Paweł Woźniak

Rośnie koalicja przeciw Nord Stream 2

numer 1979 - 19.03.2018
Polska może liczyć na kolejne wsparcie w walce przeciwko realizacji gazociągu Nord Stream 2. Grupa kilkunastu brytyjskich parlamentarzystów wystosowała list do ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, w którym ostrzegają, że projekt może stać się narzędziem szantażu wobec sojuszników ze Środkowej Europy.

​Kolejna inwestycja Fujitsu w Polsce

numer 1978 - 17.03.2018
NOWE TECHNOLOGIE Jeden ze światowych liderów w dziedzinie teleinformatyki, koncern Fujitsu, notowany na tokijskiej giełdzie Nikkei 225, otworzy w Katowicach drugie już w Polsce centrum usług. Firma do czerwca zamierza zatrudnić 200 wysokiej klasy specjalistów z dziedziny IT.

​Senior będzie bardziej chroniony

numer 1977 - 16.03.2018
OCHRONA KONSUMENTA Prawo będzie tak zmienione, by chronić osoby starsze przed nieuczciwymi przedsiębiorcami – zadeklarowała wicepremier Beata Szydło, informując o powołaniu roboczego zespołu w tej sprawie. Rząd wypowiada wojnę firmom naciągającym seniorów na pokazach. Pomoże w tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

​Bliski zmierzch diesla

numer 1974 - 13.03.2018

BRANŻA SAMOCHODOWA Coraz więcej firm motoryzacyjnych zamierza wyeliminować montowanie silników o zapłonie samoczynnym z oferowanych samochodów. Za kilka lat nie będzie już diesli we fiatach, alfach romeo czy volvach.

Podzielimy się suwerennością gazową

numer 1973 - 12.03.2018
SUROWCE Minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas wizyty na Litwie polskiej delegacji pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego poinformował, że budowa gazociągu GIPL łączącego Polskę i Litwę ma się rozpocząć już w 2019 r.

Rosyjska firma szpieguje komputery?

numer 1789 - 01.08.2017
Kongres Stanów Zjednoczonych zwrócił się do 22 agencji rządowych z prośbą o udostępnienie dokumentów dotyczących firmy cybernetycznej Kaspersky Lab z siedzibą w Moskwie, twierdząc, że jej produkty mogły być wykorzystane do prowadzenia działań przeciwko USA. Firma odrzuca oskarżenia amerykańskich urzędników i zaprzecza, że wpływ na jej działalność mają rosyjskie władze.

​Morawiecki zaprasza londyńskie City do Polski

numer 1786 - 28.07.2017
INWESTYCJE ZAGRANICZNE Wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki kontynuuje spotkania z inwestorami i instytucjami finansowymi. W środę rozpoczął kolejną wizytę w Londynie, podczas której oprócz rozmów z ludźmi ze świata biznesu, czekaja go spotkania z dziennikarzami czołowych mediów ekonomicznych, w tym „Bloomberga” oraz „Financial Times”.

​Ekspresowe ukończenie 30-letniej inwestycji

numer 1785 - 27.07.2017
MAŁOPOLSKA To inwestycja, która ma chronić region, a także Kraków, przed powodzią. To jest jej główny cel – powiedziała premier Beata Szydło podczas wczorajszej inauguracji inwestycji na Skawie w Małopolsce. Premier wzięła udział w uroczystości otwarcia zbiornika wodnego Świnna Poręba. Dla regionu otwierają się bardzo duże możliwości.

​Norweg nie taki głupi

numer 1777 - 18.07.2017

FISKUS 1325 dol. amerykańskich – równowartość takiej kwoty zyskała w miesiąc Norwegia na dobrowolnym podatku. – Nikt go nie płaci – twierdzą ekonomiści. Nie zapłacił go także lider opozycyjnej Partii Pracy, milioner Jonas Gahr Stoere, uznawany za najbogatszego polityka Norwegii, który w przeszłości narzekał, że podatki w jego kraju są zbyt małe.

Powstaną nowe drogi, mosty i ścieżki rowerowe

numer 1764 - 03.07.2017
Słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego o potrzebie wyklarowania kierownictwa ekonomicznego rządu mogą świadczyć o kolejnym wzmocnieniu pozycji wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Jego sukcesy ekonomiczne stają się przepustką do realizacji kolejnych projektów.


Mamy gaz z Ameryki

numer 1745 - 09.06.2017
Polski rząd uroczyście powitał pierwszą dostawę skroplonego gazu z USA do naszej części Europy. Terminal LNG im. Lecha Kaczyńskiego, który realnie uniezależnił Polskę od rosyjskich dostaw z Gazpromu, przyjmował dotychczas dostawy z Kataru. – Ta inwestycja łączy w sobie dwa priorytety polskiego rządu – bezpieczeństwo i rozwój – powiedziała premier Beata Szydło.

​Koniec rajów podatkowych

numer 1744 - 08.06.2017
UMOWY MIĘDZYNARODOWE Nieuczciwym przedsiębiorcom coraz trudniej będzie uciec przed fiskusem. Kraje OECD, w tym Polska, tworzą nowy instrument przeciwko unikaniu podatków w skali międzynarodowej. Konwencja, która zostanie dziś podpisana w Paryżu, ma zmusić do płacenia podatków tam, gdzie osiąga się zyski.


Uwłaszczenie dla 1,5 mln Polaków

numer 1742 - 06.06.2017
Dzięki ustawie przekształcającej prawo użytkowania wieczystego we własność ok. 1,5 mln Polaków stanie się faktycznymi właścicielami gruntów. Według wiceministra infrastruktury i budownictwa Kazimierza Smolińskiego ustawa może wejść w życie 1 października br.

​Kolejka na Kasprowy znów państwowa

numer 1712 - 29.04.2017
INFRASTRUKTURA Skarb państwa przejmuje od PKP część nieruchomości Tatrzańskiego Parku Narodowego, w tym kolejkę linową na Kasprowy Wierch – potwierdziły się nieoficjalne informacje. Podpisane porozumienie porządkuje trwającą od lat sporną kwestię dzierżawy przez PKP na rzecz PKL obiektów znajdujących się na terenie niebędącym własnością kolei.

​Coraz wyższy poziom konkursu Teraz Polska

numer 1710 - 27.04.2017
ROZWÓJ Drukarki 3D, 32-bitowy procesor czy pocisk do armaty. W sumie 33 produkty, 14 usług, 7 innowacji i 6 gmin zostało nominowanych do Polskiego Godła Promocyjnego w tegorocznej edycji konkursu Teraz Polska. – Zakwalifikowanie się do grona nominowanych stanowi nobilitację i prestiż – twierdzą firmy.

Nasza gospodarka w świetnej formie

numer 1706 - 22.04.2017
Polska gospodarka rozwija się coraz szybciej, poprawia się sytuacja materialna Polaków – tak premier Beata Szydło skomentowała wczoraj rewelacyjne dane GUS‑u. W marcu produkcja przemysłowa wzrosła o 11,1 proc., a sprzedaż detaliczna – o 9,7 proc. W tym samym czasie Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski w 2017 r. z 3,1 do 3,3 proc.

Solidarność zapowiada strajki

numer 1704 - 20.04.2017
W środku długiego majowego weekendu klienci niektórych sklepów samoobsługowych mogą stanąć w bardzo długich kolejkach. Na 2 maja NSZZ „Solidarność” zapowiada tzw. włoski strajk wśród części pracowników Biedronki. Protestować chcą też pracownicy innych sieci handlowych. Ich zdaniem płace są zbyt niskie i nieadekwatne do wykonywanej pracy.

Zwiększy się wykrywalność zmów cenowych

numer 1702 - 18.04.2017
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchamia pilotażowy program pozyskiwania informacji od tzw. sygnalistów. UOKiK chce zwiększyć wykrywalność niedozwolonych praktyk, m.in. zmów cenowych. Pracuje też nad tym, aby regulacje w tym zakresie odpowiadały standardom europejskim.

Część pocztowców znowu manifestuje

numer 1696 - 10.04.2017
PŁACE W sobotę przed główną siedzibą Poczty Polskiej (PP) w Warszawie doszło do kolejnej demonstracji jej pracowników. Zarząd spółki wyraża chęć dialogu poprzez uprawnione związki zawodowe.

CETA wciąż kontrowersyjna

numer 1696 - 10.04.2017
HANDEL MIĘDZYNARODOWY CETA to nowe możliwości zarówno dla firm działających w UE, jak i kanadyjskich. Ta umowa zmniejsza biurokrację, a zwiększa mobilność – przekonywała w Warszawie unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmström podczas Dialogu Obywatelskiego „Nowe gospodarcze możliwości dla Polski i UE”.