Dobromiła Wrońska

​Podróż w magiczny czas

numer 1899 - 11.12.2017
Każdy, kto już teraz chciałby w pełni wczuć się w rodzinny klimat zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, powinien wybrać się – obowiązkowo z dziećmi – na taneczno-aktorski spektakl „Opowieść wigilijna”, który do 17 grudnia można oglądać na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu.

​Rok Awangardy w architekturze – Bohdan Lachert

numer 1897 - 08.12.2017
Nigdy dotąd nieprezentowane projekty i rysunki architektoniczne, które nawet nie pojawiały się w opracowaniach książkowych, fotografie archiwalne, makiety, rzeźby, prototypy czy patenty mebli składające się na niezwykle bogatą i różnorodną twórczość Bohdana Lacherta, wybitnego architekta polskiego, można oglądać na najnowszej wystawie Muzeum Architektury we Wrocławiu „Awers/rewers.

​Jak wydostać się z pętli zadłużenia?

numer 1896 - 07.12.2017

W każdy grudniowy czwartek wrocławianie mogą uzyskać bezpłatne porady prawne w ramach „Polska wolna od lichwy”, która jest elementem akcji społecznej Kornela Morawieckiego „Pomagamy i zmieniamy”. Adwokat Grzegorz Prigan od godz. 14–16 na ul. N. Barlickiego 28 będzie pomagał osobom pokrzywdzonym wydostać się z pętli zadłużenia spowodowanej udzielaniem pożyczek niezgodnie z prawem.

​Kolczyki z gwoździa, czyli inspiracja bez granic

numer 1895 - 06.12.2017
Naszyjnik ze srebra z reprodukcją fragmentu obrazu „Adam i Ewa” Lucasa Cranacha, biżuteria z kabla elektrycznego inspirowana „Portretem mężczyzny w berecie” czy kolczyki nawiązujące kształtem do włosów trzech świętych z ołtarza przedstawiającego męczeństwo św.

​Zaśpiewają w hołdzie Marszałkowi Piłsudskiemu

numer 1894 - 05.12.2017
Dokładnie w 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, czyli 5 grudnia 2017 r. o godz. 19, Opera Wrocławska organizuje uroczystą galę „W stronę Niepodległej” w hołdzie Marszałkowi za zasługi dla Polski. W programie wieczoru znajdą się pieśni patriotyczne i legionowe, które wykonają chóry Opery Wrocławskiej, w tym chór dziecięcy.

​Miasto wciąż nie płaci za krasnoludki

numer 1891 - 01.12.2017
Od 2011 r. ciągnie się proces Waldemara „Majora” Fydrycha z miastem Wrocław. Chociaż sąd już dawno uznał, że założycielowi legendarnej Pomarańczowej Alternatywy należy się odszkodowanie za wykorzystywanie wizerunku krasnala w pomarańczowej czapeczce do promowania miasta, do dziś „Major” nie zobaczył ani złotówki.

​Droga na szczyt i upadek króla

numer 1889 - 29.11.2017
Najnowsza premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu to „Ryszard III” Williama Szekspira. Adam Sroka podjął się zadania bardzo trudnego – postanowił wystawić w całości jeden z najdłuższych dramatów, do tego w bardzo poetyckim, ale niełatwym w odbiorze przekładzie Macieja Słomczyńskiego. 

​A jaka jest twoja Polska?

numer 1888 - 28.11.2017
Polska konserwatywna czy liberalna? Życie wspomnieniami czy bezrefleksyjne zapatrzenie się w przyszłość? Patriotyzm czy europejskość? Walka o wolność czy rodzina? I wreszcie: praca dla idei czy pieniędzy?

​Dramat zamówiony przez opozycję

numer 1885 - 24.11.2017
Wrocławski Teatr Polski dziś zaprezentuje najnowszy spektakl. Adam Sroka wziął na warsztat sztukę Williama Szekspira „Ryszard III”, a w tytułową rolę okrutnego króla wcielił się dyrektor Cezary Morawski. 

​Galeria niepełnosprawnych artystów

numer 1884 - 23.11.2017
Jeszcze do 25 listopada w Galerii Art Brut przy ulicy Ruskiej 46a we Wrocławiu można zobaczyć wystawę indywidualną Joanny Golachowskiej „Świat Joanny”, artystki związanej z galerią od początku jej istnienia. Ekspozycja prezentuje twórczość osób z niepełnosprawnością umysłową i z zaburzeniami psychicznymi.

​Listopadowe święto jazzmanów

numer 1883 - 22.11.2017
Tworząc program festiwalu, najwięcej uwagi starałem się poświęcać artystom, którzy nie są być może najbardziej rozpoznawalnymi muzykami w świecie jazzu, ale dla mnie koncerty w ich wykonaniu to często najciekawsze wydarzenia festiwalowe – tak o programie tegorocznego wrocławskiego festiwalu Jazztopad powiedział jego dyrektor artystyczny Piotr Turkiewicz. 

​Nie chcą renty, lecz pracy

numer 1882 - 21.11.2017
Projekt Stowarzyszenia Twórców i Zwolenników Psychostymulacji zakładający stworzenie klubokawiarni, w której kelnerami i gospodarzami miałyby być osoby z autyzmem, zespołem Aspergera czy Downa, jest jedynym takim projektem na Dolnym Śląsku.

​Chcą być kelnerami. I dopną swego

numer 1882 - 21.11.2017
Przy ul. Jedności Narodowej 47 ma powstać niezwykła klubokawiarnia, w której w pełni profesjonalnymi kelnerami będą młodzi ludzie z zaburzeniami komunikacji, z zespołem Aspergera czy zespołem Downa. Jak jednak otworzyć kawiarnię bez pieniędzy, jedynie z pustym lokalem otrzymanym od miasta? Bo lokal jest – ale do gruntownego remontu, bez wentylacji, ogrzewania czy wyposażenia…  

​PiS broni wrocławskich przedsiębiorców

numer 1880 - 18.11.2017
„Panie prezydencie, najwyższa pora przyjrzeć się funkcjonowaniu wrocławskich spółek. Czas przyjrzeć się, w jaki sposób traktują swoich klientów czy kontrahentów oraz pacjentów” – apelują do prezydenta Rafała Dutkiewicza poseł Mirosława Stachowiak-Różecka i radny Marcin Krzyżanowski z PiS‑u.

​Drugie dno „Krakowiaków i górali”

numer 1878 - 16.11.2017
„Krakowiacy i Górale” Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego w reżyserii Barbary Wiśniewskiej otwierają cykl przedstawień w Operze Wrocławskiej organizowanych w ramach projektu „Niepodległa” z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. 

​Zupa z wkładką dla każdego głodnego

numer 1877 - 15.11.2017
W dwóch jadłodajniach wydajemy ponad 150 tys. posiłków rocznie – mówi Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – W pierwszej kolejności są przeznaczone dla tych ubogich, osób pod opieką MOPS‑u. Ale nie może się zdarzyć sytuacja, że ktoś odejdzie od nas głodny. Przyjmiemy każdego, szczególnie zimą, nawet osoby pod wpływem alkoholu.

​Unia Europejska utrudnia macierzyństwo

numer 1876 - 14.11.2017
Długo czekaliśmy na to, żeby mama mogła być przez rok na urlopie macierzyńskim – mówi Sylwia Jeż, lekarz i doradca laktacyjny, która współpracuje z Fundacją Evangelium Vitae w kontekście projektu UE o wprowadzeniu obowiązkowego 4-miesięcznego urlopu dla ojców.

Szekspirowskie dziady

numer 1876 - 14.11.2017

„Hamlet – komentarz” to najnowsza adaptacja dzieła W. Szekspira w interpretacji Teatru Pieśń Kozła, którą możemy oglądać na deskach wrocławskiej siedziby teatru do końca roku. Poprzez pieśń, muzykę i taniec opowiedziana jest historia tego, co nie zostało w dramacie napisane – prawdziwe emocje, które można wyczytać jedynie między wierszami.


​Pociąg do Polski

numer 1874 - 10.11.2017
Dzień Niepodległości na Dolnym Śląsku to nie tylko parady i historyczne rekonstrukcje. To także liczne wydarzenia kulturalne, a także całodzienne rodzinne świętowanie z warsztatami, koncertami, konkursami dla dużych i małych, a także przejazdami historycznymi pociągami. 

​Naturalne karmienie przestało być naturalne

numer 1872 - 08.11.2017
Blisko 100 proc. przyszłych mam w Polsce deklaruje chęć karmienia piersią, jednak okazuje się, że tylko 15 proc. z nich karmi je do 6. miesiąca życia, tak jak zalecają specjaliści, w tym WHO – alarmuje Sylwia Jeż, lekarz pediatra, dyplomowany konsultant laktacyjny, a jednocześnie matka ośmiorga dzieci. – Na Dolnym Śląsku jest ich już zaledwie od 2 do 4 proc.