Joanna Gepfert

Jaka solidarność w Unii Europejskiej?

numer 1681 - 23.03.2017
Szefowie państw UE spotkają się za kilka dni (25 marca) w stolicy Włoch, by uczcić 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Przyjmą też okolicznościową deklarację. Po tym, jak niedawno w Wersalu Niemcy opowiedziały się za koncepcją Europy różnych prędkości, istnieje obawa, że coś z tej idei może przebić się do rzymskiego dokumentu.

Opozycja konkuruje z mediami

numer 1661 - 28.02.2017
Uproszczenie regulacji dotyczących wycinki drzew było sporym potknięciem i trzeba zgłaszać o to pretensje do PiS-owskiej większości w parlamencie. Warto też jednak zadać pytanie, gdzie była opozycja, gdy te poprawki dyskutowano i uchwalano.

Waszczykowski politykiem europejskim

numer 1658 - 24.02.2017Nie straszcie, działajcie!

numer 1642 - 06.02.2017
Szczyt szefów państw europejskich na Malcie przebiegł bez epatowania strachem, które ostatnio coraz częściej zdarza się w polityce zagranicznej. Przykładem choćby list Donalda Tuska, w którym straszył Europę nową administracją USA. Świat się zmienia i zmienia się Europa. UE musi się zmierzyć z brexitem, czyli swego rodzaju dezintegracją.

Pierwsze gesty i czyny

numer 1630 - 23.01.2017


Trump spiera się o pierwszeństwo z Reaganem

numer 1629 - 21.01.2017
Donald Trump potraktował wybory jak biznes, do którego trzeba przekonać Amerykę. A ona uznała, że warto z nim ten biznes zrobić. Charyzmatyczny wojownik z niewyparzonym językiem uwiódł Stany Zjednoczone. Przed nim udało się to tylko Ronaldowi Reaganowi.

Za takie standardy tylko wilczy bilet

numer 1625 - 17.01.2017
Piętrzą się zarzuty wobec Mateusza Kijowskiego za przekładanie do własnej kieszeni pieniędzy zebranych podczas marszów KOD-u. Dochodzą do tego jego pokrętne tłumaczenia i mina osoby zadowolonej z siebie. Zastanawiam się, ile jeszcze czasu potrzebuje zarząd KOD-u na pożegnanie się ze swoim liderem.

Prawdziwy sprawdzian dopiero przed nami

numer 1620 - 11.01.2017
Klamka zapadła, prezydent przystawił na reformie edukacji pieczątkę „do realizacji”. Likwidacja gimnazjów będzie kolejnym spełnionym zobowiązaniem wyborczym PiS‑u. W tej sprawie większość z nas poczeka jednak z wystawieniem ostatecznych ocen. Sprawdzimy, czy ta zmiana zasługuje na tak wysokie noty, jak wcześniejsze projekty z listy „obiecane i wykonane”, zwłaszcza program Rodzina 500+.

Informacja w ślubnym opakowaniu

numer 1600 - 16.12.2016
Polityka informacyjna każdego rządu powinna sięgać po coś nowego, starego, coś pożyczonego i niebieskiego, czyli po to, co według tradycji powinna mieć przy sobie panna młoda. Oznacza to korzystanie z tradycyjnych symboli, posługiwanie się mediami społecznościowymi, przyglądanie się doświadczeniu innych i organizowanie wydarzeń zewnętrznych.

Czas bólu i… normalności

numer 1590 - 05.12.2016
Tegoroczna Barbórka była inna niż dotychczasowe. Po śmierci ośmiu górników w kopalni Rudna odwołano huczne uroczystości. Tak postanowiły Wyższy Urząd Górniczy oraz Polska Grupa Górnicza, szybko i bez publicznych dyskusji na ten temat. To niejedyny przykład zachowania taktownego i godnego w odniesieniu do tragedii w Polkowicach.

Niezwyczajna siła „swojskiej kanclerz”

numer 1584 - 28.11.2016
Układanka najważniejszych stanowisk politycznych w Niemczech się dopełnia. Znamy plany Steinmeiera, Schulza, Merkel. Pani kanclerz chce po raz kolejny ubiegać się o stanowisko szefa rządu. W tym kontekście warto przypomnieć, gdzie leży jej siła. Przede wszystkim w umiejętności wygrywania wyborów. Trzy razy zwyciężała, za każdym razem zwiększając popularność swoją i CDU.

Polityka informacyjna na trzech szachownicach

numer 1576 - 18.11.2016
Każdy rząd ma trzy rodzaje graczy aktywnych w polityce informacyjnej: przywódcę państwa, ministrów i rzeczników. Sztuka polega na tym, żeby wiedzieć, kiedy i jak często wszyscy uczestnicy tej gry powinni się wypowiadać.

Cień Al-Kaidy nad wyborami w USA

numer 1567 - 07.11.2016
Czy w kampanii prezydenckiej w USA wszystko już się zdarzyło? Naiwnością byłoby sądzić, że tak. A wypadki ostatnich tygodni to potwierdzają. FBI dwukrotnie zachwiało pozycją Hillary Clinton. Pierwszy raz, gdy zawiadomiło o wznowieniu dochodzenia w sprawie mejli kandydatki Demokratów.

Jak informować po wyborach

numer 1554 - 21.10.2016
Nawet jeśli w kampanii wyborcy doceniają polityków walecznych, to po wyborach chcą, by sprawujący władzę skupiali się na rozwiązywaniu problemów. I rzeczowo tłumaczyli się z kroków, które podejmują.

Róbmy swoje, ale i uczmy się od Francuzów

numer 1546 - 12.10.2016
Francuzi broniący śmigłowców Caracal pokazują nam, na czym polega uderzenie wagi ciężkiej w polityce informacyjnej. Zaczęło się od gestu na najwyższym szczeblu – odwołania wizyty prezydenta Hollande’a w Warszawie. Powód nie padł, ale sygnały, że to gest niezadowolenia po zerwaniu przez nas negocjacji, płyną do polskich mediów i opinii publicznej.

Zarządzanie informacją

numer 1542 - 07.10.2016
Coraz częściej wytyka się rządowi PiS‑u słaby PR. Taka chwila zawsze nadchodzi, chociaż niektóre rządy dostają więcej czasu, zanim usłyszą słowa o złym PR-ze. Jednak kiedy w Polsce wiesza się psy na nieszczęsnym PR-ze obecnej partii rządzącej, zapomina się o tym, że uznawany za mistrza w dziedzinie PR‑u Donald Tusk poległ na początku drugiej kadencji.