Jacek Szpakowski

Jurassic Park

numer 1730 - 23.05.2017
Naukowcy od dłuższego czasu toczą dyskusję na temat przywracania do życia wymarłych gatunków. Jedni chcą wskrzeszać mamuty, inni proponują zacząć od tych zwierząt, które zniknęły na skutek działalności człowieka. Okazuje się, że najnowocześniejsza technologia klonowania umożliwia toczenie tego rodzaju debat.

Ucieczka przed apokalipsą

numer 1716 - 06.05.2017
W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej daje się zauważyć psychozę zbliżającej się apokalipsy. Coraz więcej osób rezygnuje z życia w mieście i przenosi się do miejsc, gdzie – jak sądzą – będą w stanie lepiej zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i bliskich. 

Spędzają dzieciom sen z powiek

numer 1710 - 27.04.2017
Małe dzieci, które spędzają dużo czasu, grając na smartfonach oraz tabletach, śpią krócej niż te, które nie używają tych urządzeń. Zdaniem naukowców każda godzina spędzona przed ekranem skraca czas snu dziecka mniej więcej o piętnaście minut. Ale to tylko jedna strona medalu.
Badania na ten temat zostały opublikowane niedawno w periodyku „Scientific Reports”.

Spędzają dzieciom sen z powiek

numer 1710 - 27.04.2017
Małe dzieci, które spędzają dużo czasu, grając na smartfonach oraz tabletach, śpią krócej niż te, które nie używają tych urządzeń. Zdaniem naukowców każda godzina spędzona przed ekranem skraca czas snu dziecka mniej więcej o piętnaście minut. Ale to tylko jedna strona medalu.
Badania na ten temat zostały opublikowane niedawno w periodyku „Scientific Reports”.

Przyjaźń tajemnicą sukcesu

numer 1700 - 14.04.2017
Przyjaźń zwiększa efektywność wymiany wiedzy i kultury. Brytyjscy naukowcy za pomocą specjalnych urządzeń stworzyli mapę interakcji w przemieszczających się społecznościach myśliwych-zbieraczy. Okazało się, że bliska przyjaźń ułatwia przepływ informacji oraz sprzyja rozwojowi kultury.

Norweski raj

numer 1694 - 07.04.2017
Zdaniem ludzi zamieszkujących Norwegię jest to najszczęśliwsze miejsce na naszym globie. Wynika tak z badań przeprowadzonych przez specjalną agendę ONZ-etu. W zestawieniu tym dominują państwa z północnej Europy. Drugi biegun tworzą ubogie i najczęściej pogrążone w wewnętrznych konfliktach państwa afrykańskie.

Witamina do myślenia

numer 1688 - 31.03.2017
Ostatnie badania naukowe potwierdziły, jak ogromne znaczenie dla zdrowia i rozwoju dzieci ma witamina B12. Zaobserwowano, że dzieci z niedoborem tej witaminy mają większe problemy w nauce, a nawet w prawidłowej interpretacji zachowań emocjonalnych.

Zielona Sahara to nie mit

numer 1687 - 30.03.2017
Czy Sahara była kiedyś miejscem tętniącym życiem i zielenią? Naukowcy twierdzą, że tak. Mają na to wiele dowodów. Do końca nie wiadomo jednak, dlaczego ten żyzny rejon w ciągu kilku tysięcy lat zamienił się w jałową pustynię. Istnieje wiele teorii tłumaczących to zjawisko.

Poznano mechanizm podejmowania decyzji

numer 1680 - 22.03.2017
Trzech brytyjskich naukowców dostało prestiżową nagrodę w wysokości 1 mln euro za pracę dotyczącą mechanizmu podejmowania przez nas decyzji. Ich badania pozwolą lepiej zrozumieć funkcjonowanie istniejącego w ludzkim mózgu ośrodka nagradzania oraz tego, co powoduje, że kupujemy to, co kupujemy, jemy to, co jemy, czy też dlaczego latamy na księżyc.

​Wolontariat odmładza

numer 1680 - 22.03.2017
BADANIA Najnowsze prace badawcze belgijskich naukowców jednoznacznie wskazują, że wolontariat ma bardzo pozytywne skutki zarówno dla zdrowia, jak i dla wyników w pracy. Uczeni przeanalizowali kondycję ponad 40 tys. Europejczyków i dowiedli, że wolontariusze cieszą się lepszym zdrowiem, a nawet są biologicznie o pięć lat młodsi od swoich rówieśników nieangażujących się społecznie.

Ptaki przegonią depresję

numer 1679 - 21.03.2017
Osoby mieszkające w sąsiedztwie przyrody rzadziej cierpią na depresję, łatwiej radzą sobie z niepokojem oraz ze stresem. Naukowcy z University of Exeter są zdania, że życie w otoczeniu natury sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu.

Bliskie relacje sprzyjają rozwojowi kultury

numer 1675 - 16.03.2017
Przyjaźń przyczynia się do bardziej efektywnej wymiany wiedzy i kultury. Brytyjscy naukowcy za pomocą specjalnych urządzeń stworzyli mapę społecznych interakcji w przemieszczających się społecznościach myśliwych-zbieraczy. Okazało się, że bliska przyjaźń ułatwia wymianę informacji oraz sprzyja rozwojowi kultury.

Zapomniana bitwa

numer 1667 - 07.03.2017
Okazuje się, że już ponad 3000 lat temu ludy zamieszkujące dzisiejszą Polskę i spokrewnione ze współczesnymi Polakami dysponowały zawodowymi wojownikami. Według niemieckich archeologów w dolinie rzeki Tollense (Tołęża) na Pomorzu Zachodnim ok. 1250 r. p.n.e. mogła rozegrać się największa bitwa epoki brązu. Badacze przypuszczają, że była to bitwa na skalę europejską.

Czy Ziemia ma siostry?

numer 1666 - 06.03.2017
Najnowsze odkrycie belgijskich astronomów sugeruje, że Wszechświat może być pełen planet, na których możliwe jest życie. Siedem odkrytych niedawno globów jest mniej więcej wielkości naszej Ziemi. Co więcej, krążą w takiej odległości od ich rodzimej gwiazdy, że teoretycznie może występować na nich woda w stanie ciekłym.

Lepiej dawać, niż brać

numer 1657 - 23.02.2017

Amerykańscy psycholodzy uzyskali dowody na to, że okazywanie współczucia i empatii współmałżonkowi ma zbawienne skutki nie tylko dla niego, ale przede wszystkim dla osoby, która obdarza tym uczuciem. Dzieje się tak także wtedy, kiedy odbiorca nie jest świadom tego, że jest obdarowywany.

Ruch i sen sposobem na zły humor

numer 1654 - 20.02.2017
Energiczna przechadzka lub godzinka na pływalni to zdaniem amerykańskich naukowców sposób, by frustracji z pracy nie przynosić do domu i nie odreagowywać na bliskich. Dla naszej higieny psychicznej ważny jest także dobry i wystarczająco długi sen.


Na kanapie jeszcze nikt nie wyzdrowiał

numer 1643 - 07.02.2017
Kobiety w podeszłym wieku, które spędzają w pozycji siedzącej więcej niż 10 godz. dziennie, a w ciągu dnia nie mają chwili na aktywność fizyczną, starzeją się szybciej. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że ich komórki są biologicznie starsze
w porównaniu z komórkami kobiet, które prowadzą aktywny tryb życia.

Mruczek swoje wie

numer 1641 - 04.02.2017
Japońscy naukowcy pochylili się nad dylematem miłośników czworonogów – które ze zwierząt domowych, pies czy kot, jest inteligentniejsze. Po zakończeniu badań doszli do wniosku, że koty są co najmniej tak samo dobre w wykonywaniu testów co psy.

Niebezpieczny plastik

numer 1628 - 20.01.2017
Amerykańscy naukowcy ogłosili, że zgodnie z ostatnimi badaniami woda z plastikowej butelki nie zawsze jest korzystna dla naszego zdrowia. Zbyt długie przetrzymywanie jej w ciepłym pomieszczeniu może spowodować, że w plastikowym opakowaniu powstaną niekorzystne dla nas substancje.

Mów do dziecka, będzie mądre

numer 1625 - 17.01.2017
Nasze zaangażowanie w rozwój więzi z maleńkim dzieckiem jest bardzo ważne dla jego dalszego rozwoju. Brytyjscy naukowcy po raz pierwszy potwierdzili to naukowo, dokonując skanu mózgu dzieci w czasie kontaktu z matką. Okazało się, że mózg dziecka reaguje na serdeczne słowa matki, a nawet na proste rymowanki, które mu czyta bliska osoba.