Krzysztof Balcewicz

Polka nowym wicemerem Wilna

numer 1854 - 17.10.2017
KRAJE BAŁTYCKIE Rozpad koalicji rządzącej w stołecznym samorządzie

Po wystąpieniu z koalicji rządzącej miastem frakcji chadeków liberałowie mera Remigijusa Šimašiusa pozostali w mniejszości z 16 mandatami w 51-osobowej radzie. Na miejsce zwolnionego ze stanowiska chadeka Valdasa Benkunskasa wicemerem Wilna została przedstawicielka polskiej partii Edyta Tamošiūnaitė.

Przełamać kremlowską propagandę

numer 1829 - 18.09.2017
Litewskie ministerstwo łączności zapowiada ogłoszenie w październiku br. przetargu na retransmisję polskiej telewizji na Litwie w 2018 r. Przeznaczone na to zostanie ok. 350 tys. euro. Projekt ma pomóc w walce z propagandą rosyjskich kanałów. Retransmisja nie obejmie jednak całego terenu Litwy i mają to być tylko trzy programy.

​Afront przed spotkaniem premierów Polski i Litwy

numer 1819 - 06.09.2017
WILNO W przeddzień wczorajszego spotkania premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa z premier Polski Beatą Szydło w Warszawie w największym litewskim dzienniku „Lietuvos žinios” ukazał się tekst nawołujący do odłączenia od Polski Suwałk. Autor – Gintaras Karosas – jest przywódcą opozycji w rządzonym przez Polaków rejonie wileńskim.

Amerykanie zwiększają obecność nad Bałtykiem

numer 1814 - 31.08.2017
WILNO Wczoraj na Litwie odbyła się oficjalna ceremonia zmiany jednostek pełniących misję „Baltic Air Policing”, której celem jest ochrona przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Amerykańscy lotnicy zmienili polskich pilotów. Jednocześnie Pentagon niemal dwukrotnie zwiększył liczbę myśliwców w bazie w Szawlach.

Sprawiedliwość po 77 latach

numer 1812 - 29.08.2017
W niedzielę arcybiskup metropolita wileński Gintaras Grušas ponownie poświęcił pomieszczenia klasztoru franciszkańskiego na Starym Mieście w Wilnie. Uroczystość była uwieńczeniem trwających 26 lat starań franciszkanów o odzyskanie swojej własności znacjonalizowanej przez sowiecką Rosję 77 lat temu.

Litwini stają w obronie klasztoru

numer 1804 - 19.08.2017
Od dwóch tygodni klasztor franciszkański w Wilnie budzi duże emocje wśród mieszkańców Litwy. Odzyskany przez zakon zespół budynków na Starym Mieście stał się centrum sporów – a mieszkańcy zmobilizowali się na rzecz jego obrony w rzadkiej na Litwie oddolnej inicjatywie społecznej.

Wilno ostrożnie o Sowie i Przyjaciołach

numer 1797 - 10.08.2017
Opublikowanie przez TVP Info nagrania rozmów w restauracji Sowa i Przyjaciele, które dotyczyły największej inwestycji zagranicznej w historii Litwy, w samym kraju nad Wilią nie wywołały wielkich emocji. Ich treść oraz reakcje mogą jednak rzucać nowe światło na dotychczasowe problemy Orlenu w litewskich Możejkach.

Szczątki polskiego bohatera odnalezione na Wileńszczyźnie

numer 1787 - 29.07.2017
LITWA Na wileńskiej Górze Zamkowej archeolodzy odkryli miejsca pochówku z połowy XIX w. Wśród nich — grób zamordowanego przez Rosjan przywódcy powstania styczniowego na Żmudzi, gen. Zygmunta Sierakowskiego.

​Litewska krytyka polskiej reformy

numer 1781 - 22.07.2017

WILNO W sprawie polskiej reformy sądownictwa głos zabrał m.in. przewodniczący Sądu Najwyższego Litwy (Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, LAT) i prezes Rady Sędziów (Teisėjų Taryba, TT) Rimvydas Norkus. Oświadczył, że sytuacja w Polsce jest „groźna”.

Polonistyka w Wilnie zagrożona likwidacją

numer 1779 - 20.07.2017

LITWA Litewski resort oświaty nie przyznał finansowania większości kierunków studiów na Wileńskim Uniwersytecie Edukologicznym (LEU). Wśród nich znalazła się również polonistyka, na którą wcześniej wstrzymano rekrutację. Kierunek jest zagrożony likwidacją.

Sąd stanął w obronie Polaka

numer 1771 - 11.07.2017
LITWA Decyzją sądu mer Wilna Remigijus Šimašius, który od kilku miesięcy prowadzi polityczną czystkę w szeregach administracji miasta, będzie musiał przywrócić zwolnione osoby do pracy. Wśród nich znalazł się Polak Henryk Surowicz. 

Polskie 500+ wzorcem dla Litwy

numer 1744 - 08.06.2017


WILNO Litewski rząd zapowiedział uszczelnianie podatków i walkę z szarą strefą. W tym celu planuje podniesienie podatku VAT na hotele i ograniczenie kwot transakcji gotówkowych. Dodatkowo chce wprowadzić zasiłki na dzieci inspirowane polskim 500+.


Europarlament za Polakami na Litwie

numer 1724 - 16.05.2017
W Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego doszło do drugiego już wysłuchania w sprawie petycji dotyczącej dyskryminacji Polaków na Litwie. Dokument ten został złożony przez gdańskiego prawnika Tomasza Snarskiego sześć lat temu. Według europarlamentu litewska polityka wobec polskiej mniejszości to dyskryminacja i lekceważenie praw człowieka.

Pięć lat hospicjum w Wilnie

numer 1723 - 15.05.2017
LITWA W sobotę w Wilnie odbyły się obchody pięciolecia istnienia jedynego na Litwie hospicjum dla osób chorych na raka, prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Jezusa Miłosiernego. Większość kadr w hospicjum stanowią Polacy. Mszę dziękczynną w rocznicę jego powstania celebrował arcybiskup wileński Gintaras Grušas.

Szef Pentagonu z wizytą w Wilnie

numer 1721 - 12.05.2017
Stolicę Litwy odwiedził sekretarz obrony USA James Mattis. Legendarny generał US Marines potwierdził wolę obrony państw bałtyckich. Tego dnia agencja AP poinformowała o możliwym rozmieszczeniu w regionie systemów antyrakietowych Patriot.

Patriotyczna majówka na Wileńszczyźnie

numer 1715 - 05.05.2017
Długi weekend majowy na Wileńszczyźnie jest zawsze okresem szczególnym, kiedy przybywa wielu znamienitych gości z Polski. Nie inaczej było i w tym roku, gdy z serią koncertów odwiedzili Polaków Paweł Piekarczyk oraz Leszek Czajkowski.

​Litewski polityk oskarżony o molestowanie podwładnych

numer 1714 - 04.05.2017
WILNO Specjalna komisja litewskiego Sejmu podjęła decyzję o zaproponowaniu tamtejszemu parlamentowi wszczęcia procedury pozbawienia mandatu posła Kęstutisa Pūkasa, oskarżanego o molestowanie seksualne asystentek oraz kobiet ubiegających się o pracę w jego biurze.

Incydenty przed majówką w Wilnie

numer 1713 - 02.05.2017
Przed majówką, gdy rzesze turystów z Polski przybywają do Wilna, na cmentarzu Na Rossie doszło do incydentów. Samorząd miasta wydał zakaz zatrzymywania się autokarów przy historycznej nekropolii, a wandale sprofanowali płytę znajdującego się tu mauzoleum Józefa Piłsudskiego.

​Polacy na Litwie porównani do terrorystów z Donbasu

numer 1707 - 24.04.2017
SKANDAL Nie milkną echa ćwiczeń litewskich służb zorganizowanych w ub. tygodniu w Solecznikach na południu kraju. Scenariusz manewrów zakładał m.in. najazd na region tzw. zielonych ludzików, czyli agresorów z innego państwa. Problem w tym, że o ćwiczeniach nie zostały poinformowane lokalne władze.

Litewski kontrwywiad nieufny wobec Polaków

numer 1694 - 07.04.2017
Fragment sprawozdania litewskiego kontrwywiadu, mówiący o tym, że dotrzymanie traktatu z Polską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy z 1994 r. byłoby na rękę Rosji, wzbudził kontrowersje wśród polskiej mniejszości na Litwie. Oficjalnie Wilno nie komentuje sprawy.