Magdalena Jakoniuk

Żyj swobodo, Polsko żyj!

numer 1802 - 17.08.2017
Dziękuję za to, że jesteście, dziękuję że jesteście z nami przez tyle lat, dziękuję, że będziecie – witał obecnych na wtorkowym festynie patriotycznym „Nam twierdzą będzie każdy próg” Tomasz Sakiewicz. Jak zwykle frekwencja nie zawiodła – były rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy, a na scenie gwiazdy. Wszyscy złączeni wspólną pieśnią na cześć polskich bohaterów.

Żyj swobodo, Polsko żyj!

numer 1802 - 17.08.2017
Dziękuję za to, że jesteście, dziękuję że jesteście z nami przez tyle lat, dziękuję, że będziecie – witał obecnych na wtorkowym festynie patriotycznym „Nam twierdzą będzie każdy próg” Tomasz Sakiewicz. Jak zwykle frekwencja nie zawiodła – były rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy, a na scenie gwiazdy. Wszyscy złączeni wspólną pieśnią na cześć polskich bohaterów.

Horror z katolickim przesłaniem

numer 1801 - 16.08.2017
Twórcy horroru „Annabelle” nie zniechęcili się falstartem i nakręcili prequel, który pozytywnie przyjęli i widzowie, i krytycy. Następczyni laleczki Chucky, w porównaniu z pierwszą częścią, nareszcie straszy, ale oprócz dreszczyku film serwuje nam ważną naukę, z którą od lat próbuje się przebić Kościół: o tym, że szatan istnieje realnie, a zagrożeń duchowych nie wolno lekceważyć.

​King w wersji politpoprawnej

numer 1798 - 11.08.2017
KINO Większość powieści Stephena Kinga to właściwie gotowe scenariusze filmowe, niemal gwarantujące kinowy sukces. Tak było z „Zieloną milą”, „Skazanymi na Shawshank” czy wreszcie słynnym „Lśnieniem” Stanleya Kubricka. Czy wchodząca dziś na polskie ekrany „Mroczna Wieża” dołączy do grona najlepszych ekranizacji książek Stephena Kinga?

Niech żyje polskie zwycięstwo!

numer 1796 - 09.08.2017

KONCERT Jan Pietrzak i Towarzystwo Patriotyczne zapraszają na kolejny koncert z cyklu „Niech żyje Polska!”. Tym razem artyści wystąpią 15 sierpnia w stołecznym parku Sowińskiego i zaśpiewają z okazji 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej. – Bądźmy tego dnia razem, świętujmy to zwycięstwo, by pamięć o nim nie zgasła – zachęca Jan Pietrzak.

Love story Pasternaka na deskach opery

numer 1794 - 07.08.2017

MUZYKA Na 15 września tego roku zaplanowano uroczystą premierę „Doktora Żywago” – musicalu opartego na kultowej powieści Borysa Pasternaka. Dzieło nawiązujące zarówno do książki, jak i jej hollywoodzkiej adaptacji zostanie wystawione na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, a w obsadzie zobaczymy m.in. Łukasza Zagrobelnego.

Valerian i miasto tysiąca wzruszeń

numer 1792 - 04.08.2017
Ponad 3 tys. ujęć z efektami specjalnymi, najgorętsze nazwiska Hollywoodu i niezwykły show w wykonaniu Rihanny. We wchodzącym dziś na polskie ekrany „Valerianie i mieście tysiąca planet” Luc Besson serwuje nam kino na najwyższym poziomie, a zarazem historię starą jak świat – o tym, że warto być pozytywnym bohaterem.

Każda wojna ma swoją Anne Frank

numer 1791 - 03.08.2017
Brutalna wojenna rzeczywistość odbiega od dziecięcej niewinności tak daleko, jak tylko się da. A jednak wojna nie ma względu na wiek i podobnie jak związana z nią śmierć czyni nas równymi. Dobrze to widać w pamiętniku Poliny Żerebcowej, nazywanej często „rosyjską Anne Frank”.

Warszawskie dzieci z pieśnią na ustach

numer 1790 - 02.08.2017
Dokładnie 73 lata po wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy i czytelnicy „Gazety Polskiej” zgromadzili się przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach, by wspólnym śpiewem oddać hołd uczestnikom zrywu z sierpnia 1944 r. Jak co roku, inicjatywa Strefy Wolnego Słowa przyciągnęła osoby starsze, młodzież oraz rodziny z dziećmi.

​Taco czarodziej Hemingway

numer 1789 - 01.08.2017
PŁYTA Ukazaniu się każdego nowego albumu rapera Taco Hemingwaya towarzyszy atmosfera podobna do tej, która zwykle szła w parze z wydaniem kolejnej odsłony przygód Harry’ego Pottera. W nocy z niedzieli na poniedziałek muzyk umieścił najnowszy krążek pt. „Szprycer” w sieci.

„Wyklęty” z szansą na Złote Lwy

numer 1787 - 29.07.2017
Do Konkursu Głównego 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który odbędzie się w dniach 18–23 września w Gdyni, zakwalifikowało się 17 tytułów. Niektóre produkcje to obsypane wcześniej nagrodami czarne konie, ale zdecydowana większość z nich okazała się niespodzianką – jak „Wyklęty” Konrada Łęckiego czy „Volta” Juliusza Machulskiego.

25 twarzy Jamesa Bonda

numer 1786 - 28.07.2017
„New York Times” informuje, że to Daniel Craig („Skyfall”, „Spectre”) wcieli się w Bonda w produkcji Sama Mendesa „Bond 25”. Producenci filmu tej informacji wciąż nie potwierdzają. A sam Craig zarzekał się wielokrotnie, że nie będzie już więcej agentem jej królewskiej mości. Oczekiwanie na wiadomość o tym, kto wejdzie w garnitur agenta 007, elektryzuje filmowy świat.

Kulturalne obchody rocznicy ’44

numer 1785 - 27.07.2017
We wtorek 1 sierpnia o godz. 18 przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach redakcja „Gazety Polskiej” organizuje wspólne śpiewanie piosenek powstańczych. Wydarzenie poprowadzi Agnieszka Pawlik-Regulska. Warto wziąć ze sobą aktualny numer „Gazety Polskiej Codziennie” z 1 sierpnia br., do którego będzie dołączony śpiewnik. Poniżej również inne propozycje kulturalne stolicy.

​Mocne alibi

numer 1780 - 21.07.2017

KINO Zdrada małżonka? Potajemny wypad na mecz z kumplami? A może medialna ustawka dla paparazzich? Zajmująca się wymyślaniem wymówek firma Alibi.com nie boi się żadnego wyzwania. To największe przychodzi, gdy jej właściciel poznaje kobietę brzydzącą się kłamstwem. Co zrobi Gregory, by nie utracić jej sympatii? Oczywiście to, w czym jest mistrzem – skłamie.

​Baczyński hipster

numer 1778 - 19.07.2017

NASZ PATRONAT Wydana przez Polskie Radio płyta The Ceez „O chłopcu polskim” to wysublimowana przygoda z poezją Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w jej nowoczesnej i dostosowanej do gustu młodego pokolenia odsłonie. Każda z 12 piosenek-wierszy to odrębna historia wyśpiewana matowym głosem Petera „Ceeza” Okrasy przy akompaniamencie międzynarodowych gwiazd.

Kwintesencja Mozarta

numer 1776 - 17.07.2017
Ponad 50 festiwalowych wydarzeń, muzyka na światowym poziomie i niepowtarzalna atmosfera, która przenosiła melomanów wprost w XVIII w. Tak można podsumować przebieg 27. Festiwalu Mozartowskiego. W sobotę świętowaliśmy jego zakończenie.

Dekalog Quentina Tarantino

numer 1774 - 14.07.2017
Twórca „Pulp Fiction” od lat się zarzeka, że gdy nakręci dziesiąty film, zakończy reżyserską karierę. Tarantino kończy właśnie pracę nad dziewiątą pełnometrażową produkcją – po raz pierwszy opartą na faktach. Zmierzy się z mroczną historią gangu Charlesa Mansona i zbrodni dokonanej w willi Romana Polańskiego. W obsadzie mają się znaleźć największe gwiazdy Hollywood.

„Malowany ptak” bez wsparcia PISF‑u​

numer 1773 - 13.07.2017
Polski Instytut Sztuki Filmowej odmówił dofinansowania ekranizacji „Malowanego ptaka” – budzącej kontrowersje i szkalującej Polaków powieści Jerzego Kosińskiego. Jednak prace nad filmem trwają. Jego premierę zaplanowano na rok 2019 i będzie to czesko‑ukraińsko-słowacko-polska koprodukcja.


Sensacyjny musical bez trzymanki

numer 1771 - 11.07.2017

KINO Pasja miesza się z lękiem, zbrodnia z humorem. Podobnych połączeń w wykwintnej filmowej miksturze, jaką jest „Baby Driver” Edgara Wrighta, znajdziemy wiele. Jeśli dodamy do tego elektryzującą muzykę i Kevina Spacey’ego w obsadzie, zyskujemy przepis na kino, o którym trudno będzie zapomnieć.

Tęsknota za Polską murowaną

numer 1767 - 06.07.2017
Z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego na terenie Polski wzniesiono ponad 50 zamków obronnych. Po większości z nich zachowały się jedynie ruiny. Podczas sobotniego kongresu Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zaproponował odbudowę średniowiecznych fortyfikacji.