Konrad Wysocki

Paryż liczy się z głosem Grupy Wyszehradzkiej

numer 1756 - 23.06.2017
Dziś podczas drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się z przywódcami państw Grupy Wyszehradzkiej (V4), w tym z polską premier Beatą Szydło. Tematem głównym będą rozmowy na temat przyszłości UE oraz kwestie bezpieczeństwa w regionie.


Zamachowiec chciał wysadzić dworzec w Brukseli

numer 1755 - 22.06.2017
Belgijskie służby udaremniły we wtorek atak terrorystyczny na Dworcu Centralnym w Brukseli. Pochodzący z Maroka 36-letni zamachowiec został zastrzelony przez policję, zanim zdetonował ładunki wybuchowe.

Imigranci doprowadzili do śmierci polskiego kierowcy

numer 1754 - 21.06.2017
W nocy z wtorku na środę na autostradzie w okolicach francuskiego miasta Calais, znanego z dzikich obozowisk, w których do niedawna przebywało kilkadziesiąt tysięcy nielegalnych imigrantów, zginął polski kierowca furgonetki. Do tragicznego w skutkach wypadku doprowadziła blokada, którą imigranci ustawili na środku drogi.

Koniec maratonu wyborczego nad Sekwaną

numer 1752 - 19.06.2017
Wczoraj odbyła się we Francji druga tura wyborów parlamentarnych. Już przed ogłoszeniem oficjalnych wyników wiadomo było, że większość w Zgromadzeniu Narodowym – niższej izbie francuskiego parlamentu – zdobędzie partia En Marche! prezydenta Emmanuela Macrona.

Waszyngton podkreśla silne więzi z Warszawą

numer 1747 - 12.06.2017
Udział w szczycie państw Trójmorza, rozmowy na temat bezpieczeństwa międzynarodowego oraz wygłoszenie ważnego przemówienia, podkreślającego silne związki USA z Polską i Europą Środkową – to wstępny plan wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w Polsce, która odbędzie się 6 lipca.

​Podłe zachowanie saudyjskich piłkarzy

numer 1746 - 10.06.2017
SKANDAL Tuż przed czwartkowym meczem Australii z Arabią Saudyjską w Adelaide organizatorzy postanowili oddać hołd ofiarom zamachów w Londynie. Saudyjscy piłkarze zupełnie zignorowali jednak tę wzniosłą chwilę i pozostali rozproszeni na swojej połowie boiska.


​Atmosfera strachu we Francji

numer 1744 - 08.06.2017
PARYŻ Zamachowcem, który we wtorkowe popołudnie zaatakował młotkiem policjanta przed paryską katedrą Notre Dame, jest 40-letni mężczyzna algierskiego pochodzenia – podały francuskie media. Na cztery dni przed wyborami parlamentarnymi nad Sekwaną wzrasta strach przed kolejnymi zamachami.


Litwini odgradzają się od Kaliningradu

numer 1743 - 07.06.2017
W poniedziałkowe popołudnie wzdłuż granicy Litwy z obwodem kaliningradzkim ruszyła budowa metalowego ogrodzenia. Fortyfikacja, która docelowo będzie miała 130 km, ma ograniczyć nielegalną imigrację i przemyt z Rosji na Litwę, a także wzmocnić bezpieczeństwo na zewnętrznej granicy Unii Europejskiej.


Wandale podpalili polską szkołę w Mościskach

numer 1739 - 02.06.2017
Nieznani sprawcy obrzucili koktajlami Mołotowa polską szkołę w Mościskach w obwodzie lwowskim, niedaleko granicy z Polską. Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wysłało specjalną notę do ukraińskich władz, w której domaga się wyjaśnienia przyczyn i ujęcia sprawców aktu wandalizmu.


​Zamiast chleba będzie parada

numer 1738 - 01.06.2017
BIAŁORUŚ Mimo fatalnej sytuacji gospodarczej w kraju prezydent Aleksander Łukaszenka oświadczył, że władze w Mińsku nie będą szczędziły publicznych środków na zorganizowanie gigantycznej parady wojskowej z okazji obchodzonego 3 lipca na Białorusi postsowieckiego Dnia Niepodległości.


Mołdawia wyrzuca agentów Putina

numer 1737 - 31.05.2017
W poniedziałek mołdawski rząd, mimo sprzeciwu prorosyjskiego prezydenta Igora Dodona, podjął decyzję o wydaleniu z kraju pięciu rosyjskich dyplomatów, oskarżając ich o działalność szpiegowską. Przed kilkoma dniami podobną decyzję podjęły władze Estonii.

Bezpieczna Europa priorytetem dla NATO

numer 1734 - 27.05.2017
Rezultaty rozmów w Brukseli są bardzo zadowalające. Każdy z członków Sojuszu Północnoatlantyckiego zobowiązał się do dalszej realizacji koncepcji zwiększania bezpieczeństwa w Europie – przyznał prezydent RP Andrzej Duda, podsumowując zakończony w czwartek szczyt NATO.

Bezpieczna Europa priorytetem dla NATO

numer 1734 - 27.05.2017
Rezultaty rozmów w Brukseli są bardzo zadowalające. Każdy z członków Sojuszu Północnoatlantyckiego zobowiązał się do dalszej realizacji koncepcji zwiększania bezpieczeństwa w Europie – przyznał prezydent RP Andrzej Duda, podsumowując zakończony w czwartek szczyt NATO.

Polacy wśród ofiar islamskiego terrorysty

numer 1732 - 25.05.2017
Dwójka Polaków, których poszukiwaliśmy po poniedziałkowym zamachu w hali widowiskowej w Manchesterze, niestety nie żyje – poinformował wczoraj szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. W ataku zamachowca samobójcy ranny został również inny Polak. Jego stan jest ciężki, ale stabilny.

Krwawa rzeź w Manchesterze

numer 1731 - 24.05.2017
22 osoby zabite, głównie dzieci i młodzież, oraz 60 rannych – to bilans poniedziałkowego zamachu samobójczego, do którego doszło po zakończeniu koncertu amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande w hali widowiskowej w Manchesterze. To najkrwawszy atak terrorystyczny w Wielkiej Brytanii od blisko 12 lat.

Prezydent Polaków, przyjaciel Ukraińców

numer 1729 - 22.05.2017
W obecności przedstawicieli polskich i ukraińskich władz, redaktora naczelnego „Gazety Polskiej” i „Codziennej” Tomasza Sakiewicza oraz licznie zgromadzonych mieszkańców odbyło się w sobotę w centrum Żytomierza uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej tragicznie zmarłemu śp. prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu.

Imigranci znów szturmują granice Europy

numer 1727 - 19.05.2017
Wczoraj w Brukseli odbył się szczyt ministrów spraw wewnętrznych krajów UE poświęcony wypracowaniu rozwiązań zapewniających zastopowanie kryzysu imigracyjnego w Europie. – Mechanizm stałej relokacji imigrantów nie rozwiąże problemu. Rozsądne działanie to uszczelnienie zewnętrznych granic UE – przyznał szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Unijni urzędnicy znów grożą Polsce

numer 1726 - 18.05.2017
Jeśli do czerwca br. Polska, Węgry i Austria nie przystąpią do programu relokacji uchodźców z Bliskiego Wschodu, to zostanie wszczęte postępowanie dotyczące naruszania unijnego prawa – ostrzega Komisja Europejska. Do słownych ataków i gróźb pod adresem Polski przyłączyło się również wiele zachodnich mediów.

Kijów uderza w medialne tuby Putina

numer 1725 - 17.05.2017
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał wczoraj dekret o rozszerzeniu listy rosyjskich podmiotów objętych sankcjami prawnymi i gospodarczymi. Na liście znalazł się m.in. główny konkurent Facebooka w przestrzeni postsowieckiej – rosyjski serwis społecznościowy VKontakte.

​Czarne chmury nad niemiecką minister obrony

numer 1715 - 05.05.2017
BERLIN Czołowi niemieccy politycy obwiniają minister obrony Ursulę von der Leyen za serię skandali w szeregach Bundeswehry. Zbulwersowani postawą polityk są także wojskowi dowódcy, którzy czują się pokrzywdzeni oskarżeniami kierowanymi pod swoim adresem.