Klaudia Dadura

Młodzi lekarze chcą wszystkiego i natychmiast

numer 1858 - 21.10.2017
PROTEST Konstanty Radziwiłł obiecuje 6 proc. PKB na zdrowie w 2025 r., ale…


Drogi pod znakiem zapytania

numer 1858 - 21.10.2017

INFRASTRUKTURA Terminy oddania do użytku większości kluczowych dróg, za które odpowiada włoska firma Salini, są zagrożone. Chodzi m.in. o odcinek obwodnicy Marek oraz część autostrady A1. Resort infrastruktury wydaje się bezradny wobec niesłownych wykonawców.

​HGW, oddaj kasę!

numer 1856 - 19.10.2017

AFERA Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, ma zwrócić państwu 12 tys. zł za niestawianie się przed komisją weryfikacyjną. Tak ostatecznie zadecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Wcześniej karę na prezydent nałożył Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości. Ta jednak zaskarżyła tę decyzję do sądu.

Hanna Gronkiewicz-Waltz idzie w zaparte

numer 1855 - 18.10.2017
Komisja weryfikacyjna badająca aferę reprywatyzacyjną w Warszawie zajmie się pod koniec października kamienicą przy ul. Nabielaka 9. Decyzję zwrotową podpisano tuż przed rozpoczęciem prezydentury Hanny Gronkiewicz-Waltz. – Obecne władze miasta mogły powstrzymać skutki tej decyzji – mówi nam Sebastian Kaleta, członek komisji.

​Parasol ochronny Tuska

numer 1854 - 17.10.2017

AFERA Wyciekły fragmenty stenogramów rozmów telefonicznych Marcina i Katarzyny P., którzy zarządzali spółką Amber Gold. – U mnie pracował Michał Tusk, syn premiera. I dopóki on pracował, to wydaje mi się, że nikt nas nie ruszył – mówił w jednej z rozmów Marcin P. 

Protest lekarzy rezydentów trwa

numer 1852 - 14.10.2017
Nadal nie ma porozumienia między lekarzami rezydentami, domagającymi się m.in. podwyższenia ich wynagrodzenia, a rządem. Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia, zaoferował im, aby dołączyli do zespołu, który miałby wypracować kompromis. Ci uważają jednak, że rząd zawiódł ich zaufanie, i strajkować nie przestaną.

Koniec prawa Jaruzelskiego

numer 1851 - 13.10.2017
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o portach lotniczych, bez której trudne byłoby powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Dotychczas Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze działało bowiem na podstawie ustawy z 1987 r. podpisanej przez Wojciecha Jaruzelskiego. Przeciwko tym zmianom protestowała część związkowców przedsiębiorstwa.

Koniec oddawania kamienic z ludźmi

numer 1850 - 12.10.2017
REPRYWATYZACJA Jest projekt dużej ustawy

Do tej pory mieszkańcy zreprywatyzowanych kamienic byli bezprawnie wyrzucani z mieszkań, które odkupili od miasta handlarze roszczeniami. Teraz interes mieszkańców ma zabezpieczyć duża ustawa reprywatyzacyjna. Nad jej przygotowaniem czuwał Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości.

Trudne wybory w Nowoczesnej

numer 1849 - 11.10.2017
Pod koniec listopada członkowie Nowoczesnej zdecydują, kto będzie nowym przewodniczącym. Ryszard Petru, szef partii, może czuć na plecach oddech rywala. O jego posadę chce się ubiegać poseł Piotr Misiło. Jakby tego było mało, z Nowoczesnej odszedł znany z konserwatywnych poglądów Zbigniew Gryglas. 

Adwokat, urzędniczka i biznesmen od reprywatyzacji

numer 1848 - 10.10.2017

AFERA Są kolejne zatrzymania ws. stołecznej afery reprywatyzacyjnej. Chodzi m.in. o Marzenę K., byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości, która jest podejrzana o korupcję i oszustwo związane z reprywatyzacją działki przy Pałacu Kultury i Nauki. – To nie koniec zatrzymań – zapowiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Wojna z trollami i hakerami

numer 1848 - 10.10.2017
CYBERBEZPIECZEŃSTWO Rząd ma sposób na przestępstwa w sieci 

Każdego dnia organa państwowe stają się celem cyberprzestępców. Hakerzy i trolle prowadzą wojnę informatyczną. Państwo przygotowuje się więc do obrony. Nad zabezpieczeniem informacji rządowych będzie czuwała specjalnie powołana do tego komórka, a jej pracą pokieruje minister Paweł Szefernaker. 

Adwokat, urzędniczka i biznesmen od reprywatyzacji

numer 1848 - 10.10.2017
AFERA Są kolejne zatrzymania ws. stołecznej afery reprywatyzacyjnej. Chodzi m.in. o Marzenę K., byłą urzędniczkę Ministerstwa Sprawiedliwości, która jest podejrzana o korupcję i oszustwo związane z reprywatyzacją działki przy Pałacu Kultury i Nauki. – To nie koniec zatrzymań – zapowiedział Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

Kto inny zadba o autostrady

numer 1840 - 30.09.2017
POLITYKA Wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit podał się do dymisji


Kolejny przekręt handlarzy roszczeń

numer 1839 - 29.09.2017

Komisja weryfikacyjna ds. warszawskiej reprywatyzacji zwróciła miastu kolejną nieruchomość. Chodzi o kamienicę przy ul. Marszałkowskiej 43, która w 2010 r. trafiła w niepowołane ręce. Dodatkowo nowa właścicielka znacznie podwyższała czynsz lokatorom, część z nich nie była w stanie go płacić. 


Duda nie chce rewolucji w sądownictwie

numer 1838 - 28.09.2017
Reforma Nie ma kompromisu między PiS-em a prezydentem

Prezydent nie łagodzi swojej retoryki dotyczącej reformy sądownictwa. Po zaprezentowaniu swoich projektów ustaw, co do których w obozie PiS-u zaistniały wątpliwości, wciąż ich broni i zapowiada, że z kluczowych postulatów wycofać się nie zamierza. Chodzi m.in. o wygaszenie kadencji sędziów Sądu Najwyższego. 

Kolejne problemy z Modlinem

numer 1837 - 27.09.2017

INFRASTRUKTURA Udziałowcy lotniska Modlin spierają się o przyszłość portu. Część z nich uważa, że lotnisko potrzebuje 60 mln zł na inwestycje, bo w przeciwnym razie grozi mu zamknięcie. Taki wydatek może się okazać jednak kroplą w morzu, która nie poprawi sytuacji. Zarząd portu nie obliczył bowiem, ile pieniędzy trzeba byłoby zainwestować w lotnisko w najbliższych latach.  

​Pralnia u teściowej?

numer 1836 - 26.09.2017
AFERA Marcin P., szef spółki Amber Gold, która wyłudziła od swoich klientów 851 mln zł, przelewał ogromne kwoty pieniędzy na konto swojej teściowej i Andrzeja Korytkowskiego, dyrektora jednego z parabanków. Sejmowa komisja ds. Amber Gold podejrzewa, że transakcje mogły służyć praniu brudnych pieniędzy. Korytkowski zaprzeczył tej tezie.

Zamieszanie przed prezydenckim deadlinem

numer 1834 - 23.09.2017
SPRAWIEDLIWOŚĆ W oczekiwaniu na prezydenckie ustawy


​Skarbówka dopadła wiceprzewodniczącą PO

numer 1833 - 22.09.2017

AFERA Urząd skarbowy wyegzekwował od Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, 12 tys. zł za niestawianie się przed komisją weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. HGW nic sobie z kary nie robi i twierdzi, że nie zmieni swojej polityki wobec komisji. Nic dziwnego. Prezydent miasta ma na kocie ponad 3 mln zł.

Awantura o szczepionki

numer 1832 - 21.09.2017
Małżeństwo, które nie zgodziło się na zaszczepienie swojej nowo narodzonej córki, nadal się ukrywa. Wcześniej sąd rodzinny ograniczył Katarzynie i Michałowi S. prawa rodzicielskie. Czy słusznie? O tym zadecyduje w najbliższym czasie sąd rejonowy. W sprawę zaangażowały się również resorty zdrowia i sprawiedliwości. Kwestia tego, czy takie zabiegi medyczne są konieczne, jest dyskusyjna.