Joanna Kowalkowska

Klęska starych układów francuskiej polityki

numer 1708 - 25.04.2017
Emmanuel Macron: 24 proc. głosów. Marine Le Pen: 21 proc. – to oficjalne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich we Francji, ogłoszone wczoraj przez tamtejszy resort spraw wewnętrznych. Tuż po zamknięciu lokali wyborczych przedstawiciele skrajnej lewicy wyszli na paryskie ulice, gdzie protestowali przeciwko politykom. Doszło do starć z policją.

Wybór Francuzów może zmienić przyszłość Europy

numer 1707 - 24.04.2017
Wczoraj nad Sekwaną przeprowadzono pierwszą turę wyborów prezydenckich. Zarówno w kraju, jak i za granicą francuskie służby zostały postawione w stan najwyższej gotowości. W przeddzień wyborów na jednym z głównych paryskich dworców zatrzymano uzbrojonego mężczyznę, który groził policjantowi nożem.

Wybory w cieniu kolejnego zamachu

numer 1706 - 22.04.2017
Po raz pierwszy w historii Francuzi zagłosują w wyborach prezydenckich podczas stanu wyjątkowego spowodowanego wysokim alertem terrorystycznym. Na kilka godzin przed ciszą wyborczą sondaże nie dawały wyborczego zwycięstwa w pierwszej turze dwójce faworytów: Emmanuelowi Macronowi i Marine Le Pen.

Krwawa seria ataków terrorystycznych

numer 1704 - 20.04.2017
Strzelanina w Kalifornii, ataki w Egipcie i Syrii, do tego udaremnienie zamachu terrorystycznego we Francji – islamscy ekstremiści po raz kolejny dali o sobie znać w ciągu ostatnich dni. Wczoraj francuskie władze podały, że celem dżihadystów był jeden z kandydatów w niedzielnych wyborach prezydenckich – François Fillon.

Sułtańska władza Erdoğana

numer 1703 - 19.04.2017
„Hiperprezydentura”, „Sułtanat Erdoğana”, „Droga do autorytarnego państwa wodzowskiego” – to jedne z wielu określeń, jakimi europejskie media nazywają wyniki niedzielnego referendum w Turcji. Międzynarodowi obserwatorzy nie mają wątpliwości, że wybory zostały przeprowadzone nieprawidłowo.

​Strach silniejszy niż świąteczna radość

numer 1702 - 18.04.2017
SEWILLA Bomba, bomba! – zaczęło krzyczeć kilku uzbrojonych w metalowe pręty mężczyzn w tłumie świętujących na ulicach andaluzyjskiej stolicy ludzi. – Allahu Akbar! – dołączył się do krzyków senegalski imigrant. Okrzyki okazały się prowokacją, która wywołała panikę. Rannych zostało 17 osób.

​Sztuka hiszpańskich procesji wielkanocnych

numer 1701 - 15.04.2017
TRADYCJE Wielki Tydzień mija w Hiszpanii pod znakiem uroczystych procesji. – Dziesiątki ludzi pracują przez cały rok nad zdobieniem platform zwanych pasos, a tragarze przygotowują się fizycznie do niesienia ciężkich konstrukcji – opowiada „Codziennej” Federico Sánchez Arriba.

Zielone światło dla Czarnogóry

numer 1699 - 13.04.2017
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał protokół akcesyjny NATO dla Czarnogóry. Władze w Podgoricy spodziewają się, że w przyszłym miesiącu Czarnogóra zasili szeregi Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Europa Południowa jednoczy się w ramach UE

numer 1698 - 12.04.2017
MADRYT Liderzy siedmiu krajów południowej Europy spotkali się w Madrycie, aby rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej. „Spotkanie jest nową szansą na pokazanie jedności” – podano w komunikacie kancelarii premiera Hiszpanii Mariano Rajoya.

Islamiści uderzyli w egipskich chrześcijan

numer 1697 - 11.04.2017
W Niedzielę Palmową dżihadyści dopuścili się dwóch samobójczych ataków na modlących się w egipskich kościołach chrześcijan. Dwie potężne eksplozje zabiły co najmniej 43 osoby, podczas gdy kolejnych 100 wiernych zostało rannych. Papież nie rezygnuje z pielgrzymki do tego kraju.

Brexit wpłynie na losy tysięcy Polaków

numer 1696 - 10.04.2017
W styczniu w naszej firmie rozpoczęto restrukturyzację, której skutki zaczynamy odczuwać – mówi Adrian, pracujący w zakładzie meblarskim w Tauton. – Szefostwo szuka oszczędności, tłumacząc, że zmiany spowodowane są brexitem. Paru kolegów myśli już o wyjeździe do Niemiec czy Holandii. W końcu nie przyjechaliśmy tu, aby pracować za najniższą krajową – dodaje.

Reżim Asada gardzi własnym narodem

numer 1693 - 06.04.2017
Widać, że rząd nie ma absolutnie żadnego współczucia dla swoich obywateli – komentował wtorkowy atak chemiczny na cele cywilne w północno-zachodniej Syrii szef brytyjskiego MSZ-etu Boris Johnson. Prezydent USA Donald Trump nazwał agresję „zbrodnią wojenną”, a Rada Bezpieczeństwa ONZ zwołała nadzwyczajne posiedzenie.

Granica z Włochami zamknięta na noc

numer 1691 - 04.04.2017
SZWAJCARIA Od 1 kwietnia trzy szwajcarsko-włoskie przejścia graniczne są zamykane w godz. 23–5. Szwajcarski rząd motywuje decyzję tym, że dotychczas w tych godzinach do kraju przyjeżdżali imigranci z Włoch, którzy dopuszczali się kradzieży.

Zapomniał wspomnieć o dochodach z Moskwy

numer 1690 - 03.04.2017
Były doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego generał Michael Flynn w swoim oświadczeniu finansowym nie zawarł informacji o dochodach pochodzących od jednostek powiązanych z Kremlem – podał w sobotę dziennik „The Washington Post”.

Akt terroru i prowokacja Rosji

numer 1687 - 30.03.2017
W nocy z wtorku na środę nieznani sprawcy ostrzelali z granatników siedzibę konsulatu RP w Łucku w zachodniej Ukrainie. Na szczęście nikt z pracowników placówki nie ucierpiał w ataku, jednak zniszczona została fasada budynku. Przedstawiciele polskich i ukraińskich władz nie mają wątpliwości, że wydarzenia w Łucku są prowokacją, za którą prawdopodobnie stoi Rosja.

Warszawa, Kijów i Wilno przeciwko łamaniu prawa

numer 1687 - 30.03.2017
Największą troską dla parlamentów Polski, Litwy i Ukrainy jest bezpieczeństwo Ukrainy – podsumował VIII sesję zgromadzenia parlamentów trzech krajów marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski. Rozmowy dotyczyły bezpieczeństwa w regionie, polityki unijnej, sankcji wobec Rosji, sytuacji mniejszości narodowych i ochrony miejsc pamięci.

Europa opracowuje strategię na przyszłość

numer 1683 - 25.03.2017
W sobotę w rzymskim Kapitolu liderzy państw członkowskich Unii Europejskiej zbiorą się, by wspólnie celebrować 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich, będących podstawą europejskiej integracji i zalążkiem dzisiejszej Unii Europejskiej. Spotkanie będzie również okazją do podpisania deklaracji, dotyczącej wspólnych priorytetów oraz przyszłości UE po opuszczeniu jej przez Wielką Brytanię.

Zjednoczona Europa wyznacza wspólne cele

numer 1684 - 27.03.2017
Dokument przyjęty podczas jubileuszowego szczytu Unii Europejskiej wskazuje, że Europa jest razem i chce być razem – powiedziała premier RP Beata Szydło po uroczystym złożeniu podpisu pod Deklaracją Rzymską. – Kilkakrotne podkreślenie jedności i niepodzielności UE to kwintesencja tego, wokół czego Polska chce budować silną Europę – dodała szefowa polskiego rządu.

​Hiszpania wylęgarnią dżihadu

numer 1682 - 24.03.2017
BARCELONA Podczas dwóch niezależnych operacji funkcjonariusze hiszpańskich służb zatrzymali trzech islamistów podejrzanych o rozprowadzanie dżihadystycznej propagandy.

Przetasowanie w szeregach rywali Merkel

numer 1679 - 21.03.2017
W niedzielę urząd prezydenta Republiki Federalnej Niemiec objął członek Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Frank-Walter Steinmeier. Równolegle odbyły się wybory na nowego lidera SPD. Został nim Martin Schulz, rywal kanclerz Niemiec Angeli Merkel we wrześniowych wyborach parlamentarnych.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO