Piotr Wójcik

Wymierająca Europa Środkowo-Wschodnia

numer 1930 - 20.01.2018
Duży spadek dzietności i masowa emigracja zarobkowa spowodowały, że liczba ludności niemal wszystkich krajów Europy Środkowo-Wschodniej w ostatnim ćwierćwieczu bardzo wyraźnie się obniżyła. Do 2050 r. w niektórych z nich może spaść niemal o połowę. 

Ogólniki liberalnego populisty

numer 1925 - 15.01.2018
Niebezpieczny zakaz zadłużania się państwa, deregulacyjny populizm i rynek zdrowia zamiast służby zdrowia – to chyba jedyne konkrety, które można wyciągnąć z tego zbioru strzępków informacji i pustych haseł, jakim jest plan Petru. 

Stolica nie należy tylko do mieszkańców

numer 1924 - 13.01.2018
Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta Warszawy z ramienia Platformy i Nowoczesnej, w radiu RMF zasugerował, że do jej centrum nie mogłyby wjeżdżać samochody spoza miasta. Najwyraźniej zapomniał, że Warszawa jest stolicą, więc mieszczą się w niej siedziby niemal wszystkich urzędów centralnych, a także jednej trzeciej działających nad Wisłą firm zagranicznych.

Euro nie odstraszy Rosji

numer 1923 - 12.01.2018
Można sobie wyobrazić argumenty za wejściem Polski do zreformowanej strefy euro. Jednak głosów za jak najszybszym przyjęciem wspólnej waluty w obecnym jej kształcie zrozumieć nie sposób. Tymczasem do tego właśnie sprowadza się list otwarty „Rzeczpospolitej” i grupy liberalnych ekonomistów.

Euro nie odstraszy Rosji

numer 1923 - 12.01.2018
Można sobie wyobrazić argumenty za wejściem Polski do zreformowanej strefy euro. Jednak głosów za jak najszybszym przyjęciem wspólnej waluty w obecnym jej kształcie zrozumieć nie sposób. Tymczasem do tego właśnie sprowadza się list otwarty „Rzeczpospolitej” i grupy liberalnych ekonomistów.

Żądania lekarzy idą w dobrym kierunku

numer 1922 - 11.01.2018
Trwa protest lekarzy, którzy wypowiadają klauzule opt-out, przez co nie będą pracowali więcej niż 48 godzin tygodniowo. Początkowo domagali się podniesienia nakładów na publiczną służbę zdrowia do 6,8 proc. PKB w zaledwie trzy lata. Żaden odpowiedzialny minister zdrowia nie mógł się na to zgodzić. Obecnie publiczne wydatki na zdrowie wynoszą ok. 4,6 proc. PKB, tymczasem w 2000 r.

Nie możemy polegać tylko na Węgrzech

numer 1919 - 08.01.2018
Premier Morawiecki rozpoczął misję przekonywania krajów UE do poparcia Polski w głosowaniach dotyczących procedury zawartej w art. 7 Traktatu o UE. Ta może się zakończyć odebraniem Polsce głosu w Radzie Europejskiej. Nic dziwnego, że zaczął ją od wizyty na Węgrzech, które najgłośniej zapewniają o poparciu dla polskiego rządu.

Postanowienie noworoczne

numer 1913 - 29.12.2017
Liczba wolnych miejsc pracy w Polsce rośnie najszybciej w UE, rośnie też średnie wynagrodzenie. Mimo to zaledwie co czwarty z nas zamierza w przyszłym roku porozmawiać z przełożonymi o podwyżce. A to teraz jest najlepszy moment, by negocjować wyższą pensję.

Przygotujmy się na mniej pieniędzy z Unii

numer 1911 - 27.12.2017
Negocjacje przyszłej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej zbliżają się wielkimi krokami. Niezależnie od ich wyniku już teraz można powiedzieć, że otrzymamy z niej wyraźnie mniej środków. Z dwóch głównych powodów. Pierwszym jest wyjście z UE Wielkiej Brytanii, która jest jednym z najzamożniejszych państw we wspólnocie. Brexit będzie zatem skutkował mniejszą ilością pieniędzy do podziału.

Bez państwa nie ma rozwoju

numer 1909 - 22.12.2017
Jednym z głównych zarzutów wobec planu gospodarczego Mateusza Morawieckiego jest zbyt duża rola państwa. Jednak sukcesy gospodarcze wszystkich krajów Zachodu były efektem bardzo aktywnej polityki gospodarczej, nawet jeśli potem publicznie przekonywano, że odpowiada za nie wolny rynek.

Plan Morawieckiego – blaski i cienie

numer 1903 - 15.12.2017
Mateusz Morawiecki okazał się sprawnym ministrem finansów, jednak nadzieje związane z przedstawionym przez niego planem modernizacyjnym wciąż jeszcze nie zaczęły się spełniać. Jak na razie lepsze efekty przynoszą reformy społeczne, z programem 500+ na czele.

Średniaki z górnych pięciu procent

numer 1898 - 09.12.2017
EKONOMIA Wspierać aspirujących
Osoby zarabiające powyżej 10 tys. zł miesięcznie, które objęłoby zniesienie limitu składek ZUS‑u, należą do kilku procent najzamożniejszych Polaków. Nazywanie ich klasą średnią to zwyczajne mydlenie oczu.

Matematycznie poprawna manipulacja

numer 1890 - 30.11.2017
POLEMIKA Balcerowicza specjaliści od Excela 
Eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju udowodnili, że poprawnie posługują się Excelem. Szkoda tylko, że otrzymane liczby wykorzystują w sposób zmanipulowany, by dokopać obecnemu rządowi.

Matematycznie poprawna manipulacja

numer 1890 - 30.11.2017
POLEMIKA Balcerowicza specjaliści od Excela 
Eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju udowodnili, że poprawnie posługują się Excelem. Szkoda tylko, że otrzymane liczby wykorzystują w sposób zmanipulowany, by dokopać obecnemu rządowi.

Socjalizm i konserwatywny egalitaryzm to nie to samo

numer 1889 - 29.11.2017
FELIETON Przesłanki ideowe i cele społecznej polityki PiS‑u
Według części prawicowych komentatorów PiS prowadzi lewicową lub nawet socjalistyczną politykę gospodarczą. Jednak podobne rozwiązania wprowadzał w przeszłości niejeden prawicowy rząd w krajach Zachodu. A ideał równości promowany przez PiS czerpie z konserwatyzmu, a nie z idei lewicowych.

Naga prawda o Business Insider

numer 1887 - 27.11.2017
Manipulacja zdarza się w debacie nie tylko politycznej, lecz także ekonomicznej. Przykładem tekst portalu Business Insider pt. „Naga prawda o pensjach Polaków. Właśnie lądujemy na szarym końcu UE”. Mowa w nim o udziale płac w PKB, który w Polsce istotnie jest jednym z niższych w UE – w 2016 r. to 47,9 proc., przy średniej unijnej 55,6 proc.

Uważajmy na chińskie inwestycje

numer 1883 - 22.11.2017
Polska Agencja Inwestycji i Handlu, za której pośrednictwem inwestorzy zagraniczni realizują swoje inwestycje nad Wisłą, poinformowała o ważnym przełomie. Na miejscu lidera pod względem wartości inwestycji realizowanych przez PAIiH po raz pierwszy w historii pojawili się Chińczycy. Za pośrednictwem agencji inwestują obecnie w Polsce 1,11 mld euro, a drudzy Niemcy 1,04 mld euro.

Międzynarodowy Fundusz Wymuszeniowy

numer 1872 - 08.11.2017
Dwa miliardy złotych w ciągu ośmiu ostatnich lat kosztował nas dostęp do elastycznej linii kredytowej w MFW, z której nie skorzystaliśmy. Całe szczęście, bo doświadczenie innych krajów pokazuje, że od MFW lepiej niczego nie pożyczać.

Kompromis, który nikogo nie zadowala

numer 1869 - 04.11.2017
Kompromis nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem sporu. Gdy żadna ze stron nie jest z niego zadowolona, to jego osiągnięcie zupełnie mija się z celem. Rozwiązanie będzie krytykowane przez wszystkich, a jego wpływ na rzeczywistość będzie zniekształcony i nie będzie wiadomo, czy się sprawdziło, czy nie.

Sygnalista to nie kapuś

numer 1862 - 26.10.2017
Minister Mariusz Kamiński chce chronić sygnalistów, czyli osoby ujawniające nadużycia w organizacjach, w których pracują. Jednak według przeciwników reformy sygnalista to... bolszewicki kapuś i kurtyzana.