Konrad Wysocki

Wizyta biskupa pokoju na skrwawionej ziemi

numer 1711 - 28.04.2017
Przybywam do was jako pielgrzym i orędownik pokoju – powiedział papież Franciszek w specjalnym przesłaniu do Egipcjan, tuż przed wylotem na rozpoczynającą się dzisiaj dwudniową pielgrzymkę do tego kraju. Po ostatnich krwawych zamachach terrorystycznych wymierzonych w chrześcijan, wizycie Ojca Świętego towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa.

Wojna nerwów w powietrzu

numer 1710 - 27.04.2017
Jak poinformowali przedstawiciele NATO, w ub.r. w wyniku pojawienia się informacji o zagrożeniu dla bezpieczeństwa Sojuszu myśliwce krajów członkowskich zostały poderwane w powietrze 870 razy. Aż 780 z tych wypadków dotyczyło incydentów z udziałem rosyjskich myśliwców i bombowców.

Bułgarskie siły zbrojne w rozsypce

numer 1703 - 19.04.2017
Systematyczny brak dofinansowania, przestarzały sprzęt oraz niedobór kadr we wszystkich rodzajach sił zbrojnych – to główne wnioski dorocznego raportu bułgarskiego rządu poświęconego obronności i sytuacji w szeregach armii.

​Ewangelia integruje człowieka z cierpiącym Chrystusem

numer 1700 - 14.04.2017
WATYKAN Poranną mszą św. krzyżma pod przewodnictwem papieża Franciszka w bazylice watykańskiej rozpoczęły się wczoraj uroczystości Triduum Paschalnego. Po południu Ojciec Święty odprawił w więzieniu w Paliano, niedaleko Rzymu, liturgię Wieczerzy Pańskiej, podczas której dokonał symbolicznego obmycia nóg dwunastu osadzonym.

Terroryści niszczą piękno futbolu

numer 1699 - 13.04.2017
Trzy wybuchy w pobliżu autokaru piłkarzy Borussii Dortmund udających się na wtorkowy mecz Ligi Mistrzów z AS Monaco były celowym działaniem terrorystów – podały wczoraj niemieckie służby. W wyniku eksplozji ciężko ranni zostali jeden z piłkarzy klubu z Dortmundu Marc Bartra oraz policjant eskortujący autokar. Wczoraj po południu policja zatrzymała sprawcę wtorkowej serii eksplozji w mieście.

Watahy Putina i Łukaszenki przy granicy z Polską

numer 1698 - 12.04.2017
BIAŁORUŚ Wczoraj na poligonie pod Brześciem niedaleko polskiej granicy rozpoczęły się trzydniowe ćwiczenia rosyjskich i białoruskich wojsk powietrznodesantowych. Operacja jest częścią przygotowań do wspólnych manewrów pod kryptonimem Zapad-17, które odbędą się na Białorusi w połowie września br.

Szwecja obawia się kolejnych zamachów

numer 1696 - 10.04.2017
39-letni obywatel Uzbekistanu, który w piątek rozjechał ciężarówką w centrum Sztokholmu cztery osoby, nie działał sam i już wcześniej planował dokonanie zamachu terrorystycznego – poinformowały szwedzkie służby. Po piątkowym ataku władze Szwecji wprowadziły zaostrzone kontrole bezpieczeństwa na granicach.

USA odpowiadają na barbarzyństwo syryjskiego dyktatora

numer 1695 - 08.04.2017
W nocy z czwartku na piątek polskiego czasu na osobisty rozkaz prezydenta USA Donalda Trumpa z amerykańskich okrętów wojennych operujących na Morzu Śródziemnym wystrzelono blisko 60 rakiet samosterujących, które doszczętnie zniszczyły bazę lotniczą syryjskiej reżimowej armii w mieście Homs na zachodzie kraju.

Ciężarówka wjechała w tłum osób

numer 1695 - 08.04.2017
SZWECJA W piątek po południu rozpędzona ciężarówka wjechała w tłum ludzi zgromadzonych na jednej z ulic w centrum Sztokholmu. Zginęło co najmniej pięć osób, kilkanaście zostało rannych. Władze nie wykluczyły zamachu terrorystycznego.

Niemcy powołali do życia cyberarmię

numer 1694 - 07.04.2017
Minister obrony Ursula von der Leyen zainaugurowała w mieście Bonn na zachodzie Niemiec działalność tzw. cyberarmii, czyli formacji wojskowej oddelegowanej do walki z hakerami i cyberprzestępcami. Tym samym Niemcy dołączyły do elitarnego grona kilku państw na świecie, które dysponują tego rodzaju oddziałami żołnierzy.

Atak chemiczny w Syrii

numer 1692 - 05.04.2017
Co najmniej 58 osób, w tym jedenaścioro dzieci, zginęło wczoraj w bombardowaniu miasta Chan Szajchun na północnym zachodzie Syrii. Do ataku dokonanego najprawdopodobniej przez rosyjskie lotnictwo użyto bomb wypełnionych trującym gazem. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini oświadczyła we wtorek, że główną odpowiedzialność za atak chemiczny ponosi syryjski reżim Baszara el-Asada.

Zamach odwrócił uwagę od machlojek Kremla

numer 1692 - 05.04.2017
SANKT PETERSBURG 22-letni obywatel Kirgistanu powiązany z islamskim terroryzmem to według władz Rosji sprawca poniedziałkowego zamachu w petersburskim metrze, w którym zginęło 14 osób, a blisko 50 zostało rannych. Zdaniem dziennika „Kommiersant” rosyjskie służby wiedziały o przygotowywanym zamachu w mieście, jednak nie podjęły żadnych kroków w tej sprawie.

Walka o obronę polskich szkół na Białorusi

numer 1689 - 01.04.2017
Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP jest coraz bardziej zaniepokojone planowanymi działaniami władz Białorusi związanymi z wprowadzeniem zmian w ustawie o oświacie, które mogą doprowadzić do likwidacji dwóch jedynych polskich szkół na Białorusi – w Grodnie i Wołkowysku. Sprawę monitoruje również Konsulat RP w Grodnie.

Agentura Kremla nie odpuszcza Polsce i Ukrainie

numer 1688 - 31.03.2017
Rosyjskie służby specjalne próbowały zorganizować w środę wieczorem fałszywą rozmowę telefoniczną między prezydentami Polski i Ukrainy na temat wydarzeń w Łucku – poinformowały władze w Kijowie. Tymczasem wyjaśnieniem ataku na konsulat RP na zachodzie Ukrainy zajmie się specjalny zespół złożony z polskich i ukraińskich ekspertów.

Akt terroru i prowokacja Rosji

numer 1687 - 30.03.2017
W nocy z wtorku na środę nieznani sprawcy ostrzelali z granatników siedzibę konsulatu RP w Łucku w zachodniej Ukrainie. Na szczęście nikt z pracowników placówki nie ucierpiał w ataku, jednak zniszczona została fasada budynku. Przedstawiciele polskich i ukraińskich władz nie mają wątpliwości, że wydarzenia w Łucku są prowokacją, za którą prawdopodobnie stoi Rosja.

Włochy szantażują Europę imigrantami

numer 1686 - 29.03.2017
Rzecznik węgierskiego rządu Zoltán Kovács zarzucił władzom w Rzymie wywieranie nacisków na Węgry i inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej w kwestii przyjmowania imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu. W narzuconym przez Brukselę podziale imigrantów nie chce brać udziału również Austria.

Wyjątkowe spotkania z Polonią w Paryżu

numer 1684 - 27.03.2017
Uroczysty koncert Pawła Piekarczyka i Leszka Czajkowskiego w Ambasadzie RP w Paryżu, poświęcony pamięci Żołnierzy Niezłomnych oraz wykład redaktora naczelnego „Codziennej” Tomasza Sakiewicza w siedzibie Seminarium Polskiego o przemianach politycznych we współczesnej Europie – to najważniejsze punkty weekendowej wizyty we Francji przedstawicieli Strefy Wolnego Słowa.

Węgrzy postawią pomnik śp. Lechowi Kaczyńskiemu

numer 1683 - 25.03.2017
Rozmowami z prezydentem RP Andrzejem Dudą na Zamku Królewskim w Piotrkowie Trybunalskim rozpoczęła się w piątek dwudniowa wizyta prezydenta Węgier Jánosa Ádera w Polsce. Spotkanie przywódców obu krajów związane jest z Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, obchodzonym w miniony czwartek. Tego dnia władze w Budapeszcie poinformowały o inicjatywie budowy pomnika śp.

Polski obywatel wśród rannych w zamachu

numer 1682 - 24.03.2017
Przemawiając wczoraj w siedzibie brytyjskiego parlamentu, premier Wielkiej Brytanii Theresa May poinformowała, że wśród blisko 30 osób rannych w środowym zamachu terrorystycznym w centrum Londynu jest obywatel Polski. Po południu Prokuratura Krajowa w Warszawie podjęła decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie wydarzeń w Wielkiej Brytanii.

Polskim szkołom na Białorusi grozi likwidacja

numer 1681 - 23.03.2017
Białoruski parlament ma zająć się nowelizacją ustawy o oświacie. Omówiony zostanie m.in. pomysł zamiany szkół mniejszości narodowych na placówki, w których lekcje prowadzone byłyby wyłącznie w języku rosyjskim lub białoruskim.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO