Magdalena Jakoniuk

Czystość jest sexy

numer 1756 - 23.06.2017
Dziewictwo – to skarb czy przeżytek? Choć w dzisiejszych czasach panuje duża swoboda seksualna, coraz więcej par decyduje się zaczekać ze współżyciem do ślubu. Tego niezwykle istotnego, a często niedocenianego zagadnienia dotyczy film Rika Swartzweldera pt. „Old fashioned”, który od dziś można zobaczyć w polskich kinach.


​Grzech, Czech i Rus

numer 1755 - 22.06.2017
PŁYTA Czy da się zawrzeć historię początków Europy Wschodniej w jednej symfonii? Najnowsze dzieło Grzecha Piotrowskiego pt. „Lech, Czech i Rus” zarejestrowane przez Polskie Radio udowadnia nie tylko to, że taki zabieg jest możliwy, ale również to, że słowiańskie korzenie to niekończące się źródło inspiracji. Wzięte na warsztat przez profesjonalistów potrafi zachwycić!


​Tolkien w habicie

numer 1749 - 14.06.2017
KSIĄŻKA „Gar’Ingawi Wyspa Szczęśliwa” to dowód na to, że polska fantastyka ma się znakomicie. Autorką tej wznowionej niedawno książki jest Anna Borkowska – historyk i pisarka, a także... zakonnica, siostra benedyktynka, której twórczość porównuje się do dzieł samego J.R.R. Tolkiena.


Tutaj nie ma zmartwychwstania

numer 1748 - 13.06.2017
W sobotę w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej swoją premierę miało „Umarłe miasto” Ericha Wolfganga Korngolda w reżyserii Mariusza Trelińskiego.

​Kolejna love story w wersji teen

numer 1745 - 09.06.2017
PREMIERA Od dziś w kinach możemy obejrzeć „Ponad wszystko” – amerykański melodramat o nastoletniej Maddy, która w wyniku szczególnie niebezpiecznej choroby nie może opuszczać sterylnego mieszkania. Kiedy zakochuje się w chłopaku z sąsiedztwa, szybko okazuje się, że to nie świat zewnętrzny może ją zabić, lecz nadopiekuńczość jej własnej matki.


Genialna psychodrama

numer 1743 - 07.06.2017
„Sieranevada” to tragikomiczna opowieść o rumuńskiej rodzinie, która spotyka się, by oddać cześć zmarłemu wujowi Emilowi. I choć brak tu wartkiej akcji i fabularnych twistów, niespełna trzygodzinna podróż do świata bohaterów wciąga tak głęboko, że po wyjściu z kina jeszcze długo czujemy dym papierosowy, którym zdaje się przesiąkać scenografia dzieła.


​Od Franka Underwooda do Nikodema Dyzmy

numer 1739 - 02.06.2017
Seriale Tegoroczna wiosna przyniosła prawdziwy serialowy urodzaj. Za nami premiera nowych odcinków długo oczekiwanego „Twin Peaks” i „House of cards”, a od poniedziałku na platformie VOD Telewizji Polskiej można za darmo obejrzeć najbardziej kultowe rodzime serie – od „Jana Serce” aż po „07 zgłoś się”, „Wojnę domową” czy „Karierę Nikodema Dyzmy”.


Urocza gadka szmatka

numer 1737 - 31.05.2017
W KINACH „Zwyczajna dziewczyna” to słodko-gorzka opowieść o miłości i spełnianiu marzeń z kontrastującą z nimi wojną w tle. To również ukłon w stronę tradycyjnego kina, tak cenny w dobie animacji 3D i wyrafinowanych efektów specjalnych.

Cannes a sprawa polska

numer 1737 - 31.05.2017
Jubileuszowa, 70. odsłona festiwalu w Cannes upłynęła pod znakiem zwycięstw faworytów przeplatanych mniej lub bardziej sympatycznymi niespodziankami. W polskich mediach jednak największą dyskusję wywołała światowa premiera filmu o św. Maksymilianie Kolbem, którą próbowały zdezawuować „Tygodnik Powszechny” do spółki z tytułem z Czerskiej.

Klasyka dobra na wszystko

numer 1733 - 26.05.2017
Tym, którzy wahają się, na co pójść w weekend do kina z rodziną, z czystym sumieniem polecamy nową odsłonę „Smerfów”. Choć to produkcja na wskroś nowoczesna, to nie dość, że czerpie wszystko, co najlepsze ze swojego pierwowzoru, niesie również ze sobą ważne przesłanie o zwyciężaniu zła dobrem. Jednym słowem – smerfastycznie!

​Marek Mikos dyrektorem Starego Teatru

numer 1731 - 24.05.2017
INSTYTUCJE KULTURY We wtorkowe południe w siedzibie MKiDN-u odbyła się oficjalna nominacja Marka Mikosa na nowego dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie. – Mam pełną świadomość misji, jakiej się podejmuję. Cieszę się, że będę miał do czynienia z tak znakomitym zespołem – powiedział w rozmowie z „Codzienną” nowy dyrektor.

Biały Wilk powraca

numer 1730 - 23.05.2017
Coraz więcej książek, filmów i seriali nawiązuje do polskiej historii. Również pod względem fantastyki rodzimi twórcy stają się gigantami na skalę światową. Nic dziwnego – nasze dzieje porywają nie mniej niż modna ostatnio nordycka mitologia, a fantazja rodaków sprawia, że takie tytuły jak „Wiedźmin” są rozpoznawalne pod niemal każdą szerokością geograficzną.

Sztuka od prawa do lewa

numer 1726 - 18.05.2017
Po skandalizującej wystawie „Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku” w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie przyszedł czas na ciekawą odpowiedź. Jest nią zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury ekspozycja „Historiofilia. Sztuka i polska pamięć”, której wernisaż zaplanowano na najbliższą sobotę.

​Patriotyzm Rubinsteina

numer 1726 - 18.05.2017
NASZ PATRONAT Artur Rubinstein był nie tylko wielkim pianistą, ale również patriotą, który wielokrotnie bronił honoru i godności Polski. To właśnie jemu zostanie poświęcony dzisiejszy wieczór w ramach akcji „Maj na Foksal”. Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Polska Codziennie” i portal Niezależna.pl.

​70 lat Cannes

numer 1725 - 17.05.2017
FILM Dziś startuje 70. edycja Międzynarodowego Festiwalu w Cannes. Na jubileuszowej odsłonie imprezy nie zabraknie polskich akcentów.

​Laureat z problemami

numer 1724 - 16.05.2017
EUROWIZJA 2017 Reprezentujący Portugalię Salvador Sobral zachwycił nie tylko jurorów, ale także melomanów i dosłownie zmiażdżył konkurencję. W Kijowie świętował więc podwójnie. Nie każdy jednak wie, że Sobral na co dzień zmaga się z chorobą serca i prawdopodobnie czeka go przeszczep.

Fotograf świętego

numer 1721 - 12.05.2017
Arturo Mari w ciągu swojej kariery watykańskiego fotografa wykonał ponad milion zdjęć Ojca Świętego Jana Pawła II – ostatnie w dniu jego pogrzebu. 18 maja artysta i bliski przyjaciel Karola Wojtyły odwiedzi Częstochowę w ramach cyklu „Z Janem Pawłem II ku przyszłości”.

Kolejny „Obcy” od dziś w kinach

numer 1721 - 12.05.2017
FILM Od dziś w kinach „Obcy: Przymierze”, czyli drugi po „Prometeuszu” prequel do hitu Ridleya Scotta z 1979 r. Zagraniczna prasa chwali nowe dzieło Scotta – czy pokochają je również polscy widzowie?

Koniec rządów Klaty

numer 1720 - 11.05.2017
Członkowie komisji konkursowej powołanej przez resort kultury zarekomendowali na stanowisko dyrektora Starego Teatru w Krakowie Marka Mikosa – dziennikarza i recenzenta teatralnego. Wszystko wskazuje na to, że to koniec ery lubującego się w antynarodowych i uderzających w Kościół spektaklach Jana Klaty.

Dziś drugi półfinał

numer 1720 - 11.05.2017
EUROWIZJA 2017 Po tym, jak reprezentującej Polskę Kasi Moś poszczęściło się w Kijowie, możemy odetchnąć z ulgą. Dziś się okaże, jakie kolejne państwa zaprezentują swoich kandydatów podczas sobotniego finału 62. Konkursu Piosenki Eurowizji.