Paweł Kryszczak

Kreml gra na destabilizację Bośni i Hercegowiny

numer 1927 - 17.01.2018
BAŁKANY Ugrupowanie paramilitarne Serbski Honor, które jest przybocznym oddziałem prezydenta wchodzącej w skład Bośni i Hercegowiny Republiki Serbskiej Milorada Dodika, miało zostać przeszkolone w założonym przez Rosję w 2012 r. Regionalnym Centrum Humanitarnym w serbskim Niszu.

Tam, gdzie bije serce Kościoła

numer 1926 - 16.01.2018
Wczoraj papież Franciszek rozpoczął siedmiodniową pielgrzymkę po Ameryce Południowej, podczas której spotka się z wiernymi w Chile i Peru. – Papież świadomie wybiera te obszary geograficzne, gdzie dzisiaj bije serce Kościoła – mówi „Codziennej” o. Kasper Kaproń z Zakonu Braci Mniejszych (OFM).

Orbán: Rok 2018 kluczowy dla losów Europy

numer 1925 - 15.01.2018
BERLIN Honorowym gościem 10. forum Welt-Wirtschaftsgipfel-World Economic Summit (WWG18), organizowanego w Berlinie przez wydawnictwo Axel Springer, 
był premier Węgier Viktor Orbán.

Prezydent Zeman walczy o drugą kadencję

numer 1923 - 12.01.2018
Dziś w Czechach rozpoczęło się dwudniowe głosowanie w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Według ostatnich przedwyborczych sondaży największe szanse na przejście do drugiej tury ma b. prezes Akademii Nauk Republiki Czeskiej (AV ČR) Jiří Drahoš, który zmierzy się z walczącym o reelekcję Milošem Zemanem.

Dobry wstęp do dialogu

numer 1921 - 10.01.2018
Wczoraj późnym wieczorem w Brukseli odbyło się pierwsze dwustronne spotkanie pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem i wiceszefem Fransem Timmermansem.

Węgry będą bronić Polski

numer 1918 - 05.01.2018
W wypadku głosowania w Radzie Europejskiej ws. naruszenia przez Polskę praworządności Węgry nie pozwolą na nałożenie sankcji na Polskę w ramach art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej – oznajmił premier Węgier Viktor Orbán w programie „Gość Wiadomości”.

Ważą się losy wielkiej koalicji

numer 1919 - 08.01.2018
W niedzielę rozpoczęto rozmowy w sprawie powołania wielkiej koalicji. W rozmowach biorą udział szefowa Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Angela Merkel, lider Unii Chrześcijańsko-Społecznej w Bawarii (CSU) Horst Seehofer oraz przywódca Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Martin Schulz.

Juncker chce pokazać dobrą wolę

numer 1920 - 09.01.2018
We wtorkowy wieczór w Brukseli odbędzie się spotkanie premiera Polski Mateusza Morawieckiego z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jeanem-Claudem Junckerem oraz jej wiceszefem Fransem Timmermansem. Tematami rozmów mają być sprawy praworządności w Polsce, jak i przyszłość UE.

IS z zimnowojennym arsenałem

numer 1915 - 02.01.2018
BLISKI WSCHÓD W wyniku trzyletniego śledztwa, które podjął brytyjski think tank Conflict Armament Research (CAR), udało się ustalić, że duża część broni i amunicji wykorzystywana przez tzw. Państwo Islamskie (IS) w Syrii i Iraku pochodziła z krajów UE.

Gambit Putina

numer 1913 - 29.12.2017
W środowej eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego w jednym z centrów handlowych leżących w Sankt Petersburgu rannych zostało trzynaście osób. – Zbliżają się wybory prezydenckie i zawsze przed nimi terroryści muszą zabić trochę osób, żeby ludzie głosowali na Władimira Putina – mówi „Codziennej” dr Jerzy Targalski z Akademii Sztuki Wojennej (ASzWoj).

Nawalny wyeliminowany z wyborów prezydenckich

numer 1911 - 27.12.2017
KREML Rosyjska Centralna Komisja Wyborcza (CEC) ogłosiła w poniedziałek, że opozycjonista Aleksiej Nawalny nie będzie mógł startować w wyborach prezydenckich zaplanowanych na marzec 2018 r. Tym samym wyeliminowano największego przeciwnika Władimira Putina w walce o fotel prezydencki.

Echa wizyty premier May w Warszawie

numer 1910 - 23.12.2017
Czwartkowa wizyta premier Theresy May w Polsce służy zbliżeniu Londynu oraz Warszawy. Ma również pomóc Wielkiej Brytanii w prowadzeniu negocjacji brexitowych – piszą brytyjskie dzienniki. Podkreśla się również stanowisko szefowej brytyjskiego rządu, która uważa, że sprawy reformy sądownictwa są w gestii państw narodowych.

Wspólnie przeciw rosyjskiej propagandzie

numer 1909 - 22.12.2017
Skuteczne przeciwdziałanie rosyjskiej propagandzie, podpisanie traktatu obronnego oraz współpraca gospodarcza były w planie wczorajszych polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych, w których uczestniczyli premierzy Mateusz Morawiecki oraz Theresa May.

Duńczycy zmieniają nastawienie do uchodźców

numer 1907 - 20.12.2017
SKANDYNAWIA Nacjonalistyczna Duńska Partia Ludowa (Dansk Folkeparti, DF) w zamian za zgodę na redukcję podatków, którą zaproponował mniejszościowy rząd premiera Larsa Løkkego Rasmussena, uzyska zmiany zaostrzające prawo azylowe.

CIA udaremniła zamach w Rosji

numer 1906 - 19.12.2017
Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) zatrzymała w piątek siedem osób powiązanych z tzw. Państwem Islamskim. Rozbicie terrorystycznej komórki, która planowała serię zamachów w St. Petersburgu, udała się dzięki pomocy udzielonej ze strony amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA).

Udany debiut premiera Morawieckiego

numer 1904 - 16.12.2017
W piątek zakończył się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej w Brukseli z udziałem nowo mianowanego premiera RP Mateusza Morawieckiego. W trakcie spotkania szef polskiego rządu odbył strategiczne rozmowy z premier Wielkiej Brytanii Theresą May i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Morawiecki: Polska ma prawo do reform

numer 1903 - 15.12.2017
Zagadnienia związane z polityką bezpieczeństwa i obrony, kwestie społeczne, edukacja oraz polityka migracyjna są głównymi tematami poruszanymi w Brukseli na dwudniowym posiedzeniu Rady Europejskiej (RE), które kończy się dziś. Polskę na unijnym szczycie reprezentuje po raz pierwszy premier Mateusz Morawiecki.

​Polska pomoc ukazana w obiektywie

numer 1902 - 14.12.2017

MSZ We wtorek w Warszawie odbyła się gala wręczenia nagród laureatom konkursu fotograficznego „Rozwój w obiektywie 2017”. Była to czwarta edycja konkursu poświęconego polskiej pomocy rozwojowej, który organizuje MSZ we współpracy z National Geographic Polska.

​Donald Trump uszczelnia granice

numer 1901 - 13.12.2017

USA Zniesienie loterii wizowej, likwidacja systemu tzw. migracji łańcuchowej oraz podtrzymanie zakazu wjazdu do Stanów Zjednoczonych obywateli z państw, które mają problem z terroryzmem – to główne propozycje prezydenta USA Donalda Trumpa mające zwiększyć bezpieczeństwo.

Zachód bezsilny wobec antysemityzmu

numer 1900 - 12.12.2017
Decyzja prezydenta Donalda Trumpa dotycząca przeniesienia ambasady USA z Tel Awiwu do Jerozolimy rozbudziła demony antyizraelskie i antysemickie w Zachodniej Europie. – Jest to bardzo poważna sprawa. Mam nadzieję, że zajmie się tym Bruksela – mówi „Codziennej” wiceszef PE Ryszard Czarnecki.