Jacek Szpakowski

Manekiny, emanacja chorej mody

numer 1803 - 18.08.2017
Sylwetki kobiecych manekinów w sklepach z damską odzieżą są nierealistyczne – twierdzą brytyjscy naukowcy. Gdyby kobiety miały takie same kształty jak manekiny, byłyby chore lub złamałyby się w pół. Promocja tego rodzaju kształtów jest szkodliwa i przyczynia się do lansowania niewłaściwego stylu odżywiania. 

Nadzieja dla chorych na parkinsona?

numer 1802 - 17.08.2017
Naukowcy najprawdopodobniej odkryli lek, który pomoże zatrzymać rozwój choroby Parkinsona. Pierwsze testy są bardzo obiecujące. Lek ten dotychczas stosowano w cukrzycy typu 2. Obecne specyfiki pomagały co prawda zwalczać symptomy choroby, ale nie zapobiegały obumieraniu komórek.

Krzyżówki i łamigłówki opóźniają demencję

numer 1796 - 09.08.2017
Im częściej rozwiązujemy krzyżówki i łamigłówki, tym lepiej dla naszego mózgu – twierdzą brytyjscy naukowcy. Słowne puzzle nie tylko bawią, ale sprawiają, że nasz umysł lepiej funkcjonuje w starszym wieku. 

Kochają swoje firmy jak rodzice dzieci

numer 1783 - 25.07.2017
Do jakiego stopnia może posunąć się miłość przedsiębiorcy do własnej firmy? Naukowcy z uniwersytetu w Helsinkach twierdzą, że bardzo daleko. By to stwierdzić, zbadali za pomocą rezonansu magnetycznego mózgi biznesmenów oraz ojców dzieci. 

Palące matki szkodzą dzieciom

numer 1780 - 21.07.2017
Naukowcy potwierdzili niekorzystny wpływ palenia papierosów przez matki na rozwój nienarodzonych dzieci. Według najnowszych badań mieszanka chemiczna zawarta w dymie papierosowym zaburza prawidłowy rozwój niektórych narządów, np. wątroby.

Terapia poprzez gryzmoły

numer 1779 - 20.07.2017
Nawet zwykłe bazgroły wykonane przez nas z nudów na świstku papieru sprawiają, że czujemy się lepiej – twierdzą naukowcy. Przebadali oni ludzki mózg podczas rysowania i okazało się, że w tym czasie uaktywnia się w nim rejon odpowiadający za nagradzanie, co sprawia nam przyjemność.

Wulkany pod nadzorem

numer 1775 - 15.07.2017
Międzynarodowy zespół naukowców opracowuje projekt monitorowania za pomocą sztucznych satelitów każdego czynnego wulkanu na Ziemi. Przeznaczone do tego celu dwa satelity będą fotografowały na bieżąco każdy obszar zagrożony ewentualną erupcją.

Dobra etykietka przyciąga klientów

numer 1774 - 14.07.2017
Zarówno wygląd, jak i informacje na etykietce w dużym stopniu oddziałują na kupujących – twierdzą australijscy naukowcy. Zdaniem badaczy z University of Adelaide konsumenci kupujący wina kierują się informacjami na etykietce o wiele bardziej, niż dotychczas sądzono.

Współczesne ogiery pochodzą z Orientu

numer 1773 - 13.07.2017
Naukowcy, którzy przeanalizowali występowanie chromosomu Y u ponad 50 koni reprezentujących 21 ras, odkryli, że linia męska prawie wszystkich współczesnych koni pochodzi od ogierów, które przybyły do Europy z Orientu ok. 700 lat temu. Badacze twierdzą, że z pomocą genetyki są w stanie odczytać w szczegółach każdą linię pochodzenia ogierów.

Przyjaźń silniejsza niż więzy rodzinne?

numer 1761 - 29.06.2017
Siła przyjaźni narasta wraz z wiekiem i z czasem może być nawet mocniejsza niż więzy rodzinne – twierdzą naukowcy z Michigan State University. Badania, w których wzięło udział prawie 280 tys. osób, wykazały, że to właśnie przyjaźń jest relacją, która bardzo silnie wpływa na nasze szczęście oraz zdrowie w ciągu całego życia.

Europejskie DNA egipskich mumii

numer 1757 - 24.06.2017
Naukowcy są bardzo blisko rozwiązania jednej z zagadek starożytnego Egiptu. Od dłuższego czasu starali się odpowiedzieć na pytanie o pochodzenie zarówno ludności, jak i kultury tego państwa. Dzięki badaniom genetycznym rozwiązanie tej zagadki stało się realne.


Jak myć ręce

numer 1753 - 20.06.2017
Wszyscy doskonale wiemy, że mycie rąk powstrzymuje rozprzestrzenianie się zarazków i sprawia, że rzadziej chorujemy. Okazuje się jednak, że niekoniecznie musimy to robić w ciepłej bądź gorącej wodzie. Według badań naukowców zimna woda usuwa tyle samo szkodliwych bakterii co ciepła.


Muzyka łączy nas z innymi

numer 1744 - 08.06.2017
Wspólne słuchanie muzyki ma bardzo wiele społecznych zalet. Naukowcy dowiedli, że nie tylko łączy nas z innymi, ale również wzmacnia powstałe więzi. Teraz chcą zbadać, do jakiego stopnia muzyka zmienia nas i nasze nastawienie do świata.

Skamieniałe ślady życia

numer 1742 - 06.06.2017
Skamieniałości odkryte przez australijskich naukowców z UNSW w regionie Pilbara w zachodniej Australii wskazują, że życie na Ziemi, w formie mikrobiologicznej na lądzie, istniało co najmniej 580 mln lat wcześniej, niż dotychczas przypuszczano. Wiek badanych skamielin szacuje się na prawie 3,5 mld lat.


Marsjańskie cegły

numer 1739 - 02.06.2017
NASA planuje w 2033 r. załogową misję na Marsa. Amerykańscy inżynierowie zaczęli więc pracować nad technologiami, które miałyby pomóc pierwszym osadnikom w przetrwaniu na planecie. Jeden z zespołów badaczy opracował nawet specjalną technologię prostego wytwarzania cegieł z tamtejszego gruntu.


Oczy oknami duszy?

numer 1737 - 31.05.2017
Najnowsze badania amerykańskich psychologów wykazały, dlaczego oczy nazywane są potocznie zwierciadłami duszy. Zdaniem naukowców to właśnie oczy służą nam najczęściej do poznawania i interpretacji ludzkich emocji.

Spichlerz zagłady zagrożony?

numer 1732 - 25.05.2017
Władze Norwegii wzmocniły w ostatnim czasie zabezpieczenia tzw. spichlerza zagłady, który ma chronić próbki nasion roślin z całego świata w wypadku gwałtownych zmian klimatu lub globalnej katastrofy. W zeszłym roku wejście do spichlerza zalała woda.

Jurassic Park

numer 1730 - 23.05.2017
Naukowcy od dłuższego czasu toczą dyskusję na temat przywracania do życia wymarłych gatunków. Jedni chcą wskrzeszać mamuty, inni proponują zacząć od tych zwierząt, które zniknęły na skutek działalności człowieka. Okazuje się, że najnowocześniejsza technologia klonowania umożliwia toczenie tego rodzaju debat.

Ucieczka przed apokalipsą

numer 1716 - 06.05.2017
W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej daje się zauważyć psychozę zbliżającej się apokalipsy. Coraz więcej osób rezygnuje z życia w mieście i przenosi się do miejsc, gdzie – jak sądzą – będą w stanie lepiej zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i bliskich. 

Spędzają dzieciom sen z powiek

numer 1710 - 27.04.2017
Małe dzieci, które spędzają dużo czasu, grając na smartfonach oraz tabletach, śpią krócej niż te, które nie używają tych urządzeń. Zdaniem naukowców każda godzina spędzona przed ekranem skraca czas snu dziecka mniej więcej o piętnaście minut. Ale to tylko jedna strona medalu.
Badania na ten temat zostały opublikowane niedawno w periodyku „Scientific Reports”.