Krzysztof Balcewicz

Śmierć żołnierza NATO na Litwie

numer 1902 - 14.12.2017
KRAJE BAŁTYCKIE We wtorek w koszarach w Rukli został znaleziony martwy żołnierz chorwacki ze stacjonujących na Litwie sił wschodniej flanki NATO. Sprawę bada prokuratura. Jak powiedział „Codziennej” kpt. Skomantas Povilionis z litewskiego resortu obrony, jest za wcześnie na jakiekolwiek wnioski. – Jako wojsko nie możemy prowadzić dochodzeń, sprawę bada prokuratura – powiedział Povilionis.

Przywrócić szkole imię Piłsudskiego

numer 1890 - 30.11.2017
LITWA Władze stwarzają problemy klubowi „GP” w Wilnie

Nowo powstały klub „Gazety Polskiej” w Wilnie chce podjąć działania na rzecz przywrócenia jednej z wileńskich szkół imienia jej budowniczego – Józefa Piłsudskiego. Już na początku jednak napotkał przeszkody. Mimo zapewnień litewskich władz nie pozwolono klubowi złożyć wniosku ws. szkoły w języku polskim.

​Polskie Wilno ma nowego prezesa

numer 1883 - 22.11.2017

Litwa W Wilnie odbyło się oficjalne otwarcie cyklu konferencji sprawozdawczo-wyborczych w oddziałach Związku Polaków na Litwie, którego kulminacją będą wybory prezesa całego Związku. Największy Wileński Oddział Miejski wyłonił nowego prezesa, którym został Marek Kubiak.

Polska wzorem dla władz Litwy

numer 1880 - 18.11.2017
Litewski sejm przyjął uchwałę, w której wspiera polskie reformy i rozważa ich realizację na Litwie – poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Litewscy posłowie popierają również polski rząd w sporze z Komisją Europejską odnośnie do rzekomego łamania zasad praworządności w naszym kraju.

Kontrowersyjna inwestycja Bono na Litwie

numer 1872 - 08.11.2017
UCIANA Brytyjski piosenkarz Bono (właśc. Paul Hewson) nie stroni od nieuzasadnionej krytyki Polski. Państwowa Inspekcja Podatkowa Litwy obecnie bada, czy nie stronił też od płacenia podatków od prowadzonego w państwie bałtyckim biznesu – straty skarbu państwa mogą być szacowane na miliony euro.

Nie na każdym grobie zapłonie znicz

numer 1866 - 31.10.2017
Wileński cmentarz Na Rossie jest jedną z najważniejszych polskich nekropolii narodowych na świecie. Tu spoczywa serce Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka, tu są pochowani wybitni przedstawiciele polskiego narodu, jak autor grunwaldzkiego pomnika w Krakowie Antoni Wiwulski. Nie wszystkie wileńskie cmentarze cieszą się jednak taką uwagą.

Litwini nie chcą wizyty Komorowskiego

numer 1859 - 23.10.2017
WILNO Marszałek Sejmu zaprosił byłego prezydenta RP na państwowe uroczystości

Na przypadające w najbliższy piątek uroczystości, związane z 25-leciem przyjęcia przez Litwę konstytucji, marszałek tamtejszego sejmu Viktoras Pranckietis zaprosił byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Pomysł spotkał się z falą krytyki na Litwie.

Niemcy usuwają krzyże w Kownie

numer 1857 - 20.10.2017

LITWA Kampania reklamowa towarzysząca otwarciu nowego sklepu niemieckiej sieci Lidl w Kownie wywołała falę oburzenia mieszkańców Litwy. Zdjęcie użyte przez supermarket, przedstawiające panoramę Starego Miasta, zostało poddane retuszowi i z dachów kościołów zniknęły krzyże.

Polka nowym wicemerem Wilna

numer 1854 - 17.10.2017
KRAJE BAŁTYCKIE Rozpad koalicji rządzącej w stołecznym samorządzie

Po wystąpieniu z koalicji rządzącej miastem frakcji chadeków liberałowie mera Remigijusa Šimašiusa pozostali w mniejszości z 16 mandatami w 51-osobowej radzie. Na miejsce zwolnionego ze stanowiska chadeka Valdasa Benkunskasa wicemerem Wilna została przedstawicielka polskiej partii Edyta Tamošiūnaitė.

Przełamać kremlowską propagandę

numer 1829 - 18.09.2017
Litewskie ministerstwo łączności zapowiada ogłoszenie w październiku br. przetargu na retransmisję polskiej telewizji na Litwie w 2018 r. Przeznaczone na to zostanie ok. 350 tys. euro. Projekt ma pomóc w walce z propagandą rosyjskich kanałów. Retransmisja nie obejmie jednak całego terenu Litwy i mają to być tylko trzy programy.

​Afront przed spotkaniem premierów Polski i Litwy

numer 1819 - 06.09.2017
WILNO W przeddzień wczorajszego spotkania premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa z premier Polski Beatą Szydło w Warszawie w największym litewskim dzienniku „Lietuvos žinios” ukazał się tekst nawołujący do odłączenia od Polski Suwałk. Autor – Gintaras Karosas – jest przywódcą opozycji w rządzonym przez Polaków rejonie wileńskim.

Amerykanie zwiększają obecność nad Bałtykiem

numer 1814 - 31.08.2017
WILNO Wczoraj na Litwie odbyła się oficjalna ceremonia zmiany jednostek pełniących misję „Baltic Air Policing”, której celem jest ochrona przestrzeni powietrznej państw bałtyckich. Amerykańscy lotnicy zmienili polskich pilotów. Jednocześnie Pentagon niemal dwukrotnie zwiększył liczbę myśliwców w bazie w Szawlach.

Sprawiedliwość po 77 latach

numer 1812 - 29.08.2017
W niedzielę arcybiskup metropolita wileński Gintaras Grušas ponownie poświęcił pomieszczenia klasztoru franciszkańskiego na Starym Mieście w Wilnie. Uroczystość była uwieńczeniem trwających 26 lat starań franciszkanów o odzyskanie swojej własności znacjonalizowanej przez sowiecką Rosję 77 lat temu.

Litwini stają w obronie klasztoru

numer 1804 - 19.08.2017
Od dwóch tygodni klasztor franciszkański w Wilnie budzi duże emocje wśród mieszkańców Litwy. Odzyskany przez zakon zespół budynków na Starym Mieście stał się centrum sporów – a mieszkańcy zmobilizowali się na rzecz jego obrony w rzadkiej na Litwie oddolnej inicjatywie społecznej.

Wilno ostrożnie o Sowie i Przyjaciołach

numer 1797 - 10.08.2017
Opublikowanie przez TVP Info nagrania rozmów w restauracji Sowa i Przyjaciele, które dotyczyły największej inwestycji zagranicznej w historii Litwy, w samym kraju nad Wilią nie wywołały wielkich emocji. Ich treść oraz reakcje mogą jednak rzucać nowe światło na dotychczasowe problemy Orlenu w litewskich Możejkach.

Szczątki polskiego bohatera odnalezione na Wileńszczyźnie

numer 1787 - 29.07.2017
LITWA Na wileńskiej Górze Zamkowej archeolodzy odkryli miejsca pochówku z połowy XIX w. Wśród nich — grób zamordowanego przez Rosjan przywódcy powstania styczniowego na Żmudzi, gen. Zygmunta Sierakowskiego.

​Litewska krytyka polskiej reformy

numer 1781 - 22.07.2017

WILNO W sprawie polskiej reformy sądownictwa głos zabrał m.in. przewodniczący Sądu Najwyższego Litwy (Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, LAT) i prezes Rady Sędziów (Teisėjų Taryba, TT) Rimvydas Norkus. Oświadczył, że sytuacja w Polsce jest „groźna”.

Polonistyka w Wilnie zagrożona likwidacją

numer 1779 - 20.07.2017

LITWA Litewski resort oświaty nie przyznał finansowania większości kierunków studiów na Wileńskim Uniwersytecie Edukologicznym (LEU). Wśród nich znalazła się również polonistyka, na którą wcześniej wstrzymano rekrutację. Kierunek jest zagrożony likwidacją.

Sąd stanął w obronie Polaka

numer 1771 - 11.07.2017
LITWA Decyzją sądu mer Wilna Remigijus Šimašius, który od kilku miesięcy prowadzi polityczną czystkę w szeregach administracji miasta, będzie musiał przywrócić zwolnione osoby do pracy. Wśród nich znalazł się Polak Henryk Surowicz. 

Polskie 500+ wzorcem dla Litwy

numer 1744 - 08.06.2017


WILNO Litewski rząd zapowiedział uszczelnianie podatków i walkę z szarą strefą. W tym celu planuje podniesienie podatku VAT na hotele i ograniczenie kwot transakcji gotówkowych. Dodatkowo chce wprowadzić zasiłki na dzieci inspirowane polskim 500+.