Klaudia Dadura

​Arcybiskup Jędraszewski: Obywatele RP jak SB

numer 1802 - 17.08.2017

KOŚCIÓŁ Według abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego, Unia Europejska nie może odbierać Polsce prawa do głosu. Hierarcha porównał również działania Obywateli RP do tych, które podejmowali w czasie stanu wojennego funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa.

Rząd pomaga ofiarom nawałnic

numer 1802 - 17.08.2017
KATASTROFA Od kilku dni mieszkańcy głównie województw pomorskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego zmagają się z tragicznymi skutkami burz, jakie w ubiegłym tygodniu przeszły nad Polską. Część z nich straciła również bliskich. Do tej pory zginęło sześć osób. Poszkodowanym rząd zamierza wypłacić w sumie 30 mln zł.

Sędziowie TK odpowiadają „Newsweekowi”

numer 1801 - 16.08.2017
Według Stanisława Biernata, byłego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, członkowie TK wybrani przez PiS systematycznie spotykają się z przedstawicielami obozu władzy. Sugeruje on, że instytucja zamieniła się niemal w departament Ministerstwa Sprawiedliwości. – Występuję jako poseł w imieniu Sejmu w sprawach przed TK, stąd moje wizyty – tłumaczy Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS‑u.

Wielkie święto Wojska Polskiego

numer 1800 - 14.08.2017
Setki żołnierzy weźmie udział w defiladzie w Warszawie z okazji Święta Wojska Polskiego. Po raz pierwszy w historii będzie można zobaczyć nową formację – Wojska Obrony Terytorialnej. Oprócz swoich umiejętności żołnierze zaprezentują także najnowocześniejszy sprzęt bojowy. Zwieńczeniem imprezy będzie festyn patriotyczny na warszawskim pl. Teatralnym organizowany m.in.

Kastet obrony demokracji

numer 1799 - 12.08.2017
To były spokojne obchody kolejnej miesięcznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości nie zepsuła również kontrmanifestacja Obywateli RP. Do nielicznych przepychanek doszło jedynie, gdy policjanci chcieli sprawdzić plecaki kilku osób. W jednym z nich znaleziono kastet. 

Uczczono pamięć ofiar katastrofy

numer 1798 - 11.08.2017
OBCHODY Za nami 88. miesięcznica katastrofy smoleńskiej. Politycy i zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości wspominali wczoraj tych, którzy zginęli 10 kwietnia 2010 r. Obywatele RP i członkowie stowarzyszenia TAMA zorganizowali w tym dniu kontrmanifestacje.

Mieszkańcy na bruku, HGW nie reaguje

numer 1798 - 11.08.2017
Poznańska 14 to kolejny adres afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Wielu mieszkańców kamienicy bezprawnie wyrzucano na bruk. Dla niektórych skończyło się to również utratą życia. Władze Warszawy nie przejmowały się losem lokatorów i ignorowały nadsyłane pisma. Pod koniec sierpnia sprawą zajmie się komisja weryfikacyjna, badająca aferę reprywatyzacyjną.

A jednak wybuch

numer 1797 - 10.08.2017
Podkomisja badająca katastrofę smoleńską ustaliła w ostatnim czasie, że do zniszczenia lewego skrzydła Tu-154M doszło przed rzekomym zderzeniem z brzozą. Eksperci uważają, że jego destrukcja nosi ślady wybuchu. – To stanowisko nie jest dla mnie zaskoczeniem – mówi Piotr Walentynowicz, wnuk Anny Walentynowicz, która zginęła w katastrofie. 

Tak pochowano mojego męża…

numer 1796 - 09.08.2017
Mariola Karweta, wdowa po śp. admirale Andrzeju Karwecie, który zginął w katastrofie smoleńskiej, ujawniła wstrząsające szczegóły związane z ekshumacją jej męża. To w jego trumnie znaleziono szczątki ciał ośmiu ofiar katastrofy. 

Jerzy Owsiak jadowicie o poseł Pawłowicz

numer 1794 - 07.08.2017
Tegoroczny Przystanek Woodstock już się zakończył. Ale na długo pozostanie w pamięci niektórych uczestników. Jerzy Owsiak użył np. chamskich słów wobec posłanki Krystyny Pawłowicz. „Niech pani spróbuje seksu!” – mówił ze sceny. 

HGW kpi sobie z warszawiaków

numer 1793 - 05.08.2017
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, nie dość, że nie stawia się na posiedzeniach komisji weryfikacyjnej, to jeszcze nie zamierza zapłacić 12 tys. zł kary. Grzywnę pokryją więc warszawiacy. – To skandal – uważa Patryk Jaki, przewodniczący komisji badającej dziką reprywatyzację w stolicy. Wczoraj komisja zadecydowała o przywróceniu do miasta działki wartej ponad 21 mln zł. 

HGW kpi sobie z warszawiaków

numer 1793 - 05.08.2017
Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, nie dość, że nie stawia się na posiedzeniach komisji weryfikacyjnej, to jeszcze nie zamierza zapłacić 12 tys. zł kary. Grzywnę pokryją więc warszawiacy. – To skandal – uważa Patryk Jaki, przewodniczący komisji badającej dziką reprywatyzację w stolicy. Wczoraj komisja zadecydowała o przywróceniu do miasta działki wartej ponad 21 mln zł.

Jarosław Kaczyński: Tusk ma się czego obawiać

numer 1792 - 04.08.2017
Donald Tusk, były premier i przewodniczący Rady Europejskiej, uważa, że jego zeznania w Prokuraturze Krajowej ws. katastrofy smoleńskiej nie wniosą do śledztwa nic nowego. A przecież to za jego rządów popełniono wiele błędów dotyczących m.in. nieprzeprowadzenia sekcji zwłok ofiar. Prokuratura nie ujawnia szczegółów przesłuchania. 

MON odpiera atak zagranicznych mediów

numer 1791 - 03.08.2017
Niemiecka prasa po raz kolejny oskarża kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej o rosyjskie powiązania. Najpierw pisano o rzekomej współpracy Bartłomieja Kownackiego, wiceszefa resortu, z prokremlowską partią Zmiana. Teraz podobne zarzuty stawia się wobec Antoniego Macierewicza. MON zaprzecza tym insynuacjom.

​Dekoncentracja równa się polonizacja

numer 1789 - 01.08.2017

MEDIA Po reformie sądownictwa PiS zajmie się dekoncentracją rynku medialnego. Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, przekonuje, że reforma jest konieczna, bo w żadnym innym państwie UE media nie są – tak jak w Polsce – zdominowane przez obcy kapitał.  

Unia żąda wyjaśnień

numer 1788 - 31.07.2017
Tylko w ostatni weekend w Europie Zachodniej doszło do kilku zamachów, w których zginęły trzy osoby, a kilkadziesiąt zostało rannych. Czym zajmuje się w tym czasie UE? Dyskryminacją płci w polskiej reformie sądownictwa. – Absurdalne stanowisko – mówi „Codziennej” europoseł Zbigniew Kuźmiuk, odnosząc się do pisma wysłanego do polskiego rządu przez Fransa Timmermansa.

KOD się rozpada

numer 1787 - 29.07.2017

Komitet Obrony Demokracji ma coraz więcej problemów. Niedawno z ugrupowania odszedł Mateusz Kijowski. W ślad za nim ma pójść co najmniej 150 członków KOD-u. – Ta organizacja nie spełniła swojej roli. Była najbardziej aktywna w walce o Trybunał Konstytucyjny. Ale i tę walkę przegrała – uważa Jakub Świderski, politolog z Uniwersytetu Gdańskiego. 

Jaki uratował 160 milionów

numer 1786 - 28.07.2017
Chmielna 70, jedna z najdroższych działek w Polsce, wraca na własność miasta stołecznego. Komisja weryfikacyjna badająca dziką reprywatyzację w Warszawie uchyliła decyzję władz miasta, które niesłusznie przyznały nieruchomość trzem prawnikom. Komisja przedstawiła również uzasadnienie kompromitujące Hannę Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy. 

Były wiceprezydent Warszawy nie przyznaje się do błędu

numer 1784 - 26.07.2017
Działkę wartą co najmniej 14 mln zł władze Warszawy sprzedały za 345 tys. zł. Jacek Wojciechowicz, były wiceprezydent stolicy, miał nawet przygotować plan zagospodarowania przestrzennego, umożliwiający Maciejowi M., handlarzowi roszczeń, wybudowanie na niej wieżowca. Sam tłumaczy, że decyzję o wysokiej zabudowie podjęto znacznie wcześniej. Nie widzi też błędu w postępowaniu władz Warszawy ws.

​Chcieli zniszczyć Mariusza Błaszczaka

numer 1781 - 22.07.2017

SŁUŻBY Służby kierowane przez polityków PO próbowały wrobić Mariusza Błaszczaka, wówczas prominentnego posła PiS‑u, w aferę korupcyjną. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego miała m.in. nielegalnie podsłuchiwać obecnego ministra spraw wewnętrznych. – Dziś oni pouczają nas o praworządności – stwierdził Błaszczak.