Ilona Lewandowska

Wizyta, która daje nadzieję

numer 1953 - 16.02.2018
Prezydent Andrzej Duda przybył wczoraj z trzydniową wizytą do Wilna. Przyjazd związany jest z obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Litwę niepodległości. – Pokładamy w tym ogromne nadzieje. Nie tylko my jako Polacy mieszkający na Litwie, także władze Litwy – podkreśla prof. Jarosław Wołkonowski, prodziekan Wydziału Ekonomiczno-Informatycznego w Wilnie Uniwersytetu w Białymstoku.

Litwa – zazdrosna ojczyzna

numer 1950 - 13.02.2018
Litwa od blisko trzech dziesięcioleci nie potrafi rozstrzygnąć sprawy podwójnego obywatelstwa. Z powodu obowiązujących przepisów co roku kilkaset osób traci litewskie obywatelstwo ze względu na przyjęcie obywatelstwa innego państwa. Wiele osób – w tym Polacy, którzy mają dwa paszporty – zmuszonych jest do ukrywania tego w oczekiwaniu na korzystną dla siebie zmianę prawa.

Jubileuszowa 20. edycja „Polaka Roku”

numer 1932 - 23.01.2018
Laureatką tegorocznej edycji „Polaka Roku 2017”, zorganizowanej po raz 20. przez dziennik „Kurier Wileński”, została Regina Markiewicz, kierownik Wydziału Oświaty Samorządu Rejonu Solecznickiego. Celem plebiscytu jest wyrażenie wdzięczności osobom, które swoim zaangażowaniem przyczyniają się do podtrzymywania polskości na Litwie.

Cisi bohaterowie spod Wilna

numer 1930 - 20.01.2018
Wśród ponad 26 tys. osób, które otrzymały tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, jest ok. 6,6 tys. Polaków. Znacznie więcej tych, którzy pomagając Żydom w okupowanej Polsce, ryzykowali życie swoje i swoich rodzin, nadal pozostaje nieznanych. Na liście Sprawiedliwych nie znajdziemy m.in. Malwiny i Romualda Rakowskich, którzy na Wileńszczyźnie ukrywali rodzinę Katzów.

Rządy Zielonych a mniejszości

numer 1566 - 05.11.2016
Wybory na Litwie minęły już dawno, a o nowej władzy nadal niewiele można powiedzieć. Wiadomo, że 56 mandatów zdobyli reprezentanci Litewskiego Związku Chłopów i Zielonych. Zieloni – „bardziej konserwatywni od konserwatystów”, jak i „bardziej socjalistyczni od socjaldemokratów” – wciąż pozostają zagadką.