Roman Andrzej Stańczyk

​Berczyński nie wykończył caracali

numer 1712 - 29.04.2017
BEZPIECZEŃSTWO Były szef podkomisji smoleńskiej dr Wacław Berczyński nie wpływał na zakup caracali – informuje MON w oficjalnym komunikacie. Wyjaśnienia nie przekonują polityków Platformy Obywatelskiej, którzy chcą powołania komisji śledczej w sprawie byłego szefa podkomisji smoleńskiej.

Platforma uderza w śmigłowce

numer 1711 - 28.04.2017
Postępowanie w sprawie pozyskania śmigłowców dla Wojska Polskiego trwa. MON chce, by maszyny powstawały w Polsce. Tym samym faworytami postępowania są PZL-Świdnik i PZL-Mielec. Tymczasem Platforma Obywatelska wciąż nie pogodziła się z rezygnacją z caracali i formułuje oskarżenia pod adresem Ministerstwa Obrony.

Papierowa potęga Pjongjangu

numer 1709 - 26.04.2017
Ponad milion żołnierzy, rozbudowane oddziały paramilitarne oraz 25 proc. rocznego budżetu przeznaczane na wojsko – tak można najkrócej scharakteryzować politykę obronną Korei Północnej. Napięcie na linii Pjongjang–Waszyngton jest doskonałą okazją, aby przybliżyć realny stan armii dowodzonej przez Kim Dzong Una.

Ottawa stawia na wyszkolenie

numer 1707 - 24.04.2017
Armia kanadyjska, chociaż niezbyt liczna, jest znaczącym graczem na arenie międzynarodowej. Wskazuje na to chociażby zaangażowanie w operacje wojskowe organizowane zarówno pod auspicjami NATO, jak i ONZ. Kanadyjczycy aktywnie angażując się w Afganistanie, Iraku czy w szkolenie wojskowych na Ukrainie, udowodnili, że są cenionym sojusznikiem dla głównych graczy NATO, tj.

IT wzmocnione po szczycie w Warszawie

numer 1703 - 19.04.2017
Nowoczesne technologie to nie tylko szansa rozwoju gospodarczego. W rękach przestępców czy organizacji terrorystycznych mogą siać ogromne spustoszenie w przepływie informacji, a nawet zdezorganizować oparte na informatyzacji urzędy państwowe. O niebezpieczeństwach związanych z siecią komputerową rozmawiali uczestnicy ścieżki Obrona na II Polskim Forum Cyberbezpieczeństwa.

Silna armia gwarantem bezpieczeństwa

numer 1700 - 14.04.2017
Naszym najważniejszym zadaniem jest budowanie silnego państwa z armią, która może bronić granic Rzeczypospolitej i współdziałać w sojuszach.

Polska ma potencjał strategiczny

numer 1698 - 12.04.2017
Zbudowanie spójnego systemu gwarantującego bezpieczeństwo sieci telefinformatycznej to ogromne wyzwanie dla polskich specjalistów z zakresu nowoczesnych technologii. W tym kontekście kluczowe jest zdiagnozowanie najważniejszych problemów oraz wypracowanie rekomendacji. Na tym skupili się twórcy Strategii Cyberbezpieczeństwa RP.

Sofia buduje nowoczesną armię

numer 1694 - 07.04.2017
Bułgarzy po upadku systemu komunistycznego zdecydowali już w 1990 r., że ich priorytetem politycznym będzie integracja z Zachodem. W 2002 r. Sojusz Północnoatlantycki wystosował do byłych krajów socjalistycznych, w tym m.in. Republiki Bułgarii, zaproszenie do wstąpienia w jego szeregi. Dwa lata później Sofia została przyjęta do NATO. Państwo jest również członkiem Unii Europejskiej.

Helweci bronią ojczyzny

numer 1690 - 03.04.2017
Konfederacja Szwajcarska szczyci się zachowywaniem neutralności militarnej we wszystkich nowoczesnych konfliktach zbrojnych. Nie oznacza to jednak zupełnej bezbronności. Helweci od wieków żyjący na terenie górzystym mają ułatwione działania defensywne. To jeden z głównych powodów, dla których III Rzesza nie zdecydowała się na militarne uderzenie w swojego ówczesnego sąsiada.

Wschodnia flanka będzie bezpieczna

numer 1686 - 29.03.2017
Opancerzone wozy Stryker, wojskowe hummery czy polski kołowy transporter opancerzony Rosomak – to tylko najważniejsze elementy wyposażenia żołnierzy NATO, zmierzających do baz w Orzyszu i Bemowie Piskim. Wczoraj na pl.

W cieniu kolonialnego imperium

numer 1684 - 27.03.2017
Królestwo Hiszpanii to państwo zdecydowanie morskie. Armada Española (Marynarka Wojenna Hiszpanii) jest jedną z najstarszych na świecie sił morskich wciąż prowadzących działalność. Polityczni decydenci nie zapominają też o innych rodzajach wojsk. Zmiany zachodzą zarówno w wojskach lądowych, jak i siłach powietrznych.

Terytorialsi prą do przodu

numer 1682 - 24.03.2017
W Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu trwa szkolenie pierwszej grupy podchorążych, którzy mają zostać oficerami WOT‑u. Od listopada rozpoczną służbę jako oficerowie, podporucznicy na swoich pierwszych stanowiskach dowódców plutonów – te i inne informacje padły podczas dyskusji zorganizowanej przez kluby „Gazety Polskiej” i organizację proobronną Strzelcy Rzeczypospolitej.

Zmodernizować siły morskie

numer 1680 - 22.03.2017
Nowoczesne siły morskie Polski od wielu lat są celem do osiągnięcia. Wieloletnie zaniedbania po 1989 r. doprowadziły do porzucenia przez Warszawę jakichkolwiek aspiracji do odgrywania roli państwa morskiego. Od zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości w wyborach 2015 r. nastąpił pozytywny zwrot w tym zakresie. Do Gdyni w najbliższym czasie wróci Dowództwo Marynarki Wojennej.

Tel Awiw wojskiem stoi

numer 1676 - 17.03.2017
Kiedy słyszymy o najbardziej zaprawionej w walce armii na świecie, od razu na myśl przychodzi wojsko Stanów Zjednoczonych. Istnieje jednak inna doświadczona w konfliktach zbrojnych siła militarna. Siły Obronne Izraela (IDF), oparte przede wszystkim na defensywie, od wielu lat z powodzeniem odpierają agresywne zamiary państw arabskich.

Sięgamy po technologię kosmiczną

numer 1668 - 08.03.2017
Polski sektor zbrojeniowy to nie tylko broń pancerna czy wielozadaniowe śmigłowce. Rozbudowywany potencjał naukowy pozwala założyć, że w przyszłości jedną z ważnych części zbrojeniówki mogą się stać technologie związane z badaniami kosmicznymi. W tej chwili takim potencjałem dysponują przede wszystkim mocarstwa, tj. USA, Chiny czy Federacja Rosyjska.

Polska potrzebuje silnego przywództwa

numer 1662 - 01.03.2017
Strategiczne bezpieczeństwo kraju jest ściśle związane z kilkoma kluczowymi czynnikami. To nie tylko geostrategiczne położenie kraju, lecz także doświadczenia wynikające z historii państwa oraz charakter narodowy jego mieszkańców. Również przynależność do cywilizacji i kultury Zachodu mocno oddziałuje na kreowanie i wdrażanie polityki wewnętrznej i zewnętrznej.

Współpraca z sojusznikami priorytetem

numer 1660 - 27.02.2017

Relacje transatlantyckie, zagrożenie terroryzmem oraz wojna hybrydowa jako nowoczesny rodzaj konfliktów – to główne tematy omawiane w czasie obrad 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Polskę na spotkaniu reprezentowali: prezydent RP Andrzej Duda, szef MON‑u Antoni Macierewicz oraz minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Pekin marzy o potędze

numer 1656 - 22.02.2017
W dobie globalizacji wydawać by się mogło, że przestaje mieć znaczenie klasyczna siła militarna. Jej miejsce miałaby zająć sieć powiązań polityczno-gospodarczych wykluczająca zarazem możliwość konfliktów zbrojnych. Po raz kolejny okazuje się, że takie twierdzenia nie znajdują zastosowania. Światowe potęgi: USA, Rosja i Chiny, rozbudowują swój potencjał militarny.

Sojusznicy gwarantem bezpieczeństwa

numer 1652 - 17.02.2017
Stacjonowanie wojsk amerykańskich w Polsce w ramach operacji Atlantic Resolve jest pierwszym krokiem do odbudowy bezpieczeństwa strategicznego RP. Stała obecność żołnierzy najpotężniejszej armii świata nie tylko stanowi pewien element odstraszania. Jest to zarazem impuls do rozwijania międzywojskowej współpracy.

Flota odzyskuje blask

numer 1650 - 15.02.2017
Marynarka Wojenna przez lata pozostawała zaniedbana. Obecnie podejmowane są kroki, by tę niebezpieczną dla kraju sytuację zmienić. Krokiem w tym kierunku jest opracowana przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, Akademię Marynarki Wojennej oraz Radę Budowy Okrętów Strategiczna Koncepcja Bezpieczeństwa Morskiego RP (SKBM). Dokument został zaprezentowany 10 lutego w Gdyni.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO