Wiktor Młynarz

​Kaspersky Lab jednak szpieguje

numer 1854 - 17.10.2017
WASZYNGTON Firma Kaspersky – jeden z największych producentów oprogramowania antywirusowego na świecie – wpadła w ogromne kłopoty, gdy wyszło na jaw, że jej antywirus był wykorzystywany do wykradania tajnych dokumentów przez rosyjski wywiad. Amerykańskie sklepy masowo wycofują produkty Kaspersky’ego z oferty.

​Małżeństwo Clintonów przechodzi kryzys

numer 1851 - 13.10.2017
WASZYNGTON Edward Klein, autor książek o Billu i Hillary Clintonach, twierdzi, że od kilku miesięcy rozmawiają ze sobą tylko przez znajomych i prawników. Powodem ma być ostatnia książka Hillary.

​Umowa z Iranem zawisła na włosku

numer 1849 - 11.10.2017

TEHERAN Kreml grozi USA negatywnymi konsekwencjami, jeżeli ich rząd wycofa się z Iran Deal – wynegocjowanej w 2015 r. umowy międzynarodowej, która obiecała Iranowi zniesienie części sankcji w zamian za ograniczenie programu nuklearnego.

Moda na klękanie

numer 1848 - 10.10.2017
INDIANA Amerykański futbol w epicentrum politycznego sporu


​Waszyngton dozbroi Saudyjczyków

numer 1847 - 09.10.2017

RIJAD Tuż po pierwszej w historii wizycie króla Arabii Saudyjskiej w Moskwie amerykański Departament Stanu zaaprobował sprzedaż supernowoczesnego systemu obrony antyrakietowej THAAD. Teraz wszystko jest w rękach Kongresu – kongresmeni mają 30 dni na ewentualne anulowanie tej decyzji.

​Coraz bliżej katalońskiego scenariusza w Brazylii

numer 1846 - 07.10.2017
SEPARATYZM Po tym, jak kataloński rząd zapowiedział ogłoszenie niepodległości, coraz więcej ruchów secesjonistycznych na całym świecie inspiruje się wydarzeniami w Hiszpanii. Brazylijska organizacja O Sul é o Meu País (OSMP) przeprowadzi w sobotę referendum, które ma być pierwszym krokiem do uzyskania niepodległości przez trzy regiony w Brazylii. 

​Trump postawił się bankom

numer 1845 - 06.10.2017
SAN JUAN Prezydent Donald Trump zapowiedział, że rząd USA anuluje dług Portoryko, aby pomóc wyspie w podniesieniu się ze zniszczeń spowodowanych huraganem. – Są winni dużo pieniędzy naszym przyjaciołom z Wall Street. Będziemy musieli to wymazać – powiedział telewizji Fox News podczas wizyty w San Juan, stolicy wyspy.

Opuszczona flaga na Capitol Hill

numer 1844 - 05.10.2017
Donald Trump, zabierając głos po niedzielnej strzelaninie w Las Vegas, w niezwykle poważnym przemówieniu nazwał masakrę „aktem czystego zła”. – Nasza jedność nie może być zniszczona przez zło, nasze więzi zerwane przez przemoc – powiedział prezydent USA w Białym Domu. – Uciekamy się do tego, co nas łączy: naszej wiary, naszych rodzin i naszych wspólnych wartości – dodał.

Zwolennicy miękkiego brexitu na prowadzeniu

numer 1843 - 04.10.2017

LONDYN Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wydała rozporządzenie w celu utworzenia nowego ciała doradczego w sprawach dotyczących brexitu. Jego organizacją ma się zająć Olivier Robbins – były urzędnik departamentu ds. wyjścia z UE (DexEU), wyrzucony z niego w sierpniu br.

Najbardziej krwawa i tajemnicza strzelanina w USA

numer 1843 - 04.10.2017
Liczba ofiar masakry w Las Vegas przekroczyła 60 osób, a liczba rannych wynosi ponad 500. Jednak niedzielne zdarzenie jest nie tylko najtragiczniejszą strzelaniną w historii USA, ale również jedną z najbardziej tajemniczych. Największe wątpliwości budzi postać sprawcy zamachu – 64-letniego Stephena Paddocka.

Prezydent Trump uderza w aborterów

numer 1841 - 02.10.2017
Biały Dom zapowiedział, że wprowadzenie przepisu zakazującego przeprowadzania legalnych w USA późnoterminowych aborcji jest obecnie jednym z priorytetów władz w Waszyngtonie. Odpowiednia ustawa w tej sprawie trafi jutro pod głosowanie w Izbie Reprezentantów.

Rusza walka o senacki stołek w Alabamie

numer 1840 - 30.09.2017

USA Roy Moore wygrał republikańskie prawybory w Alabamie, pokonując swojego partyjnego konkurenta Luthera Strange’a i tym samym to on stawi czoła kandydatowi Demokratów Dougowi Jonesowi w wyborach uzupełniających, które odbędą się w połowie grudnia.

Kobiety za kółkiem dokonają rewolucji

numer 1839 - 29.09.2017
Arabię Saudyjską już niedługo czeka prawdziwa rewolucja obyczajowa. Saudyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało, że król Salman ibn Abd al-Aziz Al Su’ud wydał dekret, który pozwoli saudyjskim kobietom prowadzić samochody.

Zamach na mszy, kościelny bohaterem

numer 1837 - 27.09.2017

TENNESSEE Jedna osoba została zabita, a osiem rannych w wyniku ataku, do którego doszło podczas niedzielnej mszy w kościele na przedmieściach miasta Nashville w stanie Tennessee. 25-letni imigrant z Sudanu Emanuel Kidega Samson przyznał się do winy. Jeżeli zostanie udowodnione, że działał z pobudek rasistowskich, może zostać skazany nawet na karę śmierci.

Rasistowski konflikt toczy amerykański futbol

numer 1836 - 26.09.2017
Zawodnicy wielu drużyn zrzeszonych w National Football League (NFL), największej zawodowej lidze futbolu amerykańskiego, od kilku dni są w konflikcie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Przyczyną kłótni stało się niezgodne z tradycją klękanie sportsmenów w momencie odgrywania hymnu USA.

Karta żołnierzy transpłciowych znów na stole

numer 1831 - 20.09.2017
Po raz kolejny wraca sprawa zakazu przyjmowania do wojska osób transseksualnych, który prezydent Donald Trump podpisał w sierpniu br. Jego największy przeciwnik w Partii Republikańskiej John McCain chce przedstawić w Kongresie ustawę, która cofnie tę decyzję.

Homolobby wygrywa w Australii

numer 1829 - 18.09.2017
CANBERRA W Australii trwa właśnie kilkutygodniowy plebiscyt pocztowy, w którym społeczeństwo ma się wypowiedzieć w kwestii legalizacji związków jednopłciowych w kraju.

​Autorytety prawnicze bronią swobód religijnych

numer 1825 - 13.09.2017

WASZYNGTON Nominowanie przez Donalda Trumpa zdeklarowanej katoliczki, matki siedmiorga dzieci Amy Barrett na sędziego federalnego sądu apelacyjnego, od kilku dni wywołuje oburzenie polityków Partii Demokratycznej. Niespodziewanie jednak kandydaturę sędzi wsparły dwa uznane autorytety prawnicze.

Clinton nie uznała swojej porażki

numer 1824 - 12.09.2017
Prawie rok po przegranej w wyborach prezydenckich była kandydatka Partii Demokratycznej Hillary Clinton pojawiła się w mediach. Polityk wystąpiła w telewizji CBS, gdzie wyznała m.in., dlaczego po ogłoszeniu wyników w noc wyborczą zwlekała z tradycyjnym „przemówieniem przegranego”. Okazało się, że była tak pewna swojej wygranej, iż zwyczajnie go nie przygotowała.

„Irma” sieje śmierć i spustoszenie

numer 1822 - 09.09.2017
Sprawdziły się najgorsze przewidywania meteorologów – huragan „Irma” nie tylko przyspieszył i jest teraz uznawany za jeden z najsilniejszych huraganów odnotowanych dotąd nad Atlantykiem, ale także zostawił za sobą koszmarne zniszczenia, głównie na archipelagu Wysp Karaibskich. Do tej pory zabójczy żywioł pochłonął życie 17 osób.