Joanna Kowalkowska

Zero tolerancji dla terrorystów

numer 1982 - 22.03.2018
WASZYNGTON Po krótkiej wizycie w Wielkiej Brytanii następca tronu Arabii Saudyjskiej Muhammed ibn Salman został podjęty przez prezydenta USA Donalda Trumpa w Białym Domu. Trump docenił saudyjskie inwestycje w USA i walkę arabskiego partnera z finansowaniem terroryzmu.

​Bunt w raju seniorów

numer 1979 - 19.03.2018
MADRYT „Godne emerytury!”, „Emerytura to prawo, a nie jałmużna!” – krzyczały tysiące wzburzonych emerytów, manifestujących w niedzielę w całej Hiszpanii. Protesty seniorów odbywają się na szeroką skalę w kraju, który przez lata pozostawał ulubionym miejscem obcokrajowców na spędzenie jesieni życia.

​Brexit wykończy Gibraltar

numer 1978 - 17.03.2018
EUROPA Rząd w Madrycie coraz głośniej zastanawia się nad skorzystaniem z prawa do weta i zablokowaniem uwzględnienia Gibraltaru w porozumieniu brexitowym pomiędzy Brukselą a Londynem. W odpowiedzi władze Gibraltaru chcą wprowadzić utrudnienie dla Hiszpanów pracujących na ich terenie.

​Arabski książę zainwestuje w Wielką Brytanię

numer 1971 - 09.03.2018
LONDYN To znaczący impuls i wyraźne wykazanie silnego międzynarodowego zaufania do naszej gospodarki, w czasie kiedy przygotowujemy się do brexitu – stwierdza w oświadczeniu brytyjski rząd po uzgodnieniu porozumienia gospodarczego z księciem Arabii Saudyjskiej Muhammadem ibn Salmanem.

Widmo sankcji wisi nad Iranem

numer 1968 - 06.03.2018
DYPLOMACJA Jeśli Iran nie wycofa się z części programów balistycznych, istnieje ryzyko wprowadzenia sankcji – poinformował w przeddzień wizyty w irańskiej stolicy szef francuskiego MSZ-etu Jean-Yves Le Drian.

​Pamięć historyczna poza budżetem

numer 1967 - 05.03.2018
MADRYT Opozycja zarzuca hiszpańskiemu rządowi finansowanie repatriacji szczątków żołnierzy Błękitnej Dywizji poległych w Rosji i brak środków na poszukiwanie ciał republikanów zabitych podczas hiszpańskiej wojny domowej. Rząd odpowiada, że repatriacje kosztowały 23 tys. euro, a poszukiwania republikanów to koszty rzędu 213 mln euro.

Brazylijskie korzenie koreańskich dyktatorów

numer 1964 - 01.03.2018
PJONGJANG Agencja informacyjna Reutera ujawnia, że przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un wraz z ojcem Kim Dzong Ilem w latach 90. podróżował po Europie, legitymując się fałszywymi dokumentami. Na potrzeby wyjazdu Koreańczycy zdobyli paszporty w ambasadzie Brazylii w czeskiej Pradze.

​Lekarska mafia handluje krwią

numer 1963 - 28.02.2018
CARACAS Po mące, ryżu i papierze toaletowym kolejnym towarem deficytowym w Wenezueli stała się krew. Banki krwi świecą pustkami, a personel publicznych szpitali, licząc na łatwy zarobek, potajemnie oferuje pacjentom czerwone krwinki z nieznanych źródeł.

​Modlitwa nadzieją dla prześladowanych

numer 1961 - 26.02.2018
WATYKAN Papież Franciszek spotkał się w sobotę z rodziną skazanej na śmierć pakistańskiej chrześcijanki Asi Bibi oraz z Nigeryjką Rebeccą Bitrus, przez dwa lata więzioną przez terrorystów z Boko Haram. Ojciec Święty nie krył poruszenia tragicznymi losami kobiet.

​Imigranci zjadają, Niemcy głodują

numer 1960 - 24.02.2018
Pomoc społeczna Z uwagi na tłumy imigrantów, korzystających z pomocy banku żywności w Essen, władze placówki postanowiły nie przyjmować pod opiekę kolejnych obcokrajowców. W ten sposób instytucja chce dotrzeć do potrzebujących Niemców, którzy są wypychani z kolejek po jedzenie.

Waszyngton na muszce zagranicznych serwerów

numer 1958 - 22.02.2018
Eksperci przestrzegają przed wzrostem liczby ataków cybernetycznych na Amerykę. – Zagrożenia są poważne i jeszcze się pogorszą, gdyż przestępcy stają się bardziej wyrafinowani, a system, który atakują, coraz bardziej słabnie – wyjaśnia na łamach tygodnika „Washington Examiner” szef Internet Security Alliance Larry Clinton.

Bez Londynu nie będzie bezpiecznie

numer 1956 - 20.02.2018
W weekend 20 prezydentów, premierów oraz 75 ministrów obrony i spraw zagranicznych z całego świata wzięło udział w Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Europejscy liderzy zgodzili się co do konieczności utrzymania ścisłej współpracy w zakresie bezpieczeństwa z opuszczającą UE Wielką Brytanią.

Służby zlekceważyły groźby nastolatka

numer 1955 - 19.02.2018
Stany Zjednoczone Amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) przyznaje, że miało wiedzę na temat Nikolasa Cruza, który w ubiegłym tygodniu zabił 17 osób w szkole w Parkland na Florydzie, jednak zaniechało procedury i nie powstrzymało mordercy. – To nie do zaakceptowania – skomentował prezydent USA Donald Trump.

Hiszpański rząd nie zapłaci terrorystom

numer 1952 - 15.02.2018
Europejski Trybunał Praw Człowieka wstawił się za zamachowcami z baskijskiej organizacji ETA, którzy w 2006 r. przeprowadzili atak bombowy w Hiszpanii. Z uwagi na straty moralne więźniów, władze w Madrycie mają wypłacić rodzinom morderców odszkodowanie w wysokości 50 tys. euro.

​Szumny koniec maskarady

numer 1951 - 14.02.2018
LIZBONA Wczoraj w Portugalii, Brazylii i krajach hiszpańskojęzycznych hucznie świętowano ostatni dzień karnawału. Ulice największych miast zapełniły się różnokolorowym tłumem pląsającym w rytm muzyki. Dziś Hiszpanie ostatecznie żegnają karnawał, organizując tzw. pogrzeb sardynki.

Samolot rozerwało na strzępy

numer 1950 - 13.02.2018
Trwa akcja poszukiwawcza szczątków ciał 65 pasażerów i 6 członków załogi, którzy zaginęli w katastrofie lotniczej ok. 60 km od rosyjskiej stolicy. Świadkowie mówią, że nagle na niebie zobaczyli kulę ognia, a okna zatrzęsły się od potężnego huku. Następnie na ziemię zaczęły spadać setki fragmentów maszyny i ciał.

Bermudy delegalizują małżeństwa homoseksualne

numer 1949 - 12.02.2018
HAMILTON Terytorium zależne Wielkiej Brytanii jako pierwszy kraj w historii wycofuje się z przyjętej w ubiegłym roku ustawy legalizującej małżeństwa jednopłciowe. Decyzja ma uspokoić mieszkańców archipelagu, spośród których 70 proc. sprzeciwia się tego typu praktykom.

Amerykanie zaostrzają kontrolę imigrantów

numer 1946 - 08.02.2018
WASZYNGTON Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał memorandum, na mocy którego zostanie powołane Narodowe Centrum Weryfikacyjne. Specjaliści z nowej jednostki zajmą się wnikliwą analizą i wskazaniem imigrantów, którzy mogą stanowić zagrożenie dla Amerykanów.

USA naciska na Maduro

numer 1944 - 06.02.2018
BUENOS AIRES Podczas podróży po krajach Ameryki Południowej amerykański sekretarz stanu Rex Tillerson ostrzegł przed możliwością wprowadzenia sankcji na Wenezuelę, rządzoną przez socjalistyczny reżim Nicolasa Maduro. Tymczasem prezydent Wenezueli nie przejmuje się groźbami światowej potęgi.

Niemcy: To my odpowiadamy za Holokaust

numer 1943 - 05.02.2018
W obronie Polski przed fałszywymi zarzutami ws. rzekomego współudziału Polaków w Holokauście głos zabrał szef niemieckiego MSZ-etu Sigmar Gabriel. – To zorganizowane masowe morderstwo zostało przeprowadzone przez nasz kraj i nikogo innego – oświadczył socjaldemokrata. Jego linię wsparła niemiecka prasa.