LECH MAKOWIECKI

Sądowy pat z prezydentem

numer 1853 - 16.10.2017
Prezydent Andrzej Duda postuluje wybór przez Sejm sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa większością 3/5 głosów. PiS takowej w Sejmie nie ma, nie będzie zatem w stanie wybrać do KRS‑u takich sędziów, jakich będzie uważał za odpowiednich, by móc reformować polskie sądownictwo – pewne jest weto totalnej opozycji. W razie decyzyjnego pata w Sejmie można by scedować wybór członków KRS‑u na Senat.

Morawiecki zaorał opozycję

numer 1850 - 12.10.2017
Nie przepadam za mocnymi określeniami typu „zmasakrować” czy „zmiażdżyć” w stosunku do przegranych uczestników politycznych sporów. Muszę jednak przyznać, że swoim sejmowym wystąpieniem podczas uchwalania budżetu Mateusz Morawiecki dosłownie zaorał totalną opozycję.

Różaniec tarczą, a miecz?

numer 1847 - 09.10.2017
Nieprzypadkowo na ogólnopolską akcję modlitewną „Różaniec do granic” wybrano datę 7 października. Właśnie tego dnia w 1571 r. rozegrała się pod greckim Lepanto (dziś Nafpaktos) jedna z najkrwawszych bitew morskich. Imperium osmańskie – w starciu z przymierzem Świętej Ligi (zawiązanym przez papieża Piusa V) – poniosło sromotną klęskę.

Konsekwentni ujadacze?

numer 1845 - 06.10.2017
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zamierza przywrócić ulgi podatkowe odebrane twórcom przez koalicję PO-PSL. Biegający za piłką rząd Donalda Tuska programowo lekceważył potrzeby artystów, sowicie jednak wynagradzając tylko tych, którzy wspierali kampanię wyborczą Platformy Obywatelskiej. Przywileje (wywalczone przez ludzi sztuki jeszcze przed wojną) obowiązywały nawet za komuny!

Śmiechu warte?

numer 1843 - 04.10.2017
Obejrzałem w sieci jeden z ostatnich odcinków „Ucha prezesa”. Przypadkiem, bo po zakodowaniu kolejnych odcinków straciłem zainteresowanie nimi, zapewne jak większość internautów. A tu wielkie zmiany: znika wątek prezydenta Dudy – wiecznego petenta w przedsionku gabinetu szefa PiS-u. Czyżby dlatego, że PAD jest już OK, bo się „usamodzielnił”?

Kultura niepodległa?

numer 1835 - 25.09.2017
„Kultura Niepodległa to nowy, apolityczny ruch artystów i ludzi kultury, którzy mają już dość marginalizowania ich działań. Do akcji przyłączyli się już między innymi Krystyna Janda, Andrzej Pągowski, Maja Ostaszewska, Andrzej Seweryn i wielu, wielu innych”. Tyle z manifestu opublikowanego w „Newsweeku”.

Si vis pacem, para bellum

numer 1821 - 08.09.2017
Skuteczność duńskiej policji

numer 1819 - 06.09.2017
Duńska policja dała ostatnio imponujący pokaz siły i stanowczości w działaniu. Bardzo profesjonalnie skatowała polskiego kibica chcącego wejść na mecz. Leżącego i obezwładnionego mężczyznę m.in. bito pałką po głowie. Przy okazji zostało poturbowanych kilka innych, przypadkowo towarzyszących mu osób, w tym kobiety. Wszystko to zostało uwiecznione na nagraniach telefonami komórkowymi.

Jakim trzeba być głupcem...

numer 1804 - 19.08.2017
Jakim trzeba być głupcem (lub łobuzem), żeby ściągać na swój naród śmiertelne zagrożenia terrorystyczne! A tak właśnie dzieje się w Europie Zachodniej. Przez utopijne mrzonki o multi-kulti i otwarcie granic zewnętrznych UE Francja, Niemcy, Szwecja, Belgia czy Hiszpania spływają dziś krwią niewinnych ludzi. Zasłanianie się uchodźcami to zawracanie głowy.

Gdzie są instytucje państwa?

numer 1798 - 11.08.2017
Mobilny podświetlany billboard jeżdżący po Europie, informujący o niemieckich obozach koncentracyjnych. Oskarżenie wniesione z prywatnego powództwa byłego więźnia obozu w Auschwitz Karola Tendery przeciwko kłamstwom niemieckiej telewizji publicznej ZDF o „polskich obozach śmierci”.

Kolejny argument

numer 1793 - 05.08.2017
Hanna Gronkiewicz-Waltz, której rodzina skorzystała na warszawskim „uwłaszczeniu”, notorycznie odmawiająca stawienia się przed komisją weryfikacyjną, teraz chce, by nałożoną na nią z tego tytułu grzywnę zapłacili warszawiacy. Ewa Kopacz, kłamiąca w żywe oczy o współpracy polskich i rosyjskich patomorfologów, przekopywania na metr w głąb miejsca katastrofy.

Konkretny sojusz z USA

numer 1764 - 03.07.2017
Wizyta Donalda Trumpa w Polsce obserwowana jest z uwagą zarówno przez włodarzy UE, jak i Rosji. Od 300 lat Zachód i Wschód rozgrywały nas między sobą, próbując podbić lub przynajmniej uzależnić gospodarczo. Niekorzystne położenie i brak znaczących sojuszników zwykle stawiały Rzeczpospolitą na przegranej pozycji. I to właśnie może się dziś odmienić!

Profanacja grobów i pomników

numer 1503 - 23.08.2016
W mediach dyskusja na temat napisów „kat” na pomniku Bolesława Bieruta i jak bumerang wraca temat przeniesienia grobów ludzi zapisanych haniebnie w naszej historii – w miejsca mniej eksponowane niż Aleja Zasłużonych. Optymalny byłby jakiś cmentarz w Moskwie, której komunistyczni mordercy wysługiwali się przez lata.