Klaudia Dadura

Kontrowersyjne badania za publiczne pieniądze

numer 1978 - 17.03.2018
Epidemia mowy nienawiści, za którą ma być odpowiedzialny Kościół – tak sytuację w Polsce określa Michał Bilewicz, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, który kieruje Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Bilewicz na swoją działalność otrzymał w zeszłym roku 2 mln zł z instytucji podległej MNiSW.

PiS ma sposób na obstrukcję

numer 1977 - 16.03.2018
Małgorzata Gersdorf niedługo nie będzie mogła blokować działań Krajowej Rady Sądownictwa. To ona jako pierwsza prezes Sądu Najwyższego powinna zwołać posiedzenie Rady, czego nie uczyniła od czasu wyboru jej nowych członków. Partia rządząca znalazła na to sposób. Według zaproponowanych przez PiS przepisów posiedzenie KRS-u ma zwoływać prezes Trybunału Konstytucyjnego.

​Będzie konfrontacja między ABW a prokuratorami

numer 1976 - 15.03.2018

AFERA Funkcjonariusze ABW i gdańscy prokuratorzy wzajemnie przerzucają się odpowiedzialnością za niedopatrzenia ws. afery Amber Gold. Wczoraj Anna Gurska, jedna ze śledczych prowadzących sprawę, zaprzeczyła, jakoby miała zakazać ABW badania niektórych wątków. A taki zarzut postawił niedawno jeden z funkcjonariuszy tej służby.

​Sprzeczne zeznania ABW ws. Amber Gold

numer 1975 - 14.03.2018
KOMISJA Jarosław Dąbrowski, były szef gdańskiej ABW, zaprzeczył, jakoby miały być blokowane działania jego podopiecznych ws. niektórych wątków afery Amber Gold. Chodzi m.in. o związki ze sprawą Michała Tuska. O uniemożliwianiu prowadzenia śledztwa przez prokuraturę mówił niedawno jeden z funkcjonariuszy ABW. Za tydzień dojdzie do konfrontacji obu świadków.

Morawiecki odchudza rząd

numer 1974 - 13.03.2018
Premier Mateusz Morawiecki odwołał czternastu wiceministrów. Wśród nich znaleźli się m.in. wiceminister sprawiedliwości, energii czy środowiska. Trzech, w tym Rafał Bochenek, podało się do dymisji. Ale to nie koniec zmian w rządzie. Dzięki temu budżet państwa zaoszczędzi ok. 20 mln zł.

Będzie raport techniczny

numer 1972 - 10.03.2018
Są to twierdzenia niemające nic wspólnego z prawdą – tak Antoni Macierewicz, szef podkomisji smoleńskiej, skomentował doniesienia o tym, że w ósmą rocznicę katastrofy samolotu Tu-154M nie zostanie przedstawiony żaden raport. Tymczasem ma on zawierać nie więcej niż sto stron i dotyczyć m.in. technicznego przebiegu katastrofy.

Senat przyjął ustawę degradacyjną

numer 1971 - 09.03.2018
Dobiega końca proces legislacyjny ustawy degradacyjnej obejmującej żołnierzy, którzy m.in. pełnili służbę w organach bezpieczeństwa państwa. Oznacza to, że stopni generalskich zostaną pozbawieni m.in. Wojciech Jaruzelski czy Czesław Kiszczak. Wczoraj projekt bez poprawek przyjął Senat.

Odwołano trzech wiceministrów

numer 1971 - 09.03.2018
POLITYKA Jarosław Pinkas z Kancelarii Premiera Rady Ministrów, Kazimierz Smoliński oraz Tomasz Żuchowski z resortu infrastruktury – to pierwsi wiceministrowie zdymisjonowani po zapowiedziach premiera Mateusza Morawieckiego dotyczących odchudzania administracji rządowej. Według informacji „Codziennej” Żuchowski ma zostać szefem GDDKiA.

Naciski stołecznego ratusza ws. reprywatyzacji

numer 1970 - 08.03.2018
Mokotowska 63 to kolejny adres związany z reprywatyzacją. Kamienica warta 30 mln zł trafiła w ręce Marzeny K., byłej urzędniczki Ministerstwa Sprawiedliwości. Wcześniej wątpliwości co do jej zwrotu zgłaszała Agata Szpakowska-Ignaczak, która pracowała w ratuszu. – Pod decyzją zwrotową kazano mi się podpisać – mówiła.

Premier odchudza administrację

numer 1968 - 06.03.2018
Koniec z biurokracją i gigantycznymi nagrodami dla członków rządu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada zredukowanie liczby ministrów i ich zastępców o ponad 20 proc. Oszczędności w skali roku mają wynieść około 20 mln zł.

Nowoczesna przedstawia swój program samorządowy

numer 1967 - 05.03.2018
POLITYKA Powołanie funduszu wspierającego media lokalne, zwiększanie jawności działań samorządów oraz poszerzenie możliwości wpływu mieszkańców na małe ojczyzny – to niektóre pomysły Nowoczesnej na nadchodzące wybory samorządowe. Partia – mimo spadku w sondażach – nadziei upatruje w koalicji z PO.

Koniec wzajemnych oskarżeń, czas na dialog

numer 1966 - 03.03.2018
Zakończyła się wizyta polskiej delegacji w Izraelu. Wchodzący w skład polskiego zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem m.in. Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych, i publicysta Bronisław Wildstein, tłumaczyli wątpliwości dotyczące ustawy o IPN-ie. – Zostanie jednak doprecyzowane, jak należy tę ustawę rozumieć – mówił Cichocki.

PO nie poparła Polaka w PE

numer 1965 - 02.03.2018
Europosłowie Platformy zagłosowali przeciwko objęciu przez Zdzisława Krasnodębskiego (PiS) funkcji wiceprzewodniczącego PE. Według nich „nie jest on godny” tego stanowiska. Na nic zdał się jednak ich sprzeciw, bo Krasnodębski i tak uzyskał wystarczającą liczbę głosów. Jego kandydaturę poparli nawet europosłowie SLD.

Syn Tuska nie dla ABW

numer 1962 - 27.02.2018
Otrzymaliśmy polecenie od gdańskiej prokuratury, aby wstrzymać czynności operacyjne dotyczące Michała Tuska – zeznał jeden z funkcjonariuszy ABW podczas posiedzenia sejmowej komisji śledczej. Żaden z dotychczasowych świadków nie mówił wprost o ograniczaniu działań agencji ze strony prokuratury ws. Amber Gold.

Sikorski znów pluje jadem

numer 1961 - 26.02.2018
Dwa lata czekał Radosław Sikorski, aby dorwać się do głosu. Choć poza margines polityczny wyrzuciła go Ewa Kopacz, to były minister spraw zagranicznych całą żółć wylał na… Jarosława Kaczyńskiego oraz PiS. Wystąpienie byłego szefa dyplomacji pełne obraźliwych określeń typu „świr” i „dyktatorek” było godne niesławnych i pełnych wulgaryzmów rozmów przy stole w restauracji Sowa i Przyjaciele.

Problemy Platformy przed wyborami samorządowymi

numer 1959 - 23.02.2018
Paweł Adamowicz, obecny prezydent Gdańska, a do 2015 r. członek PO, zaskoczył polityków tej partii, ogłaszając start w nadchodzących wyborach samorządowych. Platforma jest sceptyczna co do tej kandydatury, bo wobec polityka toczy się postępowanie sądowe. Sytuacja partii komplikuje się również, jeśli chodzi o wybory w Warszawie.

Adamowicz coraz bardziej sam

numer 1958 - 22.02.2018
POLITYKA W Platformie Obywatelskiej trwają rozmowy ws. kandydata na prezydenta Gdańska. Swój start ogłosił już Paweł Adamowicz, obecny prezydent miasta, a do 2015 r. członek Platformy Obywatelskiej. Problem w tym, że z uwagi na jego problemy z prawem PO jest sceptyczna wobec tej kandydatury. Adamowicz przekonuje zaś, że padł ofiarą PiS-owskiej nagonki.

PiS próbuje załagodzić kryzys polsko-izraelski

numer 1957 - 21.02.2018
Ustawa o IPN-ie, przynajmniej do wydania w jej sprawie decyzji przez TK, nie będzie działała – powiedział Stanisław Karczewski, marszałek Senatu, w TVN24. W rozmowie z „Codzienną” tłumaczył, że będzie ona obowiązywała, ale nie będą podejmowane na jej podstawie żadne drastyczne działania.

Kluby zza oceanu rozpoczynają obchody 100-lecia niepodległości

numer 1956 - 20.02.2018
Już jutro w Carnegie Hall w Nowym Jorku odbędzie się uroczysta gala poświęcona wielkiemu artyście i patriocie – Ignacemu Janowi Paderewskiemu. Uroczystość organizowana przez kluby „Gazety Polskiej” zainauguruje na Wschodnim Wybrzeżu obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Kampania liberalnej koalicji rozpoczęła się na dobre

numer 1956 - 20.02.2018
Dla PO i Nowoczesnej kampania przed jesiennymi wyborami samorządowymi już w pełni. Politycy formacji liberalnych przedstawili swój manifest programowy, którego hasłem jest „Bliżej ludzi”. Zakończyło się wpadką, bo okazało się, że tytuł ściągnięto z kampanii samorządowej… PiS-u z 2006 r.