Michał Kuź

Koniec z egalitarnym internetem?

numer 1905 - 18.12.2017
Świat polityki i wielkiego biznesu coraz bardziej chce zawładnąć siecią. W minionym tygodniu amerykańska Federalna Komisja Komunikacji zezwoliła dostawcom internetu na ograniczanie dostępu do niektórych stron z przyczyn komercyjnych. Chodzi o możliwość promowania tylko dużych portali, które dostawcom będą za to płaciły.

Requiem dla Lil Peepa

numer 1885 - 24.11.2017
Zmarł zdolny młody muzyk amerykański Lil Peep (wł. Gustav Åhr). Miał 21 lat i zapewne przedawkował narkotyki. Czy kupował je jednak u dilera? Jego instagramowe posty sugerują, że przed śmiercią łykał Xanax, środek uspokajający wydawany tylko na receptę. Takie niespodziewane zgony to w Stanach problem społeczny. W 2016 r.

Paradoks Merkel

numer 1883 - 22.11.2017
Angela Merkel jest w tej chwili zbyt silna politycznie, by upaść, a jednocześnie zbyt słaba, by rządzić. To polityk, który stał się już symbolem pewnej epoki w Niemczech. Po wojnie dłużej u władzy utrzymywali się tylko Konrad Adenauer i Helmut Kohl. Także w tym roku Merkel wygrała kolejne wybory. Tyle że rozmowy koalicyjne właśnie się załamały.

Rycerz cesarzowej Europy

numer 1871 - 07.11.2017
Angela Merkel ma problem. Bardzo chce pomagać Emmanuelowi Macronowi. Choć ten jest nieporadny politycznie i coraz bardziej nielubiany u siebie w kraju, Merkel wciąż widzi w nim rycerza, który obronił Europę przed smokiem lepenowskiego populizmu, i chciałaby dla niego drugiej kadencji. Lecz nie może mu dać tego, czego chciałby najbardziej – pieniędzy z niemieckiego budżetu.

​Kijów w Waszyngtonie

numer 1867 - 02.11.2017
Komisja Roberta Muellera, badająca rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory, stawia pierwsze zarzuty. Chodzi o byłego szefa kampanii Donalda Trumpa Paula Manaforta oraz jego współpracownika Ricka Gatesa. Mowa jest m.in. o praniu pieniędzy i spiskowaniu przeciwko USA.

​„Jamajka” nabiera kształtów

numer 1854 - 17.10.2017
Negocjacje koalicyjne w Niemczech wchodzą w decydującą fazę. Jeśli wierzyć przeciekom, mowa jest obecnie o podziale stanowisk w ramach tzw. układu jamajskiego (CDU, Zieloni i liberalna FDP). Christian Lindner, szef FDP, miałby być ministrem finansów. To dla Polski dobra wiadomość, bo Lindner nie chce łożyć na plan Emmauela Macrona i budować Europy dwóch prędkości.

Węzeł koreański

numer 1835 - 25.09.2017
Napięcia na Półwyspie Koreańskim wciąż rosną. Pjongjang już wkrótce uzbroi nawet 60 interkontynentalnych głowic nuklearnych. Sankcje zaś mogą nie wystarczyć. Reżim przetrwał bez uszczerbku choćby okres masowego głodu w latach 90. Zgodnie ze stalinowską logiką Kimowie okresowo wprowadzają bowiem w aparacie władzy brutalne czystki.

Polska i Ukraina oczami Niemiec

numer 1830 - 19.09.2017
Klimat polityczny w Niemczech jest niekorzystny dla Polski. Mogło jednak być gorzej. Tym bardziej że niemieccy politycy z pewnym lekceważeniem wypowiadają się dziś o niemal wszystkich zagranicznych partnerach. Najgorzej traktowana jest Ukraina. Jej los wydaje się kartą przetargową w negocjacjach z Putinem. CDU i SPD mgliście opowiadają o rozwiązaniach dyplomatycznych.

Zaodrzańska postdemokracja

numer 1823 - 11.09.2017
Podobno w polskiej polityce jest za dużo sporów. Niemcy mają za to problem odwrotny – za dużo konsensusu. W okresie przedwyborczym nawet liberalni komentatorzy zaczęli odnotowywać ze zmieszaniem, że pani kanclerz idzie aż za dobrze. Podczas gdy wszędzie na świecie wybuchają ostre spory polityczne, kampania w Niemczech jest wręcz upiornie nudna.

Trump, G20 i dylematy globalistów

numer 1772 - 12.07.2017
Gdybym był nieprzejednanym globalistą w typie George’a Sorosa, po szczycie G20 w Hamburgu przeraziłbym się nie na żarty. Okazuje się bowiem, że po pierwsze, nawet w kraju, który według wszelkich wskaźników jest obecnie jednym z największych beneficjentów gospodarczej globalizacji, „ulica swoje wie” i prezentuje anarchiczny antyglobalizm.

Kto się boi Donalda Trumpa?

numer 1766 - 05.07.2017
Polska jest pierwszym krajem w Europie, w którym Donald Trump będzie rozmawiał dwustronnie, a nie w szerszej formule. Do tego prezydent USA będzie gościem na szczycie Trójmorza, doceniając naszą regionalną inicjatywę. Wizyta jeszcze się nie rozpoczęła, ale już wydatnie podnosi notowania Warszawy.

Moralność pani Merkel

numer 1757 - 24.06.2017
Rzekomo przyjazna wobec Europy Środkowo-Wschodniej i krytyczna wobec Rosji polityka Niemiec w wyniku działań amerykańskich obnażyła swoje prawdziwe oblicze. Jeszcze niedawno dla Berlina problemem miała być sympatia Donalda Trumpa dla Władimira Putina.

Krucjata Jamesa Comeya

numer 1746 - 10.06.2017
Przesadą byłoby stwierdzenie, że góra urodziła mysz, ale zeznania byłego szefa FBI przed senacką komisją ds. wywiadu nie wniosły niczego do oskarżeń stawianych Donaldowi Trumpowi. Nie pojawiły się nowe dowody na współpracę członków sztabu Trumpa z wywiadem rosyjskim, natomiast w kwestii utrudniania działań wymiarowi sprawiedliwości mamy słowo przeciw słowu.

Globalizm kontratakuje

numer 1742 - 06.06.2017
Macron i Rutte zwyciężyli, sytuacja Trumpa się komplikuje. Nic dziwnego, że coraz więcej mediów i komentatorów trąbi o załamaniu fali populizmu. Wieści o owym załamaniu są jednak przedwczesne.


Medialno-informacyjny szczyt postprawdy

numer 1736 - 30.05.2017
Niektóre doniesienia ze szczytów NATO i G7 sprawiają wrażenie, jakby pochodziły z równoległej rzeczywistości. „Trump sprzedał NATO! Nie przywołał artykułu piątego! Trump odrzuca sojuszników USA!”. W rzeczywistości, po pierwsze, nie sprzedał NATO.

Trump w najlepszym razie wyląduje na mieliźnie?

numer 1728 - 20.05.2017
O tym, że Donald Trump jako prezydent nie będzie miał łatwego życia z własnymi służbami, wiadomo było od początku. Już tydzień po inauguracji wybuchł skandal, gdy jedna z agentek Secret Ser­vice przyznała na portalu społecznościowym, że w razie zamachu nie zasłaniałaby Trumpa. Teraz też nikt go nie zasłania.

​Weimarski trójkąt ognia

numer 1718 - 09.05.2017
Po wyborach we Francji Polska staje przed nowymi wyzwaniami. Zarówno Paryż, jak i Warszawa będą bowiem starały się wpłynąć na decyzje, jakie podejmuje najpotężniejszy kraj UE – Niemcy – i ciągnęły Berlin w przeciwnych kierunkach. Trójkąt Weimarski stanie się obszarem konfliktu, a nie współpracy.

Chiński zwierzyniec

numer 1713 - 02.05.2017
Po sobotniej próbie północnokoreańskiej rakiety Donald Trump napisał na Twitterze, że działania Pjongjangu były wyrazem braku szacunku dla prezydenta Chin Xi Jinpinga. Tym samym Trump zasugerował, że zawarł w sprawie Korei Północnej ciche porozumienie z Chinami.

Turcja murem podzielona

numer 1702 - 18.04.2017
Według klasycznej już analizy Samuela Huntingtona współczesna Turcja należy do państw cywilizacyjnie rozerwanych. Granica między światem Zachodu a islamskim Bliskim Wschodem przebiega przez sam środek tureckiego społeczeństwa. Wiele wskazuje na to, że przedwczorajsze referendum jeszcze bardziej ten podział pogłębiło.

Mysz złapała pułapkę

numer 1690 - 03.04.2017
Bywa, że w postprawdzie jest ziarno prawdy. Tak może być z oskarżeniami Donalda Trumpa wobec administracji Obamy o podsłuchiwanie jego i jego sztabu w związku z rzekomą prorosyjskością. Sankcje wobec Rosji zostały utrzymane, Stany Zjednoczone nadal żądają zwrotu Krymu Ukrainie, a wycofanie NATO z flanki wschodniej było dziennikarską kaczką.