Mike Bruszewski

Chrześcijanie w ogniu iracko-kurdyjskich walk

numer 1866 - 31.10.2017
IRAK Chrześcijańskie miasta koło Mosulu były atakowane przez tzw. Państwo Islamskie (IS). Obecnie znalazły się w epicentrum walk iracko-kurdyjskich. Oznacza to, że chrześcijańskie rodziny, które wróciły do domów po zakończeniu trzyletnich walk z IS, muszą znowu uciekać.

Największy naród bez państwa

numer 1835 - 25.09.2017
Dziś w irackim Kurdystanie rozpoczyna się referendum niepodległościowe. Dla Kurdów – największego narodu bez państwa – to historyczne chwile. Kraje regionu grożą interwencją zbrojną w wypadku eskalacji przemocy po głosowaniu.

Chrześcijanie na froncie w Syrii

numer 1831 - 20.09.2017

SYRIA W operacji wyzwalania Ar-Rakki uczestniczy oddział złożony z chrześcijan – także kobiet. Żołnierze mają w pamięci zbrodnie tzw. Państwa Islamskiego (IS) na chrześcijanach: obcinanie głów, ukrzyżowania, zmuszanie do płacenia haraczu.

​IS w defensywie, ale koszmar trwa

numer 1829 - 18.09.2017

BLISKI WSCHÓD Dżihadyści z tzw. Państwa Islamskiego (IS) tracą kontrolę nad kolejnymi terytoriami na Bliskim Wschodzie. Wyzwolenie spod okupacji IS nie oznacza końca koszmaru wojny dla ludności cywilnej. Trauma okupacji jest szczególna dotkliwa dla dzieci.

Ofensywa przeciwko islamistom w Syrii

numer 1825 - 13.09.2017

BLISKI WSCHÓD Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) oprócz ciężkich walk w Rakce, dawnej stolicy tzw. Państwa Islamskiego (IS), zaangażowały się także w operacji w dolinie Eufratu. Również Kurdowie, wspierani przez USA, rozpoczęli nową ofensywę na pozycje dżihadystów.

Lotnictwo kluczem do zwalczenia dżihadystów

numer 1819 - 06.09.2017
BLISKI WSCHÓD W ciągu ostatnich kilku dni lotnicy sił międzynarodowej koalicji ponad 50 razy atakowali pozycje tzw. Państwa Islamskiego (IS). Zwiad lotniczy w ramach operacji „Inherent Resolve” (OIR) przeciwko islamistom prowadzą polscy wojskowi stacjonujący w Kuwejcie. W wojnie z IS lotnictwo odgrywa kluczową rolę.

Krew libańskich chrześcijan na rękach islamistów

numer 1816 - 02.09.2017
BEJRUT Dowodzonej przez USA koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim (IS) udało się nie dopuścić do ucieczki dżihadystów z gór Kalamun. Islamiści przegrywają na terenach na pograniczu syryjsko-libańskim silnie związanych z chrześcijańską tradycją.

​Wojenny pat w Syrii

numer 1804 - 19.08.2017
DAMASZEK Dżihadyści z Al-Kaidy i innych frakcji terrorystycznych walczą między sobą o przejęcie kontroli nad enklawami rebeliantów w Syrii. Oznacza to otwarcie kolejnego frontu na wojnie, której zakończenie wydaje się coraz trudniejsze.

Drapieżne lwice na straży wolności

numer 1799 - 12.08.2017
Trwają walki o dawną nieformalną stolicę tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Syrii – Ar-Rakkę. Ulice tego miasta przepełnione są oddziałami snajperskimi, w których walczą także kurdyjskie i jazydzkie kobiece bataliony. Ich szeregi zasiliły dawne niewolnice dżihadystów, które z bronią w ręku szukają zemsty na swoich oprawcach.

Sindżar wciąż spływa krwią i łzami

numer 1793 - 05.08.2017
W czwartek minęła trzecia rocznica ludobójstwa jazydów w irackim Sindżarze, dokonana rękami dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Terroryści zamordowali wówczas ok. 5 tys. członków tej grupy religijnej, głównie mężczyzn. W rocznicę masakry ONZ wezwała do uznania jej za zbrodnię przeciwko ludzkości.

Chrześcijanie w Iraku nadal cierpią

numer 1774 - 14.07.2017

Bliski Wschód Wyzwolenie Mosulu z rąk tzw. Państwa Islamskiego (IS) nie oznacza spokoju dla ofiar prześladowań ze strony dżihadystów. Chrześcijanie i jazydzi nadal walczą o przetrwanie, a ich domy to zaminowane ruiny. Rodziny, które musiały uciekać przed okrucieństwem ze strony IS, nadal żyją w obozach dla tzw. uchodźców wewnętrznych.