Jacek Szpakowski

Jak myć ręce

numer 1753 - 20.06.2017
Wszyscy doskonale wiemy, że mycie rąk powstrzymuje rozprzestrzenianie się zarazków i sprawia, że rzadziej chorujemy. Okazuje się jednak, że niekoniecznie musimy to robić w ciepłej bądź gorącej wodzie. Według badań naukowców zimna woda usuwa tyle samo szkodliwych bakterii co ciepła.


Muzyka łączy nas z innymi

numer 1744 - 08.06.2017
Wspólne słuchanie muzyki ma bardzo wiele społecznych zalet. Naukowcy dowiedli, że nie tylko łączy nas z innymi, ale również wzmacnia powstałe więzi. Teraz chcą zbadać, do jakiego stopnia muzyka zmienia nas i nasze nastawienie do świata.

Skamieniałe ślady życia

numer 1742 - 06.06.2017
Skamieniałości odkryte przez australijskich naukowców z UNSW w regionie Pilbara w zachodniej Australii wskazują, że życie na Ziemi, w formie mikrobiologicznej na lądzie, istniało co najmniej 580 mln lat wcześniej, niż dotychczas przypuszczano. Wiek badanych skamielin szacuje się na prawie 3,5 mld lat.


Marsjańskie cegły

numer 1739 - 02.06.2017
NASA planuje w 2033 r. załogową misję na Marsa. Amerykańscy inżynierowie zaczęli więc pracować nad technologiami, które miałyby pomóc pierwszym osadnikom w przetrwaniu na planecie. Jeden z zespołów badaczy opracował nawet specjalną technologię prostego wytwarzania cegieł z tamtejszego gruntu.


Oczy oknami duszy?

numer 1737 - 31.05.2017
Najnowsze badania amerykańskich psychologów wykazały, dlaczego oczy nazywane są potocznie zwierciadłami duszy. Zdaniem naukowców to właśnie oczy służą nam najczęściej do poznawania i interpretacji ludzkich emocji.

Spichlerz zagłady zagrożony?

numer 1732 - 25.05.2017
Władze Norwegii wzmocniły w ostatnim czasie zabezpieczenia tzw. spichlerza zagłady, który ma chronić próbki nasion roślin z całego świata w wypadku gwałtownych zmian klimatu lub globalnej katastrofy. W zeszłym roku wejście do spichlerza zalała woda.

Jurassic Park

numer 1730 - 23.05.2017
Naukowcy od dłuższego czasu toczą dyskusję na temat przywracania do życia wymarłych gatunków. Jedni chcą wskrzeszać mamuty, inni proponują zacząć od tych zwierząt, które zniknęły na skutek działalności człowieka. Okazuje się, że najnowocześniejsza technologia klonowania umożliwia toczenie tego rodzaju debat.

Ucieczka przed apokalipsą

numer 1716 - 06.05.2017
W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej daje się zauważyć psychozę zbliżającej się apokalipsy. Coraz więcej osób rezygnuje z życia w mieście i przenosi się do miejsc, gdzie – jak sądzą – będą w stanie lepiej zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i bliskich. 

Spędzają dzieciom sen z powiek

numer 1710 - 27.04.2017
Małe dzieci, które spędzają dużo czasu, grając na smartfonach oraz tabletach, śpią krócej niż te, które nie używają tych urządzeń. Zdaniem naukowców każda godzina spędzona przed ekranem skraca czas snu dziecka mniej więcej o piętnaście minut. Ale to tylko jedna strona medalu.
Badania na ten temat zostały opublikowane niedawno w periodyku „Scientific Reports”.

Spędzają dzieciom sen z powiek

numer 1710 - 27.04.2017
Małe dzieci, które spędzają dużo czasu, grając na smartfonach oraz tabletach, śpią krócej niż te, które nie używają tych urządzeń. Zdaniem naukowców każda godzina spędzona przed ekranem skraca czas snu dziecka mniej więcej o piętnaście minut. Ale to tylko jedna strona medalu.
Badania na ten temat zostały opublikowane niedawno w periodyku „Scientific Reports”.

Przyjaźń tajemnicą sukcesu

numer 1700 - 14.04.2017
Przyjaźń zwiększa efektywność wymiany wiedzy i kultury. Brytyjscy naukowcy za pomocą specjalnych urządzeń stworzyli mapę interakcji w przemieszczających się społecznościach myśliwych-zbieraczy. Okazało się, że bliska przyjaźń ułatwia przepływ informacji oraz sprzyja rozwojowi kultury.

Norweski raj

numer 1694 - 07.04.2017
Zdaniem ludzi zamieszkujących Norwegię jest to najszczęśliwsze miejsce na naszym globie. Wynika tak z badań przeprowadzonych przez specjalną agendę ONZ-etu. W zestawieniu tym dominują państwa z północnej Europy. Drugi biegun tworzą ubogie i najczęściej pogrążone w wewnętrznych konfliktach państwa afrykańskie.

Witamina do myślenia

numer 1688 - 31.03.2017
Ostatnie badania naukowe potwierdziły, jak ogromne znaczenie dla zdrowia i rozwoju dzieci ma witamina B12. Zaobserwowano, że dzieci z niedoborem tej witaminy mają większe problemy w nauce, a nawet w prawidłowej interpretacji zachowań emocjonalnych.

Zielona Sahara to nie mit

numer 1687 - 30.03.2017
Czy Sahara była kiedyś miejscem tętniącym życiem i zielenią? Naukowcy twierdzą, że tak. Mają na to wiele dowodów. Do końca nie wiadomo jednak, dlaczego ten żyzny rejon w ciągu kilku tysięcy lat zamienił się w jałową pustynię. Istnieje wiele teorii tłumaczących to zjawisko.

Poznano mechanizm podejmowania decyzji

numer 1680 - 22.03.2017
Trzech brytyjskich naukowców dostało prestiżową nagrodę w wysokości 1 mln euro za pracę dotyczącą mechanizmu podejmowania przez nas decyzji. Ich badania pozwolą lepiej zrozumieć funkcjonowanie istniejącego w ludzkim mózgu ośrodka nagradzania oraz tego, co powoduje, że kupujemy to, co kupujemy, jemy to, co jemy, czy też dlaczego latamy na księżyc.

​Wolontariat odmładza

numer 1680 - 22.03.2017
BADANIA Najnowsze prace badawcze belgijskich naukowców jednoznacznie wskazują, że wolontariat ma bardzo pozytywne skutki zarówno dla zdrowia, jak i dla wyników w pracy. Uczeni przeanalizowali kondycję ponad 40 tys. Europejczyków i dowiedli, że wolontariusze cieszą się lepszym zdrowiem, a nawet są biologicznie o pięć lat młodsi od swoich rówieśników nieangażujących się społecznie.

Ptaki przegonią depresję

numer 1679 - 21.03.2017
Osoby mieszkające w sąsiedztwie przyrody rzadziej cierpią na depresję, łatwiej radzą sobie z niepokojem oraz ze stresem. Naukowcy z University of Exeter są zdania, że życie w otoczeniu natury sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu.

Bliskie relacje sprzyjają rozwojowi kultury

numer 1675 - 16.03.2017
Przyjaźń przyczynia się do bardziej efektywnej wymiany wiedzy i kultury. Brytyjscy naukowcy za pomocą specjalnych urządzeń stworzyli mapę społecznych interakcji w przemieszczających się społecznościach myśliwych-zbieraczy. Okazało się, że bliska przyjaźń ułatwia wymianę informacji oraz sprzyja rozwojowi kultury.

Zapomniana bitwa

numer 1667 - 07.03.2017
Okazuje się, że już ponad 3000 lat temu ludy zamieszkujące dzisiejszą Polskę i spokrewnione ze współczesnymi Polakami dysponowały zawodowymi wojownikami. Według niemieckich archeologów w dolinie rzeki Tollense (Tołęża) na Pomorzu Zachodnim ok. 1250 r. p.n.e. mogła rozegrać się największa bitwa epoki brązu. Badacze przypuszczają, że była to bitwa na skalę europejską.

Czy Ziemia ma siostry?

numer 1666 - 06.03.2017
Najnowsze odkrycie belgijskich astronomów sugeruje, że Wszechświat może być pełen planet, na których możliwe jest życie. Siedem odkrytych niedawno globów jest mniej więcej wielkości naszej Ziemi. Co więcej, krążą w takiej odległości od ich rodzimej gwiazdy, że teoretycznie może występować na nich woda w stanie ciekłym.