Piotr Iwicki

Książki powalczą o Fryderyki

numer 1970 - 08.03.2018
We wtorek Związek Producentów Audio-Video, przyznający doroczne nagrody naszego przemysłu muzycznego – popularne statuetki Fryderyki, ogłosił listę nominowanych. Po udanym roku naszej fonografii pewniacy znaleźli się na miejscach, które łatwe były do przewidzenia. Ich płyty staną w szranki z... książkami. Nie pierwszy raz.

Zawieziemy drewno do lasu

numer 1967 - 05.03.2018
W sobotę poznaliśmy reprezentanta Polski w tegorocznym 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. Między 8 a 12 maja w Lizbonie po słowie „Poland” pojawi się polsko-szwedzki tandem Gromee i Lukas Meijer z piosenką „Light Me Up”.

Prawdziwe muzyczne rarytasy

numer 1966 - 03.03.2018
O ile muzyka rozrywkowa pod względem kalendarza premier idzie na pasku wszelkich okazji i świąt, kiedy to fani kupują sobie prezenty bądź nastrajają się wakacyjnie w rytm nieskomplikowanych fraz, o tyle muzyka poważna zdaje się mieć za nic banalne marketingowe normy. Ot, na dobrą muzykę zawsze jest właściwy czas.

​Jazz zimową porą

numer 1961 - 26.02.2018
MUZYKA Są płyty, które genialnie wpisują się w domowe ciepło, gdy za oknami trzeszczący mróz. Dzisiaj właśnie o takich krążkach. Pierwszy z nich, „Arbour Zena” Keitha Jarretta, liczy sobie 43 lata. Drugi, Marka Napiórkowskiego „WAW-NYC”, udanie walczy o tytuł najlepszej polskiej płyty ostatnich miesięcy.

Gorące płyty na zimowy wieczór

numer 1955 - 19.02.2018
MUZYKA Dziś trafiają w nasze ręce dwa albumy, stylistycznie leżące na różnych biegunach, jednak łączy je jedno: mają bardzo sprecyzowanych adresatów. Są nimi płyta Melody Gardot „Live in Europe” oraz wydawnictwo „Zbigniew Górny – Soundtracks”.

Małe jest piękne

numer 1949 - 12.02.2018
MUZYKA Dziś o dwóch płytach z głębin historii polskiej sceny rozrywkowej. Niezwykły album Klanu „Chmura nad miastem” przywołuje twórczość Marka Ałaszewskiego z lat 1972–1994. Z kolei płyta zespołu Spisek, zatytułowana po prostu „Spisek”, dokumentuje twórczość tego najlepszego polskiego zespołu soulowo-funkowego. Co ciekawe, wokalistą jest tutaj Krzysztof Cugowski.

Czy to rewolucja?

numer 1942 - 03.02.2018
Niewiele jest ankiet i rankingów tak poważanych, o ugruntowanej marce, jak Jazz Top magazynu „Jazz Forum”. Nawet branżowe Fryderyki nie są w stanie konkurować ze środowiskowym oddziaływaniem Jazz Topu. Nic dziwnego, jazzowa tradycja liczy sobie już trzy i pół dekady.

Pękła wielka bańka

numer 1938 - 30.01.2018
W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu rozdano w Nowym Jorku najsłynniejsze nagrody muzyczne – Grammy. Nazywane również muzycznymi Oscarami laury pokazały, jak bardzo sztywny jest rynek muzyczny, jak trudno wbić się do czołówki nowym postaciom. 

Facet z mocnym ciosem

numer 1937 - 29.01.2018
Na koncertowych zdjęciach wygląda na prawdziwego twardziela. Nic dziwnego, rockowy perkusista musi mieć w sobie coś z groźnego faceta. Rzecz w tym, że WAWRZYNIEC DRAMOWICZ, jeden z luminarzy metalu, raz zagra z ikoną tej muzyki – zespołem Destruction – na wielkim ­festiwalu na Karaibach, kiedy indziej z Filharmonią Narodową. Kameleon?

Jak brzmi fortepian Mistrza

numer 1937 - 29.01.2018
Czy da się dziś posłuchać muzyki naszego znakomitego kompozytora w takiej wersji, która jest bliska oryginalnym interpretacjom Mistrza? Zaręczam, że tak. Istnieje cały nurt wykonawstwa muzyki na oryginalnych instrumentach bądź ich kopiach. Fryderyk Chopin również ma w nim swoje miejsce.

Jak brzmi fortepian Mistrza

numer 1937 - 29.01.2018
Czy da się dziś posłuchać muzyki naszego znakomitego kompozytora w takiej wersji, która jest bliska oryginalnym interpretacjom Mistrza? Zaręczam, że tak. Istnieje cały nurt wykonawstwa muzyki na oryginalnych instrumentach bądź ich kopiach. Fryderyk Chopin również ma w nim swoje miejsce.

Śpiewają mu anioły

numer 1930 - 20.01.2018
Gdybym miał wymienić artystę, który zbudował sobie niekwestionowaną pozycję najbardziej interesującego kompozytora naszych czasów, specjalisty od muzyki chóralnej, to bez wahania padłoby nazwisko Pawła Łukaszewskiego. I nie dotyczyłoby to jedynie Polski. Jego fenomen w opinii krytyków z całego świata jest trudny do przecenienia. 

W oparach nostalgii

numer 1925 - 15.01.2018
PŁYTY Kiedy karnawałowe szaleństwo w pełni, czasami warto znaleźć odrobinę czasu na muzyczne wyciszenie. Dziś polecam „From Baroque to Fado” orkiestry Os Músicos do Tejo oraz „Chopin Evocations” Daniiła Olegowicza Trifonowa.

Repolonizacja muzyki

numer 1924 - 13.01.2018
Zawarty w tytule zwrot zrobił w ciągu ostatnich trzech miesięcy furorę w środowiskach muzycznych. Sprawa dotyczy wykupienia od fonograficznego giganta – firmy Warner Music zasobów niegdyś należących do Polskich Nagrań. Dla jednych to dziedzictwo narodowe nieopatrznie wypuszczone z rąk pięć lat temu w wyniku postawienia w stan upadłości. Dla innych zwykły towar, którym rządzą prawa rynku.

Rok niesłychanego impasu

numer 1915 - 02.01.2018
Jeśli porówna się dwa przedświąteczne sezony 2016 i 2017 r., można śmiało stwierdzić, że po okresie muzycznych żniw przyszedł czas na odpoczynek. O ile przed rokiem jesień obfitowała w dziesiątki spektakularnych płytowych premier, o tyle teraz te warte odnotowania należały do rzadkości.

Nieśmiertelna sekwencja pohańbienia

numer 1906 - 19.12.2017
OPERA W niedzielę na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej wystąpiła gościnnie Opera Kameralna z Sankt Petersburga. Rosyjscy artyści przedstawili porywającą interpretację „Gwałtu na Lukrecji”. Sztuka pokazała, jak aktualne są ludzkie słabości i pokusy.

​Płyta jest dobra na wszystko

numer 1905 - 18.12.2017
MUZYKA Dziś o krążkach, które cieszą artyzmem i przesłaniem. Takie właśnie są krążek „Shakespired” zjawiskowego sekstetu wokalnego proMODERN oraz płyty z kolędami „Bóg w stajni” i „Zaśnij, dziecino” Moniki Grajewskiej, artystki wpisanej w naszą scenę muzyki katolickiej i mądrej muzyki rozrywkowej. 

​Jazz i okolice

numer 1899 - 11.12.2017
PŁYTY U schyłku roku pojawiły się dwa albumy – Leszka Możdżera „Earth Particles” i Nuli Stankiewicz „Byle nie o miłości” – które na pewno zapadną nam w pamięci na długo. Ich wspólnym mianownikiem jest jazz, a może ściślej: improwizacja podszyta wielką jazzową wiedzą tajemną.

Brat naszego Boga

numer 1897 - 08.12.2017
KONCERT Kończy się Rok św. Brata Alberta
„Być dobrym jak chleb” – pod takim tytułem w najbliższą niedzielę zabrzmi koncert wieńczący obchody Roku św. Brata Alberta. Teatr Brata Alberta zaprezentuje go w Janowcu nad Wisłą, w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Małgorzaty.

​Piękne i nasze

numer 1893 - 04.12.2017
PŁYTY Na fonograficznym rynku pojawiły się dwa albumy – Krzysztofa Komedy „People Meet and Sweet Music Fills the Heart” oraz Kaliny „Czyste szumienie” – które zdecydowanie nie leżą w głównym nurcie schlebiania gustom masowego odbiorcy. Jedna z płyt odwołuje się do wczoraj naszej muzyki, druga wychodzi o krok w przód.