Jan Przemyłski

Upadająca legenda o Wałęsie

numer 1808 - 24.08.2017
Nigdy nie współpracowałem ze służbami PRL-u, nigdy nie byłem po stronie komunistycznej, jestem przekonany, że to zostanie udowodnione – oświadczył Lech Wałęsa w środę na antenie Polsat News, pytany o postępowanie karne ws. złożenia przez niego fałszywych zeznań. Co więcej, były prezydent wezwał do rozwiązania IPN-u, który prowadzi wspomniane postępowanie.

KOD dąży do konfrontacji

numer 1807 - 23.08.2017
31 sierpnia, po raz pierwszy od 1989 r. przed pomnikiem Poległych Stoczniowców zamiast upamiętnienia rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych czeka nas manifestacja polityczna. Wszystko przez KOD i wspierającego organizację prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, który postanowił wyręczyć NSZZ „Solidarność” w organizacji uroczystości.

​Profanacja określana jako kultura

numer 1793 - 05.08.2017

SKANDAL Ponad 100 osób zjawiło się w czwartek przed Teatrem Rozrywki w Chorzowie, aby zaprotestować przed wystawieniem antychrześcijańskiego spektaklu „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia. O odwołanie skandalicznego przedstawienia apelowali metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wraz z chorzowskimi duszpasterzami.

​Pamiętaj o bohaterach!

numer 1791 - 03.08.2017
AKCJA Rusza kolejna edycja kampanii BohaterON, która polega na wysyłaniu kartek tradycyjnych lub elektronicznych do uczestników Powstania Warszawskiego z podziękowaniami i życzeniami. – Ta inicjatywa łączy pokolenia i sprawia, że nasi bohaterowie namacalnie odczuwają wdzięczność młodszego pokolenia – powiedzieli „Codziennej” organizatorzy akcji. 

HGW wykorzystała powstańców

numer 1789 - 01.08.2017
Dla prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz nie ma żadnych świętości. Nawet uroczystości związane z upamiętnieniem bohaterów Powstania Warszawskiego musiała wykorzystać do ataku na swoich politycznych przeciwników. Antyrządowe demonstracje organizowane przez utrwalaczy PRL-owskiego układu porównała do zrywu warszawiaków.

​Ban za tradycyjne wartości

numer 1789 - 01.08.2017

MEDIA W weekend Facebook zablokował funkcjonowanie blisko 350 stron należących do organizacji i użytkowników publikujących treści o charakterze patriotycznym lub katolickim. Powodem miało być rzekome propagowanie rasizmu, islamofobii oraz homofobii. 

​Przywrócić obywatelom wiarę w sprawiedliwość?

numer 1786 - 28.07.2017
INICJATYWA Ponad 6 tys. osób podpisało petycję ws. poparcia idei reformy sądownictwa w Polsce w ciągu kilku pierwszych godzin od zamieszczenia jej na portalu Petycjeonline.com. Organizatorzy akcji, Komitet Społeczny „Żądamy Reformy Sądów”, chce zebrać w sumie milion głosów poparcia w sprawie zmian w sądownictwie. 

Fałszowanie historii po niemiecku

numer 1785 - 27.07.2017
Mimo nakazu wydanego przez sądy, zarówno w Polsce, jak i w Niemczech, telewizja ZDF konsekwentnie odmawia opublikowania przeprosin za sformułowanie „polskie obozy koncentracyjne”. Oburzające jest również tłumaczenie niemieckiej stacji, która w odwołaniu od wyroków zakwestionowała prowadzoną obecnie przez polski rząd politykę historyczną, a także niezależność sądów w naszym kraju.

W hołdzie bohaterom

numer 1784 - 26.07.2017
Spotkania z kombatantami, liczne koncerty patriotyczne, biegi, marsze oraz wiele innych inicjatyw, a to wszystko dla uczczenia heroicznych obrońców Warszawy, którzy 1 sierpnia 1944 r. stanęli przeciw niemieckiemu okupantowi do nierównej walki o stolicę. Mimo że 73.

​TV Republika na wakacjach

numer 1784 - 26.07.2017
MEDIA Już pierwszego sierpnia ekipa telewizji Republika rusza w wakacyjną trasę po Polsce. Odwiedzimy największe miasta w naszym kraju, będziemy także tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne dla wszystkich rodaków. Sprawdź, kiedy będziemy w twojej miejscowości i przyjdź na spotkanie z naszym zespołem.

Nie zostaniesz sam na sam z Temidą

numer 1783 - 25.07.2017

INICJATYWA Nie stać cię na prawną pomoc w sądzie? Nie martw się. Otrzymasz ją za darmo. Kancelaria Prezydenta zapowiedziała nowelizację ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, na mocy której z tego rodzaju świadczenia będzie mogło skorzystać więcej osób.

Niesamowity spacer po historii

numer 1782 - 24.07.2017
Szarże średniowiecznych rycerzy, bitwy z czasów II wojny światowej, wikingowie pływający w oryginalnych łodziach, a także Indianie odpoczywający w namiotach tipi – takie atrakcje czekały w miniony weekend na uczestników 8. już edycji Odysei Historycznej.

Tusk straszy z Brukseli

numer 1780 - 21.07.2017
Podobnie jak przy okazji grudniowego puczu, tak i teraz Donald Tusk wydał oświadczenie dotyczące sytuacji w Polsce. Ostrzega w nim przed marginalizacją Polski w Europie.

Obrońcy sądowego układu sprofanowali pomnik AK

numer 1780 - 21.07.2017
Setki niedopałków papierosów, resztki jedzenia, roztopiona stearyna ze świeczek lejąca się po monumencie oraz demonstranci traktujący go jak ławkę lub leżak – tak wygląda pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego po demonstracji Obywateli RP i Komitetu Obrony Demokracji z opozycji totalnej. Takie zachowanie wywołało ogromne oburzenie większości społeczeństwa.

Armia Niezłomna powraca z niepamięci

numer 1779 - 20.07.2017
W ostatnim etapie prac archeologiczno-ekshumacyjnych na Łączce na warszawskich Powązkach wydobyto wszystkie złożone tam szczątki ofiar komunizmu, w sumie około stu osób – poinformował wczoraj prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej. Jednocześnie oświadczył, że IPN rozpoczął już nowe poszukiwania miejsc pochówków polskich bohaterów, m.in. w byłym więzieniu przy ul.

​Leśnik pobity przez eko-terrorystę

numer 1776 - 17.07.2017

SKANDAL Adrian Grzegorz, działacz Fundacji Las Naturalny, napadł i pobił Jerzego Rosińskiego, dyrektora Lasów Państwowych. Do zdarzenia doszło w piątek w siedzibie Zakładu Transportu i Spedycji Lasów Państwowych w Giżycku, a powodem było wezwanie do zapłaty za blokadę sprzętu do pozyskiwania drewna w Puszczy Białowieskiej skierowane do ekoaktywisty.

​Poszukiwania bohaterów Chojnic

numer 1775 - 15.07.2017

PAMIĘĆ W przyszłym tygodniu w Chojnicach rozpoczną się prace archeologiczno-ekshumacyjne mające na celu odnalezienie żołnierzy Wojska Polskiego, którzy we wrześniu 1939 r. stracili życie, broniąc miasta. Co ciekawe, lokalne władze do tej pory nie robiły nic, aby odszukać i godnie pochować bohaterskich obrońców Chojnic.

​Komuna opornie znika z ulic

numer 1774 - 14.07.2017

DEKOMUNIZACJA We wrześniu ubiegłego roku Sejm przyjął ustawę, na mocy której nazwy budowli i urządzeń użyteczności publicznej upamiętniające osoby, organizacje i daty związane z komunizmem lub innym ustrojem totalitarnym mają zostać zmienione. Większość samorządów wypełnia założenia ustawy, są jednak miejsca, w których niechętnie zajmują się tym problemem.

Obnażamy kłamstwa Platformy

numer 1773 - 13.07.2017
W trumnie śp. admirała Andrzeja Karwety, który zginął w katastrofie smoleńskiej, znaleziono m.in. trzy ręce i trzy szczęki – to kolejny wypadek skandalicznych zaniedbań, których dopuściła się strona rosyjska wraz z ówczesnym rządem polskim. Tymczasem Tomasz Arabski, jeden z głównych odpowiedzialnych za te sytuacje, twierdzi, że w Smoleńsku nie zabraniał otwierania trumien ze szczątkami ofiar.

Ciemne chmury nad HGW

numer 1773 - 13.07.2017

REPRYWATYZACJA Jesteśmy na etapie przygotowania zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Sprawa dotyczy gruntów przy ul. Twardej – poinformował poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński. Radni PiS‑u chcą także zwołania nadzwyczajnej sesji rady miasta.