Dobromiła Wrońska

Sztuka zdobienia wielkanocnych jaj

numer 1978 - 17.03.2018
Pisanki zdobione techniką batikową czy rytowniczą, jajka zdobione artystycznie, oklejanki, nalepianki, palmy wielkanocne, a także wiele innych świątecznych rekwizytów kojarzących się z obrzędowością wielkanocną do 8 kwietnia można oglądać na najnowszej wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. 

Historia Polski oczami stulatków

numer 1972 - 10.03.2018
„100 100-latków na 100-lecie Niepodległej” to najnowszy projekt wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia, którego celem jest uzyskanie stu relacji biograficznych od osób, które urodziły się w 1922 r. lub wcześniej.

Uczniowie z Ukrainy i Białorusi z pełnymi prawami ucznia

numer 1971 - 09.03.2018
Dolnośląski kurator oświaty Roman Kowalczyk uchylił wszystkie decyzje dyrekcji szkoły w Jelczu-Laskowicach, w której w styczniu br. skreślono z listy 16 cudzoziemców. Jak poinformował wczoraj dziennikarzy, zrobił to z uwagi na wielokrotne złamanie prawa i usterki w statucie placówki.

33 mln zł rządowego wsparcia na opiekę dla najmłodszych

numer 1971 - 09.03.2018
Cieszę się, że program Maluch+ nabiera rozpędu na Dolnym Śląsku – powiedział wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak podczas wręczania promes przedstawicielom dolnośląskich samorządów na realizację rządowego programu Maluch+. – W roku 2017 do samorządów trafiło ok. 11 mln zł, co spowodowało powstanie ok. 800 miejsc opieki dla najmłodszych dzieci do lat 3.

​Inwestycje środowiskowe ze wsparciem

numer 1969 - 07.03.2018
Będzie to jedna z największych inwestycji w historii gminy Kobierzyce – tak o najnowszych pracach nad modernizacją oczyszczalni ścieków i sieci kanalizacyjnej mówi Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce.

​Kłamstwo nie popłaca, ale bawi do łez

numer 1968 - 06.03.2018
Lekki i przyjemny humor, świetna gra aktorska, wartka akcja i zabawne dialogi, a przede wszystkim dużo dobrej zabawy – to wszystko zapewni wrocławskim widzom najnowsza premiera Teatru Polskiego „Francuska niespodzianka” w reżyserii Cezarego Morawskiego, którą już w najbliższy weekend znowu będzie można zobaczyć na Scenie Kameralnej przy Świdnickiej.

Kręgosłup nie ma lekko

numer 1966 - 03.03.2018
Jednym z głównych celów tegorocznej edycji akcji prozdrowotnej „Uruchamiamy dzieciaki” organizowanej wspólnie przez Uniwersytet Medyczny i Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu jest zwrócenie uwagi na dbanie o zdrowy kręgosłup. Do współdziałania zaproszeni zostali także organizatorzy ogólnopolskiej kampanii „Lekki tornister”.

​Tragiczna historia z Werony w wersji klasycznej

numer 1965 - 02.03.2018
2 marca o godz. 19 w Operze Wrocławskiej miłośników sztuki baletowej czeka premiera „Romea i Julii” Sergiusza Prokofiewa, jednego z najczęściej wystawianych baletów na świecie. W rolach tragicznych kochanków zobaczymy Rinę Nishiuchi i Roberta Kędzińskiego, a orkiestrę poprowadzi dyrektor opery Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

​Postrzelony policjant odzyska sprawność

numer 1964 - 01.03.2018
Funkcjonariusz policji ranny podczas działań bojowych poświęcił Polsce swoje zdrowie, ale Polska oddała mu tym, co najlepsze: opieką medyczną i służbową – powiedział Wojciech Żmija, dowódca Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji we Wrocławiu podczas konferencji prasowej poświęconej pierwszemu w Europie zabiegowi rekonstrukcji postrzelonego nerwu kulszowego.

​Równe prawa dla wszystkich uczniów

numer 1963 - 28.02.2018
Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty, po kilku tygodniach niepewności umożliwił uczniom z Ukrainy i Białorusi powrót do szkoły w Jelczu-Laskowicach. Uchylił statut szkoły, w którym znalazł się zapis pozwalający na skreślenie obcokrajowców z listy uczniów i wstrzymał natychmiastowe wykonanie decyzji administracyjnej. Uczniowie, choć nadal zawieszeni, mogą kontynuować naukę.

Manieryzm wrocławski na początek jubileuszu

numer 1962 - 27.02.2018
To jest wystawa, na której słowa „wrocławski”, „Wrocław” pojawiają się kilkaset razy po to, aby uzmysłowić nam, jak znakomici artyści tu pracowali czy wykonali swoje dzieła dla tutejszych zleceniodawców – powiedział Piotr Oszczanowski podczas konferencji zapowiadającej najnowszą wystawę Muzeum Narodowego „Manieryzm wrocławski”.

Z wilkami za pan brat

numer 1960 - 24.02.2018
Już od jesieni tego roku miłośnicy dzikich zwierząt będą mogli podziwiać wilki we wrocławskim zoo na wybiegu do złudzenia przypominającym ich środowisko naturalne. Specjalnie skonstruowana ścieżka do zwiedzania będzie wbudowana w wybieg i, jak zapewniają pracownicy zoo, pozwoli na uczestniczenie w życiu wilków niemal bez żadnych barier.

​Dziecięce rozmowy z księżycem

numer 1959 - 23.02.2018
„Odd i Luna”, najnowsze przedstawienie Wrocławskiego Teatru Lalek, które będzie można oglądać od 24 lutego, jest efektem fascynacji reżysera Przemysława Jaszczaka literaturą skandynawską. Jaszczak połączył dwie książki dla dzieci norweskiej pisarki i ilustratorki Lisy Aisato w jedną baśniową opowieść o przełamywaniu swoich lęków.

​Intymność do przesady

numer 1957 - 21.02.2018
Weronika Szczawińska postanowiła przenieść na scenę słynny, uwielbiany przez czytelników na całym świecie cykl powieściowy Eleny Ferrante „Genialna przyjaciółka”. Jej przedstawienie pod tym samym tytułem można już oglądać we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Pomiędzy słowami o tożsamości

numer 1955 - 19.02.2018
Na ekranach kin możemy już oglądać najnowszy film Urszuli Antoniak  z Jakubem Gierszałem i Andrzejem Chyrą w rolach głównych. „Pomiędzy słowami” przedstawia emigrację jako szansę na stworzenie nowej, lepszej wersji siebie.

​Z kobiecej perspektywy

numer 1954 - 17.02.2018
„Genialna przyjaciółka” jest teatralną odpowiedzią na powieść Eleny Ferrante, którą jestem zafascynowana – mówi o swoim najnowszym spektaklu Weronika Szczawińska, reżyser teatralny.

Liczy się cena

numer 1953 - 16.02.2018
Właściciele żłobków niepublicznych chcą zmusić miasto do zwrócenia uwagi na problem niedoinwestowania placówek, którego władze nie dostrzegają. Wykorzystali do tego wczorajszą sesję rady miejskiej.


​Właściciele żłobków mają dość niskich dotacji

numer 1952 - 15.02.2018
Nie chodzi nam o to, żeby zarabiać kokosy, ale musimy mieć gwarancję, że będziemy mieli fundusze na remont dachu, jeśli zajdzie taka konieczność – tłumaczy Katarzyna Swojak ze Stowarzyszenia Wrocławskich Żłobków Niepublicznych. – W obecnych warunkach proponowanych przez miasto nie możemy brać tego pod uwagę.

​Walentynkowa niespodzianka

numer 1951 - 14.02.2018
Wrocławski Teatr Polski przygotował najnowszą, walentynkową premierę. „Francuską niespodziankę” w reżyserii Cezarego Morawskiego można oglądać na Scenie Kameralnej teatru od 14 lutego. – Jest to komedia wypełniona lekkim humorem, erotyzmem unoszącym się nad sceną, z bardzo zaskakującym, ale szczęśliwym zakończeniem – zapewnił reżyser.

Cafe Równik wyrównuje szanse

numer 1947 - 09.02.2018
W tłusty czwartek smażyli pączki dla mieszkańców Nadodrza, a w pozostałym czasie malują ściany – tak przygotowują się do otwarcia Cafe Równik jej przyszli pracownicy, niepełnosprawni podopieczni Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacjii którzy biorą udział w terapii zaburzeń komunikacji prowadzonej przez pracowników Uniwersytetu Wrocławskiego: logopedę prof. Małgorzatę Młynarską i psy