Wespazjan Wielohorski

Lider antyputinowskiej lewicy na wolności

numer 1796 - 09.08.2017

Wczoraj na wolność wyszedł lider antykapitalistycznego Frontu Lewicy Siergiej Udalcow, skazany na 4,5 roku łagru za organizację masowych antyrządowych protestów w maju 2012 r. Jutro na konferencji prasowej Udalcow ma poinformować o swoich dalszych planach.

Ćwierć wieku prowokacji Rosji w Naddniestrzu

numer 1790 - 02.08.2017
Objęty sankcjami UE wicepremier Rosji Dmitrij Rogozin wybrał lot przez rumuńską przestrzeń powietrzną, ignorując nałożoną na niego karę i by zaostrzyć stosunki Bukaresztu z Moskwą – oświadczył w poniedziałek szef MSZ-etu Rumunii Teodor Meleșcanu. Kreml podgrzewa sytuację w 25. rocznicę wybuchu konfliktu w Naddniestrzu.

Saakaszwili bez obywatelstwa Ukrainy

numer 1786 - 28.07.2017
Były prezydent Gruzji i były szef obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili został pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa. Decyzję o tym podjął prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Oficjalnym powodem miało być rzekome zatajenie przez Saakaszwilego informacji przy składaniu wniosku o przyznanie ukraińskiego paszportu, że w Gruzji toczą się przeciw niemu postępowania karne.

​Łukaszenka z bratnią wizytą na Ukrainie

numer 1783 - 25.07.2017

KIJÓW Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka przybył z oficjalną wizytą na Ukrainę. W jej trakcie odbył rozmowę w cztery oczy z ukraińskim liderem Petrem Poroszenką.

​Rosyjska Temida skaże nawet martwego

numer 1780 - 21.07.2017
MOSKWA Wypadek Antona Mamajewa, którego moskiewski sąd skazał na 4,5 roku więzienia za rozbój i groźbę zabójstwa, oburzył rosyjskie społeczeństwo. Mężczyzna miał zaatakować byłego żołnierza specnazu i odebrać mu skuter. Sęk w tym, że skazany 28-latek jest inwalidą pierwszej grupy, choruje na atrofię mięśni i nie jest w stanie samodzielnie chodzić.

Ostentacja rosyjskich „złotych sędziów”

numer 1778 - 19.07.2017

ROSJA Burzę w rosyjskich mediach wywołał wypadek sędzi sądu obwodowego w Krasnodarze Jelieny Chachaliewej, która wyprawiła swojej córce wesele za 2 mln dol. Na imprezie występowały gwiazdy rosyjskiej estrady, a nowożeńcy dostali w prezencie luksusowego bentleya.

Holendrzy rozliczą Rosjan za katastrofę samolotu

numer 1777 - 18.07.2017
Ukraina i Holandia zawarły porozumienie dotyczące mechanizmu pociągnięcia do odpowiedzialności karnej winnych tragedii malezyjskiego boeinga zestrzelonego przez Rosjan 17 lipca 2014 r. Poinformował o tym wczoraj, w trzecią rocznicę tragicznego zdarzenia, prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Rosyjskie oprogramowanie uznane za niebezpieczne

numer 1776 - 17.07.2017

USA Amerykańska agencja rządowa General Services Administration (GSA) poinformowała, że usunęła rosyjską firmę Kaspersky Lab z listy potencjalnych dostawców oprogramowania przeznaczonego dla instytucji rządowych. Według amerykańskich mediów ma to związek z obawami, że produkty tej firmy mogłyby być użyte jako koń trojański przez hakerów Kremla.

​Rosyjscy wojskowi schwytani na Ukrainie

numer 1773 - 13.07.2017
AGENTURA Ukraińskie media poinformowały o zatrzymaniu w obwodzie ługańskim dwóch osób podejrzanych o przynależność do nielegalnych formacji zbrojnych i rosyjskich sił okupacyjnych. 

​Skorumpowany premier na zwolnieniu warunkowym

numer 1765 - 04.07.2017
JEROZOLIMA Skazany za korupcję były premier Izraela Ehud Olmert został warunkowo zwolniony z więzienia. Przez pozostałe miesiące do zakończenia kary ma w charakterze wolontariusza rozdawać żywność bezdomnym.


Wirus komputerowy rozłożył świat na łopatki

numer 1761 - 29.06.2017
We wtorek po południu doszło do zmasowanego cyberataku na systemy komputerowe kilkuset firm i instytucji na całym świecie. Największe szkody wirus Petya wyrządził na Ukrainie. Śledztwo w tej sprawie wszczęły służby USA.

Rosyjska demonstracja siły

Numer 1239 - 09.10.2015
Według komentatorów rosyjski atak rakietowy na pozycje rebeliantów w Syrii był demonstracją siły, której adresatami były Stany Zjednoczone i NATO. Dodatkowo był to kolejny element kampanii propagandowej prezydenta Władimira Putina skierowanej do Rosjan, mający świadczyć o powrocie Rosji do gry na Bliskim Wschodzie.