Wiktor Młynarz

​Setki miliardów dolarów na wzmocnienie obronności

numer 1902 - 14.12.2017

WASZYNGTON Prezydent USA Donald Trump podpisał nowy budżet dla amerykańskiej armii. W 2018 r. wojskowi będą mieli do wydania niemal 700 mld dol. – znacznie więcej niż w poprzednich latach.

Palestyńczycy grożą nową intifadą

numer 1897 - 08.12.2017
WASZYNGTON Trump oficjalnie przeniósł ambasadę USA do Jerozolimy

Nowy bat na terrorystów

numer 1895 - 06.12.2017
WASZYNGTON Obywatele ośmiu państw nie wjadą do USA
Sąd Najwyższy USA (SCOTUS) zadecydował, że memorandum Trumpa ws. wydawania wiz mieszkańcom państw borykających się z problemami terroryzmu może tymczasowo wejść w życie w pełnym brzmieniu. I chociaż sprawa jeszcze nie znalazła swojego finału, jest to ogromne zwycięstwo administracji Trumpa.

USA ograniczą imigrację

numer 1894 - 05.12.2017
WASZYNGTON Amerykanie wycofali się z prac nad umową ONZ-etu

Administracja Donalda Trumpa wycofała USA z prac nad umową międzynarodową w sprawie uchodźców przygotowywaną przez ONZ. Według oświadczenia strony amerykańskiej proponowana umowa w zbyt dużym stopniu wpłynęłaby na politykę migracyjną USA.

​Kłamstwo generała Flynna

numer 1893 - 04.12.2017
USA Generał Michael Flynn, były doradca ds. bezpieczeństwa Donalda Trumpa, przyznał się speckomisji ds. wpływu Rosji na wybory, że skłamał w sprawie kontaktu z Rosjanami. Po wyborach miał on rozmawiać z ambasadorem FR Siergiejem Kislakiem i nie poinformować o tym FBI.

​Trump pokłócił się z Pocahontas

numer 1891 - 01.12.2017

WASZYNTON Donald Trump jest znany z ciętego języka i już nieraz wywołał tym skandal. Tym razem znalazł się w ogniu krytyki, po tym jak podczas spotkania z indiańskimi weteranami obraził senator Demokratów i swoją głośną przeciwniczkę Elizabeth Warren.

Reżim Kima wypowiada wojnę USA

numer 1890 - 30.11.2017
PJONGJANG Kolejny test rakiety balistycznej
Wczoraj nad ranem polskiego czasu armia północnokoreańska wystrzeliła kolejny międzykontynentalny pocisk rakietowy. Jednocześnie reżim Kim Dzong Una ogłosił zakończenie budowy strategicznych sił jądrowych, uzbrojonych w najgroźniejszą broń świata, i zagroził, że zaatakuje rakietami Stany Zjednoczone.

​Najstarszy kongresmen uwikłany w skandal obyczajowy

numer 1888 - 28.11.2017
WASZYNGTON John Conyers, najstarszy kongresmen USA, najwyższy rangą Demokrata w Komisji ds. Sądownictwa Izby Reprezentantów, zrezygnował ze stanowiska. Powodem miały być oskarżenia o molestowanie seksualne pracownic jego sztabu.

​Ostra walka o wpływową agencję

numer 1887 - 27.11.2017

WASZYNGTON Donald Trump powołał dyrektora finansowego Białego Domu Micka Mulvaneya na stanowisko tymczasowego szefa Biura Ochrony Finansowej Konsumentów (CFPB). Nominacja na kierownicze stanowisko mało znanej, ale bardzo wpływowej agencji spowodowała ostry konflikt z Demokratami.

Reżim Kima sponsoruje terrorystów

numer 1883 - 22.11.2017
WASZYNGTON Nowe sankcje USA przeciwko Korei Płn.
Rząd USA wciągnął Koreę Północną na listę państw sponsorów terroryzmu. To bardzo krótka lista – oprócz KRLD są na niej tylko Iran, Sudan i Syria. Amerykanie zapowiedzieli również, że Departament Skarbu nałoży na komunistyczny reżim Kim Dzong Una kolejne sankcje.

​Wenezuela na drodze ku bankructwu

numer 1879 - 17.11.2017
CARACAS Nowojorska agencja S&P ogłosiła, że gospodarka Wenezueli weszła w fazę selektywnego bankructwa. Rządzony przez socjalistów kraj nie zdążył spłacić 200 mln dol. odsetek od swoich obligacji, a negocjacje z wierzycielami nie przyniosły efektu. Także PDVSA, państwowy koncern naftowy – główne źródło przychodów Wenezueli – jest już niewypłacalny.

Książę skompromitował się listem o Żydach

numer 1877 - 15.11.2017
LONDYN Książę Karol stał się obiektem powszechnej krytyki po tym, jak dziennik „Daily Mail” opublikował jego stary list, w którym winił europejskich Żydów, którzy napłynęli do Izraela, za niepokoje na Bliskim Wschodzie. Następcę brytyjskiego tronu krytykują nie tylko środowiska żydowskie, ale także spora część brytyjskiego społeczeństwa.

Pokonać islamistów i przeprowadzić nowe wybory

numer 1876 - 14.11.2017
BLISKI WSCHÓD Amerykańsko-rosyjska umowa o Syrii

Prezydenci USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin, wydali wspólne oświadczenie, w którym stwierdzają, że nie ma możliwości rozwiązania militarnego konfliktu w Syrii. Chcą więc, po ostatecznym pokonaniu tzw. Państwa Islamskiego (IS), zorganizować demokratyczne wybory nowych władz, przeprowadzone pod obserwacją ONZ-etu.

Skandal przeszkodą w walce o urząd senatora

numer 1875 - 13.11.2017

ALABAMA Roy Moore, skrajnie prawicowy kandydat Partii Republikańskiej do Senatu USA, został oskarżony o kontakty seksualne z nastolatkami. Po stronie prawnika stanęli dziennikarze, którzy opublikowali informacje mające potwierdzać, że oskarżenia są częścią gry politycznych przeciwników Moore’a z Partii Demokratycznej.

Rok po wygranej Donalda Trumpa

numer 1874 - 10.11.2017
WASZYNGTON Bilans zysków i strat

Minął rok od zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich, które odbyły się 8 listopada 2016 r. 70-letni miliarder zdobył 304 głosy elektorskie, miażdżąc swoją kontrkandydatkę z Partii Demokratycznej Hillary Clinton, która zebrała 227 głosów.

Podwójne zwycięstwo Demokratów

numer 1873 - 09.11.2017
Demokraci świętują. Ich kandydatom udało się wygrać wybory na gubernatora zarówno w Virginii, jak i w New Jersey. Przewaga republikańskich gubernatorów nadal jest miażdżąca, jednak ostatnie zwycięstwo to dla Demokratów dobry prognostyk.

Największa w historii strzelanina w kościele

numer 1871 - 07.11.2017
W malutkim, liczącym niecałe 400 osób miasteczku Sutherland Springs doszło do najstraszliwszej strzelaniny w obiekcie sakralnym w historii USA. Sprawca zabił co najmniej 26 osób, w tym dzieci i kobietę w ciąży. Sam został wkrótce znaleziony martwy w swoim samochodzie.

Clinton kupiła sobie partię

numer 1870 - 06.11.2017
USA Afera podczas prawyborów
Kolejne kłopoty Hillary Clinton – okazało się, że jej sztab wyborczy finansował Komitet Narodowy Demokratów (DNC), w praktyce przejmując kontrolę nad partią w okresie prawyborów. Ludzie Clinton mieli również używać DNC do obchodzenia przepisów ograniczających wielkość wpłat na kampanię wyborczą.

Wielka podróż Trumpa do Azji

numer 1868 - 03.11.2017
Prezydent USA Donald Trump szykuje się do długiej wizyty w Azji. Wizyta, która ma potrwać 12 dni i obejmować pięć państw, jest najważniejszą z dotychczasowych. I może być również najtrudniejszą – Azja zawsze była trudnym terenem dla amerykańskich polityków, a skomplikowana sytuacja w rejonie na pewno nie ułatwi Trumpowi zadania.

Prezydent Trump uderza w aborterów

numer 1841 - 02.10.2017
Biały Dom zapowiedział, że wprowadzenie przepisu zakazującego przeprowadzania legalnych w USA późnoterminowych aborcji jest obecnie jednym z priorytetów władz w Waszyngtonie. Odpowiednia ustawa w tej sprawie trafi jutro pod głosowanie w Izbie Reprezentantów.