Klaudia Dadura

CPL wymaga nowych przepisów

numer 1711 - 28.04.2017
Są już pierwsi chętni do sfinansowania budowy Centralnego Portu Lotniczego. W maju premier Beata Szydło leci do Chin, by omówić szczegóły umowy z Azjatyckim Bankiem Inwestycji Infrastrukturalnych. Jednak budowa CPL‑u nie będzie możliwa bez zmiany odpowiednich przepisów. Obecne pochodzą bowiem z 1987 r.

Dziennikarze do lustracji

numer 1710 - 27.04.2017
Rada Mediów Narodowych zaapelowała wczoraj do szefów mediów publicznych o niezatrudnianie byłych funkcjonariuszy komunistycznych służb, a także o niepodejmowanie z nimi żadnej innej formy współpracy mającej wpływ na treść programu. – Musimy się odciąć od PRL-u – powiedziała Joanna Lichocka, poseł PiS-u i członek RMN.

Sejm nie dla ubeków

numer 1710 - 27.04.2017
Urzędnicy z Kancelarii Sejmu poszli po rozum do głowy. Cofnęli zgodę europosłom Sojuszu Lewicy Demokratycznej, w tym Januszowi Zemkemu, na zorganizowanie konferencji dotyczącej „ochrony praw funkcjonariuszy i żołnierzy w demokratycznym państwie”. Udział w spotkaniu mieli wziąć m.in. byli esbecy oraz funkcjonariusze LWP.

​Nowe wojsko zwiera szyki

numer 1709 - 26.04.2017
OBRONA Struktury Wojsk Obrony Terytorialnej w województwach śląskim i wielkopolskim zostaną sformowane w 2018 r., czyli rok wcześniej, niż planowano. – Widać, że ten proces przebiega sprawnie, a argumenty przeciwko powstaniu nowej formacji są coraz mniej przekonujące – mówi nam Roman Polko, generał Wojska Polskiego.

Koniec z PRL‑em w MSZ-ecie

numer 1706 - 22.04.2017
Ministerstwo Spraw Zagranicznych chce, aby funkcjonariusze i współpracownicy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa zostali usunięci ze służby zagranicznej. Na ich miejsce mają zostać powołani aplikanci z Akademii Dyplomatycznej powstałej przy MSZ-ecie. Projekt odpowiedniej ustawy trafił już do Sejmu.

Wszczęto śledztwo ws. Kijowskiego

numer 1705 - 21.04.2017
W Prokuraturze Rejonowej w Pruszkowie toczy się postępowanie dotyczące zaległości alimentacyjnych Mateusza Kijowskiego, lidera Komitetu Obrony Demokracji. Jak wcześniej informowały media, wysokość niezapłaconych świadczeń wynosi 220 tys. zł. Konieczne będzie przesłuchanie szefa KOD‑u.

​Urząd Lotnictwa Cywilnego działał wbrew prawu

numer 1704 - 20.04.2017
AFERA Według członków sejmowej komisji śledczej, badającej aferę Amber Gold, w latach 2010–2013 Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej nie nadzorowało działań Urzędu Lotnictwa Cywilnego, który pozwolił na to, by samoloty linii OLT Express latały bez spełnienia odpowiednich wymagań.

Polska armia zaczyna służyć narodowi

numer 1702 - 18.04.2017
Dzięki pracy Antoniego Macierewicza, ministra obrony narodowej, Polska jest coraz bardziej bezpieczna. Amerykańskie wojska w Polsce, wykorzystanie energii młodych patriotów do utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej, oczyszczenie struktur z ludzi WSI i LWP – to tylko niektóre przykłady dokonań szefa MON-u.

​Kapłaństwo to służba, nie zawód

numer 1701 - 15.04.2017
KOŚCIÓŁ Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, ocenił podczas swojej homilii, że decyzja wicepremiera Piotra Glińskiego o cofnięciu dotacji dla festiwalu teatralnego Malta, jest słuszna. Z kolei kazania abp. Henryka Hosera oraz kard. Kazimierza Nycza w Wielki Czwartek odnosiły się do służby kapłanów.

​Więcej pieniędzy dla inicjatyw obywatelskich

numer 1700 - 14.04.2017
LEGISLACJA Niedofinansowanie oraz brak koordynacji to tylko niektóre problemy, z jakimi muszą się mierzyć organizacje pozarządowe, tzw. NGO-sy. Sytuację ma zmienić powołanie Narodowego Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Kancelarii Premiera Rady Ministrów, które zapewni większe finansowanie NGO-som.

Centralne lotnisko wyższą koniecznością

numer 1696 - 10.04.2017
Większość ekspertów zajmujących się sektorem lotniczym nie ma wątpliwości, że budowa Centralnego Portu Lotniczego jest konieczna. – Za 12 lat polskie lotniska będą obsługiwały 60 mln pasażerów. Ani warszawskie Lotnisko Chopina, pełniące obecnie funkcję głównego portu Polski, ani Modlin nie są w stanie sprostać temu zadaniu – mówi „Codziennej” Sebastian Gościniarek, ekspert rynku lotniczego.

Grzegorz Dyndała nie będzie premierem

numer 1695 - 08.04.2017
Zgodnie z oczekiwaniami wniosek o konstruktywne wotum nieufności został odrzucony. Poparło go jedynie 174 posłów, w tym oczywiście wszyscy posłowie Nowoczesnej i PSL-u. – Jedynym celem tego wniosku było wyłonienie lidera opozycji. Jednoznacznie widać, że Grzegorz Schetyna nie ma charyzmy, którą miał Donald Tusk – mówi prof. Norbert Maliszewski, ekspert ds. wizerunku politycznego z UKSW.

Uczcijmy pamięć ofiar Smoleńska

numer 1690 - 03.04.2017
UROCZYSTOŚCI Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy czy apel pamięci – to tylko niektóre elementy obchodów VII rocznicy katastrofy smoleńskiej, rozpoczynających się już za tydzień. – Tegoroczne uroczystości będą miały szczególny charakter, ponieważ włączą się w nie władze państwowe – mówi Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”.

Kluczowe rozmowy o polskiej armii

numer 1689 - 01.04.2017
OBRONA Zakończył się pierwszy etap rozmów ws. jednego z najważniejszych kontraktów dla polskiej armii. Chodzi o zestaw przeciwlotniczy i antyrakietowy. Polska może otrzymać pierwsze baterie Patriot produkowane przez amerykański Raytheon w ciągu trzech lat. O zakupie uzbrojenia z Antonim Macierewiczem, szefem MON u, rozmawiał również prezydent Andrzej Duda.

Media atakują Antoniego Macierewicza

numer 1687 - 30.03.2017
Ministerstwo Obrony Narodowej znalazło się pod ostrzałem lewicowo-liberalnych mediów. Jednym z przykładów tej nagonki jest fałszywa informacja o rzekomym wycofaniu się Polski z Eurokorpusu (międzynarodowej organizacji wojskowej). „Polska jedynie zredukuje swój wkład w dowództwie EC” – czytamy w komunikacie MON‑u.

​Owsiak. Pacyfista obrońcą trepów z komuny

numer 1686 - 29.03.2017
NOWA „GAZETA POLSKA” Od dziś w kioskach czeka na Państwa nowy numer tygodnika „Gazeta Polska”, a w nim m.in. artykuł Piotra Lisiewicza, zastępcy redaktora naczelnego, dotyczący powiązań Jerzego Owsiaka z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi.

​W oczekiwaniu na przylot śmigłowców

numer 1685 - 28.03.2017
ZBROJENIE W Ministerstwie Obrony Narodowej toczy się postępowanie ws. zakupu śmigłowców dla sił specjalnych i marynarki wojennej. Według pierwszych zapowiedzi resortu do polskiej armii miało trafić w sumie 16 helikopterów.

​Biernat, na urlop!

numer 1684 - 27.03.2017
SPRAWIEDLIWOŚĆ Za niecałe trzy miesiące kończy się kadencja Stanisława Biernata, wiceprezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wygląda na to, że człowiek, który zasłynął wypowiedzią o nieśmiertelności Andrzeja Rzeplińskiego, nie będzie już orzekał, bo musi wziąć zaległy urlop.


Nie płacisz alimentów, pójdziesz siedzieć

numer 1683 - 25.03.2017
Alimenciarze nie będą już bezkarni. Do roku więzienia ma grozić rodzicom, którzy mają zaległości wynoszące równowartość co najmniej trzech świadczeń, np. miesięcznych. Znany z niepłacenia alimentów jest Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji. – Nie obawiam się, że w związku z nowym prawem zostanę pociągnięty do odpowiedzialności karnej – mówi „Codziennej” Kijowski.

Walka o polską prasę

numer 1682 - 24.03.2017
Od kilku dni toczy się gorąca debata na temat dekoncentracji rynku medialnego w Polsce. Według Pawła Lewandowskiego, wiceministra kultury i dziedzictwa narodowego, problemem jest zdominowanie przez zagraniczne wydawnictwa zwłaszcza polskiej prasy, również tej lokalnej.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO