Wojciech Mucha

Z pewnością jeszcze może być rekonstrukcja

numer 1901 - 13.12.2017
Po powołaniu rządu Morawieckiego fachowcy od nowoczesnego słownictwa powiedzieliby, że narracja się posypała. Posypała się ona zarówno Tomaszowi Lisowi, który jeszcze przed kilkunastoma dniami przekonywał z okładki „Newsweeka”, że premierem zostanie z pewnością Jarosław Kaczyński, jak i wszystkim, którzy w poniedziałkowym powołaniu rządu chcieli widzieć głęboką rekonstrukcję.

Donbas znów wybucha?

numer 1886 - 25.11.2017
Media donoszą o zaostrzeniu sytuacji na Donbasie – zginęło pięciu żołnierzy ukraińskiej armii. Najgorzej jest na tzw. odcinku ługańskim, gdzie w okolicach wsi Krymske doszło do walk, które trwały osiem godzin. Zginęło tam czterech, a rannych zostało dwóch ukraińskich żołnierzy. Gdy w 2015 r. byłem pod Ługańskiem, gdzie realizowałem reportaż dla telewizji Republika, trwały przerwy w walkach.

​Trzymajmy gardę

numer 1881 - 20.11.2017
Podstawą każdej walki wręcz jest umiejętne trzymanie gardy. Wyprowadzając ciosy, musimy pamiętać o trzymaniu rąk tak, aby przeciwnik nie miał możliwości ataku na nasze wrażliwe punkty. Cóż jednak zrobić, gdy ręce opadają z bezsilności? Ano wówczas wiele zależy od odporności psychicznej. A ręce opadają.

​Jutro nie będzie futra

numer 1873 - 09.11.2017
Do Sejmu właśnie trafił projekt ustawy likwidującej w Polsce krwawą branżę futrzarską. Jako pierwszy podpis pod projektem złożył prezes PiS-u Jarosław Kaczyński. To akurat nie powinno dziwić, bo prezes Kaczyński jest znanym obrońcą praw zwierząt. A sprawa jest poważna. W samym tylko 2014 r. w Polsce zabito 8 mln norek, 75 tys. lisów, 10 tys. jenotów i 60 tys. szynszyli.

Strach przed salonem

numer 1859 - 23.10.2017
Nie ma końca kuriozalnej awantury rozpętanej wokół jednego (!) zdania, które pojawiło się w tekście historyka IPN-u i publicysty „Gazety Polskiej” prof. Tomasza Panfila. 22 września na łamach „GP” ukazał się tekst „Świat patrzy i milczy”, w którym prof. Panfil opisał formy pomocy, jaką w okupowanej Polsce nieśli prześladowanym Żydom ich polscy sąsiedzi.

Co pan robił rok temu?

numer 1849 - 11.10.2017
Nie potrzeba zastępu konfidentów, lornetek w mieszkaniu naprzeciwko i usłużnych sąsiadów, warujących ze szklankami przy ścianach naszych sypialni. Nikt już nie musi zakładać nam podsłuchów i śledzić nas zza postawionego kołnierza prochowca. Donosimy na siebie sami. Na niewyobrażalną skalę i całkowicie dobrowolnie.

Mówmy głośno o bohaterach

numer 1831 - 20.09.2017
Polska – najbezpieczniejszy kraj dla Żydów – mówił w Warszawie Jonny Daniels podczas uroczystości uhonorowania Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej. To prawda. Polska jest bezpieczna także dla tych wszystkich, którzy chcą spokoju, pokoju i wolności. Musimy o tym mówić.

Sowieci wygrali, Rosja nie zapłaci

numer 1830 - 19.09.2017Tragiczna śmierć orędowników Międzymorza

numer 1820 - 07.09.2017
UKRAINA Pięć osób – trzech ukraińskich politologów, działacz społeczny i dziennikarz – zginęło wczoraj w wypadku samochodowym. Wszyscy wracali z Warszawy, gdzie wzięli udział w konferencji poświęconej współpracy państw Międzymorza w warunkach wojny hybrydowej.


Rabiej show

numer 1801 - 16.08.2017
Dawno mnie tak nic nie rozśmieszyło, jak wyzwanie, które poseł Nowoczesnej Paweł Rabiej rzucił Tomaszowi Sakiewiczowi. Rabiej poczuł się oburzony tym, że Sakiewicz w dosadnych słowach nazwał postawę dotyczącą reparacji wojennych prezentowaną przez część opozycji.

Dialog i monologi

numer 1799 - 12.08.2017
Przyglądam się liczbie frontów, na których stara się „walczyć” nasza dyplomacja. Od mówienia o domaganiu się od Niemiec reparacji wojennych, przez deklaracje, że z białoruskiej elektrowni atomowej nie będziemy brali energii, przez Ostrą Bramę i cmentarz Orląt Lwowskich w projektach nowych paszportów. Wszystko i naraz. Tylko wrak rządowego tupolewa jak gnił, tak gnije pod rosyjską plandeką.

Dwa lata na czwórkę

numer 1794 - 07.08.2017
Mijają dwa lata od zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na urząd Prezydenta RP. Ocena tej kadencji musi się dokonywać przez porównanie z poprzednikiem. Nie będzie więc zaskoczeniem, że po katastrofalnej kadencji Bronisława Komorowskiego ocena dwulatki Andrzeja Dudy musi wypadać pozytywnie – na szkolną czwórkę.

Koncesja na ciemne interesy

numer 1791 - 03.08.2017
Sprawa fundacji Otwarty Dialog wybuchła, gdy jeden z jej założycieli, Bartosz Kramek, nawoływał w czasie sporu o reformę sądów do protestów, które na wzór kijowskiego Majdanu mogłyby obalić rząd.

Kryj się, kto może, czyli Platforma nad morzem

numer 1788 - 31.07.2017
Siedzę na plaży. Co prawda nie polskiej, ale bułgarskiej. W ramach projektu Trójmorza to jednak prawie jakbym siedział u nas. Prawie, bo widać różnice, objawiające się nie tylko tym, że nie ma tu tradycji parawanów – tych eksterytorialnych wysp względnej prywatności, które są stałym elementem polskiego wybrzeża.

Czy będziemy silniejsi po porażce?

numer 1783 - 25.07.2017
Czy ustawy o Sądzie Najwyższym i o Krajowej Radzie Sądownictwa były idealne? Pewnie nie. Czy to przeciwko konkretnym ich zapisom protestowali na ulicach Polacy? Pewnie również nie. Udało się jednak doprowadzić do tego, że opozycja wywołała wrażenie, iż oto zachwiany zostanie porządek demokratyczny.

Święte oburzenie załganych gęb

numer 1779 - 20.07.2017
Od wtorkowego wieczoru nagle zaroiło się od obrońców standardów i purystów językowych. Jak jeden mąż pałają oburzeniem na słowa Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane w Sejmie do tych, którzy z prowokowania i obrażania go w najgorszy sposób uczynili metodę walki politycznej.

Kto tu jest Goebbelsem?

numer 1776 - 17.07.2017
Na marginesie dyskusji o reformie sądów w internecie pojawił się ordynarny fejk news. Politycy Platformy Obywatelskiej, ich siły zbrojne w postaci ludzi Komitetu Obrony Demokracji oraz zaplecze intelektualne w osobie feministki Magdaleny Środy puszczają w obieg słowa, jakie rzekomo 24 lipca 1933 r. miał do niemieckich sędziów wypowiedzieć Józef Goebbels.

W III RP ustawa określa wszystko

numer 1774 - 14.07.2017
Zastanawia mnie sposób rozegrania przez większość sejmową sprawy Sądu Najwyższego. O tym, że wymaga on reformy, nie trzeba przekonywać. Ma się to jednak dokonać najprawdopodobniej poprzez zapis konstytucji mówiący, że „Ustrój i właściwość sądów określają ustawy” (art. 176). Czyli wystarczy zmienić ustawę i o – wygaszamy kadencje sędziów – zdają się mowić posłowie wnioskodawcy.

​Akcja #PomagaliNam

numer 1772 - 12.07.2017
W przypadającą na wczoraj rocznicę kulminacji wołyńskiego ludobójstwa przypomniano w internecie o Ukraińcach, którzy w czasie pożogi wywołanej przez nacjonalistów spod znaku UPA i towarzyszącą im rozbestwioną ludność wiejską „zachowali się jak trzeba”. Pod hasztagiem #PomagaliNam przedstawiano krótkie historie ich bohaterskich działań. Oto kilka z nich:


​Właśnie rodzi się Trójmorze

numer 1769 - 08.07.2017


157 – takie są szacunki Chorwatów co do liczby wielkich projektów infrastrukturalnych, które można (i powinno się) zrealizować w regionie Trójmorza, by dogonić zachód Europy. To pokazuje, jak bardzo zapóźnieni jesteśmy w stosunku do starej Unii.