Magda Groń

​Król dopalaczy w potrzasku

numer 1855 - 18.10.2017

Przed jednym z wrocławskich klubów nocnych z soboty na niedzielę w nocy doszło do ataku na byłego policjanta Andrzeja K. W poniedziałek wrocławscy policjanci zatrzymali w związku z tą sprawą znanego gangstera i króla dopalaczy „Gekona” – wynika z naszych nieoficjalnych informacji.

Potrzeba więcej pieniędzy na parki narodowe

numer 1855 - 18.10.2017

Parki potrzebują większego dofinansowania z budżetu państwa – uważa Andrzej Raj, prezes Związku Pracodawców Polskich Parków Narodowych. Wczoraj w pałacu w Wojanowie koło Jeleniej Góry zakończyła się konferencja „Parki Narodowe – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”.

​Chrońmy nasze parki narodowe

numer 1854 - 17.10.2017
W Polsce od zawsze mieliśmy poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne, którym są zasoby środowiskowe – mówił wiceminister środowiska Sławomir Mazurek podczas otwarcia konferencji „Parki Narodowe – przeszłość, teraźniejszość, przyszłość”, która rozpoczęła się wczoraj w pałacu w Wojanowie koło Jeleniej Góry. Uczestniczą w niej m.in.

Oszuści długo byli bezkarni

numer 1853 - 16.10.2017
Już w połowie 2013 r. Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu przeanalizowała sprawę pod kątem zasadności przedstawienia zarzutów wszystkim związanym z przestępczym procederem w Telekomunikacji Dzień Dobry. Dlaczego wówczas prokuratorzy pozwolili na dalsze oszukiwanie ludzi? – pytają policjanci, którzy wówczas zajmowali się tą sprawą.

​Polityczna agitacja pod przykrywką edukacji?

numer 1851 - 13.10.2017
Wrocławski radny z Sojuszu Lewicy Demokratycznej Dominik Kłosowski chce, żeby w mieście rozpocząć akcję „Konstytucja w każdej szkole”. To w zasadzie pomysł nie jego, ale prezydenta Słupska Roberta Biedronia, który we wrześniu rozwieszał w szkołach preambułę Konstytucji RP.

Nieobecność (nie)usprawiedliwiona

numer 1850 - 12.10.2017
Nasza placówka straży granicznej jest w stanie głębokiego kryzysu spowodowanego błędami kadrowymi – tak nam mówią funkcjonariusze, którzy służą na wrocławskim lotnisku. Kilkudziesięciu z nich w tym samym czasie poszło na zwolnienie lekarskie. Czy byli faktycznie chorzy?

Bezpieczeństwo na lotnisku pod kontrolą

numer 1850 - 12.10.2017
Kilkudziesięciu funkcjonariuszy straży granicznej z wrocławskiego lotniska na przełomie września i października przebywało na zwolnieniu lekarskim. Czy ich odporność spadła w wyniku stresu, jaki spotkał ich w pracy? Kierownictwo zleciło kontrole w ich domach, teraz – jak twierdzą funkcjonariusze – pojawiła się groźba przeniesienia ich do innych jednostek.

​Konserwatorzy zabytków pod lupą ministerstwa

numer 1848 - 10.10.2017
W ostatnim czasie na Dolnym Śląsku zostało zdewastowanych i rozebranych wiele cennych zabytków, np. XVII-wieczny dach w Lubaniu. W niektórych miastach „rozprawia się” z nimi anonimowy podpalacz, w innych deweloperzy. Są podejrzenia, że dzieje się to za cichym przyzwoleniem służb konserwatorskich. Wkrótce jednak ta sytuacja ma się zmienić – zapowiada resort kultury i dziedzictwa narodowego.

Urzędnicy gorszego sortu

numer 1837 - 27.09.2017
Po korytarzach we wrocławskim sądzie okręgowym krąży anegdota: Sędzia pokazuje swojej sekretarz kurtkę i mówi: „Ładna, prawda? Zapłaciłam 2 tys. zł”. Na co sekretarz odpowiada: „Ładna. A ja w zeszłym tygodniu kupiłam samochód za 1,5 tys. zł”. To nie żart. Pracownicy sądów mają dość. 

​Kolekcjonerzy czy przestępcy?

numer 1837 - 27.09.2017
W miniony weekend odbył się 44. Jeleniogórski Jarmark Staroci i Osobliwości – jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce. Jego organizatorem jest Osiedlowy Dom Kultury. Na niektórych stoiskach wystawiono na sprzedaż przedmioty z faszystowskimi i komunistycznymi symbolami.

Problemy prezesa Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej

numer 1836 - 26.09.2017
DAWG to spółka samorządu województwa dolnośląskiego. Jej zadaniem jest m.in. wspieranie przedsiębiorczości i kształtowanie wizerunku województwa za granicą. Kilka miesięcy temu w DAWG‑u nowym prezesem został Beniamin N. Rozprawa w procesie, w którym jest oskarżonym, ma się odbyć 28 września. Jednak może do niej nie dojść.

​Telekomunikacja Dzień Dobry wraca po latach

numer 1835 - 25.09.2017
Sprawa Telekomunikacji Dzień Dobry to najlepszy przykład, że za rządów PO-PSL prokuratura we Wrocławiu nie działała tak, jak powinna. Choć o sprawie oszustów było głośno już w 2012 r., to zarzuty postawiono im kilka lat później – w tym czasie nadal zajmowali się przestępczym procederem i naciągali na setki złotych przede wszystkim osoby starsze.

Nigdy nie byłem tak bity

numer 1832 - 21.09.2017
Działacz wałbrzyskiej opozycji Ryszard Mocek to jeden z 92 pokrzywdzonych w procesie byłego komendanta MO. Działalność opozycyjną zaczął, kiedy miał 27 lat. Dziś przychodzi na każdą rozprawę Leszka L., a nam opowiada o swoich dramatycznych przeżyciach z przeszłości.

​Ofiar oskarżonego jest znacznie więcej

numer 1832 - 21.09.2017
Przez kolejne dwa dni w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu zeznawali poszkodowani przez byłego komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej Leszka L. – oskarżonego przez Instytut Pamięci Narodowej o internowanie w stanie wojennym 92 działaczy ówczesnej opozycji.

Prokuratorzy z IPN-u na tropie komunistycznych zbrodniarzy

numer 1830 - 19.09.2017
Prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą w naszym regionie dwa ważne śledztwa. Pierwsze dotyczy komendanta wojewódzkiego MO we Wrocławiu. Drugie zbrodni komunistycznej dotyczącej zabójstw nieustalonej liczby osób w latach 1945–1956 na terenie więzienia przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu.

​Komunistyczny zbrodniarz zostanie skazany?

numer 1830 - 19.09.2017
Dziś i jutro w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu zaplanowano rozprawy w związku z procesem byłego komendanta wojewódzkiego Milicji Obywatelskiej Leszka L. oskarżonego przez Instytut Pamięci Narodowej o internowanie w stanie wojennym 92 działaczy ówczesnej opozycji. To pierwsze takie postępowanie na Dolnym Śląsku.

​Koniec bezkarności przestępców podatkowych

numer 1827 - 15.09.2017
Przestępcy wyłudzający VAT i podatek akcyzowy wreszcie mają pod górkę. Jeszcze kilka lat temu organy ścigania nie mogły sobie z nimi poradzić. Teraz sprawy nabrały tempa, a dzięki zmianom systemu w prokuraturze powstały specjalne wydziały ds. ścigania przestępczości gospodarczej, które na Dolnym Śląsku zasiliła wykwalifikowana kadra. 

​Ława oskarżonych za zerwanie ukraińskiej flagi

numer 1826 - 14.09.2017
Przed Sądem Rejonowym dla Wrocławia-Fabrycznej rozpoczął się wczoraj proces Krzysztofa Madeja, oskarżonego o nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych. Według aktu oskarżenia w listopadzie ub.r. na korytarzu jednej z wrocławskich szkół podstawowych zerwał plakat z godłem państwowym i flagę Ukrainy oraz użył słów: „Ukraińcy to mordercy”. Oskarżony nie przyznaje się do winy.

W kurorcie nie chcą apartamentowców

numer 1825 - 13.09.2017
Stowarzyszenie Ochrony Krajobrazu i Architektury Sudeckiej prosi o pomoc wojewodę dolnośląskiego Pawła Hreniaka. Wniosek w tej sprawie trafił w poniedziałek do urzędu. Według aktywistów tylko unieważnienie uchwały, o której zdecydowała rada miejska, a która według nich zawiera błędy formalne, może uchronić region przed niszczeniem zabytków.

​Kolejny zarzut dla działacza KOD‑u

numer 1825 - 13.09.2017

Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi śledztwo przeciwko Agnieszce G., która usłyszała już zarzuty działania na szkodę funkcjonariuszy policji podczas akcji KOD‑u w grudniu ubiegłego roku. Zarzuty postawiono też innemu działaczowi KOD‑u Zbigniewowi U., który wobec minister Anny Zalewskiej użył obelżywego sformułowania „spie…oliła s…cz”.