Piotr Iwicki

Dobra zmiana w kulturze krok po kroku

numer 1853 - 16.10.2017
KULTURA I POLITYKA Środowisko artystyczne zaczyna zmieniać swoje podejście do rządzących


​Jak nabijają nas w butelkę

numer 1835 - 25.09.2017
MUZYKA W sieci trwa dyskusja wywołana moim artykułem sprzed tygodnia o playbacku w Opolu. To, co może służyć uatrakcyjnieniu wykonania piosenki, szybko może stać się również jego protezą.

Perły opery buffa

numer 1830 - 19.09.2017
Ludzi sztuki można śmiało dzielić na kilka kategorii. Jedna z nich pozycjonuje pod względem celebryckiego parcia na szkło, czyli podpierania swojej pozycji przez niemal nieprzerwaną obecność w mediach. Ale są też tacy, którzy aktywność skupiają na twórczości, to zaś odciska się jak ślad stopy na piasku dla potomności.

Koncerty pełne sprzeczności

numer 1830 - 19.09.2017
MUZYKA Zakończył się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu


Koncert triumfalny

numer 1829 - 18.09.2017

MUZYKA Już 22 września premiera nowego singla francuskiego artysty o pseudonimie DJ Snake zatytułowanego „A Different Way”. Muzyk zasłynął tym, że jako pierwszy zagrał koncert na szczycie paryskiego Łuku Triumfalnego. 

Rusza kultowy festiwal w Opolu

numer 1827 - 15.09.2017
Dzisiaj galą z okazji 50-lecia pracy artystycznej Maryli Rodowicz zostanie zainaugurowany 54. Krajowy Festiwal Piosenki w Opolu. Planowana na czerwiec impreza, ostatecznie przełożona, teraz bawić nas będzie w kolejne trzy wrześniowe wieczory.

​Był perfekcjonistą

numer 1820 - 07.09.2017
WSPOMNIENIE Odszedł Walter Becker. Miał 67 lat. Był jednym z najbardziej niesztampowych artystów obrzeży popu, rocka i rhythm’n’bluesa podszytego soulem. Wraz z Donaldem Fagenem powołali legendarną formację Steely Dan, której piosenki przepełnione były artyzmem, a głębokie teksty nie stroniły od ironii. 

Godzina pięknej muzyki

numer 1811 - 28.08.2017

PŁYTA Już sama lista nazwisk artystów biorących udział w nagraniu „Impresji na orkiestrę symfoniczną i kwartet jazzowy” jest imponująca. Jeśli dodamy, że muzyka jest równie znakomita, to można śmiało mówić o albumie wyjątkowym.

Jesień pełna fortepianu

numer 1805 - 21.08.2017
MUZYKA Kompleksowe ujęcie geniuszu Fryderyka Chopina w dopełnieniu tym, co wynikało wprost z inspiracji jego dziełem, oraz minimalistyczne podejście do spuścizny zespołu ABBA – takie płyty będą nas cieszyły na przełomie września i października.

Rzeczpospolita festiwalowa

numer 1804 - 19.08.2017
Kultura, w tym muzyka, podlega takim samym regułom marketingowym jak każda inna dziedzina naszego życia. Ot, popyt kształtuje podaż. Ci, którzy wpadli na ten pomysł lata temu, dzisiaj są beneficjentami tradycji, ich imprezy wpisały się na stałe w kalendarze nie tylko polskiej muzycznej oferty. Wakacyjny czas letniego odpoczynku dawno został odczarowany.

Nie taki ten jazz straszny

numer 1801 - 16.08.2017
Od wielu lat w rozmaitych okolicznościach spotykam się z pytaniami: w jaki sposób rozpocząć przygodę z jazzem? Od jakich płyt inaugurować spotkanie z tą muzyką, który krążek warto włożyć do odtwarzacza po to, aby rozbudzić w sobie głód dobrego jazzu, a nie wpłynąć na rafę niszowego wydumania, wymagającej erudycji awangardy?

​Akteon pogodził wszystkich

numer 1800 - 14.08.2017
MUZYKA Na minione piątek i sobotę czołowi myśliwscy sygnaliści wyznaczyli sobie spotkanie w mazurskim Spychowie. Po latach nieobecności lokalnych mistrzów myśliwskich rogów, którzy z klucza wygrywali najważniejsze konkurencje, tym razem główne laury pojechały do Warszawy. 

Sekstet na szóstkę

numer 1794 - 07.08.2017
W sobotę na Rynku Starego Miasta zagrał zespół Marka Napiórkowskiego. Występ w ramach festiwalu „Jazz na Starówce” przyciągnął wielotysięczny tłum miłośników muzyki. Ścisk był tak wielki, że nie sposób było przejść, a na długo przed koncertem o dobrym miejscu przed estradą można było tylko pomarzyć.

​Urodziny giganta perkusji

numer 1793 - 05.08.2017
MUZYKA Serią koncertów 75. urodziny uczci jeden z najsłynniejszych jazzmanów wszech czasów należący do grona stu najwybitniejszych perkusistów w historii – Jack DeJohnette. Wieloletni filar zespołów Milesa Davisa, Keitha Jarretta, Herbiego Hancocka czy Johna Coltrane’a.

Cały ten jazz

numer 1788 - 31.07.2017
W sobotni wieczór na Rynku Starego Miasta w Warszawie zagrał James Carter. Wielotysięczny tłum zgotował gigantowi jazzowego saksofonu owację. Nic dziwnego, Amerykanin każdą nutą potwierdził aspiracje do tytułu najciekawszego epigona stylu Johna Coltrane’a oraz najwybitniejszego wirtuoza jazzowego saksofonu naszych czasów.

​Poznaliśmy artystę roku

numer 1787 - 29.07.2017
NAGRODY Związana z amerykańską Akademią Przemysłu Muzycznego MusiCares Foundation zdradziła, kto w 2018 r. będzie artystą roku. Ten bardzo elitarny zaszczyt przypadł tym razem zespołowi Fleetwood Mac. To oni zostaną nagrodzeni w czasie ceremonii wręczenia nagród Grammy, będą też bohaterami specjalnej gali stanowiącej część Tygodnia Grammy – 26 stycznia w nowojorskim Radio City Music Hall.

Aleja Coltrane’a róg Evansa

numer 1787 - 29.07.2017
Bywają sytuacje, które można nazwać wprost spełnieniem najbardziej wydumanego marzenia sennego. Dla jednych to wejście na Mount Everest, dla innych szóstka z matematyki, kiedy indziej spełnienie w pracy. Marzenia raz są bardziej, raz mniej wybujałe. Dla melomanów, kolekcjonerów płyt spełnieniem marzeń jest wizyta w najlepszym sklepie płytowym świata, tokijskim Tower Records.

Coltrane zawierzył Bogu

numer 1782 - 24.07.2017
Harbie Hancock, Wayne Shorter, Chick Corea są ikonami jazzu. Jednak próżno szukać dzisiaj wizjonerów na miarę Milesa Davisa czy Johna Coltrane’a. Tydzień temu obchodziliśmy smutny jubileusz półwiecza ziemskiej nieobecności tego ostatniego.

Wielkie święto polskiej muzyki

numer 1781 - 22.07.2017
Wczoraj recitalem Pawła Kowalskiego, wybitnego polskiego interpretatora i erudyty chopinowskiej materii, rozpoczął się jubileuszowy, X Letni Festiwal Nowego Miasta. To impreza, która artystycznie idzie pod prąd. 
Czas wakacji to okres, kiedy bryluje raczej muzyczne profanum. Pojawienie się przed dekadą letniego festiwalu miał jednak logiczne fundamenty.

Wielka gala operowa

numer 1775 - 15.07.2017
Dzisiaj, w sobotę, koncertem z udziałem gwiazd opery w Teatrze Polskim w Warszawie zakończy się XXVII Festiwal Mozartowski. Całość poprowadzi wybitny austriacki dyrygent Friedrich Haider, kapelmistrz, który w produkcjach Warszawskiej Opery Kameralnej zadomowił się już na dobre.
Kunszt Friedricha Hai-