Jan Kamieniecki

Unia podważa zasady wspólnego rynku

numer 1982 - 22.03.2018
Dyrektywa o pracownikach delegowanych podważa zasady wspólnego rynku i swobody świadczenia usług – tak minister ds. europejskich Konrad Szymański skomentował zawarte we wtorek porozumienie krajów członkowskich i Parlamentu Europejskiego ws. nowego prawa.

​Imponujący początek roku w przemyśle

numer 1981 - 21.03.2018
ROZWÓJ Bardzo dobre wyniki, produkcja na wysokim poziomie, coraz lepsza koniunktura i coraz większy popyt inwestycyjny – to tylko niektóre komentarze do lutowych danych Głównego Urzędu Statystycznego na temat sytuacji w przemyśle. Zaimponował zwłaszcza wzrost produkcji budowlano-montażowej o 31,4 proc.

Londyn uderzy w rosyjską gospodarkę

numer 1979 - 19.03.2018
SANKCJE Amerykański ośrodek Stratfor twierdzi, że w odpowiedzi na próbę zabójstwa Siergieja Skripala brytyjski rząd może zablokować finansową działalność rosyjskich firm na swoim rynku. To kolejna możliwość uderzenia w rosyjską gospodarkę po zapowiedzi premier Theresy May, że Wielka Brytania będzie szukała innych dostawców gazu niż Rosja.

Senatorzy USA przeciwko Nord Stream 2

numer 1978 - 17.03.2018
39 amerykańskich senatorów sprzeciwia się budowie gazociągu Nord Stream 2. W liście wysłanym do ministra skarbu oraz do zastępcy sekretarza stanu wzywają administrację prezydenta Donalda Trumpa, by zablokowała ten niebezpieczny dla europejskich sojuszników USA projekt.

Za pięć lat będziemy gazowym hubem

numer 1976 - 15.03.2018
Najbliższym źródłem gazu dla Polski i Europy Środkowej są złoża z szelfu norweskiego. Jeśli do 2022 r. zbudujemy interkonektory z Ukrainą, Słowacją, Czechami i Litwą, będziemy mogli przesyłać norweski gaz na Węgry i dalej na Bałkany. Zmienimy w ten sposób system przesyłu gazu z kierunku Wschód–Zachód na Północ
–Południe.

Putin chce dzielić Europę

numer 1976 - 15.03.2018
Gazociąg Nord Stream 2 to instrument polityczny w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina, który uważa Unię Europejską za wroga i dąży do jej podziału. Nie powinniśmy mu na to pozwolić – twierdzi grupa 13 europosłów w artykule opublikowanym w środę na łamach „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Nord Stream 2 to projekt polityczny

numer 1975 - 14.03.2018
Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szefczovicz powiedział austriackiemu dziennikowi „Die Presse”, że planowany gazociąg Nord Stream 2 jest projektem politycznym, który wprowadza w Europie podziały i służy Rosji do karania Ukrainy. – Dlatego UE nalega na negocjacje w sprawie tego projektu – dodał.

Koalicja przeciwko Nord Stream 2

numer 1974 - 13.03.2018
Nord Stream 2 nie ma na celu dywersyfikacji źródeł dostaw gazu, jest ukierunkowany na pogłębienie zależności energetycznej państw UE, w szczególności Europy Środkowej i Wschodniej, od Rosji – głosi deklaracja podpisana w Wilnie przez przewodniczących parlamentów Polski, Litwy i Łotwy. List podpisały wcześniej także Ukraina i Mołdawia.


Polska wyłączona z ceł USA?

numer 1973 - 12.03.2018
Polska może zostać wyłączona z amerykańskich ceł na stal i aluminium, bo należy do krajów, które wydają najwięcej na obronę w ramach NATO – uważa Christian de Lusignan, rzecznik EUROFER-u. Donald Trump, ogłaszając decyzję o cłach, podkreślił, że USA wykażą się „elastycznością i współpracą z przyjaznymi krajami”.

Plan Morawieckiego dla Europy

numer 1972 - 10.03.2018
MAKROEKONOMIA Premier Mateusz Morawiecki podczas sesji Brussels Forum mówił o ekonomicznej kolonizacji Europy Środkowo-Wschodniej przez Zachód, a także zaproponował, by elity UE bardziej słuchały zwykłych ludzi i zaczęły walkę z rajami podatkowymi, zdobywając w ten sposób środki na programy społeczne.

Polska będzie handlowała gazem

numer 1969 - 07.03.2018
ENERGETYKA Starania Polski, aby stać się regionalnym centrum obrotu gazem, nie podobają się w Berlinie i Kijowie, bo zarówno Niemcy, jak i Ukraina chcą pełnić podobną rolę. Nasze szanse w tej rywalizacji wzrosną, kiedy ruszy budowa Baltic Pipe, gdy rozbudujemy terminal w Świnoujściu oraz gdy ukończymy połączenia gazowe z sąsiadami.

Nord Stream 2 to rosyjska pułapka

numer 1968 - 06.03.2018
W ostatnich dniach Gazprom potwierdził, że nie jest przedsiębiorstwem gazowym, lecz platformą rosyjskiego nacisku – stwierdził Anders Fogh Rasmussen, były duński premier i sekretarz generalny NATO. To reakcja na działania rosyjskiego koncernu, który odmówił dostarczania gazu na Ukrainę i zapowiedział wypowiedzenie umów dotyczących tranzytu gazu przez ten kraj.

Tylko USA mogą zablokować Nord Stream 2

numer 1967 - 05.03.2018
Niemieccy ekolodzy zaskarżyli w sądzie decyzję o budowie Nord Streamu 2. Twierdzą, że projekt będzie miał groźne konsekwencje dla środowiska morskiego, a także, że nie ma potrzeby zwiększać dostaw gazu z Rosji. Doradca polskiego MSZ-etu prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski uważa, że tylko USA mogą powstrzymać rosyjski projekt.

Co druga polska firma ofiarą oszustwa

numer 1966 - 03.03.2018
Z 36 do 50 proc. wzrósł w ostatnich dwóch latach odsetek polskich przedsiębiorców, którzy przyznają, że padli ofiarą nadużyć – wynika z raportu PwC. – Ten wzrost wiąże się z coraz lepszymi sposobami wykrywania nieprawidłowości i działalnością tzw. sygnalistów.

Więcej oszczędności i innowacji

numer 1966 - 03.03.2018
Silne państwo i wielka Polska powstanie wtedy, kiedy będziemy w stanie wypracować więcej oszczędności, inwestycji i innowacyjności – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas sympozjum w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W debacie wzięli też udział ministrowie Jerzy Kwieciński i Mariusz Błaszczak.

Wszystkie silniki pracują równo

numer 1964 - 01.03.2018
Wszystkie silniki gospodarki pracują równo, bowiem w czwartym kwartale zeszłego roku do konsumpcji i eksportu dołączyły inwestycje – tak minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński skomentował dane o wzroście gospodarczym w ostatnim kwartale 2017 r. W środę GUS podał, że inwestycje wzrosły o 11,3 proc., a PKB o 5,1 proc.

​PPK pod specjalnym nadzorem

numer 1963 - 28.02.2018
OSZCZĘDNOŚCI Aby zapobiec sytuacji, w której pracodawcy będą wymuszać na pracownikach rezygnację z oszczędzania w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych, w projekcie ustawy za takie działania przewidziano kary, nawet do dwóch lat więzienia. Według minister finansów Teresy Czerwińskiej takie sankcje są konieczne.

Polska gospodarka bardziej niezależna

numer 1962 - 27.02.2018
Ciekawą analizę gospodarczych poglądów premiera Mateusza Morawieckiego przedstawił Bloomberg. „Jego ekonomiczne credo jest oparte na założeniu, że w Polsce należy zmienić model rozwoju, który obecnie opiera się na zagranicznych inwestycjach” – pisze agencja.

Jesteśmy za większą składką do kasy UE

numer 1961 - 26.02.2018
Polska opowiada się za zwiększeniem składek do unijnego budżetu nawet powyżej 1,2 proc. dochodu narodowego brutto – powiedział premier Mateusz Morawiecki po brukselskim szczycie w sprawie nowego budżetu UE. Uznał też, że uzależnienie finansowania od poszanowania wartości Unii to dobry pomysł, o ile warunkowość ta będzie oparta na obiektywnych kryteriach.

Fuzja Orlenu i Lotosu ma sens

numer 1960 - 24.02.2018
Potencjalna fuzja PKN Orlen i Grupy Lotos pomogłaby w budowie potęgi polskiego kapitału i jego ekspansji – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. Dodał jednak, że decyzje w tej sprawie należą do rad nadzorczych i zarządów firm. Także minister energii Krzysztof Tchórzewski uważa, że połączenie obu koncernów to dobry pomysł.