Mariusz Andrzej Urbanke

Czekanie na mieszkanie z plusem

numer 1757 - 24.06.2017
Budownictwo mieszkaniowe, umiejętnie wspierane przez rząd, bije kolejne rekordy. Liczba mieszkań oddanych do użytku w maju br. wzrosła aż o 16,7 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Wielu Polaków czeka jednak na lokale budowane w ramach rządowego programu Mieszkanie+, bo nie stać ich na zaciągnięcie kredytu hipotecznego.

​Dobry sezon na pracę

numer 1756 - 23.06.2017
ZATRUDNIENIE Firmy masowo przyjmują pracowników tymczasowych na etaty – wynika z najnowszego raportu firmy Adecco Poland. To dowód na to, że sytuacja pracowników w Polsce bardzo się poprawiła. Wszystko dzięki dobrej kondycji polskiej gospodarki i stale spadającemu bezrobociu.


Rząd wspiera budownictwo

numer 1755 - 22.06.2017
MIESZKANIA Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcą kupić mieszkanie na kredyt, ale nie załapali się na początku roku do programu Mieszkanie dla Młodych, bo tegoroczna transza błyskawicznie się wyczerpała. Rząd odmrozi ponad 100 mln zł na dopłaty w MdM i wkrótce będzie można skorzystać z tych pieniędzy.


​Hazard wychodzi z szarej strefy

numer 1754 - 21.06.2017
PIENIĄDZE Resort finansów uruchomił już Rejestr Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą. To kolejny etap rządowych działań, które mają zlikwidować szarą strefę w tej dziedzinie. Gra idzie o dużą stawkę. Prawie połowa Polaków wydaje pieniądze na gry o charakterze hazardowym.


UE nie zabierze nam funduszy

numer 1754 - 21.06.2017
Unia Europejska nie zabierze Polsce funduszy pomocowych ani nie nałoży na Polskę sankcji za nieprzyjęcie uchodźców. Potwierdził to unijny urzędnik najwyższej rangi Günther Oettinger, komisarz ds. budżetu i zasobów ludzkich.


​Ekonomiczne wybory na uczelniach

numer 1753 - 20.06.2017
EDUKACJA W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2017 ponownie na czele znalazły się Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, a wśród uczelni niepublicznych Akademia Leona Koźmińskiego. Dla maturzystów to wskazówka, które studia są cenione. Jednak dla uczelni przekłada się to nie tylko na prestiż, ale także na konkretne pieniądze.


Urlopy już od czerwca

numer 1750 - 16.06.2017
Tłumy nad Bałtykiem w środku czerwca – to się do tej pory nie zdarzało. Jednak w tym roku właśnie tak to wygląda. W trakcie kolejnego długiego weekendu najwięcej osób postanowiło wyjechać nad polskie morze. Dzieje się tak również dlatego, że mocno wzrosły zarówno dochody, jak i wydatki Polaków, w tym na wypoczynek.

​Stabilizacja finansowa zapewniona na 10 lat

numer 1750 - 16.06.2017
GÓRNICTWO Polska Grupa Górnicza wyemitowała obligacje o łącznej wartości 1,217 mld zł, dzięki temu proces połączenia z Katowickim Holdingiem Węglowym będzie przebiegał bez przeszkód. Co ważne, banki zgodziły się na znaczącą obniżkę oprocentowania w trakcie dwóch pierwszych lat po emisji.

Nie straszyć rolników

numer 1749 - 14.06.2017
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła rolnikom już 97 proc. z puli środków na płatności bezpośrednie. Nie ma zatem żadnego niebezpieczeństwa, że Komisja Europejska nałoży na Polskę karę finansową za niezrealizowanie tych płatności w terminie – podkreślają przedstawiciele ARiMR.

Ukraińcy uciekną z Polski na Zachód?

numer 1746 - 10.06.2017
Wkrótce Ukraińcy będą mogli przyjeżdżać do krajów Unii Europejskiej bez wiz. Cieszy to wielu przedsiębiorców w Polsce, którzy liczą, że przybędzie do nas więcej turystów ze Wschodu. Odzywają się jednak alarmistyczne głosy, że po otwarciu unijnych granic ukraińscy pracownicy poszukają sobie lepiej płatnej pracy na Zachodzie.


​Budowa bezpiecznej Polski

numer 1745 - 09.06.2017
TAURON Polski Fundusz Rozwoju dzięki umowie z Polską Energią może zainwestować nawet 880 mln zł w budowę nowego bloku energetycznego w Jaworznie. Ministerstwo Energii zapowiada, że w Polsce powstaną kolejne nowoczesne bloki energetyczne na węgiel.


Suwerenność Polski jest najważniejsza

numer 1741 - 05.06.2017
Stany Zjednoczone wycofują się z porozumienia paryskiego, które zobowiązuje państwa do działań na rzecz ochrony klimatu. Eksperci twierdzą, że to ważny sygnał dla Unii Europejskiej, by zastanowić się, czy Europa musi być ekologicznym liderem kosztem wielkich nakładów finansowych, a nawet strat gospodarczych.

​Polacy odzyskają odebrane im prawo

numer 1740 - 03.06.2017


EMERYTURY Świadczenie emerytalne może być wyższe o 8 proc., jeśli po osiągnięciu wieku emerytalnego przepracujemy kolejny rok. Przypomnieli o tym przedstawiciele Solidarności, Kancelarii Prezydenta RP oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, promując w Katowicach kampanię informacyjną „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”.


Dzień Dziecka był w tym roku radośniejszy

numer 1740 - 03.06.2017
Tegoroczne obchody Dnia Dziecka w Polsce przyniosły wiele dobrych informacji. Program 500+ sprawia, że skrajne ubóstwo wśród najmłodszych może wkrótce zniknąć. Rodzi się też coraz więcej dzieci, a rząd przygotowuje kolejne rozwiązania sprzyjające rodzinie.


​Nauka z gwarancją zatrudnienia

numer 1739 - 02.06.2017
GÓRNICTWO Dzięki coraz lepszej sytuacji branży spółki węglowe znów chcą zatrudniać absolwentów szkół zawodowych i techników. Najwięcej młodych osób ma szansę na pracę w Polskiej Grupie Górniczej. Jastrzębska Spółka Węglowa i Tauron Wydobycie też będą współpracowały z samorządami w zakresie prowadzenia klas patronackich.


Odzyskasz omyłkowo przelane pieniądze

numer 1733 - 26.05.2017
PRAWO Wkrótce skończą się problemy z odzyskaniem pieniędzy przelanych przez pomyłkę na inny rachunek, niż chcieliśmy. Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych oraz niektórych innych ustaw, który wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów banków. Projekt powstał dzięki współdziałaniu z Rzecznikiem Finansowym.

Sierra Gorda nie zostanie spisana na straty

numer 1732 - 25.05.2017
Zarząd KGHM‑u chce podtrzymać dywidendowe tradycje i rekomenduje walnemu zgromadzeniu przeznaczenie na ten cel 300 mln zł, co oznacza 1,5 zł na akcję. Spółka poprawia zarządzanie zagranicznymi inwestycjami, a za I kwartał br. pokazała bardzo dobre wyniki.

​Pożyczaj w walucie, w której zarabiasz

numer 1731 - 24.05.2017
KREDYTY Sytuacja frankowiczów w ostatnim czasie znacznie się poprawiała. Kurs franka szwajcarskiego spadł, dzięki czemu obniżyły się raty kredytu w tej walucie. Sądy wydały wiele wyroków korzystnych dla osób, które procesują się z bankami o kredyty walutowe. Na skutek tego banki są bardziej skłonne do negocjacji.

​Płace w Polsce znów gonią Zachód

numer 1729 - 22.05.2017
MOTORYZACJA Sprzedaż samochodów w kraju i za granicą rośnie. Polska branża motoryzacyjna notuje świetne wyniki, o czym donosiła „Codzienna”. Korzystają na tym również pracownicy. W ostatnim czasie związki zawodowe wywalczyły w wielu zakładach podwyżki.

Rząd przeciwko drastycznym podwyżkom cen wody

numer 1726 - 18.05.2017
Rząd zamierza powołać regulatora cen wody, który będzie zatwierdzał taryfy na wzór Urzędu Regulacji Energetyki. To reakcja na festiwal wyższych cen. Przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne znów zafundowały nam drastyczne podwyżki, choć w wielu gminach radni protestują przeciw temu. Niestety to nie pomaga.