Roman Andrzej Stańczyk

Za naszą armią stoi polska myśl inżynieryjna

numer 1800 - 14.08.2017
Do sprawnego funkcjonowania sił zbrojnych potrzebna jest nie tylko przejrzysta organizacja strukturalna. Często odpowiedni sprzęt jest kluczem do sprawnego uzupełniania poszczególnych rodzajów wojsk. Zwykle najwięcej mówi się o broni ofensywnej. Tymczasem warto się pochylić nad jej faktycznym zapleczem, czyli jednostkami logistycznymi oraz ich wyposażeniem.

Krab i Rak to duma armii

numer 1800 - 14.08.2017
Przypadające 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego to dla żołnierzy okazja do pochwalenia się nie tylko doskonale opanowaną musztrą. Widzowie oglądający centralną paradę wojskową oprócz pokazów dynamicznych będą mogli zobaczyć m.in. pojazdy gąsienicowe i kołowe. W tym roku armia zamierza też się pochwalić wchodzącymi do uzbrojenia naszych wojsk moździerzem Rak oraz armatohaubicą Krab.

Dylemat geopolityczny Kiszyniowa

numer 1798 - 11.08.2017
W momencie upadku Związku Sowieckiego sytuacja polityczna w Europie wcale nie uległa poprawie. Państwa, które przez wiele lat komunistycznego reżimu były podporządkowane Moskwie, rozpoczęły żmudne poszukiwania własnej drogi rozwoju i budowy demokracji. O ile Grupa Wyszehradzka nie miała z tym większych problemów, o tyle np. Mołdawia od ponad 25 lat balansuje między Rosją a Zachodem. 

Przeszło 1000 kilometrów na godzinę

numer 1794 - 07.08.2017
LOTNICTWO WOJSKOWE Przyszli piloci rozpoczynają naukę od niewielkich, ale bardzo szybkich samolotów


MON docenia polską zbrojeniówkę

numer 1794 - 07.08.2017
Resort obrony narodowej wyraźnie stawia na polski przemysł zbrojeniowy. Minister Macierewicz wielokrotnie zapewniał, że Wojska Obrony Terytorialnej będą wyposażane w broń krajową. Również do pozostałych sił zbrojnych trafią nowinki techniczne opracowywane pod skrzydłami Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA.


Solidnie przeciwko wybuchom

numer 1792 - 04.08.2017
Stosowanie min jest jedną z głównych metod organizowania zasadzek na pojazdy podczas działań wojennych. Wielokrotnie przekonali się o tym chociażby żołnierze amerykańscy w Iraku. Również polscy wojskowi mają wiele doświadczeń w tym względzie. Dlatego konstruuje się pojazdy coraz bardziej odporne na wybuch tego rodzaju broni. 

PGZ S.A. i IAI razem dla Wojska Polskiego

numer 1788 - 31.07.2017
Największe polskie przedsiębiorstwo zbrojeniowe podpisało 20 lipca umowę o współpracy z izraelską firmą Israel Aerospace Industries (IAI). Porozumienie dotyczy m.in. pracy nad dronami taktycznymi. Odrębną umowę o wspólnym działaniu PGZ S.A. zawarł również z wchodzącymi w skład IAI ELTA Systems.

Dublin broni się skromnie

numer 1788 - 31.07.2017
ARMIE EUROPEJSKIE Zielona Wyspa wciąż pozostaje poza Sojuszem Północnoatlantyckim


Sztokholm reformuje wojsko

numer 1786 - 28.07.2017
Pod koniec lat 90. XX w. szwedzka polityka obronna zaczęła przechodzić znaczącą metamorfozę. Kraj zerwał z prowadzoną dotychczas polityką neutralności na rzecz pozostawania poza sojuszami wojskowymi (bezaliansowości). Szwedzi uznali, że po upadku komunizmu dwubiegunowy świat w praktyce upadł, więc należy dążyć do integracji i bliskiej współpracy z innymi państwami. 

Niedługo śmigłowiec dla polskiej armii

numer 1782 - 24.07.2017
Polska Grupa Zbrojeniowa SA oraz Bell Helicopter podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie platform m.in. śmigłowca wielozadaniowego UH-1Y Venom. Tym samym do Polski ma szansę trafić najnowsza technologia produkcji śmigłowców szturmowych i wielozadaniowych. W naszym kraju mogą też powstawać niektóre części obydwu typów maszyn.

Odbudują Siły Zbrojne RP

numer 1782 - 24.07.2017
W najbliższych latach Polska będzie wydawała więcej na politykę bezpieczeństwa. Tym samym w 2030 r. Wojsko Polskie otrzyma na swoje potrzeby 2,5 proc. PKB. W ubiegły wtorek 18 lipca sejmowa komisja obrony narodowej przyjęła projekt nowelizujący ustawę o przebudowie i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP.

Wojsko Kraju Tysiąca Jezior

numer 1776 - 17.07.2017
Wiele analiz geopolitycznych wskazuje, że członkostwo Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim wzmocniłoby bezpieczeństwo państw basenu Morza Bałtyckiego. W znaczący sposób zmieniłoby to też układ sił na niekorzyść Rosji. Pomimo dobrze układającej się współpracy z NATO Helsinki nie chcą jednak drażnić Moskwy przystąpieniem do Sojuszu. 

Będzie bezpieczniej w eterze

numer 1776 - 17.07.2017

10 lipca w siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej SA zostało powołane konsorcjum, które wyprodukuje nowoczesny System Walki Radioelektronicznej – KAKTUS-MO. Liderem porozumienia działającego pod skrzydłami Biura Elektroniki, Informatyki i Cybertechnologii PGZ SA zostały Wojskowe Zakłady Elektroniczne SA. 

Forsvaret broni Kopenhagi

numer 1774 - 14.07.2017
Wojska Królestwa Danii (Forsvaret) nie stanowią licznej siły. Pomimo skromnych możliwości działają nad wyraz sprawnie. Ze względu na coraz większe ryzyko konfliktu nie tylko na świecie, ale i w naszej części Europy warto się przyjrzeć, jak duński rząd troszczy się o bezpieczeństwo swoich obywateli. Niektóre rozwiązania warte są zastosowania również w Polsce.

Wojsko Polskie kształci oficerów w kraju

numer 1770 - 10.07.2017
Przez lata przyzwyczajono się do tego, że polscy oficerowie mają kształcić się wszędzie, tylko nie w Polsce. Może zbyt często nie chwalono się tym, że oznaczało to Pekin lub Mińsk, a nie kraje zachodnie – mówił minister Antoni Macierewicz, podsumowując rok działalności Akademii Sztuki Wojennej, powołanej w 2016 r. wyższej szkoły wojskowej.

Piknik w sercu Europy

numer 1770 - 10.07.2017
Wizyta w Polsce amerykańskiego prezydenta była ważna przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo naszego kraju. Donald Trump potwierdził, że Warszawa jest bliskim sojusznikiem Waszyngtonu.

Najtańsza broń zagłady

numer 1768 - 07.07.2017
Wiele mówi się o nowoczesnych czołgach, myśliwcach czy systemach rakietowych. W toczonych wojnach odgrywają one rolę zasadniczego wsparcia. Nie zawsze jednak rozstrzygają o losach konfliktu. Poza tym broń konwencjonalna generuje ogromne koszty. O wiele bardziej efektywna w neutralizowaniu przeciwnika jest broń biologiczna.


PGZ SA rozszerza współpracę naukową

numer 1764 - 03.07.2017
27 czerwca osiem uczelni wyższych podpisało porozumienie o współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową SA. Kooperacja będzie dotyczyła pracy nad wspólnymi technologiami w produkcji cywilnej i wojskowej. W uroczystości uczestniczył wiceszef MON-u Bartosz Kownacki. To kolejny etap zawierania porozumień z uczelniami.


​Zwalczają obce służby

numer 1764 - 03.07.2017
W dobie rozwijających się nowoczesnych technologii bezpieczeństwo kraju jest narażone na różne ataki. Chodzi tutaj przede wszystkim o działalność agentów obcego wywiadu, którzy dysponując najnowszymi urządzeniami teleinformatycznymi zdobywają potrzebne informacje. Szczególną rolę w neutralizowaniu tych działań odgrywa kontrwywiad.

Komandosi symbolem skuteczności

numer 1762 - 30.06.2017
Siły specjalne to jednostki zwykle otoczone cieniem tajemniczości. Powodem tego są przede wszystkim prowadzone przez nie działania niekonwencjonalne. Specjalsi często postępują niestandardowo. Liczy się skuteczne zrealizowanie celu. Tego typu oddziały funkcjonują prawie we wszystkich armiach świata.