​PIOTR NISZTOR

Chiński smok w Polsce

numer 1681 - 23.03.2017
Strategiczne instytucje i jednostki wojskowe ochraniane przez Konsalnet powinny ze względu na bezpieczeństwo RP rozwiązać umowy z tą spółką. Tylko naiwni uważają, że przejęcie przez Chińczyków kontroli nad tą firmą jest bez znaczenia. Gdyby to rosyjski fundusz przejął tę firmę ochroniarską, założoną przez byłych funkcjonariuszy służb PRL‑u, podniosłoby się larum.

Zbyt krótka pamięć

numer 1679 - 21.03.2017
Wiele osób w naszym kraju cierpi na przypadłość krótkiej pamięci. Nie pamięta, że tak usilnie lansowane dziś niektóre autorytety krytykujące rząd, w latach 90. brały udział w bandyckiej wyprzedaży narodowego majątku. Przykładem „pierwszy polski Europejczyk” Janusz Lewandowski.

Po przelewach do kłębka

numer 1677 - 18.03.2017
Centralne Biuro Antykorupcyjnie nie tylko bada zasadność umów zawieranych z firmami świadczącymi usługi z zakresu PR czy consultingu przez spółki skarbu państwa. Dokładnie analizuje również, do kogo naprawdę trafiły pieniądze wypłacone za te usługi. Sprawdzane są poszczególne przelewy i kolejne rachunki bankowe, przez które przechodziły.

Otworzyć archiwa MF i NBP

numer 1675 - 16.03.2017
Archiwa Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego powinny być w pełni dostępne dla dziennikarzy i naukowców. Dokumenty zgromadzone w tych instytucjach są niezbędne dla zrozumienia sytuacji gospodarczej III RP. Opisują m.in. mechanizmy i decyzje skutkujące grabieżą Polski i uzależnieniem naszego systemu bankowego od obcych podmiotów.

Afera przy rejestracji leków?

numer 1663 - 02.03.2017
Prowadzone przez prokuraturę w Warszawie śledztwo ws. korupcji przy rejestracji leków za rządów PO-PSL wskazuje na to, że Ministerstwo Zdrowia kierowane wówczas przez Bartosza Arłukowicza i Ewę Kopacz nie działało tak, jak powinno. Proces rejestracji produktów leczniczych polega m.in. na tym, że leki ocenia się pod kątem ich bezpieczeństwa dla pacjentów.

MON za dowoziciela pizzy

numer 1661 - 28.02.2017
Tomasz Siemoniak zapomniał, że w czasie gdy kierował MON-em, dochodziło tam do wielu mocno wątpliwych sytuacji. Na awanse mogli liczyć tacy ludzie jak powiązany ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego oficer, który handlował danymi medycznymi szefa Sztabu Generalnego WP.

Tajemnice Banku Handlowego

numer 1659 - 25.02.2017
Dokumenty opisujące działalność w PRL-u i na początku lat 90. zagranicznych oddziałów Banku Handlowego porażają, ukazując prawdziwe twarze budowniczych sektora bankowego III RP. Opisują też walkę o wpływy i pieniądze między Departamentem I MSW a II Zarządem Sztabu Generalnego LWP.

Co ukryto w BSW

numer 1657 - 23.02.2017


 

Handlowa dyplomacja PSL‑u

numer 1627 - 19.01.2017
To, co pracownicy Ministerstwa Rozwoju znaleźli w wydziałach handlu i inwestycji przy polskich ambasadach, zadziwiłoby nawet Bareję. Przykłady: jegomość, który nigdy nie prał koszul, ponad 60-letnia kobieta wynajmowana jako hostessa (przypadkiem żona jednego z radców handlowych), wyłudzenia podatku VAT, nieznajomość języków obcych i zdjęcia przyrodzenia jednego z pracowników krążące po sieci.

Plany biorą w łeb, będzie Tuskopowrót

numer 1617 - 07.01.2017
W 2000 r. w czasie wyborów prezydenckich dawny układ PRL-owskich służb specjalnych i PZPR-owskich prominentów oprócz Aleksandra Kwaśniewskiego miał także Andrzeja Olechowskiego, który był swoistym „back upem” na wypadek niekorzystnego wyroku sądu lustracyjnego dla starającego się o reelekcję prezydenta.

Dziesięciu (nie)wspaniałych

numer 1561 - 29.10.2016
Za ochronę kluczowych dla bezpieczeństwa RP sieci przesyłu energii w czasie rządów PO-PSL w większości odpowiadały osoby, które nigdy nie powinny się tym zajmować. Trudno dziś oszacować, jak poważne straty mogło to wywołać.

Brutalna walka o Legię

numer 1559 - 27.10.2016
Najbardziej znany świadek koronny w Polsce włączył się niedawno w brudną i brutalną wojnę pomiędzy właścicielami Legii Warszawa. Jego wpisy na Facebooku i wypowiedzi w mediach są na rękę Dariuszowi Mioduskiemu.

Komorowski i WSI w cieniu caracali

numer 1555 - 22.10.2016
Przy walce o intratny kontrakt na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii firma Airbus Helicopters korzystała z usług firm doradczych, wpływowych prawników i lobbystów. Centralne Biuro Antykorupcyjne będzie musiało dokładnie zbadać te umowy. Szczególnie ciekawa jest ta zawarta z firmą związaną z zaufanymi ludźmi gen.

W czyim interesie ten plan?

numer 1545 - 11.10.2016
Gdyby PO wcieliła w życie swój plan, wówczas decyzje w sprawie polskiej zbrojeniówki zapadałyby nie w Warszawie, ale w Tuluzie, gdzie siedzibę ma Airbus. PO nie tylko chciała za kilkanaście miliardów nabyć produkowane przez ten francusko-niemiecki koncern śmigłowce, lecz także oddać mu kontrolę nad polskim sektorem zbrojeniowym.

Bronkozaury w zbrojeniówce

numer 1543 - 08.10.2016
Bronkozaury, czyli ludzie byłego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, za czasów PO-PSL mieli ogromne wpływy w Polskiej Grupie Zbrojeniowej, odgrywając w niej role kierownicze. Nie ma co się dziwić.

Nieudany interes Siemoniaka

numer 1541 - 06.10.2016
Miliardowy deal Platformy Obywatelskiej został słusznie zastopowany przez MON. Zakup śmigłowców Caracal był niekorzystny dla Polski. Mimo to po wygranych przez PiS wyborach lobbyści wynajęci przez francusko-niemiecki koncern Airbus, producenta maszyn, chcieli przekonać rząd Beaty Szydło, że jest inaczej. Straszyli m.in.

Rosyjska „agresja” w Krynicy

numer 1523 - 15.09.2016
Rosyjscy dziennikarze, powiązani z rosyjskimi przedsiębiorstwami biznesmeni i eksperci podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy bardzo agresywnie próbowali nie tylko zdobywać informacje, ale także nawiązywać kontakty z urzędnikami i menedżerami państwowych spółek.

Zbiór „Z” musi być jawny

numer 1520 - 12.09.2016
Należy jak najszybciej zlikwidować znajdujący się w Instytucie Pamięci Narodowej zbiór zastrzeżony. Nie ma żadnego uzasadnienia, by objęte nim materiały w dalszym ciągu pozostawały tajne. Tymczasem proces ich ujawniania, jak na razie, przebiega w tempie ślimaka wyścigowego. Od początku roku gryfy zostały zdjęte z ledwie ok. 2 tys. teczek.

Brutalna wojna o przewodniczącego KNF?

numer 1513 - 03.09.2016
Poseł Janusz Szewczak to jedna z nielicznych osób, które stojąc na czele Komisji Nadzoru Finansowego, skutecznie rozliczałyby banki z oskubywania klientów i wątpliwych transakcji. Nie dziwię się więc, że różnej maści lobbyści (wśród nich także ci mieniący się prawicowcami) próbują utrącić jego kandydaturę. Niedawno zrobiło się głośno, że głowę Szewczaka wyceniono na 20 mln zł.

Kompromitacja generała

numer 1507 - 27.08.2016
Jeden z szefów służb z czasu rządów koalicji PO-PSL stara się, aby odpowiedzialność za działania jego instytucji po ujawnieniu afery taśmowej ponieśli jego podwładni. W ten sposób chce się wybielić i pozostać bezkarny. Takie działania nie tylko są niehonorowe i nie przystoją generałowi, ale całkowicie go kompromitują.