Magda Groń

Przesłuchania w rajach podatkowych

numer 1721 - 12.05.2017
Decyzją Prokuratury Krajowej w Warszawie śledztwo przeciwko osobom podejrzanym o korupcję przy prywatyzacjach polskich przedsiębiorstw przedłużono do końca października. Do tego czasu prokuratorzy mają przesłuchać świadków w Szwajcarii i Liechtensteinie. W aferę zamieszany jest gen. Gromosław Czempiński.

​Śledztwo w sprawie Neumanna i byłego dyrektora NFZ-etu

numer 1714 - 04.05.2017
PRAWO Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi śledztwo ws. możliwej korupcji z udziałem Sławomira Neumanna, wiceministra zdrowia w rządzie Donalda Tuska. Do postępowania dołączono akta sprawy dotyczące przekroczenia uprawnień przez byłego dyrektora mazowieckiego oddziału NFZ-etu.

Genom podwładnej Siemoniaka

numer 1713 - 02.05.2017
Ministerstwo Obrony Narodowej wyjaśnia, dlaczego dane osobowe i genetyczne polskich żołnierzy za rządów PO-PSL trafiły do niemieckiej firmy. Prokuratura bada, czy była wiceszefowa resortu Barbara Oczkowicz nie przekroczyła uprawnień.

​Spadek po sowieckich uczelniach

numer 1709 - 26.04.2017

NAUKA W polskich instytutach badawczych i na uczelniach wyższych pracuje ponad 500 osób, które tytuły i stopnie zdobywały w ZSRS i republikach posowieckich. Posłanka PiS‑u Dorota Arciszewska-Mielewczyk podkreśla, że ciche przyzwolenie na posługiwanie się w sferze publicznej tytułami często po prostu kupionymi w ZSRS negatywnie rzutuje na stan polskiej nauki.

​Tyle biorą sędziowie i ich rodziny

numer 1704 - 20.04.2017
PIENIĄDZE Ministerstwo Sprawiedliwości opracowało zestawienie średnich oraz najwyższych i najniższych płac dla sędziów w sądach rejonowych, okręgowych i apelacyjnych. Rekordziści zgarniają ponad 19 tys. zł miesięcznie. Sporo pieniędzy dostają także rodziny po zmarłych sędziach i sędziowie, którzy przeszli w stan spoczynku – rekordzistka miała 34 lata.

​PO chce azylu dla islamskich radykałów z Tadżykistanu

numer 1703 - 19.04.2017

UCHODŹCY Posłanka PO uważa, że Straż Graniczna powinna wpuszczać do Polski obywateli Tadżykistanu związanych z Islamską Partią Odrodzenia i obywateli Rosji z republik kaukaskich. Tymczasem MSWiA monitoruje sytuację ze względu na potencjalne zagrożenie i odpowiada, że najważniejsze jest bezpieczeństwo polskich obywateli.

Rosjanie przetrzymują dokumenty z Auschwitz

numer 1701 - 15.04.2017
HISTORIA Polska chce odzyskać od Rosji artefakty i archiwalia z obozu koncentracyjnego w Auschwitz, które zrabowała armia sowiecka. Wnioski dotyczą m.in. rzeczy osobistych więźniów, przedmiotów służących do represji i dokumentacji wytworzonej przez załogę obozu.

W Kuwejcie i Iraku zostajemy do czerwca

numer 1697 - 11.04.2017
BEZPIECZEŃSTWO Polscy żołnierze nie biorą w wojnie w Syrii bezpośredniego udziału. Zaangażowanie naszych wojsk na Bliskim Wschodzie ogranicza się do działań rozpoznawczych i doradczo-szkoleniowych – podkreśla MON. Udział dwóch kontyngentów: Kuwejt i Irak przedłużono do czerwca tego roku. Komandosi szkolą się m.in. w Jordanii.

Zbrodniarz z PRL-u trafi za kratki

numer 1694 - 07.04.2017
Pod koniec kwietnia Jan M., emerytowany milicjant współodpowiedzialny za zbrodnię lubińską, decyzją sądu trafi na 3,5 roku do więzienia. Choć został skazany 10 lat temu, uchylał się od kary z uwagi na rzekomo zły stan zdrowia. – To namiastka sprawiedliwości – komentują lokalni działacze Solidarności. Od zbrodni mija w sierpniu tego roku 35 lat.

Krytykuje PiS, a sam wycinał drzewa

numer 1693 - 06.04.2017
DOLNY ŚLĄSK Były starosta trzebnicki z PO na Dolnym Śląsku krytykuje rząd i nowego starostę z PiS u za wycinkę drzew w powiecie. „Dobra zmiana największego ekologicznego szkodnika w historii Polski dotarła do naszego powiatu” – stwierdził. Punktuje go nowy starosta: „Zapomniał tylko, że sam występował o zgodę na wycinkę drzew, którą teraz tak bardzo krytykuje”.

Tusk, WSI i SKOK Wołomin

numer 1693 - 06.04.2017
AFERA Kancelaria Premiera sprawdzi, czy zachowały się dowody ze spotkań Donalda Tuska z Andrzejem Jakubiakiem – byłym szefem KNF-u, który nadzorował SKOK Wołomin w czasie, gdy wyprowadzono z niego 1,5 mld zł. – Jakubiak nie znalazł się na tym stanowisku przez przypadek, był współpracownikiem prominentnych polityków PO, w tym Hanny Gronkiewicz-Waltz – komentuje poseł Jan Szewczak z PiS-u.

PO nie chciała 1 mln euro na budowę muzeum ofiar Holokaustu

numer 1692 - 05.04.2017
Za rządów PO-PSL do Kancelarii Premiera trafiła propozycja wsparcia kwotą 1 mln euro budowy miejsca pamięci ofiar niemieckiego obozu zagłady w Sobiborze. Platforma nie przyjęła propozycji i zdecydowała o wydaniu pieniędzy z kasy polskiego Ministerstwa Kultury.

​Kuriozalny pomysł posłanek z PO

numer 1687 - 30.03.2017
FINANSE Polska ma ponad 100 ton rezerw złota. Część zasobu przechowywana jest w skarbcu Bank of England w Wielkiej Brytanii i inwestowana z zyskiem. Posłanki z PO wymyśliły, że trzeba sprowadzić złoto do kraju. Za wzór podają Niemcy i Austrię.

​Przeniesiono śledztwo ws. prokuratorów Amber Gold

numer 1686 - 29.03.2017
AFERA W styczniu br. wszczęto śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez prokuratorów z Gdańska prowadzących postępowania karne ws. działań spółki Amber Gold. Prokuratura Krajowa przekazała akta do Łodzi, ale teraz sprawa toczy się w Legnicy na Dolnym Śląsku. To decyzja zastępcy prokuratora generalnego. Powód: „szczególnie uzasadniony przypadek”.

Niemcy nie chcą płacić na uczczenie ofiar Holokaustu

numer 1686 - 29.03.2017
Rodziny zamordowanych w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze nie doczekają się od Niemców wsparcia finansowego na budowę miejsca pamięci. O sprawie poinformowała rozgłośnia radiowa Deutschlandfunk. – To element strategii politycznej Niemiec, która ma zatrzeć ślady niemieckich zbrodni i przerzucić winę na Polaków – komentuje w rozmowie z „Codzienną” historyk prof.

Wraca sprawa Sławomira Neumanna

numer 1685 - 28.03.2017
Prokuratorzy sprawdzą, czy Sławomir Naumann, przewodniczący klubu parlamentarnego PO i były wiceminister zdrowia w rządzie Donalda Tuska, wziął łapówkę. Śledztwo podjęto na nowo, po umorzeniu go za rządów Platformy – ustaliła „Gazeta Polska Codziennie”.

​Uszczelnianie granicy z Rosją

numer 1684 - 27.03.2017

BEZPIECZEŃSTWO Mały ruch graniczny z Rosją nie zostanie przywrócony, bo w obwodzie kaliningradzkim rośnie militaryzacja i aktywność rosyjskich służb specjalnych. Bezpieczeństwo Polski jest najważniejsze – podkreślają przedstawiciele resortu spraw wewnętrznych.

​Unii potrzebna jest armia

numer 1679 - 21.03.2017
obronność Unijni urzędnicy wreszcie poszli po rozum do głowy. Zrobili to, o co walczył prezydent Lech Kaczyński. Przygotowali i przedstawili Polsce strategię na rzecz bezpieczeństwa UE. Z dokumentu wynika, że będą inwestycje w technologie wojskowe i zwiększenie wydatków na obronność.

MSZ podejmie kroki prawne wobec Rosji

numer 1678 - 20.03.2017
Kwestia zwrotu wraku tupolewa to nadal najgorętszy temat w relacjach polsko-rosyjskich. MSZ zapowiada wniesienie skargi przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Teraz trwają analizy prawne i polityczne.

Agenci załatwiali sprawy za łapówki

numer 1677 - 18.03.2017
Byli agenci w zamian za łapówki mieli dbać o interesy m.in. przedsiębiorcy z branży paliwowej. Za pieniądze załatwiali sprawy w sądach, prokuraturach, służbach specjalnych i urzędach – ustalili śledczy. Proceder trwał latami. – To już nie afera podkarpacka, pora wreszcie zacząć mówić o mafii – mówi „Codziennej” jeden z rzeszowskich prokuratorów.