Piotr Chmielarz

Antysmogowe uchwały i normy

numer 1632 - 25.01.2017
Według przyjętej przez małopolski sejmik wojewódzki uchwały antysmogowej od 1 lipca w całym regionie będzie można montować w nowych domach wyłącznie piece do ogrzewania na paliwa stałe, spełniające najwyższe normy emisyjne. Projekt podobnej uchwały przygotował samorząd śląski. Rząd za to pracuje nad normami jakości dla kotłów grzewczych i węgla.

Volkswagen Polska pod lupą UOKiK‑u

numer 1629 - 21.01.2017
DIESELGATE Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko polskiemu oddziałowi Volkswagena. Dotyczy ono manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach koncernu.

​Norweskie koncesje dla polskich spółek

numer 1628 - 20.01.2017
SUROWCE Nasze zaangażowanie w działalność na norweskim szelfie kontynentalnym traktujemy jako niezwykle perspektywiczne, a działania zmierzające do umożliwienia importu do Polski zasobów z tamtejszych złóż to jedno z najważniejszych zadań Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa – powiedział prezes spółki Piotr Woźniak.

​JSW ma spłacić długi i inwestować

numer 1627 - 19.01.2017
GÓRNICTWO Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zasugerował związkowcom założenie spółki pracowniczej, która dowiedzie, że ich prognozy pomyślnego funkcjonowania KWK „Krupiński” są prawdziwe. Zarząd JSW i resort energii uważają to za nierealne i zamierzają przenieść kopalnię do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Renault i Fiat Chrysler pod lupą

numer 1626 - 18.01.2017
Nie tylko Volkswagen, ale także koncerny Renault i Fiat Chrysler stały się obiektem zainteresowania śledczych, którzy badają, czy dopuszczały się one fałszowania pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach samochodów z silnikami Diesla.

Wspólne bilety na pociąg i autobus

numer 1625 - 17.01.2017
TRANSPORT Przewozy Regionalne – największy polski operator kolejowy – po raz pierwszy odnotowały zysk. Kolejne etapy rozwoju spółki to zakup i modernizacja pociągów oraz utworzenie wspólnie z przewoźnikami autobusowymi zintegrowanej oferty dla pasażerów.

Nowe projekty resortu energii

numer 1623 - 14.01.2017
Ministerstwo Energii przygotowuje nowe prawo, które ma m.in. przyczynić się do lepszej jakości powietrza w Polsce. A planowana budowa elektrowni jądrowej pozwoli na wykorzystanie węgla w regulowanym unijnymi obostrzeniami przyszłym miksie energetycznym.

Będzie projekt rezolucji w RE

numer 1620 - 11.01.2017
Polska delegacja zamierza złożyć w Radzie Europy projekt rezolucji w sprawie gazociągu OPAL, a także przekazać pytania Thorbjørnowi Jaglandowi, sekretarzowi generalnemu Rady – zapowiedział poseł PiS-u Arkadiusz Mularczyk. Gazprom nie dostosował się do postanowienia Trybunału Sprawiedliwości UE ws.

Uratować kościół

numer 1620 - 11.01.2017
Już prawie koniec. Smoki już gotowe do walki o nieskończoność. I w nieskończoność. Eindridi jest zadowolony. A że smoki na drzwiach chrześcijańskiego kościoła? Walka dobra ze złem toczy się przez cały czas, jak powiedział klecha dwa dni temu, chwaląc pracę cieśli Eindridiego. Zainteresowały go jeszcze runy, którymi rzemieślnik przyozdobił portal. Co to znaczy?

Dwa, a może trzy lotniska na Podlasiu

numer 1619 - 10.01.2017
TRANSPORT W Białymstoku za niemal 4 mln zł zostanie zorganizowane referendum w sprawie budowy lotniska regionalnego. Tymczasem na białostockich Krywlanach i w Suwałkach są przygotowywane mniejsze lotniska.

Giełda ma nowego prezesa

numer 1616 - 05.01.2017
Zgromadzenie akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych odwołało w środę prof. Małgorzatę Zaleską z funkcji prezesa spółki, a na jej miejsce powołało Rafała Antczaka z firmy doradczej Deloitte Consulting. Zaleską odwołano na wniosek skarbu państwa.

KHW zostanie częścią PGG od 1 kwietnia

numer 1615 - 04.01.2017
GÓRNICTWO Nasza sytuacja jest bardzo trudna. Wypłaty za marzec są zagrożone. Jeśli chodzi o styczeń i luty, to prowadzimy działania sprzedażowe, by sobie poradzić – powiedział Tomasz Cudny, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa.

Z energią w nowy rok

numer 1614 - 03.01.2017
Po podsumowaniach minionego roku warto spojrzeć na to, co w energetyce przyniesie nam rok 2017. A trochę się będzie działo – od zmian w obowiązującym prawie, poprzez kontynuację restrukturyzacji górnictwa, po wprowadzanie w życie nowych projektów poprawiających nasze bezpieczeństwo energetyczne.

Koniec kopalni, ale praca będzie

numer 1610 - 29.12.2016
GÓRNICTWO W tym tygodniu działająca od 110 lat kopalnia „Makoszowy” w Zabrzu kończy wydobycie węgla. 2 stycznia zaczną się przygotowania do rozpoczęcia prac likwidacyjnych.

Śpieszcie do ludzi*

numer 1607 - 24.12.2016
ŚWIĘTA Dziś wieczorem, gdy nawet ekonomiści przestaną myśleć o roku budżetowym, stopach procentowych i PKB, przejmiemy ich rolę i spróbujemy opisać święta Bożego Narodzenia liczbami.
3

Rząd ratuje miejsca pracy

numer 1599 - 15.12.2016
Niech to wybrzmi na całą Polskę: wszyscy górnicy KWK „Makoszowy” mają ofertę pracy. Łączymy Polską Grupę Górniczą i Katowicki Holding Węglowy, by ratować miejsca pracy – powiedział wczoraj w Sejmie wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Mimo to związkowcy zapowiadają na piątek w Zabrzu manifestację.

Gazowa brama na północ

numer 1596 - 12.12.2016
SUROWCE Korytarz norweski wraz z działającym już świnoujskim terminalem LNG ma stanowić bramę północną. Zanim do bramy zapuka gaz z innych niż rosyjskie źródeł, rozpocznie się budowa gazociągu między Polską a Danią, a następnie połączenie ze złożami norweskimi.

KE chce wykluczyć węgiel z rynku mocy

numer 1592 - 07.12.2016
ENERGETYKA Polska protestuje przeciwko nieprzyjaznym dla węgla planom Komisji Europejskiej dotyczącym rynku energetycznego. Chodzi o zaproponowane limity emisji dwutlenku węgla dla wspieranych z publicznych pieniędzy producentów energii elektrycznej zobowiązujących się do zapewnienia ciągłości dostaw.

Barbórka 2016: Z pokorą i nadzieją

numer 1589 - 03.12.2016
W czwartek 1 grudnia podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej zapadła decyzja: kopalnia Krupiński zostanie przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. To polskie górnictwo węgla kamiennego w pigułce: sprzątanie po poprzednikach wymaga decyzji czasem trudnych i niepopularnych, ale perspektywicznych dla całej branży.

Samoobsługa szkody w PZU

numer 1587 - 01.12.2016
UBEZPIECZENIA Stłuczka? Sąsiad zalał mieszkanie? Dzięki intuicyjnej aplikacji internetowej nie będziemy musieli czekać na przyjazd rzeczoznawcy – decyzja o wysokości i wypłacie odszkodowania może nastąpić w ciągu kilku minut od zgłoszenia szkody.