Piotr Iwicki

Jesień pełna fortepianu

numer 1805 - 21.08.2017
MUZYKA Kompleksowe ujęcie geniuszu Fryderyka Chopina w dopełnieniu tym, co wynikało wprost z inspiracji jego dziełem, oraz minimalistyczne podejście do spuścizny zespołu ABBA – takie płyty będą nas cieszyły na przełomie września i października.

Rzeczpospolita festiwalowa

numer 1804 - 19.08.2017
Kultura, w tym muzyka, podlega takim samym regułom marketingowym jak każda inna dziedzina naszego życia. Ot, popyt kształtuje podaż. Ci, którzy wpadli na ten pomysł lata temu, dzisiaj są beneficjentami tradycji, ich imprezy wpisały się na stałe w kalendarze nie tylko polskiej muzycznej oferty. Wakacyjny czas letniego odpoczynku dawno został odczarowany.

Nie taki ten jazz straszny

numer 1801 - 16.08.2017
Od wielu lat w rozmaitych okolicznościach spotykam się z pytaniami: w jaki sposób rozpocząć przygodę z jazzem? Od jakich płyt inaugurować spotkanie z tą muzyką, który krążek warto włożyć do odtwarzacza po to, aby rozbudzić w sobie głód dobrego jazzu, a nie wpłynąć na rafę niszowego wydumania, wymagającej erudycji awangardy?

​Akteon pogodził wszystkich

numer 1800 - 14.08.2017
MUZYKA Na minione piątek i sobotę czołowi myśliwscy sygnaliści wyznaczyli sobie spotkanie w mazurskim Spychowie. Po latach nieobecności lokalnych mistrzów myśliwskich rogów, którzy z klucza wygrywali najważniejsze konkurencje, tym razem główne laury pojechały do Warszawy. 

Sekstet na szóstkę

numer 1794 - 07.08.2017
W sobotę na Rynku Starego Miasta zagrał zespół Marka Napiórkowskiego. Występ w ramach festiwalu „Jazz na Starówce” przyciągnął wielotysięczny tłum miłośników muzyki. Ścisk był tak wielki, że nie sposób było przejść, a na długo przed koncertem o dobrym miejscu przed estradą można było tylko pomarzyć.

​Urodziny giganta perkusji

numer 1793 - 05.08.2017
MUZYKA Serią koncertów 75. urodziny uczci jeden z najsłynniejszych jazzmanów wszech czasów należący do grona stu najwybitniejszych perkusistów w historii – Jack DeJohnette. Wieloletni filar zespołów Milesa Davisa, Keitha Jarretta, Herbiego Hancocka czy Johna Coltrane’a.

Cały ten jazz

numer 1788 - 31.07.2017
W sobotni wieczór na Rynku Starego Miasta w Warszawie zagrał James Carter. Wielotysięczny tłum zgotował gigantowi jazzowego saksofonu owację. Nic dziwnego, Amerykanin każdą nutą potwierdził aspiracje do tytułu najciekawszego epigona stylu Johna Coltrane’a oraz najwybitniejszego wirtuoza jazzowego saksofonu naszych czasów.

​Poznaliśmy artystę roku

numer 1787 - 29.07.2017
NAGRODY Związana z amerykańską Akademią Przemysłu Muzycznego MusiCares Foundation zdradziła, kto w 2018 r. będzie artystą roku. Ten bardzo elitarny zaszczyt przypadł tym razem zespołowi Fleetwood Mac. To oni zostaną nagrodzeni w czasie ceremonii wręczenia nagród Grammy, będą też bohaterami specjalnej gali stanowiącej część Tygodnia Grammy – 26 stycznia w nowojorskim Radio City Music Hall.

Aleja Coltrane’a róg Evansa

numer 1787 - 29.07.2017
Bywają sytuacje, które można nazwać wprost spełnieniem najbardziej wydumanego marzenia sennego. Dla jednych to wejście na Mount Everest, dla innych szóstka z matematyki, kiedy indziej spełnienie w pracy. Marzenia raz są bardziej, raz mniej wybujałe. Dla melomanów, kolekcjonerów płyt spełnieniem marzeń jest wizyta w najlepszym sklepie płytowym świata, tokijskim Tower Records.

Coltrane zawierzył Bogu

numer 1782 - 24.07.2017
Harbie Hancock, Wayne Shorter, Chick Corea są ikonami jazzu. Jednak próżno szukać dzisiaj wizjonerów na miarę Milesa Davisa czy Johna Coltrane’a. Tydzień temu obchodziliśmy smutny jubileusz półwiecza ziemskiej nieobecności tego ostatniego.

Wielkie święto polskiej muzyki

numer 1781 - 22.07.2017
Wczoraj recitalem Pawła Kowalskiego, wybitnego polskiego interpretatora i erudyty chopinowskiej materii, rozpoczął się jubileuszowy, X Letni Festiwal Nowego Miasta. To impreza, która artystycznie idzie pod prąd. 
Czas wakacji to okres, kiedy bryluje raczej muzyczne profanum. Pojawienie się przed dekadą letniego festiwalu miał jednak logiczne fundamenty.

Wielka gala operowa

numer 1775 - 15.07.2017
Dzisiaj, w sobotę, koncertem z udziałem gwiazd opery w Teatrze Polskim w Warszawie zakończy się XXVII Festiwal Mozartowski. Całość poprowadzi wybitny austriacki dyrygent Friedrich Haider, kapelmistrz, który w produkcjach Warszawskiej Opery Kameralnej zadomowił się już na dobre.
Kunszt Friedricha Hai-

​Krok od kariery

numer 1773 - 13.07.2017

KONKURS Jeden z najsłynniejszych kompozytorów w historii Hollywood w niecodzienny sposób postanowił promować lokalne gwiazdy. Ot, James Newton Howard poszukuje wokalistek do utworu świetnie znanego kinomanom z obrazu „Igrzyska śmierci”.

Muzyka artystycznych rozwodów

numer 1772 - 12.07.2017
Aby nie owijać w bawełnę, przyznam się już na wstępie, że dla mnie człowiekiem kreującym w sposób najistotniejszy ostateczne brzmienie zespołu Pink Floyd był i jest Roger Waters. To, co tworzył i tworzy, muzycznie posiada ten niepowtarzalny „podpis”, który sprawia, że w mig rozpoznajemy jego utwory.

Zatrzęsienie jazzu

numer 1763 - 01.07.2017
Dzisiaj rozpoczyna się Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce. Kiedy dołączy do niego ruszający w najbliższy czwartek Warsaw Summer Jazz Days, o Warszawie będzie można śmiało mówić przez kilka dni jak o stolicy jazzu na Starym Kontynencie.

Rewolucja w Grammy

numer 1759 - 27.06.2017
MUZYKA Bill Freimuth, odpowiedzialny za procedurę przyznawania słynnych nagród Grammy, ogłosił przełomową decyzję, która zmienia system głosowania i wybierania laureatów. Co ciekawe, zaproponowane przez niego rozwiązania na polskim rynku muzycznym funkcjonują już od lat.


Caine z Lutosławskim

numer 1757 - 24.06.2017
Jeden z najwybitniejszych wizjonerów jazzu i muzyki improwizowanej, pianista i kompozytor Uri Caine nagrał nowy album. „Space Kiss” jest dla nas, Polaków, tym bardziej szczególny, że artysta zaprosił do wspólnego nagrania nasz znakomity Lutosławski Quartet. Wczorajszą światową premierę albumu poprzedziły znakomite recenzje tych, którzy zdążyli już go poznać.

Tak wiele Mozarta

numer 1752 - 19.06.2017
Jeśli ktoś miał wątpliwości, czy tegoroczna edycja Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie równa do najlepszych edycji tej imprezy, to same dzisiejsze prezentacje rozwiewają wszelkie wątpliwości. Co tu ukrywać, trzy znakomite koncerty jednego dnia świadczą o tym, że koncepcja Alicji Węgorzewskiej otwarcia na pojmowanie muzyki mistrza Amadeusza jest nowatorska i artystycznie płodna.

Koncert goni koncert

numer 1751 - 17.06.2017
Już w przyszłym tygodniu rusza najbardziej rozpoznawalny radiowy cykl w Polsce – Lato z Radiem. Popularna „Pol­ka Dziadek”, muzyczny znak rozpoznawczy audycji, samoistna ikona naszej popkultury, przez trzy miesiące będzie przypominała, że kalendarzowo, astronomicznie i radiowo nastało lato.


​Sabaton z czołgami

numer 1750 - 16.06.2017
POPKULTURA Szwedzki zespół Sabaton zawarł kontrakt z producentem popularnej gry internetowej „World of Tanks”. Współpraca polegać będzie m.in. na stworzeniu nowej oprawy muzycznej tej kultowej strzelanki.