​PIOTR NISZTOR

Banki pod specjalną kontrolą

numer 1837 - 27.09.2017
Dwuletnia praca nad książką o historii polskiej bankowości została zakończona. Już niedługo, na przełomie października i listopada br., będą mogli Państwo zapoznać się z jej wynikami. Pozycja zatytułowana „Skok na banki” ukaże się nakładem wydawnictwa Fronda. Na ok. 650 stronach opisałem wiele tajemnic polskiej bankowości, które pomogą zrozumieć wydarzenia mające dziś miejsce w świecie finansów.

Wreszcie „Niezwyciężeni”

numer 1831 - 20.09.2017
Polska Fundacja Narodowa powinna zadbać o to, by zagraniczne stacje telewizyjne wyemitowały film „Niezwyciężeni”. Jeśli nawet trzeba będzie niemało zapłacić za czas antenowy, pieniądze te na pewno nie będą zmarnowane. Ta powstała na zlecenie IPN‑u produkcja doskonale, a zarazem bardzo atrakcyjnie i dynamicznie pokazuje złożoność najnowszej historii Polski.

Licencja na spożywanie… piwa

numer 1824 - 12.09.2017Co HGW robiła w NIK‑u?

numer 1802 - 17.08.2017Rosjanie, złoto – a gdzie ABW?

numer 1794 - 07.08.2017
Rosjanie o niejasnych powiązaniach chcą położyć łapę na znajdującej się w upadłości mennicy metali szlachetnych w Radzyminie. To prywatny zakład, więc służby specjalne stojące na straży interesów ekonomicznych Polski zupełnie nie interesują się tematem, a powinny. To przedsiębiorstwo posiada unikatową technologię używaną do wyrobu bardzo specjalistycznych przetopów.

CBA pilnuje państwowych spółek

numer 1789 - 01.08.2017
Wrzesień zapowiada się jako kolejny gorący miesiąc. Jednak nie z powodu wysokich temperatur, ale działań Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Otóż, wtedy Mariusz Kamiński, minister koordynator ds. służb specjalnych, ma wydać szefowi CBA Ernestowi Bejdzie polecenie wdrożenia kolejnej kontroli w spółkach skarbu państwa. Ponownie pod lupę mają trafić doradztwo oraz marketing.

Nielegalna inwigilacja, która uszła na sucho

numer 1771 - 11.07.2017


Trójmiejski układ i Amber Gold

numer 1734 - 27.05.2017
Komisja śledcza ds. Amber Gold powinna przesłuchać jako świadków trójmiejskich przestępców, którzy – jak wynika z analiz ABW – mieli kontakt z Marcinem P., twórcą piramidy finansowej. Tym bardziej że w trakcie śledztwa pojawiła się hipoteza, według której za aferą Amber Gold może stać właśnie tamtejszy półświatek.

Dlaczego wciąż chroni się sowieckie tajemnice?

numer 1730 - 23.05.2017
W archiwum Ministerstwa Finansów poinformowano mnie ustnie, że nie otrzymam wglądu do dokumentów z rozliczeń budowy gazociągu jamalskiego, ponieważ są oznaczone klauzulą „zastrzeżone”. Mimo próśb o oficjalne uzasadnienie tej decyzji do dziś nie otrzymałem żadnej odpowiedzi w tej sprawie.

Dlaczego sprzedano Ciech?

numer 1720 - 11.05.2017


Jak bezkarnie opluwać ludzi

numer 1710 - 27.04.2017
Grupa osób związanych m.in. z jednym z biznesmenów z branży hazardowej bezkarnie opluwa innych. Na cel wzięła i mnie. Czy dlatego, że kilka tygodni temu w jednym z bardzo ważnych śledztw złożyłem obciążające ich zeznania? A może dlatego, że naruszyłem ich interesy, ujawniając aferę taśmową lub badając wątpliwą działalność ich patronów? Nie wiem, ale takie są uroki dziennikarstwa śledczego.

PO cały czas się trzyma

numer 1708 - 25.04.2017
Niektórzy ludzie Platformy Obywatelskiej bardzo dobrze sobie radzą za rządów PiS-u. Dziwią więc pisk i skowyt polityków tej partii zbulwersowanych wielkimi czystkami w rządowej administracji i spółkach skarbu państwa.

Bałagan w archiwum MF

numer 1706 - 22.04.2017
W archiwum Ministerstwa Finansów znajduje się kilkanaście metrów bieżących dokumentów, które nie są w żaden sposób zewidencjonowane. Przez lata nikt się nimi nie interesował. Nie wiadomo nawet, co tam naprawdę jest. Najprawdopodobniej są to dokumenty związane z działalnością sektora bankowego. Materiały mogące skrywać wiele tajemnic bankowości III RP.

Czas wyciszenia i namysłu

numer 1701 - 15.04.2017
Dobrze, że przed nami święta Wielkiej Nocy – czas wyciszenia i wewnętrznej odnowy. Niektórzy powinni z niego sumiennie skorzystać, powinni przemyśleć sytuację i podjąć rozsądne, często trudne decyzje. Polska potrzebuje dziś odważnych działań. Patriotów o stalowych charakterach, którzy będą bezkompromisowo budowali siłę i potencjał naszego kraju. Zarówno ten militarny, jak i gospodarczy.

Koniec giełdowego Yeti?

numer 1699 - 13.04.2017
Manipulacje giełdowe i zarabianie na poufnych informacjach dotychczas było traktowane przez prokuratorów i funkcjonariuszy służb jak Yeti. Wszyscy o nim słyszeli, ale nikt nie widział. Na szczęście zaczyna się to zmieniać. W warszawskiej prokuraturze okręgowej wreszcie ktoś zabrał się na poważnie do ścigania giełdowych przestępców.

Chiński smok w Polsce

numer 1681 - 23.03.2017
Strategiczne instytucje i jednostki wojskowe ochraniane przez Konsalnet powinny ze względu na bezpieczeństwo RP rozwiązać umowy z tą spółką. Tylko naiwni uważają, że przejęcie przez Chińczyków kontroli nad tą firmą jest bez znaczenia. Gdyby to rosyjski fundusz przejął tę firmę ochroniarską, założoną przez byłych funkcjonariuszy służb PRL‑u, podniosłoby się larum.

Zbyt krótka pamięć

numer 1679 - 21.03.2017
Wiele osób w naszym kraju cierpi na przypadłość krótkiej pamięci. Nie pamięta, że tak usilnie lansowane dziś niektóre autorytety krytykujące rząd, w latach 90. brały udział w bandyckiej wyprzedaży narodowego majątku. Przykładem „pierwszy polski Europejczyk” Janusz Lewandowski.

Po przelewach do kłębka

numer 1677 - 18.03.2017
Centralne Biuro Antykorupcyjnie nie tylko bada zasadność umów zawieranych z firmami świadczącymi usługi z zakresu PR czy consultingu przez spółki skarbu państwa. Dokładnie analizuje również, do kogo naprawdę trafiły pieniądze wypłacone za te usługi. Sprawdzane są poszczególne przelewy i kolejne rachunki bankowe, przez które przechodziły.

Otworzyć archiwa MF i NBP

numer 1675 - 16.03.2017
Archiwa Ministerstwa Finansów i Narodowego Banku Polskiego powinny być w pełni dostępne dla dziennikarzy i naukowców. Dokumenty zgromadzone w tych instytucjach są niezbędne dla zrozumienia sytuacji gospodarczej III RP. Opisują m.in. mechanizmy i decyzje skutkujące grabieżą Polski i uzależnieniem naszego systemu bankowego od obcych podmiotów.

Afera przy rejestracji leków?

numer 1663 - 02.03.2017
Prowadzone przez prokuraturę w Warszawie śledztwo ws. korupcji przy rejestracji leków za rządów PO-PSL wskazuje na to, że Ministerstwo Zdrowia kierowane wówczas przez Bartosza Arłukowicza i Ewę Kopacz nie działało tak, jak powinno. Proces rejestracji produktów leczniczych polega m.in. na tym, że leki ocenia się pod kątem ich bezpieczeństwa dla pacjentów.