Leszek Galarowicz

Z czego się bierze siła PiS‑u

numer 1863 - 27.10.2017
PUBLICYSTYKA Dwa lata dobrej zmiany

Opozycja rwie włosy z głowy, dziennikarski salon jest w stanie konsternacji. Partia rządząca cieszy się wyższym poparciem niż dwa lata temu. Jak to możliwe, że mimo popełnianych błędów (nie tylko wizerunkowych) i zmasowanych akcji „ulicy i zagranicy” PiS wciąż gra na nosie establishmentowi?

Całkowite zaćmienie

numer 1858 - 21.10.2017
moralność etyczki „Bezpieczna aborcja” jako „planowanie rodziny”
Lektura gościnnego występu Magdaleny Środy na łamach „Gazety Wyborczej” przypomniała mi tytuł filmu Agnieszki Holland, której poglądy w pewnym stopniu korespondują ze światopoglądem filozofki i etyczki. „Całkowite zaćmienie”. Tak można by określić stan świadomości specjalistki od moralności.

Pozorna jedność Europy

numer 1845 - 06.10.2017
Dawno temu, a może całkiem nie tak dawno, była w Europie i w Polsce taka piękna epoka, trwała gdzieś do 2014 r., gdy wierzyliśmy, że nowa Europa jest na najlepszej drodze, by jeszcze za naszego życia zjednoczyć się z Europą starą. Potem pojawił się zły wilk pod postacią Jarosława Kaczyńskiego i odebrał wszystkim marzenia.

Nie dla nas siatkarski kosmos

numer 1816 - 02.09.2017
Po meczu ze Słoweńcami, w którym nasi rywale nie pozostawili nam żadnych złudzeń, Polacy kończą swój udział w europejskim czempionacie. Najsmutniejsze, że w Tauron Arenie Polacy nie byli nawet w stanie nawiązać z ekipą Słowenii walki. 

Totalni nihiliści w natarciu

numer 1799 - 12.08.2017
Nihilizm, resentyment, moralność panów i niewolników (lepszy i gorszy sort), ideał nadczłowieka (nowoczesny Europejczyk). To terminy, którymi bardzo chętnie operują komentatorzy życia politycznego od lewej do prawej strony sceny politycznej. W debacie publicznej w naszym kraju co pewien czas powracają terminy niemal wyjęte z filozofii Fryderyka Nietzschego lub do niej zbliżone.

Strategia nadinterpretacji

numer 1760 - 28.06.2017
W akcie komunikacji językowej oprócz sześciu podstawowych elementów (nadawca, odbiorca, komunikat, kod, kontakt i kontekst) językoznawcy wymieniają dwa, które są bardzo ważne, by nadawca i odbiorca się zrozumieli. To intencja i interpretacja.

Fałszywy obrońca wartości

numer 1745 - 09.06.2017
Redaktorzy „Newsweeka” straszyli już stanem wojennym, który jest albo nieuchronnie nadciąga, historycy ostrzegali przed zbliżającym się faszyzmem, alarmowano, że wraca komunizm, przedstawiano Jarosława Kaczyńskiego jako Hitlera, a Macierewicza z twarzą taliba. Wydawało mi się więc, że ten magazyn niczym mnie już nie zaskoczy…


Uzdrowić futbol

numer 1739 - 02.06.2017
Chęć zwycięstwa za wszelką cenę, piłkarskie tchórzostwo, boiskowa bezczelność. Trudno racjonalnie wytłumaczyć motywacje, które kierowały Rafałem Siemaszką, jednym z ulubieńców kibiców Arki, o którym ostatnio pisano niemal jak o zbawcy zespołu z Gdyni. Co gorsza, wepchnięcie piłki ręką zdarzyło się w spotkaniu bardzo ważnym dla dolnej części ligowej tabeli.

Czarny sport

numer 1720 - 11.05.2017
Trudno się pogodzić z wypadkiem Tomasza Golloba, ikony polskiego żużla. To tacy zawodnicy przyciągają na stadiony tłumy kibiców. To dzięki niemu polscy kibice zakochali się w speedwayu. Niestety w wyścigach motocyklowych piękno tego sportu przeplata się z jego dramatycznym wymiarem.

Raport niesprawiedliwości

numer 1715 - 05.05.2017
Kończ waść, wstydu oszczędź – chciałoby się krzyknąć w stronę Tomasza Lisa, który za swoją życiową misję przyjął niszczenie PiS-u. Oto okazuje się bowiem, że według „Newsweeka” Kaczyński odpowiada nawet za… rozpijanie Polaków i alkohol na stacjach benzynowych.

Stronniczy list funkcjonariuszy

numer 1705 - 21.04.2017
Pod przykrywką „apelu o prawdę” grupa salonowych dziennikarzy wystąpiła z kuriozalnym, rzekomo adresowanym do kolegów i koleżanek po fachu, spektaklem w gruncie rzeczy usprawiedliwiającym dziennikarstwo jednostronne, nieobiektywne i intelektualnie nieuczciwe.
Pod kuriozalnym apelem podpisali się Renata Kim

Sześć kroków do zmiany małżeństwa

numer 1701 - 15.04.2017
Gdy wchodzimy na teren ośrodka, budzi nas wiosna. Stary park z ławeczkami, alejkami wręcz stworzonymi do spacerów i rozmyślań, trawa z urokliwymi klombami, wszędzie mnóstwo zieleni. W centrum – budynek główny Misjonarskiego Ośrodka Formacyjnego Vincentinum. Nieopodal ośrodka kaplica
św. Stanisława. Po sąsiedzku park rodu Potockich.

Związek bałamucenia nauczycieli

numer 1689 - 01.04.2017
„Nauczyciele całej Polski, łączcie się! Ja, Sławomir Broniarz, walczę o wasze etaty i podwyżki” – można by streścić wezwanie ZNP do strajku. Bałamutne to postulaty, bo choćby zapewnienie etatu każdemu nauczycielowi przez pięć lat jest nie tylko mało realne, ale i bezsensowne.

W iluzji wolności

numer 1687 - 30.03.2017
Reakcja władz uniwersytetów na wykład działaczki antyaborcyjnej dowodzi, że z kondycją polskich uczelni wyższych nie jest najlepiej. Zamiast debaty mamy do czynienia z cenzurą. I to tylko dlatego, że autorka wykładu głosi poglądy niewygodne dla lewicowych elit.

Wystraszyć Polki

numer 1675 - 16.03.2017

Chyba jeszcze nigdy obchody święta kobiet w Polsce nie były tak gruntownie zawłaszczone i zideologizowane przez jedną grupę. Dzień Kobiet, zamiast dyskusji o nietrafionych prezentach i mężczyznach biegających z kwiatami, został zdominowany przez manifestacje, happeningi, strajki. Wszystko pod szyldem obrony praw kobiet ciemiężonych przez nową władzę.

Przyprawić gębę faszyzmu

numer 1669 - 09.03.2017
Kiedy przed laty Stefan Bratkowski porównywał polską prawicę do faszystów, nikomu się nie śniło, jak zjawisko to się rozwinie. Dziś taki zabieg to nieodłączny element propagandy części mediów, które za cel postawiły sobie zniszczyć obecną władzę.

Gdy znika debata publiczna

numer 1661 - 28.02.2017
Używanie rynsztokowych epitetów wobec politycznych przeciwników, sugestie o skłonnościach homoseksualnych, żarty z narodowych tragedii, medialna histeria zamiast krytyki. To dziś specjalność nie tylko hejterów, lecz także elity dziennikarzy i „oświeconych” ludzi z tytułami profesorskimi. Współczesna debata publiczna to obraz pola bitwy, w której nie ma zasad.

Nietykalni

numer 1655 - 21.02.2017
Lech Wałęsa, Jerzy Owsiak, ale też Unia Europejska, mniejszości, środowiska LGBT, feministki. To tylko część osób i środowisk z przestrzeni publicznej pod „specjalnym nadzorem”, najbardziej jaskrawe przykłady, że są równi i równiejsi.

Współcześni moraliści

numer 1644 - 08.02.2017
Niewiele dziś potrzeba, by stać się moralistą. Warunkiem nie są ani cnota mądrości, ani powszechny szacunek ludzi. Wystarczy być celebrytą, żywić nienawiść do PiS-u i mieć dostęp do mainstreamowych mediów.

Filozofia sztuką życia

numer 1640 - 03.02.2017
Popołudniowe zajęcia z etyki dla garstki uczniów, lekcje filozofii zarezerwowane dla uczniów elitarnych szkół. Bez wątpienia filozofia jest dziś na marginesie polskiej edukacji. Czy jest realna szansa na to, że dobra zmiana poprawi w sposób zasadniczy kondycję filozofii, która mogłyby odegrać istotną rolę w przemianach polskiej szkoły we współczesnym świecie?