Paweł Kryszczak

Czerwona kartka dla Schulza, żółta dla Merkel

numer 1837 - 26.09.2017
W niedzielnych wyborach do Bundestagu Socjaldemokratyczna Partia Niemiec (SPD) osiągnęła swój najgorszy wynik od zakończenia II wojny światowej. Z kolei czwarta wygrana w wyborach parlamentarnych dla szefowej chadecji (CDU) kanclerz Niemiec Angeli Merkel może się okazać pyrrusowym zwycięstwem.

Niemieccy eurosceptycy rosną w siłę

numer 1835 - 25.09.2017
Kanclerz Niemiec Angela Merkel będzie mogła pochwalić się już czwartym triumfem w niedzielnych wyborach do Bundestagu. Jednak największym wygranym głosowania stała się antyimigrancka i eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD), która wyrosła na trzecią siłę polityczną w kraju nad Renem.

Norweska prawica triumfuje

numer 1825 - 13.09.2017
Rządząca obecnie Norwegią koalicja Partii Konserwatywnej (Høyre) i Partii Postępu (FrP) wraz z poparciem dwóch mniejszych ugrupowań – Chrześcijańskich Demokratów (KrF) i Liberałów – uzyskała 89 miejsc w 169-osobowym parlamencie norweskim – Stortingu. Dla Polaków w tym kraju kontynuacja rządów prawicowej koalicji może oznaczać pogorszenie ich sytuacji.

Eurosceptycy trzecią siłą w Bundestagu

numer 1824 - 12.09.2017
Według najnowszego sondażu dla niemieckiej telewizji ARD, na niecałe dwa tygodnie przed wyborami do Bundestagu chadecka koalicja (CDU/CSU) może się pochwalić 37-proc. poparciem Daleko w tyle pozostają ich główni rywale socjaldemokraci (SPD) z 21 proc. głosów. Na trzecią siłę wyrasta po raz pierwszy eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) z 11 proc. poparcia.

Polska obroni NATO przed Rosją

numer 1822 - 09.09.2017
Zdaniem Johna Schindlera, byłego analityka amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), polska armia byłaby kluczową siłą w odparciu ewentualnej rosyjskiej agresji na państwa tworzące wschodnią flankę NATO.

Bezpieczeństwo Polski ponad wszystko

numer 1821 - 08.09.2017
Polska musi być bezpieczna. Rząd nie zamierza sprowadzić do kraju narzucanej przez Unię Europejską grupy imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Twardą pozycję w tej sprawie potwierdzili premier Beata Szydło oraz członkowie rządu.

Macron reformuje francuskie szkoły

numer 1820 - 07.09.2017
Szczególna uwaga dla edukacji dzieci w tzw. trudnych dzielnicach, nauczanie języka kraju sąsiedniego w przygranicznych regionach Francji, powrót wychowania obywatelskiego – m.in. takie zmiany zakłada reforma szkolnictwa wprowadzana przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona oraz ministra edukacji Jeana-Michela Blanquera.

Merkel triumfowała w debacie

numer 1818 - 05.09.2017
W niedzielę odbyła się ostatnia i jedyna debata telewizyjna przed zbliżającymi się wyborami do Bundestagu. Według niemieckich mediów zwycięzcą bezbarwnego starcia pomiędzy szefową koalicji chadeckiej Angelą Merkel a przewodniczącym socjaldemokratów Martinem Schulzem została obecna kanclerz Niemiec, która ugruntowała swoją pozycję.

Reżim Kima testuje bombę wodorową

numer 1817 - 04.09.2017
W niedzielę nad ranem polskiego czasu Korea Północna przeprowadziła kolejną w tym roku próbę rakietową. Tym razem do testów wykorzystano bombę wodorową, którą można umieścić na międzykontynentalnych pociskach balistycznych, stanowiących zagrożenie nie tylko dla Japonii i Korei Południowej, ale również dla Stanów Zjednoczonych. 

Starcie Merkel kontra Schulz

numer 1816 - 02.09.2017
W niedzielny wieczór odbędzie się jedyna debata telewizyjna liderów partii przed wyborami do Bundestagu wyznaczonymi na 24 września. Półtoragodzinne starcie szefa socjaldemokratów Martina Schulza z szefową chadeckiej koalicji Angelą Merkel ma śledzić nawet 30 mln Niemców.

Australia odcięła finansowanie nielegalnych imigrantów

numer 1815 - 01.09.2017

ANTYPODY Rząd w Canberze zdecydował się odebrać świadczenia pieniężne wypłacane imigrantom, którzy zostali przyjęci przez Australię w celu wyleczenia i nie chcą wrócić do centrów migracyjnych zlokalizowanych na Oceanie Spokojnym, poza australijskim terytorium.

Wrześniowa ofensywa Niemiec na Polskę

numer 1814 - 31.08.2017
Kanclerz Niemiec Angela Merkel stanęła po stronie Komisji Europejskiej, która toczy spór z Polską w sprawie prowadzonej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reformy sądownictwa. Wczoraj szefowa niemieckiego rządu przeprowadziła w Berlinie konsultacje w tej sprawie z szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude’em Junckerem.

Kim testuje cierpliwość Trumpa

numer 1813 - 30.08.2017
Rada Bezpieczeństwa ONZ (RB ONZ) zwołała wczoraj nadzwyczajne posiedzenie, aby przedyskutować zagrożenie, jakie niosą kolejne próby balistyczne Korei Północnej przeprowadzone we wtorkowy poranek.

​Kim Dzong Un znów straszy rakietami

numer 1811 - 28.08.2017

PROWOKACJA W sobotę armia Korei Północnej wystrzeliła z poligonu Kittaeryong w kierunku Morza Japońskiego trzy pociski balistyczne krótkiego zasięgu.
Według danych Dowództwa Wojsk USA na Pacyfiku (USPACOM), pierwsza oraz trzecia z wystrzelonych rakiet pokonały dystans ok. 250 km, po czym wpadły do Morza Japońskiego. Druga z rakiet wybuchła z kolei chwilę po wystrzeleniu.

Zachód murem za Ukrainą

numer 1809 - 25.08.2017
Czwartkowe obchody Dnia Niepodległości Ukrainy były okazją do ukazania solidarności Kijowa z jego zachodnimi sojusznikami, w tym z Polską, którą na uroczystościach reprezentował minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. – Nie ma zgody na rosyjski dyktat na Ukrainie – powiedział wczoraj szef MON‑u.

​Pozycja pierwszej damy uregulowana

numer 1807 - 23.08.2017
FRANCJA Pałac Elizejski opublikował dokument nazwany „kartą transparentności”, w którym zdefiniowane są obowiązki małżonki głowy państwa. Tym samym zakończył kontrowersyjny temat stanowiska pierwszej damy Francji.

​Neonazizm w Niemczech wciąż żywy

numer 1806 - 22.08.2017

BERLIN Kilkuset neonazistów pojawiło się na sobotnim marszu w berlińskiej dzielnicy Spandau, aby uczcić 30. rocznicę śmierci jednego z głównych przywódców III Rzeszy Rudolfa Hessa.

Finlandia i Hiszpania przykryte kirem

numer 1805 - 21.08.2017
Mimo rozbicia przez hiszpańską policję islamskiej komórki terrorystycznej, która stała za zamachami w Barcelonie oraz Cambrils, zdecydowano się na utrzymanie wysokiego poziomu alertu terrorystycznego. Z kolei na jaw wyszły nowe szczegóły zamachu w fińskim mieście Turku. Jak podano, odpowiedzialny za śmierć dwóch kobiet jest 18-letni imigrant z Maroka.

Europo, zacznij się bronić!

numer 1804 - 19.08.2017
Francja, Wielka Brytania, Szwecja – do mapy tegorocznych krwawych zamachów dokonanych przez islamskich barbarzyńców dołączyła w czwartek Hiszpania, gdzie w ciągu kilku godzin ekstremiści przeprowadzili dwa ataki terrorystyczne. Najpierw rozpędzona furgonetka zabiła w Barcelonie 13 osób i raniła 130 kolejnych. Kilka godzin później w kurorcie Cambrils dżihadyści uderzyli w ten sam sposób.

​Nowe zarzuty dla Polańskiego

numer 1803 - 18.08.2017

ŚLEDZTWO Do amerykańskich mediów zgłosiła się kolejna kobieta, która jako dziecko miała zostać wykorzystana seksualnie przez ukrywającego się od wielu lat m.in. we Francji i w Szwajcarii polskiego reżysera Romana Polańskiego. Do zdarzenia miało dojść w 1973 r., kiedy ofiara miała 16 lat.