Klaudia Dadura

Rosyjskie kontakty byłych szefów SKW

numer 1904 - 16.12.2017
Kontakty z rosyjskim rezydentem oraz działanie na rzecz obcego wywiadu – m.in. takie zarzuty usłyszeli byli szefowie SKW: Piotr Pytel, Janusz Nosek i Krzysztof Dusza. Tygodnik „Gazeta Polska” dotarł do treści nowych postanowień śledczych. Za czyny, które mieli popełnić szefowie SKW, grozi kara nawet do 10 lat więzienia. 

​Sejm uchwalił zmiany w Kodeksie wyborczym

numer 1904 - 16.12.2017
POLITYKA Od 2018 r. wybory samorządowe będą się odbywały na nowych zasadach. Urny mają być przezroczyste, a w lokalach wyborczych zostanie zainstalowany monitoring. Zmiany zakładają również dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Będą zmiany w ordynacji wyborczej

numer 1903 - 15.12.2017
Prawo i Sprawiedliwość wycofało się z najbardziej kontrowersyjnych zapisów ustawy o kodeksie wyborczym. Do projektu wprowadzono 150 autopoprawek. – Zmieniamy kodeks wyborczy, bo szukamy kompromisu – mówił Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji.

Zagraniczne media dają szansę nowemu premierowi

numer 1902 - 14.12.2017
Nie milkną echa po wygłoszonym exposé przez Mateusza Morawieckiego. O nowym premierze rozpisują się również światowe media. Według np. portalu Politico strategia polskiego rządu zmieni się nieznacznie, a wymiana premiera to zabieg wizerunkowy. 

Mamy obowiązek wobec wszystkich Polaków

numer 1901 - 13.12.2017
Ponad godzinę trwało exposé Mateusza Morawieckiego, który od kilku dni jest szefem Rady Ministrów. Wśród najważniejszych kwestii dla rządu na kolejne dwa lata wymienił m.in. zwiększenie wydatków na służbę zdrowia. – Mamy obowiązek wobec wszystkich Polaków, a oni mają obowiązki wobec Polski – mówił premier.

Jaki przykrył Waltzów czapką

numer 1900 - 12.12.2017
Ujawniono nieznane dotąd dokumenty ws. Noakowskiego 16, czyli kamienicy, na której rodzina Hanny Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, zarobiła miliony. Są dowody, że Waltzowie pozyskali nieruchomość na podstawie sfałszowanych aktów notarialnych. Dowody w tej sprawie znaleziono w Mławie i Olsztynie. 

Szokujące ustalenia podkomisji smoleńskiej

numer 1898 - 09.12.2017
SMOLEŃSK Ujawnione nagrania z posiedzenia komisji Millera
Podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji smoleńskiej Ministerstwa Obrony Narodowej prof. Kazimierz Nowaczyk przedstawił nagranie posiedzenia komisji Jerzego Millera, na której dokonano fałszerstwa. Komisja, omawiając ekspertyzy sporządzone przez firmę Smallgis, zamieniła określenie „strefy wybuchów” na „strefy pożarów”.

​Opozycja rzuciła się z motyką na słońce

numer 1897 - 08.12.2017

POLITYKA Sejm odrzucił wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Wcześniej odbyła się gorąca debata polityczna. Posłowie Platformy Obywatelskiej – jako wnioskodawcy – zarzucali rządowi m.in. niszczenie niezawisłości sądów. – Ten wniosek to stek kłamstw – odpowiadała premier Beata Szydło. 

Reforma sprawiedliwości na ostatniej prostej

numer 1896 - 07.12.2017
POLITYKA Gorąca debata w Sejmie 

Ponad cztery miesiące trwała batalia między obozem rządzącym a ośrodkiem prezydenckim o reformę wymiaru sprawiedliwości. Wygląda na to, że zawarto kompromis. Wczoraj w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektów, zajęła się nimi komisja sprawiedliwości. Następnie odbędzie się głosowanie. 

​Czy mąż HGW odda miliony

numer 1895 - 06.12.2017

AFERA Rodzina prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz być może będzie musiała zwrócić 5 mln zł skarbowi państwa. Chodzi o wzbogacenie się przez sprzedaż kamienicy przy Noakowskiego 16. Taką decyzję może wydać komisja weryfikacyjna. Istnieją bowiem podejrzenia, że Waltzowie nabyli nieruchomość na podstawie sfałszowanych dokumentów. 

Były urzędnik ratusza sypie HGW

numer 1894 - 05.12.2017
AFERA Komisja weryfikacyjna zajęła się Noakowskiego 16
Hanna Gronkiewicz-Waltz wiedziała o nieprawidłowościach związanych z przejęciem kamienicy Noakowskiego 16 – mówił Marcin Bajko, były urzędnik ratusza, o nieruchomości, którą nabył mąż prezydent Warszawy. Są podejrzenia, że transakcji dokonano na podstawie sfałszowanych dokumentów. Rodzina HGW zarobiła 5 mln zł.

Baronowie na Platformie

numer 1893 - 04.12.2017
POLITYKA PO wybrała nowych przewodniczących
Platforma Obywatelska wybrała władze w regionach. Andrzej Halicki i Marcin Kierwiński pozostaną szefami PO na Mazowszu i w Warszawie. Z kolei Sławomir Neumann wygrał wybory na przewodniczącego pomorskich struktur. Najbardziej zacięta batalia rozegrała się jednak między łódzkimi politykami.

​Komisja reprywatyzacyjna zaprasza do Waltza

numer 1893 - 04.12.2017
AFERA Komisja weryfikacyjna, badająca aferę reprywatyzacyjną w Warszawie, domaga się wyjaśnień od Hanny Gronkiewicz-Waltz. Chodzi o kamienicę przy 
ul. Noakowskiego 16, którą nabył mąż prezydent miasta Andrzej Waltz. Do tej pory HGW nie stawiła się przed komisją, za co ma słono zapłacić.

Już nikt nie chce Kijowskiego

numer 1892 - 02.12.2017
SKANDAL Tarapaty byłego lidera KOD‑u

Niedawno politycy opozycji demonstrowali razem z Mateuszem Kijowskim, byłym liderem KOD‑u, przeciwko obecnej władzy. Teraz nie chcą o nim rozmawiać. Po aferze fakturowej Kijowski został wykluczony z życia politycznego. Skarży się na problemy finansowe, a na jego rzecz zorganizowano zbiórkę pieniędzy.

MON ujawni raport ws. katastrofy smoleńskiej

numer 1891 - 01.12.2017
SMOLEŃSK Za kilka miesięcy poznamy wyniki prac podkomisji 

Wiosną ma być przedstawiony raport, który zakończy śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. – Dysponujemy kluczowym materiałem dowodowym, pozwalającym dokładnie stwierdzić, co się stało 10 kwietnia 2010 r. – przekonywał Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej. 

Wybory samorządowe na nowych zasadach

numer 1890 - 30.11.2017
POLITYKA Za rok wybory według nowych zasad?
W Sejmie trwają prace nad ustawą zmieniającą kodeks wyborczy. Projekt zakłada wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast czy zlikwidowanie JOW-ów w wyborach do rad gmin. Dla Prawa i Sprawiedliwości to druga – po reformie sądownictwa – najważniejsza ustawa. 

Bałagan w Nowoczesnej

numer 1889 - 29.11.2017
POLITYKA Ważą się losy warszawskiego porozumienia
Zaostrza się spór w Nowoczesnej. Posłowie są podzieleni co do porozumienia, jakie zawarł Ryszard Petru, były przewodniczący, z Platformą Obywatelską ws. wyborów prezydenckich w Warszawie. Oliwy do ognia dolał poseł Krzysztof Mieszkowski, który ostro skrytykował obecną szefową ugrupowania.

MON daje swobodę prezydentowi

numer 1888 - 28.11.2017
OBRONA Awanse generalskie i sprawa gen. Kraszewskiego głównymi polami konfliktu

Ryszard Petru odchodzi do lamusa

numer 1887 - 27.11.2017
POLITYKA Katarzyna Lubnauer nową szefową Nowoczesnej
Miał być premierem, a skończył jako szeregowy poseł. Ryszarda Petru, byłego już przewodniczącego Nowoczesnej, wygryzła jego bliska współpracownica Katarzyna Lubnauer. Podczas sobotniej konwencji partii wygrała z nim przewagą dziewięciu głosów. 

Wolne niedziele od przyszłego roku

numer 1886 - 25.11.2017
SEJM Posłowie zajęli się m.in. handlem w niedzielę i reformą sądownictwa