Jacek Szpakowski

Poznano mechanizm podejmowania decyzji

numer 1680 - 22.03.2017
Trzech brytyjskich naukowców dostało prestiżową nagrodę w wysokości 1 mln euro za pracę dotyczącą mechanizmu podejmowania przez nas decyzji. Ich badania pozwolą lepiej zrozumieć funkcjonowanie istniejącego w ludzkim mózgu ośrodka nagradzania oraz tego, co powoduje, że kupujemy to, co kupujemy, jemy to, co jemy, czy też dlaczego latamy na księżyc.

​Wolontariat odmładza

numer 1680 - 22.03.2017
BADANIA Najnowsze prace badawcze belgijskich naukowców jednoznacznie wskazują, że wolontariat ma bardzo pozytywne skutki zarówno dla zdrowia, jak i dla wyników w pracy. Uczeni przeanalizowali kondycję ponad 40 tys. Europejczyków i dowiedli, że wolontariusze cieszą się lepszym zdrowiem, a nawet są biologicznie o pięć lat młodsi od swoich rówieśników nieangażujących się społecznie.

Ptaki przegonią depresję

numer 1679 - 21.03.2017
Osoby mieszkające w sąsiedztwie przyrody rzadziej cierpią na depresję, łatwiej radzą sobie z niepokojem oraz ze stresem. Naukowcy z University of Exeter są zdania, że życie w otoczeniu natury sprzyja naszemu zdrowiu psychicznemu i dobremu samopoczuciu.

Bliskie relacje sprzyjają rozwojowi kultury

numer 1675 - 16.03.2017
Przyjaźń przyczynia się do bardziej efektywnej wymiany wiedzy i kultury. Brytyjscy naukowcy za pomocą specjalnych urządzeń stworzyli mapę społecznych interakcji w przemieszczających się społecznościach myśliwych-zbieraczy. Okazało się, że bliska przyjaźń ułatwia wymianę informacji oraz sprzyja rozwojowi kultury.

Zapomniana bitwa

numer 1667 - 07.03.2017
Okazuje się, że już ponad 3000 lat temu ludy zamieszkujące dzisiejszą Polskę i spokrewnione ze współczesnymi Polakami dysponowały zawodowymi wojownikami. Według niemieckich archeologów w dolinie rzeki Tollense (Tołęża) na Pomorzu Zachodnim ok. 1250 r. p.n.e. mogła rozegrać się największa bitwa epoki brązu. Badacze przypuszczają, że była to bitwa na skalę europejską.

Czy Ziemia ma siostry?

numer 1666 - 06.03.2017
Najnowsze odkrycie belgijskich astronomów sugeruje, że Wszechświat może być pełen planet, na których możliwe jest życie. Siedem odkrytych niedawno globów jest mniej więcej wielkości naszej Ziemi. Co więcej, krążą w takiej odległości od ich rodzimej gwiazdy, że teoretycznie może występować na nich woda w stanie ciekłym.

Lepiej dawać, niż brać

numer 1657 - 23.02.2017

Amerykańscy psycholodzy uzyskali dowody na to, że okazywanie współczucia i empatii współmałżonkowi ma zbawienne skutki nie tylko dla niego, ale przede wszystkim dla osoby, która obdarza tym uczuciem. Dzieje się tak także wtedy, kiedy odbiorca nie jest świadom tego, że jest obdarowywany.

Ruch i sen sposobem na zły humor

numer 1654 - 20.02.2017
Energiczna przechadzka lub godzinka na pływalni to zdaniem amerykańskich naukowców sposób, by frustracji z pracy nie przynosić do domu i nie odreagowywać na bliskich. Dla naszej higieny psychicznej ważny jest także dobry i wystarczająco długi sen.


Na kanapie jeszcze nikt nie wyzdrowiał

numer 1643 - 07.02.2017
Kobiety w podeszłym wieku, które spędzają w pozycji siedzącej więcej niż 10 godz. dziennie, a w ciągu dnia nie mają chwili na aktywność fizyczną, starzeją się szybciej. Z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców wynika, że ich komórki są biologicznie starsze
w porównaniu z komórkami kobiet, które prowadzą aktywny tryb życia.

Mruczek swoje wie

numer 1641 - 04.02.2017
Japońscy naukowcy pochylili się nad dylematem miłośników czworonogów – które ze zwierząt domowych, pies czy kot, jest inteligentniejsze. Po zakończeniu badań doszli do wniosku, że koty są co najmniej tak samo dobre w wykonywaniu testów co psy.

Niebezpieczny plastik

numer 1628 - 20.01.2017
Amerykańscy naukowcy ogłosili, że zgodnie z ostatnimi badaniami woda z plastikowej butelki nie zawsze jest korzystna dla naszego zdrowia. Zbyt długie przetrzymywanie jej w ciepłym pomieszczeniu może spowodować, że w plastikowym opakowaniu powstaną niekorzystne dla nas substancje.

Mów do dziecka, będzie mądre

numer 1625 - 17.01.2017
Nasze zaangażowanie w rozwój więzi z maleńkim dzieckiem jest bardzo ważne dla jego dalszego rozwoju. Brytyjscy naukowcy po raz pierwszy potwierdzili to naukowo, dokonując skanu mózgu dzieci w czasie kontaktu z matką. Okazało się, że mózg dziecka reaguje na serdeczne słowa matki, a nawet na proste rymowanki, które mu czyta bliska osoba.

Porównujemy się i cierpimy

numer 1623 - 14.01.2017
Media społecznościowe to nie tylko niewinna zabawa. Według brytyjskich naukowców niosą one ze sobą również niebezpieczeństwa. Szczególnie gdy podchodzimy do nich bez należytego dystansu. Jeśli zbyt często porównujemy się z innymi i czujemy z tego powodu dyskomfort, możemy popaść w depresję.

Zanieczyszczenia sprzyjają demencji

numer 1621 - 12.01.2017
Osoby, które mieszkają w pobliżu ruchliwych ulic lub tras szybkiego ruchu, są bardziej narażone na zachorowanie na demencję od tych, które mieszkają z dala od takich miejsc. Tak wynika z badań kanadyjskich naukowców, którzy przeprowadzili analizę przypadków zachorowań u osób z terenów narażonych na zanieczyszczenia.

Muzyka wpływa na umysł

numer 1615 - 04.01.2017
Dźwięki, takie jak muzyka czy hałas, są w stanie rzeczywiście wpływać na nasz nastrój i emocje. Dzieje się to najprawdopodobniej za sprawą wydzielanej przez nasz mózg dopaminy – neurotransmitera silnie oddziałującego na nasze zachowanie, emocje i nasz nastrój. 

Przyjaciel, który nie mówi, lecz… rozmawia

numer 1614 - 03.01.2017
Z ostatnich badań japońskich naukowców wynika, że konie należą do zwierząt, które potrafią komunikować się z człowiekiem, nawet jeśli chodzi o skomplikowany przekaz. Jest to możliwe dzięki niezwykłej inteligencji zwierząt, które w wyniku udomowienia nawiązały bliższe relacje z człowiekiem. 

Małe kłamstewka rodzą coraz większe

numer 1603 - 20.12.2016
Mówienie małych kłamstewek powoli znieczula mózg na nasze negatywne emocje, tak że łatwiej nam przychodzą coraz większe kłamstwa. Zdaniem brytyjskich uczonych mechanizm ten może powoli zachęcać nas do coraz częstszego świadomego mijania się z prawdą.

Palenie mutuje DNA

numer 1592 - 07.12.2016
Palenie pozostawia trwały ślad w naszym organizmie. Naukowcy odkryli niedawno, że odciska „archeologiczny ślad” w postaci setek mutacji DNA. Uzyskując sekwencję genetyczną tysięcy guzów nowotworowych, naukowcy doszli do wniosku, że palacz 20 papierosów dziennie jest narażony na 150 mutacji w każdym z płuc każdego roku.

Słońce poprawia nam nastrój

numer 1577 - 19.11.2016
Światło dzienne, a dokładnie długość dnia, ma duże znaczenie dla naszego samopoczucia psychicznego. Okazuje się, że okres pomiędzy wschodem słońca i zachodem odzwierciedla się także w naszej kondycji mentalnej i emocjonalnej. Jesienią czy zimą także znacznie częściej korzystamy z porad psychologów. 

Irlandczycy: alkohol może wywoływać raka piersi

numer 1569 - 09.11.2016
Irlandzkie Towarzystwo ds. Walki z Rakiem (The Irish Cancer Society) nagłośniło niedawno związek pomiędzy piciem alkoholu a zachorowalnością na raka piersi. Wezwało także do przyjęcia specjalnej ustawy Public Health (Alcohol) Bill, która miałaby wejść niebawem w życie, ograniczając spożycie alkoholu w tym kraju.