Magdalena Fijołek

​Tańczący z dyniami

numer 1903 - 15.12.2017
KINO Wąż pijący krowie mleko, panna młoda wyłowiona ze studni, kąsający zegar i mężczyzna tańczący z dyniami to zaledwie część szalonych pomysłów, jakie serwuje nam Emir Kusturica w nowym filmie. Choć na polską premierę „Na mlecznej drodze” musieliśmy czekać ponad rok, zdecydowanie było warto.

​Przewrotne erotyki i utwory żałobne

numer 1902 - 14.12.2017

MUZYKA Inteligenci wyłowią muzyczno-literackie smaczki, ale publiczność północnopraska też znajdzie coś dla siebie – mówi o swojej nowej płycie Adam Strug. Po wysłuchaniu „Leśnego bożka” trudno się z nim nie zgodzić.

​Tragikomedia ponad podziałami

numer 1900 - 12.12.2017

TEATR Komedia miesza się z tragedią, patetyczne idee z szarą codziennością, a w miejsce wyrachowanego intelektualizmu wstępuje pełen pasji romans. „Niezwyciężony” w Teatrze 6. Piętro w Warszawie to emocjonalny rollercoaster, który stawia kilka ważnych pytań – m.in. o to, czy potrafimy jeszcze ze sobą rozmawiać ponad podziałami.

Polki podbiły Berlin!

numer 1899 - 11.12.2017
Choć w głębi duszy wszyscy liczyliśmy właśnie na taki scenariusz, w ostatnim czasie polskie akcenty na międzynarodowych festiwalach filmowych były… no właśnie, zaledwie akcentami. Aż do soboty, kiedy trzy Polki: Dorota Kobiela, Katarzyna Lewińska i Anna Zamecka, zdobyły w Berlinie Europejskie Nagrody Filmowe.

​Po trupach do celu

numer 1897 - 08.12.2017
TEATR Czy dla sztuki warto zabić? Cóż, jeśli już decydujemy się na taki czyn, warto dobrać sobie do tego odpowiednich wspólników. Dotkliwie przekonuje się o tym Sidney Bruhl, bohater sztuki Iry Levina „Śmiertelna pułapka”. 

​Powrót Allenowskiego ducha

numer 1892 - 02.12.2017

KINO Twórca wielkich „Annie Hall” i „Manhattanu” przyzwyczaił nas w ostatnim czasie do produkcji tak samo regularnych, co po prostu słabych. „Na karuzeli życia” zdaje się nieść nadzieję, że geniusz Allena nie został bezpowrotnie wyczerpany, za co w pierwszej kolejności reżyser powinien podziękować Kate Winslet.

​Portret zamiast laurki

numer 1888 - 28.11.2017
DOKUMENT Film poświęcony Zdzisławowi Najderowi to nie tylko hołd złożony tym, którzy w latach 70. i 80. zaangażowali się w podziemie antykomunistyczne, ale również ważne świadectwo dotyczące także polskiej rzeczywistości lat 90. i początków III RP.

Ten pociąg już odjechał

numer 1888 - 28.11.2017
KINO Proza Agathy Christie na dużym ekranie
Choć gwiazdorska obsada i wysoki budżet niemal gwarantowały sukces „Morderstwa w Orient Expressie”, filmowi Kennetha Branagha zabrakło ikry charakterystycznej dla twórczości Christie. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest to sprawnie nakręcone i zagrane kino kostiumowe, które po prostu dobrze się ogląda.

​Mała wielka muzyka

numer 1885 - 24.11.2017

PŁYTA Instrumentalna maestria i charyzmatyczny głos Natalii Grosiak to dwa filary grupy Mikromusic, które sprawiają, że od kilku lat zespół gości w czołówce najciekawszych polskich projektów. Krążkiem pt. „Tak mi się nie chce” udowadniają, że zasłużyli sobie na tę pozycję.

Superbohater prosto z Polski

numer 1883 - 22.11.2017
KINO „Najlepszy” opowieścią na miarę Hollywood
Łukasz Palkowski o spełnianiu marzeń i drodze „przez trudy do gwiazd” potrafi opowiadać z taką pasją, że jego obrazy mogłoby z powodzeniem uzupełniać kursy motywacyjne. Tak było w wypadku „Bogów”, podobnie jest z „Najlepszym”, filmem ukazującym niesamowitą historię polskiego triathlonisty Jerzego Górskiego.

DNA Miłoszewskiego

numer 1879 - 17.11.2017
KSIĄŻKA Jak zawsze wciągająca lektura

Zygmunt Miłoszewski zapisał się w segmencie najnowszej literatury polskiej przede wszystkim trylogią poświęconą prokuratorowi Szackiemu. Znakiem rozpoznawczym autora stał się z kolei publicystyczny drugi plan powieści, w którym wybrzmiewały mocno (i nie zawsze celnie) postawione tezy.

Clooney jedzie na przedmieścia

numer 1873 - 09.11.2017
PREMIERA „Suburbicon” – czarna komedia z zabarwieniem politycznym
Wchodzący w piątek do kin „Suburbicon” to utrzymana w gatunkowych ramach czarna komedia George’a Cloo­neya, który we współpracy z braćmi Coen serwuje widzom przyzwoitą dawkę humoru.

Wszystkie demony Aronofsky’ego

numer 1872 - 08.11.2017
KINO Wiadro pomyj wylanych na tych, którzy wierzą w Boga
Początkowo można było odnieść wrażenie, że dystrybutorzy popełnili błąd, określając „Mother!” jako horror. Ale po dobrnięciu do finału mamy potwierdzenie, że film Aronofsky’ego to rzeczywiście horror – dla widza. 

​Nagrody Towarzystwa Patriotycznego rozdane

numer 1871 - 07.11.2017
GRATULUJEMY Antoni Macierewicz, Bohdan Urbankowski oraz twórcy filmu „Niezwyciężeni” otrzymali w niedzielę nagrody „Żeby Polska była Polską”. Statuetki przedstawiające husarzy przyznawane są od sześciu lat przez Towarzystwo Patriotyczne Jana Pietrzaka.

Materialny i duchowy testament

numer 1863 - 27.10.2017
ZABYTKI Rocznicowe wotum w Guzowie zrealizowane

Cała symbolika tego projektu i fakt, że kamień węgielny będzie wmurowany w przeddzień 100. rocznicy niepodległości Polski, wpisuje się w historię rodziny Sobańskich i idee naszych przodków – mówi w rozmowie z „Codzienną” Michał Sobański, współinicjator budowy kościoła w Guzowie.

Opera Królewska odlicza dni do startu

numer 1860 - 24.10.2017

MUZYKA Idea Polskiej Opery Królewskiej narodziła się już czterdzieści lat temu. Dlatego cieszę się, że w końcu mogę sfinalizować swój zamysł, i to w tak ekspresowym tempie oraz w otoczeniu tak znakomitych artystów – mówił podczas poniedziałkowej konferencji Ryszard Peryt, dyrektor nowo powstałej z inicjatywy resortu kultury Polskiej Opery Królewskiej.

Piękny Władek, charyzmatyczny Andrzej

numer 1857 - 20.10.2017
KINO Premiera wstrząsającego „Ach śpij, kochanie”


Klapa zamiast klapsa

numer 1854 - 17.10.2017
INSTYTUCJE KULTURY Studenci uczelni artystycznych protestowali ws. PISF-u


Współczesne wielbienie Pana

numer 1850 - 12.10.2017
PŁYTA Debiutancka płyta grupy owca pt. „Chwały” to porządna dawka elektroniki okraszona ewangeliczną treścią. Słowem – do tańca i do różańca.

Legalna blondynka kończy czterdziestkę

numer 1848 - 10.10.2017

KINO Film „Wszyscy moi mężczyźni” z Reese Witherspoon w zamiarze miał być ciepłą komedią o współczesnych dylematach wkraczającej w dojrzałość kobiety. Zamiast tego widzowie otrzymują nudnawą opowieść bez fabuły i puenty. Choć na gwiazdę „Legalnej blondynki”, mimo upływu lat, nadal miło popatrzeć.