Magdalena Jakoniuk

Sowa z pomalowanymi rzęsami

numer 1833 - 22.09.2017
Wchodzącemu dziś na ekrany ostatniemu filmowi Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze może być trudno powtórzyć sukces „Placu Zbawiciela” czy „Papuszy”. A jednak „Ptaki śpiewają w Kigali” warto zobaczyć z co najmniej dwóch powodów – fenomenalnej Jowity Budnik i samej tematyki filmu, która w ogarniętej kryzysem migracyjnym Europie nabiera wyjątkowego wymiaru.

Nieudana randka Krystyny Jandy

numer 1825 - 13.09.2017
W ostatni weekend w warszawskim Och-Teatrze! odbyła się premiera komedii „Pomoc domowa” w reżyserii Krystyny Jandy. Miał to być element hucznego otwarcia sezonu teatralnego w placówce. Jednak uczynienie ze spektaklu flagowego przedstawienia byłoby dużym błędem.


Zwiędłe tulipany

numer 1821 - 08.09.2017
Wchodząca dziś do kin i poprzedzona intensywną kampanią „Tulipanowa gorączka” Justina Chadwicka przynosi więcej rozczarowań niż zachwytów, a zamiast obiecanych w tytule dreszczów twórcy serwują nam historię, która może wywołać u widza co najwyżej stan podgorączkowy.

Pieśń nasycona polskością

numer 1819 - 06.09.2017
W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej 23 września Włodek Pawlik zaprezentuje kantatę „Myśląc Ojczyzna”, która w swojej treści skupia wszystkie najważniejsze dla Polski wydarzenia. – To cały urok muzyki, że można opowiedzieć historię emocjami, estetycznymi doznaniami, a nie stricte historycznymi faktami – mówi w rozmowie z „Codzienną” kompozytor.

Tęsknota warta grzechu

numer 1818 - 05.09.2017
Choć trudno się spodziewać, by „Na pokuszenie” kiedykolwiek dorównało osławionemu „Między słowami” czy niepokojącym „Przekleństwom niewinności”, najnowszy film Coppoli to skrojona w dawnym stylu uczta dla fanów kinowej klasyki.

Jesienne wieczory z Teatrem Telewizji

numer 1813 - 30.08.2017
W poniedziałek wystartował nowy sezon w Teatrze Telewizji, cyklu, który na stałe powróci na antenę TVP. W jesiennej ramówce znalazło się aż 11 premier, w tym spektakle poświęcone wielkim Polakom – Józefowi Piłsudskiemu, Tadeuszowi Kościuszce czy św. Bratu Albertowi.

Grunt to rodzinka

numer 1809 - 25.08.2017
Dorastające dziecko to wyzwanie dla każdego rodzica, a kiedy w grę wchodzi zawód miłosny, bywa naprawdę trudno. Na szczęście rodzice Vincenta mają tysiące pomysłów, jak pocieszyć syna ze złamanym sercem. Część z nich jest tak niedorzeczna, że gwarantuje widzom „Synalka” porządną dawkę humoru – w sam raz na zakończenie wakacyjnego sezonu.

Pięć szans na europejskie Oscary

numer 1808 - 24.08.2017
Europejska Akademia Filmowa ogłosiła 51 tytułów, które powalczą o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. Wśród nich znalazły się cztery filmy fabularne będące polskimi produkcjami lub koprodukcjami. Poza „Powidokami”, „Pokotem”, „Ostatnią rodziną” i „Szronem” szansę na nominację ma też film dokumentalny „Komunia” Anny Zameckiej.

Prosta historia o wielkiej miłości i matematyce

numer 1807 - 23.08.2017
W dobie efektów specjalnych i wyrafinowanych środków artystycznego przekazu dobrze czasem trafić na kino, które bazuje przede wszystkim na zgrabnie opowiedzianej historii. Taki jest film „Obdarowani” Marca Webba, który od piątku gości na naszych ekranach.

Tata zza żelaznej kurtyny

numer 1806 - 22.08.2017
Andrzej Panufnik, bohater filmu „Tata zza żelaznej kurtyny” i artystyczny patron festiwalu Sacrum Non Profanum, to wielka, naznaczona tragizmem postać polskiej muzyki, o której wciąż wiemy niewiele. Impreza poświęcona jego pamięci potrwa do soboty w nadmorskim Trzęsaczu.

​Z wałkiem na mafiosów

numer 1803 - 18.08.2017


Żyj swobodo, Polsko żyj!

numer 1802 - 17.08.2017
Dziękuję za to, że jesteście, dziękuję że jesteście z nami przez tyle lat, dziękuję, że będziecie – witał obecnych na wtorkowym festynie patriotycznym „Nam twierdzą będzie każdy próg” Tomasz Sakiewicz. Jak zwykle frekwencja nie zawiodła – były rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy, a na scenie gwiazdy. Wszyscy złączeni wspólną pieśnią na cześć polskich bohaterów.

Żyj swobodo, Polsko żyj!

numer 1802 - 17.08.2017
Dziękuję za to, że jesteście, dziękuję że jesteście z nami przez tyle lat, dziękuję, że będziecie – witał obecnych na wtorkowym festynie patriotycznym „Nam twierdzą będzie każdy próg” Tomasz Sakiewicz. Jak zwykle frekwencja nie zawiodła – były rodziny z dziećmi, młodzież, seniorzy, a na scenie gwiazdy. Wszyscy złączeni wspólną pieśnią na cześć polskich bohaterów.

Horror z katolickim przesłaniem

numer 1801 - 16.08.2017
Twórcy horroru „Annabelle” nie zniechęcili się falstartem i nakręcili prequel, który pozytywnie przyjęli i widzowie, i krytycy. Następczyni laleczki Chucky, w porównaniu z pierwszą częścią, nareszcie straszy, ale oprócz dreszczyku film serwuje nam ważną naukę, z którą od lat próbuje się przebić Kościół: o tym, że szatan istnieje realnie, a zagrożeń duchowych nie wolno lekceważyć.

​King w wersji politpoprawnej

numer 1798 - 11.08.2017
KINO Większość powieści Stephena Kinga to właściwie gotowe scenariusze filmowe, niemal gwarantujące kinowy sukces. Tak było z „Zieloną milą”, „Skazanymi na Shawshank” czy wreszcie słynnym „Lśnieniem” Stanleya Kubricka. Czy wchodząca dziś na polskie ekrany „Mroczna Wieża” dołączy do grona najlepszych ekranizacji książek Stephena Kinga?

Niech żyje polskie zwycięstwo!

numer 1796 - 09.08.2017

KONCERT Jan Pietrzak i Towarzystwo Patriotyczne zapraszają na kolejny koncert z cyklu „Niech żyje Polska!”. Tym razem artyści wystąpią 15 sierpnia w stołecznym parku Sowińskiego i zaśpiewają z okazji 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej. – Bądźmy tego dnia razem, świętujmy to zwycięstwo, by pamięć o nim nie zgasła – zachęca Jan Pietrzak.

Love story Pasternaka na deskach opery

numer 1794 - 07.08.2017

MUZYKA Na 15 września tego roku zaplanowano uroczystą premierę „Doktora Żywago” – musicalu opartego na kultowej powieści Borysa Pasternaka. Dzieło nawiązujące zarówno do książki, jak i jej hollywoodzkiej adaptacji zostanie wystawione na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, a w obsadzie zobaczymy m.in. Łukasza Zagrobelnego.

Valerian i miasto tysiąca wzruszeń

numer 1792 - 04.08.2017
Ponad 3 tys. ujęć z efektami specjalnymi, najgorętsze nazwiska Hollywoodu i niezwykły show w wykonaniu Rihanny. We wchodzącym dziś na polskie ekrany „Valerianie i mieście tysiąca planet” Luc Besson serwuje nam kino na najwyższym poziomie, a zarazem historię starą jak świat – o tym, że warto być pozytywnym bohaterem.

Każda wojna ma swoją Anne Frank

numer 1791 - 03.08.2017
Brutalna wojenna rzeczywistość odbiega od dziecięcej niewinności tak daleko, jak tylko się da. A jednak wojna nie ma względu na wiek i podobnie jak związana z nią śmierć czyni nas równymi. Dobrze to widać w pamiętniku Poliny Żerebcowej, nazywanej często „rosyjską Anne Frank”.

Warszawskie dzieci z pieśnią na ustach

numer 1790 - 02.08.2017
Dokładnie 73 lata po wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy stolicy i czytelnicy „Gazety Polskiej” zgromadzili się przed bramą główną Cmentarza Wojskowego na Powązkach, by wspólnym śpiewem oddać hołd uczestnikom zrywu z sierpnia 1944 r. Jak co roku, inicjatywa Strefy Wolnego Słowa przyciągnęła osoby starsze, młodzież oraz rodziny z dziećmi.