Piotr Nisztor

Rosjanie boją się ks. Skorupki

numer 1928 - 18.01.2018
Hakerzy z Rosji przynajmniej dwukrotnie zaatakowali w ubiegłym roku stronę, na której każdy mógł wyrazić swoją opinię na temat projektowanego paszportu z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Fakt ten ujawnił w programie „Rozmowa ściśle jawna” (TV Republika) Piotr Woyciechowski, prezes Fundacji Reduta PWPW. Cyberatak miał bardzo specyficzny przebieg.

Patologia służb specjalnych

numer 1926 - 16.01.2018
Reforma służb specjalnych przygotowywana przez zespół ministra Mariusza Kamińskiego to bardzo trudne zadanie. Jednak jest konieczna, by rozbić patologiczny układ panujący w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu. Jak w soczewce ukazuje go afera Sensus Group.

Ludzie CBA rządzą

numer 1924 - 13.01.2018
Zmiana na stanowisku szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego potwierdza, że najistotniejsze dla bezpieczeństwa państwa instytucje przejmują ludzie „z pierwszego” Centralnego Biura Antykorupcyjnego. To zaufana grupa, na której tworząc biuro, oparł się Mariusz Kamiński, minister koordynator ds. służb specjalnych.

Czekając na trzęsienie ziemi

numer 1922 - 11.01.2018
Zmiany w rządzie Mateusza Morawieckiego oznaczają jedno: poważne trzęsienie ziemi w spółkach skarbu państwa. Doskonale zdają sobie z tego sprawę zarządzający nimi menedżerowie, którzy prześcigają się w pokazywaniu swoich sukcesów oraz tego, jak bardzo są niezbędni. Wielu to jednak nie pomoże. Zmiany – mniejsze bądź większe – czekają większość przedsiębiorstw, bez względu na sektor.

Politycznie pluralistyczne śledztwo

numer 1921 - 10.01.2018
Sprawa senatora PiS-u Stanisława Koguta jest wyraźnie rozwojowa. Prokuratura i CBA badają wiele wątków, które wyłoniły się podczas trwających niespełna dwa lata działań. Pojawiają się w nich nazwiska przynajmniej dwóch czołowych polskich biznesmenów robiących interesy z Przemysławem Krychem – multimilionerem, jednym z podejrzanych w całej aferze.

Kapica na celowniku

numer 1914 - 30.12.2017
Wznowione śledztwo w sprawie fatalnego nadzoru rynku hazardu przez urzędników Ministerstwa Finansów za rządów PO-PSL oznacza poważne kłopoty dla Jacka Kapicy. Ten szeryf Donalda Tuska, ówczesny wiceminister finansów i szef Służby Celnej, z przytupem wkroczył na scenę w drugiej połowie 2009 r., po wybuchu afery hazardowej.

Służbowe koterie

numer 1912 - 28.12.2017
Reforma Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej. To powinny być zmiany ustawowe, strukturalne i personalne. Jeśli tak się nie stanie, nadal w obu służbach będą rządziły koterie scalone silnym spoiwem – kompromitującymi materiałami. Dlatego też bez względu na barwy rządzących układ doskonale się trzyma.

Strach i niedowierzanie

numer 1911 - 27.12.2017
Od wielu miesięcy nieraz dawałem wyraz zdziwieniu, że organa ścigania – prokuratura i służby specjalne – nie rozliczają aferzystów rządu PO-PSL, a także ze słabym skutkiem patrzą na ręce obecnie rządzącym. Jednak to, co się działo w ostatnim tygodniu przed świętami, zadaje kłam takim twierdzeniom.

Polska bez tajnej łączności

numer 1906 - 19.12.2017
Przez osiem lat rządów koalicji PO i PSL-u mimo szumnych zapowiedzi nie zbudowano systemu mobilnej, szyfrowanej, bezpiecznej łączności dla najważniejszych osób w państwie. Mało tego. Jedna z rodzimych firm, bazująca na polskiej myśli technicznej, została praktycznie zniszczona przez działania ABW, kierowanej wówczas przez Krzysztofa Bondaryka.

Hazardowy zawrót głowy

numer 1904 - 16.12.2017
Jednym z wyzwań stojących przed premierem Mateuszem Morawieckim będzie zakończenie wdrażania zmian w nadzorze nad rynkiem hazardu w Polsce. W szczególności dotyczy to jednorękich bandytów, czyli automatów o niskich wygranych. Wpływy do budżetu z tego tytułu nie są bowiem do pogardzenia (liczone są w miliardach złotych rocznie), o czym nowy szef rządu wie doskonale.

CBA kontra VAT-przekręciarze

numer 1902 - 14.12.2017
Kolejne zatrzymania VAT-owskich przestępców dokonane przez CBA wskazują, że służba ta działa. To cieszy. Jednak przekręty podatkowe często wiążą się także z korupcją i praniem brudnych pieniędzy. Aby taki proceder się kręcił, potrzebna jest dobrze zorganizowana grupa przestępcza, płynnie rozdysponowująca ukradzione skarbowi państwa pieniądze przez sieć często zagranicznych spółek.

Polskie gry wojenne nareszcie są na serio

numer 1880 - 18.11.2017
Prezentacja wiceministra obrony narodowej Tomasza Szatkowskiego w sprawie kulis tworzenia Strategicznego Przeglądu Obronnego, dokumentu wyznaczającego kierunki działań MON-u i rozwoju koncepcji obrony RP, obnażyła zaniedbania jego poprzedników.

Ciche umorzenie głośnego skandalu?

numer 1877 - 15.11.2017
To była jedna z największych afer po 1989 r. Skandal wybuchł w lipcu 2001 r. po artykule „Rzeczpospolitej” pt. „Kasjer z Ministerstwa Obrony”. Dotyczył Zbigniewa Farmusa, ówczesnego doradcy i współpracownika wiceministra obrony narodowej Romualda Szeremietiewa. Zarzut? Korupcja przy kontraktach zbrojeniowych dla wojska, którymi zajmował się Szeremietiew.

Dobre intencje to za mało

numer 1875 - 13.11.2017
Ubiegłotygodniowe przesłuchania przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold potwierdziły, że do trudnych gospodarczych postępowań delegowano niekompetentnych śledczych. Przykładem była policjantka z KW Policji w Gdańsku, która przekonywała, że wyjaśniając nieprawidłowości dotyczące Amber Gold, miała… dobre intencje. Te kompromitujące słowa porażają, ale niestety tak działo się bardzo często.

Wielkie pranie brudnej kasy

numer 1871 - 07.11.2017
Jak wyprać pochodzące z przestępstw VAT-owskich miliardy złotych? Trzeba znaleźć kilkadziesiąt spółek z dłuższą historią, najlepiej borykających się z problemami finansowymi. Branża? Najlepiej budowlana lub deweloperska. Korzystając z sieci słupów, osób lub firm, za brudne pieniądze nabyć nieruchomości i wnieść je aportem jako składniki majątku do tych spółek.

Kuriozalna interpelacja posła

numer 1868 - 03.11.2017
Poseł Janusz Sanocki poskarżył się ministrowi koordynatorowi ds. służb specjalnych Mariuszowi Kamińskiemu na przebieg przesłuchania go przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ten niezrzeszony poseł, który wszedł do Sejmu z listy Kukiz’15, złożył w tej sprawie dość niecodzienną interpelację. Wynika z niej, że był pytany przez ABW o swoje wyjazdy m.in.

CBŚ w akcji i co dalej...

numer 1842 - 03.10.2017
Centralne Biuro Śledcze jest coraz skuteczniejsze w walce z mafią. Ostatnie zatrzymania pokazują, że ta policyjna specformacja bezkompromisowo walczy ze zorganizowaną przestępczością. Wszystko wskazuje też na to, że to początek ofensywy przeciwko gangsterom chronionym przez służby za rządów PO-PSL.

Koniec tajemnicy handlowej

numer 1862 - 26.10.2017
Ustawa o transparentności życia publicznego jest niezbędna. Może jednak rodzić wątpliwość, czy na pewno wszystkie umowy zawierane przez strategiczne państwowe przedsiębiorstwa powinny być jawne. To jedno z fundamentalnych pytań dotyczących planowanych zmian i zarazem wygodny oręż dla przeciwników tak szerokiej przejrzystości funkcjonowania państwa.

Były szef ABW w sieci

numer 1856 - 19.10.2017
W „Gazecie Polskiej” ujawniłem, jak silnym parasolem ochronnym służb specjalnych za rządów PO-PSL cieszyła się grupa biznesmena hazardowo-paliwowego, człowieka z kilkunastoma zarzutami prokuratorskimi na koncie. Taka sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca. A jednak się zdarzyła. Opisana historia obnaża skrajną słabość państwa kierowanego przez rząd Donalda Tuska.

Operacja „Legalizacja”

numer 1854 - 17.10.2017
Przestępcy, którzy za rządów PO-PSL okradali skarb państwa, starali się legalizować pozyskane niezgodnie z prawem środki poprzez podejrzane firmy świadczące usługi finansowe, a także takie instytucje, jak SKOK Wołomin czy Spółdzielczy Bank Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie (SK Bank). Bardzo im zależało, aby takie podmioty jak najdłużej funkcjonowały na rynku.