Piotr Iwicki

Najciekawszy gitarzysta na świecie

numer 1702 - 18.04.2017
Był uważany za najwybitniejszego wizjonera gitary elektrycznej wszech czasów, swobodnie balansował między jazzem, rockiem a dźwiękowym eksperymentem.

Kiedy milkną dzwony

numer 1701 - 15.04.2017
Trudno pisać o muzyce w tym szczególnym okresie, kiedy wraz ze śmiercią Jezusa pogrążamy się w ciszy. Tutaj dźwięki są niepotrzebne, nawet dzwony kościelne zamierają w bezruchu i milkną monumentalne organy. Na co nam więc muzyka?

Pięknej piosenki czar

numer 1695 - 08.04.2017
Nie od dzisiaj wiadomo, że archiwa kryją liczne niespodzianki. Co chwilę słyszymy, że odkryto ten czy inny rękopis symfonicznego dzieła. Ktoś znalazł w piwnicy dawno zaginiony szkic książki bądź na zakurzonych półkach odkrył i zidentyfikował szkice dawnego mistrza pędzla. Nie inaczej jest z nagraniami.

Z muzyką Haendla na podbój Petersburga

numer 1694 - 07.04.2017
Koncerty Artyści Warszawskiej Opery Kameralnej wystawią w sobotę w Sankt Petersburgu arcydzieło opery barokowej, „Imeneo” Jerzego Fryderyka Haendla.

Cztery razy Williams

numer 1691 - 04.04.2017
KONCERTY Począwszy od 7 kwietnia, czterokrotnie zabrzmi muzyka giganta filmowych ścieżek muzycznych Johna Williamsa. W Warszawie, Gdańsku/Sopocie, Wrocławiu i Krakowie znakomita Sinfonietta Cracovia zagra frazy towarzyszące pierwszej części „Harry’ego Pottera”.

Gordon, czyli Sting

numer 1689 - 01.04.2017
Niewielu jest artystów, których pseudonimy stały się marką. Bezspornie Gordon Matthew Sumner należy do tego ekskluzywnego grona. Bo Gordon to po prostu Sting. Niedawna obecność artysty w Polsce, w tym znakomity, kameralny koncert w radiowym Studiu Polskiego Radia im.

​Najważniejsze są marzenia

numer 1688 - 31.03.2017
MUZYKA Czołowy polski muzyk i kompozytor Krzysztof Herdzin po raz kolejny przeciera nowe szlaki. Właśnie zakończył nagrywanie autorskiej płyty z gigantem światowej perkusji Vinniem Colaiutą. Jak sam twierdzi, samorealizacja w obrębie sztuki to spełnianie własnych marzeń.

Nie tylko czardasz

numer 1683 - 25.03.2017
Obchodzony 23 marca Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej to świetna okazja do tego, aby posłuchać, co w improwizowanej muzyce naszych bratanków z okolic Budy i Pestu piszczy. Co tu ukrywać, jazz nie jest muzyką pierwszego planu w tamtych okolicach. Ale jeśli ktoś chce, to potrafi – szukajcie a znajdziecie.

Dekalog z błogosławieństwem

numer 1684 - 27.03.2017
Do rąk zwolenników ewangelizacji przez muzykę dociera płyta pt. „Dekalog”. Krążek, nad którym pracowali wybitni muzycy polscy i zagraniczni, pobłogosławił papież Franciszek. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na pomoc chrześcijanom w Afryce i Ameryce Południowej. Do sprzedaży album trafi 31 marca.

​Na węgierską nutę

numer 1683 - 25.03.2017
POLECAMY Niedzielny koncert w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego idzie w parze z corocznym Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Wpisuje się naturalnie w cykle wydarzeń pokazujących to wszystko, co łączy nas od lat.

Orkiestry świata

numer 1679 - 21.03.2017
W ramach popularnego cyklu koncertów w Filharmonii Narodowej w Warszawie zagra jedna z najlepszych orkiestr Dalekiego Wschodu – Taiwan Philharmonic. Założony w 1986 r. zespół, znany też jako Narodowa Orkiestra Symfoniczna, zaprezentuje bardzo atrakcyjny program ze słynną IX Symfonią „Z Nowego Świata” Antonina Dvořáka.

​Odszedł mistrz gitary

numer 1678 - 20.03.2017
POŻEGNANIE W sobotę w Saint Louis w wieku 90 lat zmarł Charles Edward Anderson Berry, znany jako Chuck Berry. Genialny gitarzysta, wręcz ikona rock and rolla, a zarazem bandleader i kompozytor. O śmierci artysty poinformowała policja amerykańskiego stanu Missouri.

Dźwięki bolesnej ciszy

numer 1677 - 18.03.2017
Codzienne zagonienie, notoryczny brak czasu na oderwanie od prozy życia, poszukiwanie refleksji i wejrzenie w głąb samych siebie – to wszystko w obliczu Wielkiego Postu nabiera innego wymiaru. Od lat zdumiewa mnie, że nawet muzyka w tych szczególnych chwilach zmienia tory, wychodząc z klasycznego profanum w rejony sacrum.

Fortepian a sprawa polska

numer 1671 - 11.03.2017
Ilekroć zastanawiam się nad siłą polskiej muzyki, jej obecnością w światowym krwiobiegu sztuki, zawsze nachodzi mnie ta sama konkluzja. Gdyby chcieć wybrać nasz narodowy instrument, ten wpisany w całe dziedzictwo światowej kultury, musiałby to być fortepian.

Muzyka a inteligencja

numer 1665 - 04.03.2017
Dla jednych muzyka to nic innego jak matematyka przełożona na dźwięki. Dla innych emanacja ludzkich uczuć przelanych na frazy. Bez względu na to, jak podchodzimy do muzyki, zawsze warto mieć na uwadze to, że dla rozwoju dziecka, w szczególności jego daru abstrakcyjnego myślenia, wyobraźni i kreatywności, muzyka jest jak tlen.

​W drodze do konkursu debiutów

numer 1664 - 03.03.2017
MUZYKA Nowa konwencja preselekcji do opolskiego festiwalowego konkursu debiutów przybrała niezwykle atrakcyjną formułę. Debiutujący w sobotę na antenie telewizyjnej Jedynki program „O! Polskie przeboje” oddaje ostateczny werdykt w ręce telewidzów.

Nowe albumy Diany i Carlosa

numer 1653 - 18.02.2017
Muzyczny biznes nie znosi próżni. Płyty, koncerty, reedycje słynnych albumów i nowe, elektryzujące projekty – tak wygląda codzienność branży rozrywkowej. Ledwie opadły emocje po gali Grammy, a my już zaczynamy żyć naszymi Fryderykami. Jak widać, muzyka kocha wyścigi, mimo że – jak słusznie twierdził Béla Bartók – konkursy są dla koni, a nie dla muzyków.

Krzysztof Penderecki nagrodzony Grammy

numer 1649 - 14.02.2017
Kiedy Europa ciepło sobie spała w zimową noc z niedzieli na poniedziałek, Los Angeles kipiało emocjami związanymi z rozdaniem statuetek Grammy. Gdy jedni ze smutkiem przyjmowali wiadomość, że zmarł gigant jazzu Al Jarreau, a inni oddawali hołd Prince’owi, Davidowi Bowiemu, Leonardowi Cohenowi i George’owi Michaelowi, Adele triumfowała z pięcioma statuetkami.

Grad Grammy

numer 1648 - 13.02.2017
Dzisiaj w nocy w Los Angeles, przy ulicy José Figueroa, upamiętniającej meksykańskiego generała, gubernatora Górnej Kalifornii, rozdano najpopularniejsze i najbardziej pożądane Amerykańskie Nagrody Przemysłu Muzycznego – Grammy.

Sprintem przez nowości

numer 1647 - 11.02.2017
Festiwale ujawniają swoje listy gwiazd, artyści anonsują premiery płytowe, muzycy wchodzą do studia, a na sklepowe półki zaczynają częściej trafiać albumy z dumnie wytłoczoną datą 2017 r. Jednym słowem, choć jeszcze zima, w muzyce już przedwiośnie.


CYBERBEZPIECZEŃSTWO