Magdalena Jakoniuk

Odnaleziono nieznany wizerunek Chopina

numer 1629 - 21.01.2017
FOTOGRAFIA Instytut Polski w Paryżu poinformował o niecodziennym odkryciu. W domu szwajcarskiego fizyka Alaina Kohlera, a prywatnie wielbiciela muzyki Fryderyka Chopina, znaleziono niepublikowane dotąd zdjęcie polskiego kompozytora.

Banał, ale z klasą

numer 1628 - 20.01.2017
Siedem Złotych Globów, jedenaście nominacji do BAFTA – „La La Land” to jeden z największych faworytów tegorocznego rozdania Oscarów. Czy szum wokół musicalu Damiena Chazelle’a jest uzasadniony? Choć scenariusz filmu na kilometr trąci banałem, to nie można mu odmówić uroku i klasy. Być może w tym tkwi sekret powodzenia produkcji, którą już od dziś możemy zobaczyć w kinach.

Hollywoodzki rozmach, tradycyjne wartości

numer 1624 - 16.01.2017
Wydawałoby się, że temat śpiewu i tańca w filmowych produkcjach został w ostatnim czasie wyczerpany. Jednak zarówno zgarniający wszelkie możliwe nagrody musical „La La Land” (polska premiera już w najbliższy piątek), jak i święcąca triumfy bajka „Sing” pokazują, że muzyka to motyw nieśmiertelny.

Duński przepis na szczęście

numer 1623 - 14.01.2017
BESTSELLER Za oknem pada śnieg, a Ty siedzisz w cieple domowego zacisza. Dookoła krzątają się Twoi bliscy, ktoś wyjął z piekarnika ciasto, a Twoje nozdrza wypełnia aromat zapachowej świeczki żarzącej się na stoliku. Duńczycy nazwaliby to, co w tym momencie odczuwasz,

Musical, który nie bierze jeńców

numer 1621 - 12.01.2017
KINO Dzień po tym, jak okrzyknięty filmowym arcydziełem musical z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone został uhonorowany siedmioma Złotymi Globami, ogłoszone we wtorek nominacje do 70. edycji brytyjskich nagród BAFTA nie pozostawiły złudzeń – ich faworytem również jest „La La Land”, który zostawia konkurencyjne tytuły daleko w tyle.

„Twin Peaks” powróci w maju

numer 1620 - 11.01.2017
PREMIERA Znamy datę emisji pierwszego odcinka nowego sezonu „Miasteczka Twin Peaks”. Kultowy serial Davida Lyncha i Marka Frosta powróci po 25 latach na antenę telewizji 21 maja 2017 r.

Ojciec polskiego reportażu

numer 1619 - 10.01.2017
Żyjemy w czasach, w których brakuje autorytetów, szczególnie twórczych. O Andrzeju Wajdzie mówi się, że nikt nigdy nie będzie umiał go zastąpić – moim zdaniem podobnie jest z Melchiorem Wańkowiczem – mówi w rozmowie z „Codzienną” Wojciech Markiewicz, reżyser radiowy i teatralny ze Studia Reportażu Polskiego Radia.

W oczekiwaniu na Oscary

numer 1618 - 09.01.2017
W weekend w stolicy zainaugurowano przegląd filmów kandydujących do Polskich Nagród Filmowych. Konkursowe tytuły – a jest ich ponad 50 – będą wyświetlane do końca stycznia w warszawskim kinie Iluzjon oraz w łódzkim Kinematografie. Wyniki plebiscytu poznamy 6 marca podczas gali wręczenia Orłów 2017 – nagród nazywanych „polskimi Oscarami”.

Smaczny miszmasz

numer 1618 - 09.01.2017
PRASA Kto dziś może z czystym sumieniem nazwać się konserwatystą? Czy substancje psychoaktywne służą mistyce, czy raczej ezoteryce? I co ma biskup średniowiecznej Hippony do niezidentyfikowanych obiektów latających? Na polskim rynku jest niewiele tytułów, które umiałyby tak zgrabnie godzić tematy tak różnorodne, jak od wielu lat robi to „Fronda LUX”. Nie inaczej ma się rzecz z 81.

Życie to poezja, poezja to życie

numer 1615 - 04.01.2017
KINO Przed Nowym Rokiem do kin trafił najnowszy film Jima Jarmuscha. Tym razem słynący z niekonwencjonalnych rozwiązań twórca poświęcił swój obraz poezji. Jego bohater jednak nie tylko sięga po dzieła z najwyższej półki, lecz także stara się dostrzec poezję w zwykłej codzienności i stara się sam ją kreować.

Nowy Rok z gwiazdami

numer 1614 - 03.01.2017
W niedzielę 1 stycznia 2017 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbyła się 12. edycja Koncertu Noworocznego organizowanego tradycyjnie przez Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury. Jerzy Maksymiuk, Bogdan Kierejsza i Edyta Piasecka to tylko niektóre z wielkich nazwisk, uświetniających niedzielne widowisko.

Sportowa książka roku

numer 1614 - 03.01.2017
PLEBISCYT Trwa głosowanie w czwartej edycji Plebiscytu Sportowa Książka Roku. Na jedną spośród dwudziestu pozycji głos można oddać przez internet do końca stycznia.

Premiery kinowe 2017 roku

numer 1613 - 02.01.2017
Ubiegły rok okazał się dla kinematografii zarówno światowej, jak i rodzimej niezwykle owocny. Nie mniej imponująco zapowiadają się premiery zaplanowane na najbliższych dwanaście miesięcy. Wśród nich znajdziemy najnowszy obraz Martina Scorsese, musical z Ryanem Goslingiem i Emmą Stone w rolach głównych. Zachęcamy do zapoznania się z siedmioma wybranymi tytułami.

Obraz Leonarda da Vinci w państwowej kolekcji?

numer 1610 - 29.12.2016
Niektórzy twierdzą, że to jest największe wydarzenie w polskim muzealnictwie od 100 lat. Mam nadzieję, że ta inicjatywa obudzi w Polakach pozytywną modę na obcowanie ze sztuką wysoką i pewien rodzaj dumy. Powstrzymajmy jednak ten entuzjazm do dzisiejszego popołudnia.

Boże Narodzenie bez Boga

numer 1605 - 22.12.2016
Burmistrz belgijskiej gminy Holsbeek zlikwidował bożonarodzeniową szopkę, która stała pod choinką w miejskim ratuszu. Pod naciskiem lokalnej społeczności, która domaga się przywrócenia tradycyjnej dekoracji, władze miasteczka zapowiadają możliwy powrót szopki na jej miejsce.

Piekarczyk i przyjaciele zagrają w Palladium

numer 1605 - 22.12.2016
POLECAMY Już za tydzień, 28 grudnia, w stołecznym klubie Palladium na specjalnym koncercie wystąpi nasz redakcyjny kolega Paweł Piekarczyk wraz z zaprzyjaźnionymi muzykami. Zapraszamy wszystkich czytelników „Codziennej”, a na tych, którzy nie mogą tego dnia przyjechać do stolicy, czeka retransmisja w Telewizji Polskiej.

W poszukiwaniu dobra, piękna i prawdy

numer 1604 - 21.12.2016
„Owocami życia Twardowskiego są jego wiersze. Chciałem przygotować z nich dla Was smakowite danie, przyprawione Jego dystansem, zrozumieniem ludzkich bied, kuksańcem poczucia humoru i dobroci” – pisze o swoim nowym krążku Mietek Szcześniak. I trzeba przyznać, że mu się udało – „Nierówni” to świat poezji ks.

Smoleńskie drwiny za niemieckie pieniądze

numer 1602 - 19.12.2016
Uważam, że ten spektakl jest po prostu niesmaczny. Zresztą sam Teatr Gorkiego nie pierwszy raz pokazuje, że jest instytucją, która chce za wszelką cenę prowokować – mówi w rozmowie z „Codzienną” ambasador RP w Niemczech Andrzej Przyłębski.

Na drogach życia bohatera

numer 1599 - 15.12.2016
Przeżył gehennę w alei Szucha, na Pawiaku i w Majdanku, ale brutalnie torturowany przez gestapowców nie zdradził im nawet swojego prawdziwego nazwiska. Znana dotąd zaledwie garstce pasjonatów historii sylwetka ks. gen. Witolda Kiedrowskiego powraca na kartach biografii autorstwa Tomasza Panfila.

W hołdzie cichociemnym

numer 1598 - 14.12.2016
W 2011 r. została nominowana do London Music Award wraz z Kate Bush i PJ Harvey. W jej twórczości znajdziemy wiele nawiązań do historii Polski, skąd pochodziła jej matka. 17 grudnia w warszawskim klubie Palladium Katy Carr wraz z grupą The Aviators odda wyjątkowy muzyczny hołd polskim żołnierzom – cichociemnym.