Klaudia Dadura

Będą nowe śmigłowce dla wojska

numer 1655 - 21.02.2017
Ministerstwo Obrony Narodowej rozpisało przetarg na zakup śmigłowców dla armii. Chodzi o 16 maszyn dla sił specjalnych i marynarki wojennej. Resort przeprowadzi także oddzielne postępowanie na zakup dwóch wielozadaniowych śmigłowców transportowych Black Hawk produkowanych przez amerykańską firmę zbrojeniową Sikorsky.

​Gorący stołek w Polskim Radiu

numer 1654 - 20.02.2017
MEDIA Barbara Stanisławczyk-Żyła, którą niedawno Rada Mediów Narodowych powołała na stanowisko prezesa Polskiego Radia, po dwóch dniach pracy podała się do dymisji. To szok zarówno dla RMN, jak i  Mariusza Staniszewskiego, członka zarządu PR. To właśnie z jego powodu Stanisławczyk-Żyła miała zrezygnować ze stanowiska. Nowego szefa radia poznamy do 31 marca.


Zarabiają 13 tys., chcą jeszcze więcej

numer 1652 - 17.02.2017
Część związkowców z Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze chce 8-proc. podwyżki wynagrodzenia, mimo że średnia pensja w firmie wynosi ponad 9 tys. zł. – W tym roku planujemy przeznaczenie 5 mln zł na podwyżki, ale nie objęłyby one wszystkich pracowników. Niektórzy z nich zarabiają prawie 13 tys. zł, a zajmują się np. sprzedażą biletów.

Ministerstwo pracuje nad reformą BOR‑u

numer 1651 - 16.02.2017
Jeżeli MSWiA sygnalizuje potrzebę zmian w Biurze Ochrony Rządu, to znaczy, że jest to konieczne – mówi „Codziennej” kpt. Grzegorz Bilski z biura prasowego BOR‑u. Chodzi m.in. o zwiększenie kompetencji tej służby oraz liczby funkcjonariuszy w kraju, a także zmniejszenie liczby zadań za granicą.

Premier Beata Szydło zostanie przesłuchana

numer 1650 - 15.02.2017
WYPADEK Wbrew wcześniejszym zeznaniom 21-letni kierowca fiata seicento, podejrzany o spowodowanie wypadku z udziałem premier Beaty Szydło, nie przyznał się do winy. – Jego zeznania nie zaprzeczają dowodom, które już zebraliśmy – stwierdził Włodzimierz Krzywicki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Kolejnym dowodem ma być przesłuchanie premier Beaty Szydło.

Premier Beata Szydło wciąż w szpitalu

numer 1649 - 14.02.2017
WYPADEK Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie to teraz najważniejsze miejsce w kraju. Przebywa w nim premier Beata Szydło. Trafiła do lecznicy po piątkowym wypadku samochodowym. – Pani premier jest w dobrej formie – zapewnił Rafał Bochenek, rzecznik rządu. Podkreślił, że premier pracuje, konsultuje się z ministrami, podpisuje rządowe dokumenty.

Beata Szydło wraca do pracy

numer 1648 - 13.02.2017
Kolumna aut z premier Beatą Szydło jechała na sygnałach świetlnych i dźwiękowych, a prędkość pojazdów biorących udział w piątkowym wypadku wynosiła 50–60 km/h – wyjaśnił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji. Sama premier zapewnia, że czuje się dobrze, a dziś ma już wrócić do pracy. MSWiA zapowiada także zmiany w BOR-ze.

HGW uciekła przed oskarżeniami

numer 1646 - 10.02.2017
Afera reprywatyzacyjna kwitnie. Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga bada sprawę rzekomego przyjęcia 2,5 mln zł łapówki przez władze stolicy od firmy Echo Investment. Wcześniej trzem kolejnym osobom z warszawskiego ratusza postawiono zarzuty ws. niedopełnienia obowiązków. Sama zainteresowana, Hanna Gronkiewicz-Waltz, przebywa na urlopie i dokładnie nie wiadomo, kiedy z niego wróci.

Władze stolicy do prokuratury

numer 1645 - 09.02.2017
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, lub jej zastępca mieli przyjąć łapówkę w wysokości 2,5 mln zł od Echo Investment. W zamian za to firma rzekomo chciała, by władze stolicy zwlekały z przygotowaniem planu zagospodarowania przestrzennego dla Saskiej Kępy, gdzie miała powstać dzielnica mieszkaniowa. Sprawę bada prokuratura.

„German Death Camps” w światowych mediach

numer 1641 - 04.02.2017
Organizatorzy akcji „German Death Camps”, sprzeciwiającej się używaniu przez zagraniczne media sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”, wyruszyli w piątek z mobilnym billboardem z Bonn do Londynu. O polskiej akcji piszą światowe media, takie jak BBC czy „The Times of Israel”.

KRS ingeruje w kompetencje TK

numer 1638 - 01.02.2017
SPRAWIEDLIWOŚĆ Krajowa Rada Sądownictwa (KRS) uznała, że propozycje zmian Ministerstwa Sprawiedliwości ws. sposobu powoływania KRS‑u są niezgodne z konstytucją, mimo że taką decyzję może podjąć tylko TK. – Władza ustawodawcza i wykonawcza nie mogą ingerować we władzę sądowniczą – stwierdził Bohdan Zdziennicki, sędzia NSA.

​Rząd inwestuje w żłobki

numer 1637 - 31.01.2017
Przekazanie prawie 500 mln zł w 2017 r. na nowe żłobki w ramach programu Maluch+ to kolejny element polityki prorodzinnej rządu. – Chcemy, by rodziny w Polsce czuły się bezpiecznie, żyły godnie i miały poczucie, że państwo je wspiera – powiedziała premier Beata Szydło.

Bohater „afery fakturowej” szefem mazowieckiego KOD-u

numer 1636 - 30.01.2017
POLITYKA Podejrzane przepływy finansowe między KOD-em a firmą Mateusza Kijowskiego nie podważyły jego zaufania wśród członków mazowieckiego KOD-u, którzy wybrali go na swojego lidera. O losach Kijowskiego jako szefa całej organizacji zaważą jednak wybory w marcu br.

Minister Adamczyk ma pełne ręce roboty

numer 1635 - 28.01.2017
Przyspieszenie realizacji ostatniego odcinka autostrady A1, zwiększenie budżetu dla GDDKiA o nieco ponad miliard złotych oraz podjęcie decyzji ws. wybudowania Centralnego Portu Lotniczego – to tylko niektóre zadania Andrzeja Adamczyka, ministra infrastruktury i budownictwa na rok 2017.

Resortowe dziecko w Radzie Polskiego Radia

numer 1631 - 24.01.2017
MEDIA Jan Ordyński, były działacz aparatu komunistycznego, został wybrany dzięki PO na członka rady programowej Polskiego Radia. Mało brakowało, by do rady programowej TVP dostał się Piotr Gadzinowski, współpracownik Jerzego Urbana.

​Rząd stawia na bezpieczeństwo

numer 1627 - 19.01.2017
POLITYKA Jest szansa na nabycie większej liczby nowych samolotów F-16. Trwają rozmowy z Amerykanami – powiedział po spotkaniu z premier Beatą Szydło Antoni Macierewicz, szef MON‑u. Propozycje kierunków działania swojego resortu przedstawił również Mariusz Błaszczak, szef MSWiA.

Premier zapowiada przegląd resortów

numer 1626 - 18.01.2017
POLITYKA Bezpieczeństwo, rodzina oraz sprawy społeczne – to priorytety rządu na przyszły rok. W sprawie nowych zadań premier Beata Szydło przez najbliższe dwa tygodnie będzie spotykała się z szefami poszczególnych resortów. Na pierwszy ogień pójdą Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, oraz Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych.

KOD odwraca się od Kijowskiego

numer 1622 - 13.01.2017
„Komitet Obrony Demokracji już nie istnieje” – napisała na jednym z portali społecznościowych Anna Grzybowska, koordynatorka ruchu w województwie warmińsko-mazurskim. Według niej w KOD-zie dochodzi do licznych przekrętów. Jeden z nich dotyczył zorganizowania w ubiegłym roku imprezy na 11 listopada.

Szef Amber Gold zarobił na „gapiostwach” prokuratorów

numer 1620 - 11.01.2017
AFERA Komisja śledcza Amber Gold ujawniła kolejne zaniedbania prokuratorów zajmujących się jedną z największych afer ostatnich lat. Tym razem chodzi o Bogusława Michalskiego z Prokuratury Generalnej. Przyznał on, że śledczy nie zajęli się informacją o niezapłaceniu przez Marcina P. 22 mln zł podatku dochodowego.

Koniec blokady mównicy

numer 1619 - 10.01.2017
Sejmowa opozycja, bez Platformy Obywatelskiej, zapowiedziała, że dziś kończy blokowanie mównicy. Oznajmiła jednak, że do zakończenia sporu o budżet nie opuści sali sejmowej. To rezultat wczorajszych rozmów szefów ugrupowań politycznych w gabinecie marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. PO nie wzięła udziału w spotkaniu.