Dobromiła Wrońska

​Kościuszko – bohater z krwi i kości

numer 1854 - 17.10.2017
Poszukiwacz przygód, genialny inżynier wojskowy i strateg, miłośnik ogrodnictwa, a także zagorzały przeciwnik niewolnictwa, zanim to jeszcze stało się modne – tak jawi się Tadeusz Kościuszko w komiksie Szczepana Atroszki.

​W hołdzie Kościuszce

numer 1852 - 14.10.2017

To jest arcydzieło i historia – mówi o „Panoramie racławickiej” Wojciech Popkiewicz, wrocławski autor tekstów piosenek, dziennikarz. – Takich panoram było kiedyś ok. 200. Większość spłonęła, teraz jest już ich tylko kilka, ale ta jest najpiękniejsza. Dla mnie było oczywiste, że napiszę o „Panoramie racławickiej”, bo niezwykła jest już sama historia jej przetrwania.

​Weekend z Kościuszką

numer 1852 - 14.10.2017

Tadeusz Kościuszko to człowiek wielu zainteresowań i zdolności, a my staraliśmy się, by wrocławianie mogli się o nim jak najwięcej dowiedzieć – powiedziała Anna Kowalów, rzecznik Muzeum Narodowego we Wrocławiu. – Dlatego przez cały rok organizowaliśmy różnorodne działania przybliżające postać Kościuszki, ich zwieńczeniem jest weekend przypadający w 200. rocznicę jego śmierci.

​Skarby Ossolineum nocą

numer 1851 - 13.10.2017
Wprawdzie do Ossolineum można udać się codziennie, skorzystać z biblioteki lub zbiorów specjalnych, ale okazja wejścia na taras widokowy i obejrzenia z lotu ptaka Wrocławia nadarzy się tylko podczas tej nocy 14 października – podkreśla dyrektor zakładu Adolf Juzwenko.

​Wrocławskie odczarowywanie porodu

numer 1849 - 11.10.2017
Media karmią nas przekonaniem, że kobieta nie umie rodzić, że potrzebuje specjalistów wokół siebie, którzy wiedzą lepiej, jak to za nią zrobić – powiedziała Ewa Cetera, doula, wielbicielka kobiecych kręgów i inicjatorka październikowych wrocławskich „Kręgów opowieści porodowych”.

​Świadkowie historii opowiadają Wrocław

numer 1848 - 10.10.2017
Chcemy pokazać młodzieży, czym zajmujemy się w ośrodku Pamięć i Przyszłość, jak badamy historię, w jaki sposób docieramy do świadków – powiedziała nam Ewa Sowińska, organizatorka najnowszego cyklu spotkań „Świadkowie historii opowiadają Wrocław” w Centrum Historii „Zajezdnia”. – Chcemy, żeby historia była opowiedziana głosami, tych którzy to przeżyli, bo oni zrobią to najlepiej – dodała.

​Kapłan, który nie uznaje kompromisów

numer 1847 - 09.10.2017

Powstaje film o ks. Stanisławie Orzechowskim – duszpasterzu wrocławskiej Solidarności, przyjacielu błogosławionego ks. Popiełuszki, a przede wszystkim duchowym przewodniku kilku generacji wrocławskich studentów. Kiedy w 2015 r. został odznaczony przez Radę Miejską mianem Honorowego Obywatela Wrocławia, miał na to powiedzieć: „Też mi coś, przecież zawsze nim byłem!”.

​Cezary Morawski zostaje na stanowisku

numer 1844 - 05.10.2017
Wojewoda miał prawo unieważnić uchwałę w sprawie odwołania Cezarego Morawskiego ze stanowiska dyrektora Teatru Polskiego. To zarząd województwa naruszył prawo, usuwając dyrektora bez wystarczających podstaw. Tak uznał Sąd Administracyjny we Wrocławiu, oddalając skargi zarządu województwa dolnośląskiego w tej sprawie. Oznacza to, że Morawski pozostaje wciąż dyrektorem teatru.

​Jak zrobić kometę z soku porzeczkowego?

numer 1839 - 29.09.2017


​Wolność to kompromis, a nie poniewieranie ideałów

numer 1839 - 29.09.2017


Spektakl „Klątwa” to wcale nie jest rozdrapywanie ran, które ma być bolesne. To jest po prostu poniżanie, które nie ma nic wspólnego z piętnowaniem naszych wad narodowych – tak o spektaklu Olivera Frljicia, który ma być wystawiony podczas festiwalu teatralnego Dialog-Wrocław, mówi Monika Bolly, wrocławska aktorka teatralna. – To jest poniżenie godności aktorstwa.

Wrocławski klub „GP” ogłasza mobilizację

numer 1838 - 28.09.2017
Musimy się mobilizować, namawiać, musi być nasz dużo, my musimy być tą siłą – mówi Andrzej Górnik, przewodniczący Klubu „Gazety Polskiej” we Wrocławiu. – Jeśli my nie wygramy drugich wyborów, to nie będzie Polski. Nie można być niczego pewnym, trzeba być w gotowości. Musimy się zmobilizować przed zbliżającymi się wyborami we Wrocławiu – apeluje.

Na tropie zbrodni

numer 1836 - 26.09.2017
„CSI – kryminalne zagadki Wrocławia” to blok tematyczny Dolnośląskiego Festiwalu Nauki poświęcony pracy Zakładu Medycyny Sądowej. To tu pracuje słynny dr Jerzy Kawecki, biegły sądowy, który pomaga pisarzowi Markowi Krajewskiemu uwiarygadniać miejsca zbrodni licznie pojawiające się w jego kryminałach.

​Tadeusz Płużański na Dolnym Śląsku

numer 1832 - 21.09.2017
W związku z 78. rocznicą napaści ZSRS‑u na Polskę na zaproszenie klubów „Gazety Polskiej” w Głogowie, Lubinie i Polkowicach gościł Tadeusz M. Płużański – historyk, dziennikarz, publicysta i prezes Fundacji Łączka. W otwartych spotkaniach 16 i 18 września wzięło udział po kilkadziesiąt osób.

​Dolnośląski Festiwal Nauki niedoceniany przez miasto

numer 1828 - 16.09.2017
Mimo ogromnego rozmachu, wieloletniej tradycji i niezwykle ciekawych wydarzeń Dolnośląski Festiwal Nauki nie doczekał się promocji na swoją miarę. Organizatorzy mają spore ograniczenia finansowe, więc nie docierają z informacją do wszystkich, do których by chcieli. 

Szambala i jądro ciemności Conrada

numer 1826 - 14.09.2017
TEATR Teatr Arka we Wrocławiu to miejsce, w którym profesjonalni aktorzy grają razem z amatorami – aktorami niepełnosprawnymi. Bariera niepełnosprawności, tak widoczna w codziennym życiu, na scenie przestaje istnieć. Na deskach teatru wystawiono „Jądro ciemności” na podstawie opowiadania Josepha Conrada, wyreżyserowane przez dyrektor teatru Renatę Jasińską.

​Bezradni wobec Jugendamtu

numer 1826 - 14.09.2017
Nie wiadomo, ilu ich jest, kim są ani gdzie przebywają. Od lat trudna niemiecka młodzież umieszczana jest na zachodnich terenach Polski w ramach programów resocjalizacyjnych – poza jakąkolwiek kontrolą polskich instytucji oświatowych. Nie istnieją także żadne podstawy prawne, aby wprowadzić nadzór pedagogiczny nad tą działalnością.

​Dzieci z problemami mogą chodzić do szkoły

numer 1824 - 12.09.2017
Nie ma mowy o tym, żeby wykluczyć z kształcenia w szkole dziecko ze względu na jego specjalne potrzeby edukacyjne – powiedział dolnośląski wicekurator oświaty Janusz Wrzal dziennikarzom na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, poświęconej odkłamywaniu fałszywych informacji podawanych w niektórych mediach.

​Rusza Gala Pary

numer 1821 - 08.09.2017
Do 10 września potrwa Gala Pary 2017, czyli połączenie organizowanej od sześciu lat w Jaworzynie Śląskiej Gali Parowozów z imprezą całkiem nową – Galą Technik Rolniczych w Piotrkowicach Świdnickich. 

​Ziemia z Łączki w Dzierżoniowie

numer 1820 - 07.09.2017
Najważniejsze jest kultywowanie pamięci o tych, którzy zostali bestialsko pomordowani w komunistycznych katowniach – powiedział historyk Janusz Maniecki z klubu „Gazety Polskiej” w Dzierżoniowie podczas ceremonii złożenia urny z ziemią z Łączki. – Jeżeli my o nich nie będziemy pamiętać, to przyszłe pokolenia zapomną również o naszej walce o wolność.

Operowa Wratislavia Cantans

numer 1820 - 07.09.2017
Wratislavia Cantans to okręt flagowy muzycznego Wrocławia – powiedział wiceprezydent stolicy Dolnego Śląska Adam Grehl. – To już tradycja w życiu miasta: kończą się wakacje, rozpoczyna się rok szkolny, rozpoczyna się Wratislavia Cantans.