Joanna Gepfert

Tak szlabanowi na gadulstwo

numer 1711 - 28.04.2017
Ministrowie i doradcy rządu Beaty Szydło mówią zdecydowanie za dużo. Gadatliwość tego gabinetu może wynikać z dobrych chęci, ale jak wiadomo, jest nimi piekło wybrukowane. Plagą są tu nieprzemyślane komentarze i inicjatywy, które rodzą się często dopiero przed mikrofonami i kamerami mediów.

Dobre zmiany w MON-ie

numer 1696 - 10.04.2017
Nowa rzecznik MON-u mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz usłyszała już na swój temat sporo komentarzy. Głównie pozytywnych, bo na zarzut, że na pierwszym spotkaniu z mediami powinna powiedzieć więcej o sobie, może machnąć ręką. Nie jest celebrytką, nie musi. Przed nią zadanie poprawy wizerunku ministerstwa, a nie promowania siebie. Sama nominacja to już krok w tę stronę.

Wystarczy rozsądna korekta

numer 1694 - 07.04.2017
Odrzucenie wotum nieufności dla rządu nie jest problemem dla większości sejmowej. Ciekawsze jest to, jak PiS zamierza się bronić przed szkodami wizerunkowymi, które ostatnio poniosło, a także konsolidacją opozycji wokół PO – bo to właśnie najważniejsza wiadomość z ostatnich sondaży.

Brexit bez trzaskania drzwiami

numer 1691 - 04.04.2017
Formalne żegnanie się Unii Europejskiej z Wielką Brytanią ruszyło na dobre i dziś najważniejszym pytaniem jest to, czy obie strony rozejdą się po przyjacielsku. Kilka krajów członkowskich i wielu urzędników brukselskich uważa, że nie należy ułatwiać Brytyjczykom wyjścia. Padają niby racjonalne argumenty, że opuszczenie UE musi być przykre, by inne państwa nie poszły tą drogą.

Jaka solidarność w Unii Europejskiej?

numer 1681 - 23.03.2017
Szefowie państw UE spotkają się za kilka dni (25 marca) w stolicy Włoch, by uczcić 60. rocznicę podpisania traktatów rzymskich. Przyjmą też okolicznościową deklarację. Po tym, jak niedawno w Wersalu Niemcy opowiedziały się za koncepcją Europy różnych prędkości, istnieje obawa, że coś z tej idei może przebić się do rzymskiego dokumentu.

Opozycja konkuruje z mediami

numer 1661 - 28.02.2017
Uproszczenie regulacji dotyczących wycinki drzew było sporym potknięciem i trzeba zgłaszać o to pretensje do PiS-owskiej większości w parlamencie. Warto też jednak zadać pytanie, gdzie była opozycja, gdy te poprawki dyskutowano i uchwalano.

Waszczykowski politykiem europejskim

numer 1658 - 24.02.2017Nie straszcie, działajcie!

numer 1642 - 06.02.2017
Szczyt szefów państw europejskich na Malcie przebiegł bez epatowania strachem, które ostatnio coraz częściej zdarza się w polityce zagranicznej. Przykładem choćby list Donalda Tuska, w którym straszył Europę nową administracją USA. Świat się zmienia i zmienia się Europa. UE musi się zmierzyć z brexitem, czyli swego rodzaju dezintegracją.

Pierwsze gesty i czyny

numer 1630 - 23.01.2017


Trump spiera się o pierwszeństwo z Reaganem

numer 1629 - 21.01.2017
Donald Trump potraktował wybory jak biznes, do którego trzeba przekonać Amerykę. A ona uznała, że warto z nim ten biznes zrobić. Charyzmatyczny wojownik z niewyparzonym językiem uwiódł Stany Zjednoczone. Przed nim udało się to tylko Ronaldowi Reaganowi.

Za takie standardy tylko wilczy bilet

numer 1625 - 17.01.2017
Piętrzą się zarzuty wobec Mateusza Kijowskiego za przekładanie do własnej kieszeni pieniędzy zebranych podczas marszów KOD-u. Dochodzą do tego jego pokrętne tłumaczenia i mina osoby zadowolonej z siebie. Zastanawiam się, ile jeszcze czasu potrzebuje zarząd KOD-u na pożegnanie się ze swoim liderem.

Prawdziwy sprawdzian dopiero przed nami

numer 1620 - 11.01.2017
Klamka zapadła, prezydent przystawił na reformie edukacji pieczątkę „do realizacji”. Likwidacja gimnazjów będzie kolejnym spełnionym zobowiązaniem wyborczym PiS‑u. W tej sprawie większość z nas poczeka jednak z wystawieniem ostatecznych ocen. Sprawdzimy, czy ta zmiana zasługuje na tak wysokie noty, jak wcześniejsze projekty z listy „obiecane i wykonane”, zwłaszcza program Rodzina 500+.

Informacja w ślubnym opakowaniu

numer 1600 - 16.12.2016
Polityka informacyjna każdego rządu powinna sięgać po coś nowego, starego, coś pożyczonego i niebieskiego, czyli po to, co według tradycji powinna mieć przy sobie panna młoda. Oznacza to korzystanie z tradycyjnych symboli, posługiwanie się mediami społecznościowymi, przyglądanie się doświadczeniu innych i organizowanie wydarzeń zewnętrznych.

Czas bólu i… normalności

numer 1590 - 05.12.2016
Tegoroczna Barbórka była inna niż dotychczasowe. Po śmierci ośmiu górników w kopalni Rudna odwołano huczne uroczystości. Tak postanowiły Wyższy Urząd Górniczy oraz Polska Grupa Górnicza, szybko i bez publicznych dyskusji na ten temat. To niejedyny przykład zachowania taktownego i godnego w odniesieniu do tragedii w Polkowicach.

Niezwyczajna siła „swojskiej kanclerz”

numer 1584 - 28.11.2016
Układanka najważniejszych stanowisk politycznych w Niemczech się dopełnia. Znamy plany Steinmeiera, Schulza, Merkel. Pani kanclerz chce po raz kolejny ubiegać się o stanowisko szefa rządu. W tym kontekście warto przypomnieć, gdzie leży jej siła. Przede wszystkim w umiejętności wygrywania wyborów. Trzy razy zwyciężała, za każdym razem zwiększając popularność swoją i CDU.

Polityka informacyjna na trzech szachownicach

numer 1576 - 18.11.2016
Każdy rząd ma trzy rodzaje graczy aktywnych w polityce informacyjnej: przywódcę państwa, ministrów i rzeczników. Sztuka polega na tym, żeby wiedzieć, kiedy i jak często wszyscy uczestnicy tej gry powinni się wypowiadać.

Cień Al-Kaidy nad wyborami w USA

numer 1567 - 07.11.2016
Czy w kampanii prezydenckiej w USA wszystko już się zdarzyło? Naiwnością byłoby sądzić, że tak. A wypadki ostatnich tygodni to potwierdzają. FBI dwukrotnie zachwiało pozycją Hillary Clinton. Pierwszy raz, gdy zawiadomiło o wznowieniu dochodzenia w sprawie mejli kandydatki Demokratów.

Jak informować po wyborach

numer 1554 - 21.10.2016
Nawet jeśli w kampanii wyborcy doceniają polityków walecznych, to po wyborach chcą, by sprawujący władzę skupiali się na rozwiązywaniu problemów. I rzeczowo tłumaczyli się z kroków, które podejmują.

Róbmy swoje, ale i uczmy się od Francuzów

numer 1546 - 12.10.2016
Francuzi broniący śmigłowców Caracal pokazują nam, na czym polega uderzenie wagi ciężkiej w polityce informacyjnej. Zaczęło się od gestu na najwyższym szczeblu – odwołania wizyty prezydenta Hollande’a w Warszawie. Powód nie padł, ale sygnały, że to gest niezadowolenia po zerwaniu przez nas negocjacji, płyną do polskich mediów i opinii publicznej.

Zarządzanie informacją

numer 1542 - 07.10.2016
Coraz częściej wytyka się rządowi PiS‑u słaby PR. Taka chwila zawsze nadchodzi, chociaż niektóre rządy dostają więcej czasu, zanim usłyszą słowa o złym PR-ze. Jednak kiedy w Polsce wiesza się psy na nieszczęsnym PR-ze obecnej partii rządzącej, zapomina się o tym, że uznawany za mistrza w dziedzinie PR‑u Donald Tusk poległ na początku drugiej kadencji.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO