Joanna Kowalkowska

Niespokojna końcówka tygodnia

numer 1904 - 16.12.2017
EUROPA W czwartkowy wieczór uzbrojony mężczyzna zastrzelił dwóch funkcjonariuszy hiszpańskiej Gwardii Cywilnej, a następnie zbiegł z miejsca zdarzenia. Godzinę później do tragedii doszło w holenderskim Maastricht. W wyniku dwóch ataków przy użyciu noża zginęły dwie osoby, a trzy zostały ciężko ranne.
W czwartek ok. godz. 20 

​Reżim Maduro konfiskuje europejskie emerytury

numer 1902 - 14.12.2017

BRUKSELA Te hiszpańskie emerytury, które wysyłamy naszym emigrantom w Wenezueli w euro, rząd w Caracas przewalutowuje po kursie, który uważa za stosowny. Są wypadki, kiedy w ogóle zatrzymuje te pieniądze – alarmuje Beatriz Becerra, wiceprzewodnicząca podkomisji praw człowieka w Parlamencie Europejskim.

​Paryski Klub „GP” w obronie chrześcijaństwa

numer 1900 - 12.12.2017
PARYŻ Dziś ok. godz. 18.30 na placu Palais-Royal położonym w centrum francuskiej stolicy zbierze się manifestacja w obronie chrześcijańskich korzeni Francji. Na miejscu wesprą Francuzów klubowicze „Gazety Polskiej” i Komitet Obrony Pomników Jana Pawła II.

​Kryptowaluta na wagę złota

numer 1899 - 11.12.2017
CHICAGO Wczoraj o północy czasu polskiego giełda CBOE w Chicago wystartowała z kontraktami terminowymi na bitcoiny, czyli stała się pierwszą na świecie platformą giełdową handlującą wirtualną walutą. Mimo ostrzeżeń ekspertów inwestorzy szykują się na transakcje w kryptowalucie, której wartość osiągnęła już ponad 15 tys. dol.

Premier do zadań specjalnych

numer 1898 - 09.12.2017
ZACHODNIE MEDIA Premier Mateusz Morawiecki w oczach zagranicznych dziennikarzy

Londyn chce zatrzymać Polaków

numer 1894 - 05.12.2017
BREXIT Brytyjczycy za ponownym referendum
Bruksela coraz mocniej naciska na rząd Theresy May ws. warunków opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Tymczasem brytyjskie władze twierdzą, że chcą zatrzymać w kraju europejskich pracowników i podkreślają strategiczne partnerstwo z Polską.

​Współpraca oparta na karabinach

numer 1892 - 02.12.2017

Wenezuela Prezydent Nicolás Maduro wraz z przywódcą Rosji Władimirem Putinem postanowili wznowić wielki projekt socjalisty Hugo Chavéza i zacieśnić współpracę militarną. W przyszłym roku w Maracay ma ruszyć masowa produkcja kałasznikowów.

​„Kordon demokratyczny” dla separatysty

numer 1890 - 30.11.2017

BRUKSELA Odwołany premier Katalonii Carles Puigdemont przygotowuje się na wyrok belgijskiej prokuratury ws. ekstradycji do Hiszpanii, podczas gdy jego współpracownicy osadzeni w hiszpańskim więzieniu deklarują poparcie dla Madrytu i proszą o zwolnienie.

​Trwają poszukiwania 44 wojskowych

numer 1884 - 23.11.2017

BUENOS AIRES U wybrzeży Argentyny trwa akcja poszukiwawcza okrętu podwodnego, który przed tygodniem zniknął z radarów. Wśród 44 uwięzionych w okręcie wojskowych znalazła się 34-letnia Eliana Maria Krawczyk.

​Rosyjscy hakerzy aktywni na Wyspach

numer 1878 - 16.11.2017
CYBERATAKI Potwierdzam, że przez ostatni rok odnotowaliśmy rosyjskie ataki cybernetyczne na brytyjskie media, sieci telekomunikacyjne oraz sektor energetyczny – oświadczył wczoraj szef Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa Wielkiej Brytanii (NCSC) Ciaran Martin.

​Alternatywa dla niepodległości

numer 1876 - 14.11.2017

KATALONIA Zamiast secesji zaakceptuję zmianę warunków współpracy z Hiszpanią – zadeklarował były premier Katalonii Carles Puigdemont w rozmowie z belgijskim dziennikiem „Le Soir”. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy wzywa natomiast do niebojkotowania osłabionej już katalońskiej gospodarki.

Separatyści użyli „ulicy i zagranicy”

numer 1875 - 13.11.2017
KATALONIA Rosja podgrzewa konflikt w Hiszpanii


​Drogowy paraliż Katalonii

numer 1873 - 09.11.2017

BARCELONA Związki zawodowe zwołały separatystów do blokady głównych dróg hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej w akcie protestu przeciwko więzieniu ministrów odwołanego rządu w Katalonii. Władze centralne zachęcają natomiast do wzięcia udziału w grudniowych wyborach i liczą na rychłe rozwiązanie konfliktu politycznego.

​Drogowy paraliż Katalonii

numer 1873 - 09.11.2017

BARCELONA Związki zawodowe zwołały separatystów do blokady głównych dróg hiszpańskiej wspólnoty autonomicznej w akcie protestu przeciwko więzieniu ministrów odwołanego rządu w Katalonii. Władze centralne zachęcają natomiast do wzięcia udziału w grudniowych wyborach i liczą na rychłe rozwiązanie konfliktu politycznego.

Zdemaskowali przekręty światowych milionerów

numer 1871 - 07.11.2017

PARADISE PAPERS Muzyk Bono, piosenkarka Madonna, królowa Elżbieta II wraz ze 120 kolejnymi politykami i celebrytami inwestują za granicą, aby uniknąć podatków – ujawniły zachodnie media. – Raje podatkowe to niezbudowane szpitale i drogi w Polsce, we Włoszech czy na Słowacji – skomentował doniesienia wicepremier Mateusz Morawiecki.

​Brukselska prokuratura zatrzymuje Puigdemonta

numer 1870 - 06.11.2017
KATALONIA W odpowiedzi na europejski nakaz aresztowania zdymisjonowanego premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta belgijska prokuratura postanowiła zatrzymać polityka, a w ciągu doby sąd podejmie decyzję o jego ekstradycji do Hiszpanii. W hiszpańskim więzieniu od 4 dni przebywa już 9 wysokich rangą współpracowników separatysty.

Madryt chce zwrotu pieniędzy za referendum

numer 1867 - 02.11.2017
48 godzin – tyle czasu prokuratura w Madrycie dała odwołanemu premierowi Katalonii Carlesowi Puigdemontowi na powrót z Brukseli, gdzie uciekł w obawie przed konsekwencjami swojej separatystycznej polityki. Dodatkowo w ciągu trzech dni 14 katalońskich urzędników ma zwrócić do skarbu państwa 6,2 mln euro wydanych na nielegalne referendum 1 października br.

Krwawe głosowanie w Katalonii

numer 1841 - 02.10.2017
REFERENDUM Policjanci pałowali manifestujących separatystów

Plastikowe urny wyborcze, samodzielnie robione karty do głosowania oraz pół tysiąca rannych – tak wyglądało wczorajsze referendum w Katalonii, zorganizowane przez tamtejszy separatystyczny rząd. – Na ulicach w regionie panuje totalny chaos – relacjonuje Dorota Studnicka z klubu „Gazety Polskiej” w Barcelonie.

Separatyści nie chcą zwolnić stołków

numer 1865 - 30.10.2017
Niech żyje Hiszpania! Teraz będziemy głosować! – skandowały wczoraj tysiące Katalończyków popierających decyzję hiszpańskiego Senatu o odwołaniu separatystycznego rządu Carlesa Puigdemonta i rozpisaniu wyborów do regionalnego parlamentu 21 grudnia. Zdymisjonowani katalońscy ministrowie nie uznają decyzji władz w Madrycie i nie rezygnują z walki o „stabilizację i spokój”.

Rząd przejmuje kontrolę w Katalonii

numer 1864 - 28.10.2017
Hiszpański Senat przegłosował warunki uruchomienia art. 155 konstytucji, na podstawie którego miałby zostać zdymisjonowany premier katalońskiego rządu Carles Puigdemont. Równolegle posiedzenie zwołał parlament w Barcelonie, którego lewicowa większość w tajnym głosowaniu opowiedziała się za niepodległością.