Marcin Herman

Podróż za jeden bilet

numer 1626 - 18.01.2017
Ministerstwo Infrastruktury chce doprowadzić do jak najdalej idącej integracji państwowego transportu kolejowego i autobusowego. PKP Przewozy Regionalne oraz spółki skarbu państwa z grupy PKS podpisały list intencyjny w sprawie wprowadzenia wspólnego biletu i integracji rozkładów. Już wiosną tego roku ma ruszyć wspólna platforma internetowa do sprzedaży biletów.

Dziedzictwo sowieckiej „cywilizacji”

numer 1622 - 13.01.2017
Jak podały gruzińskie media, a także potwierdził gruziński rząd, we wsi Cebełda w Abchazji (to kontrolowane przez Rosjan terytorium Gruzji) buldożery zburzyły pozostałości XIX-wiecznego polskiego kościoła i polski cmentarz. Podobno fragmenty świątyni i ludzkie szczątki zostały rozrzucone w promieniu ok. 100 metrów.

Powrót Matuzalema a sprawa polska

numer 1621 - 12.01.2017
„Henryku Kissingerze, jakże za tobą tęsknię” – śpiewała legendarna brytyjska grupa komików Monty Pythona w piosence zamieszczonej na płycie wydanej na przełomie lat 70. i 80. Monty Python świętował tamtą szyderczą piosenką koniec kariery Kissingera. Jak bardzo się mylili...

Reforma

numer 1620 - 11.01.2017
W sprawie reformy oświaty nie jestem obiektywny, bo „zawsze” byłem za powrotem do szkoły w wersji 8 plus 4. Wielu ludzi mojego pokolenia i starszych po prostu dobrze wspomina poprzedni system.

Samorządowy smog

numer 1615 - 04.01.2017
Wiele było w polskich miastach inwestycji ze środków unijnych: w transport, infrastrukturę, ekologię, sprawy społeczne i tzw. przestrzeń miejską. Chętnie chwalą się nimi samorządowcy. Czy słusznie? Wydaje się bowiem, że wiele pieniędzy zmarnowano.

Sposób na muzułmanów

numer 1613 - 02.01.2017
Metropolita Wiednia kard. Christoph Schönborn uchodzi w mediach zachodnich za przedstawiciela „postępowej” frakcji w Kościele. Ostatnio jednak zaczął mówić twardo. „Roztrwoniliśmy dziedzictwo chrześcijańskie [...]. Wielu muzułmanów uważa, że to koniec Europy. Oni tego chcą” – mówił we wrześniu.

​Miraż wspólnego biletu

numer 1611 - 30.12.2016
Jeśli wierzyć władzom województwa pomorskiego, w 2017 r. rozpocznie się dla nas nowa, długo wyczekiwana epoka – epoka wspólnego biletu aglomeracyjnego na komunikację miejską. Pierwszym krokiem ma być wprowadzenie już na początku roku jednego systemu płatności za przejazdy dla różnych form komunikacji w regionie. Czy więc tym razem w końcu się uda? Wątpię.

Bunt mas 2.0

numer 1609 - 28.12.2016
Wiele z tego, co się ostatnio dzieje w polskiej polityce, nie jest niczym oryginalnym. To w dużej mierze odprysk globalnych trendów: narastania nierówności, z czym łączy się proces stopniowego odstawania elit od klasy średniej pod względem finansowym i mentalnym. Zwłaszcza młode pokolenia odczuwają brak perspektyw.

Trzecia wojna

numer 1604 - 21.12.2016
Najpierw zabicie ambasadora Rosji w Turcji przez ochraniającego go policjanta. Potem barbarzyńskie zamordowanie uczestników jarmarku bożonarodzeniowego w Berlinie, kilkadziesiąt kilometrów od naszych granic. Na dodatek pierwszą ofiarą terrorysty okazał się nasz rodak, kierowca uprowadzonej przez islamistę ciężarówki. W tle tli się wojna na wschodzie Ukrainy, również dość blisko naszych granic.

​Bezsensowny konflikt biletowy

numer 1603 - 20.12.2016
Trójmiejscy kierowcy i motorniczowie protestują przeciwko nowym zasadom pracy. Szczególne kontrowersje budzi obowiązek wydawania reszty pasażerom kupującym bilety w pojazdach komunikacji miejskiej. Tymczasem problem ten można łatwo rozwiązać.

Śmieszno-straszny ranking

numer 1602 - 19.12.2016
Amerykański „Forbes” uznał, czwarty raz z rzędu, Władimira Putina za najbardziej wpływową osobę świata. Ciekawe, bo za nim uplasowali się Angela Merkel i Donald Trump, a przecież Rosja nie może równać się z USA i Niemcami pod względem siły gospodarczej i politycznej, a w wypadku USA także militarnej.

​Mogło być więcej ofiar stanu wojennego

numer 1601 - 17.12.2016
Bogdan Borusewicz, wspominając w rozmowie z miejskim portalem Gdansk.pl strajk w Stoczni Gdańskiej po wprowadzeniu stanu wojennego, zaświadczył, że wojsko i milicja gotowe były strzelać do robotników. Jednak ks. Henryk Jankowski wzywał stoczniowców, by nie używali przemocy, a ówcześni przywódcy strajku też myśleli o tym, by chronić życie swoich ludzi.

Wielka szansa dla Polski

numer 1599 - 15.12.2016
Kupno przez PZU banku Pekao SA od włoskiego właściciela to wydarzenie roku w polskiej gospodarce. Może się nawet okazać wydarzeniem dekady – więcej, można powiedzieć, że w 2016 r. zakończyła się w Polsce rozpoczęta w 1989 r. neoliberalna transformacja.

Interesy über alles

numer 1598 - 14.12.2016
Szef niemieckiego wywiadu Hans Georg Maassen ostrzega przed Rosją. Jego zdaniem rosyjskie służby chcą wpłynąć na przebieg wyborów w 2017 r. poprzez cyberataki, propagandę i dezinformację. Szef wywiadu wojskowego Szwecji Gunnar Karlsson mówi zaś, że jego kraj już jest celem cyberataków i rosyjskiej wojny informacyjnej.

Komisja inna niż poprzednie

numer 1594 - 09.12.2016
Jak dotąd, sejmowa komisja śledcza ds. afery Amber Gold różni się od swoich poprzedniczek. Cechuje ją powaga i skuteczność. W jej pracy próżno by szukać politycznego show. Przeciwnie – jako pierwszy cel wyznaczyła sobie mało spektakularne, a ważne prześledzenie błędów, celowych lub nie, po stronie instytucji państwa.

Ostrożnie z Aleksandrem Łukaszenką

numer 1593 - 08.12.2016
Wręcz wzruszające słowa padły z ust prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki podczas spotkania w Mińsku z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim: „Nas nic nie dzieli! Zawsze żyliśmy w zgodzie i harmonii. Mamy bardzo bliską, a często wspólną historię”.

​Kolej nie może być rentowna

numer 1588 - 02.12.2016
Nowy rozkład SKM/PKM znowu wywołał kontrowersje. Jedni są oburzeni, bo zabrano im połączenie, z którego korzystali, inni zadowoleni, bo jest dla nich korzystniejszy.

Nic fajnego w Wolnym Mieście

numer 1586 - 30.11.2016
Władze Gdańska współtworzą kiczowaty, fałszywy obraz multikulturalnego Wolnego Miasta Gdańska. Tymczasem historia Wolnego Miasta powinna być ostrzeżeniem i nauką dla potomnych, a nie czymś, czym należy się chwalić i co należy promować.

Kolejny krok ku normalności

numer 1583 - 26.11.2016
Planowane przez rząd zwiększenie kwoty wolnej od podatku dla najuboższych to krok ku normalności, a także realizacja zeszłorocznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że do 30 listopada br. należy praktycznie zwolnić z płacenia podatku dochodowego najbiedniejszych, żyjących poniżej lub na granicy minimum egzystencji.

​To oni przywrócili pamięć Polakom

numer 1582 - 25.11.2016
Wśród kolejnych osób nagrodzonych w zeszłym tygodniu przez metropolitę gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia Pierścieniem Inki był między innymi Andrzej Melak. Cieszę się, że gdański, pomorski Kościół docenił zasługi Andrzeja Melaka dla przywracania pamięci, w tym wypadku akurat o Żołnierzach Wyklętych.