​PIOTR NISZTOR

Poszukiwacze narodowych skarbów

numer 1900 - 12.12.2017
Gdyby chcieć nakręcić serial sensacyjny o niezwykłych działaniach przedstawicieli naszego państwa, jego bohaterami niekoniecznie musieliby być funkcjonariusze ABW czy Agencji Wywiadu. Mogliby nimi być pracownicy wydziału strat wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Potencjał premier Szydło

numer 1898 - 09.12.2017
Premier Beata Szydło już po kilku miesiącach kierowania rządem udowodniła, że jej poprzedniczka na stanowisku premiera – Ewa Kopacz – delikatnie rzecz ujmując, do pięt jej nie dorastała. Potem tylko wizerunek ten systematycznie ugruntowywała. Podbiła serca Polaków, zdobyła ich zaufanie i tego zaufania nie utraciła.

Kolejny atak groźnej choroby

numer 1896 - 07.12.2017
Niepamięć to choroba, na którą cierpi coraz więcej świadków przesłuchiwanych przez sejmową komisję śledczą ds. Amber Gold. Jednak w dotychczas najostrzejszej formie wystąpiła ona w wypadku Michała Deskura, byłego wiceministra spraw wewnętrznych i administracji.

Krety wyleciały ze służb finansowych

numer 1894 - 05.12.2017
Powstanie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) pozwoliło pozbyć się ze służb finansowych „kretów” grup przestępczych. Ci skorumpowani urzędnicy sprzedawali informacje, uprzedzali swoich sponsorów o prowadzonych działaniach, jak również po prostu torpedowali czynnoś­ci w nich wymierzone. Obecnie są prowadzone w tej sprawie postępowania.

Odtajnić FOZZ

numer 1892 - 02.12.2017
Wszystkie utajnione dotychczas dokumenty związane z aferą Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ) powinny być ujawnione. Nie ma żadnego powodu, aby zalegały w tajnych kancelariach państwowych instytucji. Polacy powinni poznać prawdę o największym skandalu III RP, zwanym matką wszystkich afer.

Ochrona ostródzkiej notariusz

numer 1890 - 30.11.2017
Niedawno Izba Notarialna w Gdańsku odmówiła mi udzielenia odpowiedzi na przesłane pytania. Ich zakres dotyczył informacji, które powinny być powszechnie znane. Otóż zapytałem m.in. o to, kiedy i u kogo aplikację notarialną odbyła Agnieszka Sinkiewicz, obecnie prowadząca kancelarię notarialną w Ostródzie. Gdańska Izba nie odpowiedziała, uznając, że… nie są to informacje publiczne.

Rozpędzone CBA?

numer 1888 - 28.11.2017
Centralne Biuro Antykorupcyjne pod rządami Ernesta Bejdy coraz bardziej się rozpędza. Kolejne zatrzymania w sprawie korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie pokazują, że dla nikogo nie ma taryfy ulgowej. Żerujący tam układ otrzymał śmiertelne uderzenie. Optymizmem napawają nieoficjalne informacje o szeroko zakrojonych działaniach CBA także w innych sektorach, w tym finansowym.

Po co ta tajemnica?

numer 1884 - 23.11.2017


Wszystkie tajemnice Primakowa

numer 1882 - 21.11.2017
Kontrwywiad III RP nigdy nie poradził sobie z piastującymi najwyższe stanowiska w Polsce współpracownikami sowieckich, a potem rosyjskich służb specjalnych. Informacje te zabrał do grobu Jewgienij Primakow, b. premier Rosji, na początku lat 90. jeden z szefów KGB, potem szef wywiadu rosyjskiego (SVR). To on pilotował operację nazwaną później „moskiewską pożyczką” przekazania 1,2 mln dol.

Ukrócić „transfery” urzędników do firm

numer 1879 - 17.11.2017
Dotychczas często zdarzało się tak, że urzędnicy tuż po zakończeniu pracy w administracji publicznej otrzymywali bardzo dobrze płatne posady w firmach, w sprawach których podejmowali wcześniej korzystne decyzje. Tak było z pracownikami Ministerstwa Zdrowia. Zdarzało się, że urzędnicy zajmujący się w tym resorcie nadzorem nad rynkiem leków przechodzili do pracy w firmach farmaceutycznych.

Wiarygodny zwolennik euro

numer 1873 - 09.11.2017
Różnej maści eksperci, którzy wyprzedawali za bezcen polski sektor bankowy, dziś usilnie próbują wymusić wejście Polski do strefy euro. Jednym z nich jest prof. Marek Belka (zarejestrowany przez SB jako kontakt operacyjny „Belch”).

Uczeń bankowego prywatyzatora

numer 1869 - 04.11.2017
Podczas ostatniego wywiadu w radiu TOK FM lider Nowoczesnej Ryszard Petru zdradził swój plan na wypadek, gdyby jakimś cudem został kiedyś szefem polskiego rządu. Popularny Ricardo ujawnił, że sprywatyzowałby cały sektor bankowy. Zacząłby od świeżo zrepolonizowanego Pekao SA, a na kontrolowanym przez skarb państwa PKO BP skończył.

Kluczowy wątek niemiecki

numer 1866 - 31.10.2017
Kluczem do zagadki Amber Gold wydaje się wątek niemiecki. To za Odrą może się znajdować odpowiedź na pytanie, kto faktycznie stał za Marcinem i Katarzyną P., założycielami największej w Polsce piramidy finansowej. To do Niemiec trafiały spore kwoty pieniędzy pochodzących od oszukanych klientów Amber Gold.

Tajemnica katowickich śledztw

numer 1864 - 28.10.2017
Gigantyczne nieprawidłowości w Agencji Wywiadu są obecnie przedmiotem śledztw prowadzonych przez katowicki wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej. To ściśle tajne postępowania. Dotyczą m.in. defraudacji środków z funduszu operacyjnego tej służby. Część z nich poszła na wspieranie… mediów. To jeden z wielu wątków badanych przez śledczych. Dotyczy dwóch podmiotów (spółki i fundacji).

Tarcza antyrakietowa to priorytet

numer 1858 - 21.10.2017
Zakup tarczy antyrakietowej to strategiczna decyzja dla obronności i bezpieczeństwa naszego państwa. Przez ostatnie lata wiele mówiło się na ten temat. Dyskutowano, dyskutowano i jeszcze raz dyskutowano, jednak niewiele zrobiono w tym kierunku. Być może obawiano się podjęcia decyzji skutkującej poważnym obciążeniem budżetu – liczonej w miliardach złotych.

Banki pod specjalną kontrolą

numer 1837 - 27.09.2017
Dwuletnia praca nad książką o historii polskiej bankowości została zakończona. Już niedługo, na przełomie października i listopada br., będą mogli Państwo zapoznać się z jej wynikami. Pozycja zatytułowana „Skok na banki” ukaże się nakładem wydawnictwa Fronda. Na ok. 650 stronach opisałem wiele tajemnic polskiej bankowości, które pomogą zrozumieć wydarzenia mające dziś miejsce w świecie finansów.

Wreszcie „Niezwyciężeni”

numer 1831 - 20.09.2017
Polska Fundacja Narodowa powinna zadbać o to, by zagraniczne stacje telewizyjne wyemitowały film „Niezwyciężeni”. Jeśli nawet trzeba będzie niemało zapłacić za czas antenowy, pieniądze te na pewno nie będą zmarnowane. Ta powstała na zlecenie IPN‑u produkcja doskonale, a zarazem bardzo atrakcyjnie i dynamicznie pokazuje złożoność najnowszej historii Polski.

Licencja na spożywanie… piwa

numer 1824 - 12.09.2017Co HGW robiła w NIK‑u?

numer 1802 - 17.08.2017Rosjanie, złoto – a gdzie ABW?

numer 1794 - 07.08.2017
Rosjanie o niejasnych powiązaniach chcą położyć łapę na znajdującej się w upadłości mennicy metali szlachetnych w Radzyminie. To prywatny zakład, więc służby specjalne stojące na straży interesów ekonomicznych Polski zupełnie nie interesują się tematem, a powinny. To przedsiębiorstwo posiada unikatową technologię używaną do wyrobu bardzo specjalistycznych przetopów.