Joanna Lichocka

Dyplomacja kulturalna racją stanu

numer 1982 - 22.03.2018
Przy okazji debaty o polityce zagranicznej warto położyć nacisk na to, co nazywa się dyplomacją publiczną i kulturalną. Chyba dla wszystkich, którym leży na sercu dobro naszego kraju, jest jasne, że najistotniejszym jej elementem jest dziś polityka historyczna. To tu podjęte decyzje przekładają się na sytuację międzynarodową i wpływają na relacje między państwami.

Radość późnych wnuków

numer 1979 - 19.03.2018
Fortepian Chopina powrócił. „Ten!… co Polskę głosił, od zenitu / Wszechdoskonałości Dziejów / Wziętą, hymnem zachwytu, / Polskę”. Jesteśmy późnymi wnukami tamtego czasu – dnia, gdy Moskale wyrzucili fortepian Chopina przez okno na Krakowskie Przedmieście, gdy „ideał sięgnął bruku”.

Dorobek lokaja

numer 1973 - 12.03.2018
Pojawiają się niekiedy i po prawej stronie głosy, że w sporach z Komisją Europejską najważniejsze jest ułożenie sobie przez Polskę relacji z Berlinem. Że trzeba przekonywać Angelę Merkel, bo reszta państw członkowskich zachowa się tak, jak chce Berlin.

Kasta się broni

numer 1967 - 05.03.2018
System III RP był systemem wielkiego nadużycia, w którym uprzywilejowana kasta była ponad prawem i kontrolą społeczną. Wymiar sprawiedliwości był jego częścią. PiS umówiło się z Polakami, że przeprowadzi reformę sądownictwa – teraz to realizuje.

Zachować spokój

numer 1961 - 26.02.2018
Nie ma żadnego zamrożenia ustawy o IPN-ie. Uchwalona przez parlament, podpisana przez prezydenta i ogłoszona w Dzienniku Ustaw stanie się z końcem lutego obowiązującym prawem. Przed orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, wyjaśniającym wątpliwości związane z jej zapisami, nic się nie zmieni – nie będzie nowelizacji ani żadnego „niedziałania” ustawy.

Silniejsi niż przyzwoitość

numer 1958 - 22.02.2018
Wygląda na to, że układ gdański postanowił podyktować decyzje PO. W każdym razie wypowiedział posłuszeństwo Grzegorzowi Schetynie. Pomysły, by odsunąć skompromitowanego prezydenta Gdańska i zastąpić go młodszymi działaczami, nie znalazły uznania w ekipie wsławionej m.in. ciągnięciem samolotu właściciela Amber Gold.

Murem za Morawieckim

numer 1955 - 19.02.2018
Jak zwykle w chwilach silnego ataku na Polskę i polski rząd wielu przedstawicieli – pożal się Boże – elit wyrosłych z PRL-u i w systemie III RP ochoczo się do atakujących przyłącza.

Kabaretowa opozycja

numer 1952 - 15.02.2018
Policja zatrzymała i doprowadziła na przesłuchanie Władysława Frasyniuka, który w lecie szarpał się z policjantami, usiłując zakłócić Marsz Pamięci organizowany w hołdzie tym, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Frasyniuk uznał, że upamiętnianie ofiar katastrofy jest przejawem „opresyjnego państwa”.

​Dobra zmiana w służbie zdrowia

numer 1949 - 12.02.2018
To wydarzenie przemknęło niemal niezauważone. Opozycja stara się go nie komentować. Nic dziwnego – jej zabiegi, by rozpętać poważny konflikt społeczny wokół służby zdrowia, spełzły na niczym. Rządowi Mateusza Morawieckiego udało się wypracować kompromis i podpisać z lekarzami rezydentami porozumienie kończące ich protest.

Prawda się przebija

numer 1943 - 05.02.2018
Powolutku prawda w mediach zagranicznych zaczyna się przebijać. To m.in. zasługa premiera Morawieckiego. Jego wystąpienie, nagrane po polsku i angielsku, robi na ludziach, którzy nie przejawiają wyłącznie złej woli, jak np. PO rechocząca z błędu zawinionego w tłumaczeniu przez YouTube’a, piorunujące wrażenie.

Republika solidarności

numer 1940 - 01.02.2018
Rekordowe wyniki budżetowe za 2017 r. potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi. Większe o 25 mld zł wpływy do budżetu to przede wszystkim skutek lepszej ściągalności VAT-u. Mamy również bardzo dobrą sytuację na rynku pracy – bezrobocie jest na poziomie najniższym od 26 lat.

Polska zdała egzamin

numer 1937 - 29.01.2018
Polska nie kolaborowała z niemieckim okupantem na żadnym szczeblu. To Polska jako pierwszy kraj w Europie walczyła z Niemcami w 1939 r., płacąc za to cenę życia milionów obywateli i niewyobrażalnych na Zachodzie zniszczeń. Polski naród miał jednak swoją reprezentację państwową i polityczną w postaci rządu na uchodźstwie i powołanego w kraju Polskiego Państwa Podziemnego.

Uczelnie bez SB?

numer 1931 - 22.01.2018
Znów pojawi się dobrze nam znany krzyk. „Ludzie chorzy z nienawiści, zawistni i szukający haków” – tak będą określani zwolennicy dekomunizacji w świecie nauki. Wystarczy zajrzeć do „Wyborczej” czy TVN-u. Przez 28 lat szkolnictwo wyższe, tak jak sądownictwo, nie podlegało żadnym rozliczeniom, żadnej lustracji.

Między Polską a kastą

numer 1928 - 18.01.2018
Polskie sądownictwo nie zostało poddane żadnym reformom od upadku komunizmu – zauważa (wreszcie!) prasa zachodnia. W tym wypadku piórem komentatora „Wall Street Journal” Simona Nixona.

​PO dąży do polexitu

numer 1922 - 11.01.2018
Większość Polaków opowiada się za obecnością Polski w Unii Europejskiej, należymy do euroentuzjastycznych narodów. Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje miliony Polaków, którzy opowiedzieli się za wejściem do Unii wbrew nawoływaniom prorosyjskich polityków takich jak Roman Giertych – adwokat rodziny i bliski znajomy Donalda Tuska.

​Biznes na służbie zdrowia

numer 1917 - 04.01.2018
Po latach rządów Donalda Tuska niszczących publiczną służbę zdrowia i realizujących zapowiedzi posłanki PO Beaty Sawickiej, że „biznes na służbie zdrowia będzie robiony”, Platforma, jak tylko może, zaostrza kryzys. Straszy pacjentów, nakręca emocje.

To już nie te czasy

numer 1919 - 08.01.2018
Trudno pojąć, na co właściwie liczy PO, powtarzając sposób obrony wymyślony przed laty na użytek Beaty Sawickiej. Zaaranżowane łkania przed kamerą rzeczywiście wprowadziły opinię publiczną w konsternację. Wtedy jeszcze PO mogła liczyć na empatię skołowanych wyborców. Ale dziś? Po aferze hazardowej? Po złodziejstwie w Warszawie i działaniu w ratuszu grupy przestępczej? Po zegarkach Sławka Nowaka?

POstkomuna walczy z Pileckim

numer 1912 - 28.12.2017
Platforma Obywatelska od lat reprezentuje interesy postkomuny. To oczywista oczywistość i próby odwracania pojęć podejmowane przez polityków tej partii są skazane na porażkę. Groteskowo brzmią stwierdzenia Grzegorza Schetyny o „komunizmie”, który będzie „trwał, dopóki PiS nie odejdzie w niebyt”.

Sukces targowicy

numer 1908 - 21.12.2017
W biurach targowicy strzeliły korki od szampana – udało się uruchomić procedurę art. 7, będzie można straszyć sankcjami. Z metody „ulica i zagranica” po odwróceniu się Polaków od opozycji jedynym narzędziem walki o powrót do władzy ludzi systemu III RP są obce dwory. A te – zwłaszcza ten z Berlina – nie mówią „nie”.

Odwaga wobec kłamstw

numer 1905 - 18.12.2017
„Żeby nigdy więcej nie zdarzyła się taka sytuacja, że oficerowie i żołnierze polscy milczą wtedy, gdy ginie ich prezydent. […] Gdy ginie elita ich armii, gdy zaczyna panować kłamstwo, tak jak było z kłamstwem smoleńskim” – minister Antoni Macierewicz wplótł te zdania do przemówienia podczas promocji oficerskiej rezerwy. Tak twardo do wojska żaden minister obrony dotąd chyba nie mówił.