Jakub Augustyn Maciejewski

W konspiracji od 12. roku życia

numer 1850 - 12.10.2017
Niby wiemy, że muszą odejść – mają około 90 lat – ale za każdym razem ich śmierć nas boli. Zamykamy kolejny rozdział naszej historii, coś się naprawdę kończy – właśnie zmarła Hanna Szczepanowska ps. Heban i znów kawałek II Rzeczypospolitej nam się rozsypał.

Błogosławione błędy polityki tożsamościowej

numer 1839 - 29.09.2017
Polityka historyczna Fundacji Róży Luksemburg nie będzie

Nie wszystkie wpadki zasługują na potępienie – zwłaszcza te, które są pierwszymi w najnowszej historii Polski próbami odrodzenia dalekosiężnej polityki. Odbudowanie narodowej tożsamości to zadanie, którego w takiej skali żadne pokolenie nie musiało się podejmować.

Polskie drzewo w Gruzji

numer 1826 - 14.09.2017
GEOPOLITYKA Za kulisami polsko-gruzińskiej współpracy

Naród gruziński nigdy nie zapomni śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który w chwili zagrożenia naszej niepodległości przybył do Tbilisi – powiedział delegacji z Polski rektor Akademii Policyjnej płk Giwi Mikanadze. A jednak przyjaźń oparta na symbolach zamienia się w konkrety.

Mit Wałęsy niszczy Solidarność za granicą

numer 1814 - 31.08.2017
Gdy tylko dawny przywódca strajków 1980 r. otworzy usta, wbijamy wzrok w ziemię i wstydzimy się jego prostackich wypowiedzi. Nie robimy jednak zbyt wiele, by Solidarność kojarzyła się na Zachodzie z 10-milionowym ruchem, a nie gburowatym elektrykiem z Gdańska.

Miłość do trędowatej Europy

numer 1792 - 04.08.2017
Stary Kontynent toczą najróżniejsze choroby. Stoją przed nami poważne wyzwania. Ale jeszcze się w historii nie zdarzyło, by Polacy przestraszyli się wielkich wyzwań cywilizacyjnych. W XXI w. mamy zwątpić w swoje siły? Dobre sobie. 

O lepszą rusofobię

numer 1779 - 20.07.2017
Rusofobia – ten termin jest popularną pałką skierowaną na krytyków zarówno współczesnej, jak i odwiecznej polityki Moskwy. Używają go tzw. realiści z Europy i niektóre grupy polskich narodowców. Tymczasem polski sceptycyzm wobec Kremla zrodził wielu wybitnych mężów stanu i analityków, a także zaowocował spektakularnymi zwycięstwami. Trzeba go pielęgnować na przekór konformistom.

Nie umarł tak, jak wojował

numer 1459 - 01.07.2016
Starość i choroby nie omijają nawet najpotężniejszych. Ten, który potrafił ograć króla Francji Ludwika XIV, uratować cesarza Leopolda Habsburga i pobić wojska sułtana tureckiego, umierał pogrążony w melancholii, otoczony przez przerażonych przyjaciół obawiających się zemsty jego politycznych wrogów. Śmierć Jana III Sobieskiego była wyjątkowo przygnębiająca.

Bajki na bok – nadchodzi IV Rzesza

numer 1456 - 28.06.2016
Brexit niekoniecznie zmartwił unijnych polityków, ba!, Bruksela mogła zabiegać o pozbycie się tego członka, który najskuteczniej opierał się idei superpaństwa europejskiego.

Politycy do wynajęcia, czyli kto siedzi przy stoliku gry o Polskę

numer 1453 - 24.06.2016
Stefan Niesiołowski wystąpi z filipiką przeciwko Antoniemu Macierewiczowi, którego opozycja ma nadzieję zdymisjonować i uderzyć w szczyt NATO, a oskarżenia wobec bliskiego i dalszego otoczenia ministra obrony narodowej nie dotknęły jedynie kota Macierewicza – Hamaka. Czy za szaleństwem kacyków III RP kryje się wewnętrzna logika?

Wbrew przeklętej logice – antyamerykanizm w Polsce

numer 1441 - 10.06.2016
Oficjalnie nie przyznają się do niego żadne główne środowiska polityczne i medialne, ale zarówno „Gazeta Wyborcza” i TVN24, jak i niektóre prawicowe środowiska nieraz uchylają rąbka swojej niechęci do USA. Podczas wojskowych manewrów Anakonda 16 i przy okazji szczytu NATO będzie można dostrzec kolejne przejawy wrogości wobec Anglosasów zza oceanu.

Rosyjski atom rozbija Europę

numer 1428 - 25.05.2016
Polaków i Węgrów w obecnej sytuacji politycznej łączy wiele – przynależność do Zachodu i Unii Europejskiej, doświadczanie ataków innych krajów za rzekomą antyunijność i autorytaryzm, podejmowanie prób wzmocnienia suwerenności kraju czy odwoływanie się do tradycji i chrześcijaństwa. Między Budapesztem a Warszawą jest tylko jedna poważna różnica – stosunek do Rosji.

Imigranci testują europejską demokrację

numer 1423 - 19.05.2016
Grupa kilku tysięcy imigrantów pieszo przemierza Bałkany w stronę granic Unii Europejskiej. Nie znają geografii, nie wiedzą nawet, w jakim są kraju. Nagle, gdy 200 km dalej Węgrzy zamykają jedno przejście graniczne, grupa skręca w boczną drogę, by przejść na równoległy szlak, który prowadzi do innego przejścia. Kto ich prowadzi?

Komu zależy na podsycaniu wojny polsko-polskiej?

numer 1393 - 13.04.2016
„Gazeta Wyborcza” wpędza nas w przemyślany klincz – zniechęca do zgody, obraża, przeinacza, a następnie przeprowadza odwrócenie ról – nas oskarża o sianie nienawiści i tworzenie podziałów. Tym razem zaatakowano prof. Andrzeja Nowaka.

MIĘDZYMORZE ŁOTEWSKI PRZYKŁAD Mały kraj, który nie boi się Rosji

Numer 1369 - 15.03.2016
Państwo liczące niewiele więcej ludności niż Warszawa, które nie posiada ani jednego czołgu czy samolotu bojowego, rok po roku podejmuje zdecydowane kroki, by oprzeć się ewentualnej agresji rosyjskiej. Łotewskie starania o obecność wojsk NATO na swoim terenie odnotowywane są na Kremlu z wyraźną niechęcią.

Mały kraj, który nie boi się Rosji

Numer 1359 - 03.03.2016
Państwo liczące niewiele więcej ludności niż Warszawa, które nie posiada ani jednego czołgu czy samolotu bojowego, rok po roku podejmuje zdecydowane kroki, by oprzeć się ewentualnej agresji rosyjskiej. Łotewskie starania o obecność wojsk NATO na swoim terenie odnotowywane są na Kremlu z wyraźną niechęcią.

Chcą poszerzyć Atlantyk

Numer 1348 - 19.02.2016
Człowiek, który w 2008 r. mógł zostać prezydentem USA, który podczas arabskiej wiosny wieszczył Putinowi upadek i który w jego oczach widział tylko trzy litery: „KGB”, tak fatalnie określił nas jako wrogów demokracji. Dlaczego?

Kiedy skarga do obcych państw jest zdradą?

Numer 1322 - 20.01.2016
Wobec wezwania prezydenta i premier RP „na dywanik” do Brukseli budzi się oburzenie na Unię Europejską, Brukselę i Zachód. Jednak relacje między państwami Zachodu, wliczając w to także Polskę, nigdy nie były sielanką – przyczyna tego poczucia upokorzenia tkwi w samych Polakach.

Bomba zegarowa Putina

Numer 1302 - 23.12.2015
Moskwa miała na Krymie szczególne przywileje przez 20 lat i w dogodnym dla siebie momencie postanowiła je wykorzystać, dokonując zwyczajnej aneksji. To może oznaczać, że kolejne polityczne ładunki wybuchowe Kremla też czekają na odpalenie. Czy najszybciej eksploduje Naddniestrze?