etykietka przyciąga klientów

numer 1774 - 14.07.2017
Zarówno wygląd, jak i informacje na etykietce w dużym stopniu oddziałują na kupujących – twierdzą australijscy naukowcy. Zdaniem badaczy z University of Adelaide konsumenci kupujący wina kierują się informacjami na etykietce o wiele bardziej, niż dotychczas sądzono.

Współczesne ogiery pochodzą z Orientu

numer 1773 - 13.07.2017
Naukowcy, którzy przeanalizowali występowanie chromosomu Y u ponad 50 koni reprezentujących 21 ras, odkryli, że linia męska prawie wszystkich współczesnych koni pochodzi od ogierów, które przybyły do Europy z Orientu ok. 700 lat temu. Badacze twierdzą, że z pomocą genetyki są w stanie odczytać w szczegółach każdą linię pochodzenia ogierów.

Przyjaźń silniejsza niż więzy rodzinne?

numer 1761 - 29.06.2017
Siła przyjaźni narasta wraz z wiekiem i z czasem może być nawet mocniejsza niż więzy rodzinne – twierdzą naukowcy z Michigan State University. Badania, w których wzięło udział prawie 280 tys. osób, wykazały, że to właśnie przyjaźń jest relacją, która bardzo silnie wpływa na nasze szczęście oraz zdrowie w ciągu całego życia.