Wojciech Mucha

„Kaczyzm” jest lepszy od nadgorliwości

numer 1626 - 18.01.2017
Obóz niepodległościowy powinien na każdym poziomie śrubować i narzucać standardy, a nie dostosowywać się do brudnych reguł, które znaliśmy przez lata hegemonii poprzedniej ekipy. Jeśli mamy poczucie, że racja jest po naszej stronie, to nie powinniśmy jej pomagać brudnymi trikami i podbijać retoryką.

Jak KOD przegrał bitwę o Żagań

numer 1624 - 16.01.2017
Latający cyrk Komitetu Obrony Demokracji dotarł do Żagania, gdzie postanowił dać występ przy okazji uroczystości związanej z powitaniem żołnierzy amerykańskich przybyłych do Polski w ramach wzmocnienia wschodniej flanki Paktu Północnoatlantyckiego.

Nowocześni targowiczanie

numer 1623 - 14.01.2017
„Tak, my ciągle uważamy, że w Polsce odchodzimy od państwa prawa, państwa demokratycznego” – powiedział jeden z posłów Nowoczesnej, gdy w programie „Minęła 20” w TVP Info prowadzący Michał Rachoń zacytował fragment aktu założycielskiego konfederacji targowickiej i zapytał, czy wciąż jest aktualny.

Gdańska „Caryca” w czeskim filmie

numer 1622 - 13.01.2017
Przesłuchanie sędzi Anny Skupnej, prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku, jest kolejną odsłoną spektaklu pt. „Nie wiem, nie wiedziałem, nie zdawałem sobie sprawy”. Czy ten czeski film, w którym zdaje się grać większość stających przed komisją ds. afery Amber Gold, nie jest jedynie teatrzykiem dla naiwnych?

Gen hucpy i autodestrukcji

numer 1620 - 11.01.2017
Grzegorz „Zniszczę Cię” Schetyna włączył chyba tryb autodestrukcji. Kolejne wolty lidera Platformy, który wczoraj po raz kolejny nie zdecydował się zasiąść do negocjacji w sprawie rozwiązania „kryzysu sejmowego”, pokazują, że z dawnego rozgrywającego największej partii opozycyjnej pozostał jedynie cień lidera. Podąża za nim w kompromitującym stylu Ryszard Petru.

Przewietrzyć Polskę – praktycznie

numer 1618 - 09.01.2017
W Polsce ludzie się duszą. Jednak wbrew temu, co opowiadają posłowie opozycji, nie jest to wina rzekomego zagrożenia demokracji, a bardzo złej jakości powietrza. Wczoraj w kilku największych miastach Polski (Warszawa, Łódź, Kraków, Katowice, Kielce) wystąpiło tak duże stężenie pyłów, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zalecał pozostanie w domach.

Kijowski pasztet z Belzebubem

numer 1617 - 07.01.2017
Dynamika „samoorania” się opozycji jest tak duża, że nie sposób mieć pewności, że opisując aktualny stan rzeczy, nie jesteśmy już do tyłu, jeśli chodzi o kolejne odcinki sitcomu z ulicy Wiejskiej.

Opozycji droga do autodestrukcji

numer 1616 - 05.01.2017
Złośliwi obserwatorzy mówią, że jeśli prezes PiS-u Jarosław Kaczyński miałby wymyślić sobie przeciwników politycznych, nawet jego osławiony „zmysł stratega” nie zdołałby wykreować takich ludzi jak Ryszard Petru czy Grzegorz Schetyna.

Ciekawe czasy. Niestety

numer 1608 - 27.12.2016
Zamordowanie rosyjskiego ambasadora w Turcji. Wzmożenie działań wojennych w okupowanym przez Moskwę Donbasie, odbicie Aleppo, wreszcie katastrofa wojskowego Tu-154 ze słynnym Chórem Aleksandrowa na pokładzie i idące w świat informacje o alertach terrorystycznych na głównych moskiewskich dworcach. To za dużo jak na kilka dni. Nawet jak na Rosję.

Pamiętajmy o Bohaterze

numer 1607 - 24.12.2016
W propagandowej broszurze Państwa Islamskiego „Rumiyah”, która kolportowana jest w internecie, można znaleźć szczegółowy opis tego, jak przygotować zamach terrorystyczny przy użyciu ciężarówki. Opisane są w niej takie detale jak ten, by do masakry używać samochodów z osiami o podwójnych kołach, by „zminimalizować ryzyko, że ktoś ocaleje”.

Bój o prymat w głupocie

numer 1607 - 24.12.2016
„Zróbmy to szybko, zanim dojdzie do nas, że to bez sensu” – ta maksyma popularnego Króla Juliana z bajki o „Pingwinach z Madagaskaru” zdaje się przyświecać osiadłym w sali plenarnej Sejmu RP politykom Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. W tym bezsensie jest jednak coś jeszcze – jest on swoistą walką o tytuł „lidera opozycji”. Równie zresztą bezsensowną.

Czas politycznych chirurgów

numer 1602 - 19.12.2016
Z jednej strony precyzyjne uderzenia w układy mafijne i styk polityki i biznesu. Z drugiej nieskoordynowane działania na szczeblu informacyjnym i niezrozumiałe z punktu widzenia logiki otwieranie kolejnych, mniejszych frontów. Politycy partii rządzącej powinni zdać sobie wreszcie sprawę, o co toczy się gra i jakiej precyzji wymaga.

Układ rolnika i sędziego

numer 1600 - 16.12.2016
Kiedy przed sejmową komisją śledczą toczy się serial „układu gdańskiego”, afery Amber Gold, na jaw wychodzą fakty z południa Polski, gdzie grupa sędziów uczyniła sobie stałe i bardzo intratne źródło dochodu z lewych zleceń i korupcji. Zlecenie od sądu otrzymał np. pewien rolnik spod Krakowa, który firmę założył trzy dni przed jego otrzymaniem.

Nie stwarzać poczucia symetrii

numer 1599 - 15.12.2016
Manifestacje, które we wtorek odbyły się w Warszawie, pokazały po raz kolejny kondycję ideową, moralną i intelektualną „totalnej opozycji”. Warto jednak zwrócić uwagę na to, co może umknąć w oburzeniu na podrygi „totalnych” i ich przyjaciół z dawnego systemu. Nie ma tam z kim i o czym rozmawiać. I nie należy w żaden sposób próbować.

Esbecja 2016

numer 1598 - 14.12.2016
Patrząc na zdewastowany przez „nieznanych sprawców” pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku, pomnik sprofanowany tak, aby – w zamyśle autorów tego haniebnego czynu – sprowadzić podejrzenie na sympatyków Prawa i Sprawiedliwości, trudno nie wpaść w bezsilną złość.

Zobaczmy ich z bliska

numer 1596 - 12.12.2016
„Panie Schetyna, pętla się zaciska, kup pan scyzoryk. Zawsze będzie można się odciąć. Ale puki co to dawaj pan na protest 13.12” (pisownia oryginalna). Ten skomplikowany pod względem gramatyki, ortografii i przekazu wywód to słowa płk. Adama Mazguły, którymi ów zwrócił się na Twitterze do szefa PO.

Otworzyć „kościół krakowski”

numer 1595 - 10.12.2016
Czwartkowa informacja, że to właśnie abp Marek Jędraszewski zajmie miejsce abp. Stanisława Dziwisza na stanowisku metropolity krakowskiego, wywołała burzę. Jednak nie w Krakowie, ale w krakówku. Pokazuje to szerszy, od dawna sygnalizowany problem tzw. kościoła krakowskiego.

Nieświadomość medialna

numer 1592 - 07.12.2016
Co posiedzenie komisji, to nowe bon moty świadków. „Nie miałem świadomości medialności tej sprawy. Telewizji od kilku lat nie oglądam” – wyznał wczoraj przesłuchiwany przed sejmową komisją ds. wyjaśnienia afery Amber Gold były rzecznik dyscyplinarny Prokuratury Generalnej Jacek Radoniewicz. Cóż, nie od dziś wiadomo, że kto nie ogląda telewizji, ten prowadzi żywot spokojny i ustabilizowany.

Towarzysze z bezpieczeństwa wracają do gry

numer 1591 - 06.12.2016
Dążenie do konfrontacji ulicznej jest planowane przez opozycję w zasadzie od momentu, w którym Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory parlamentarne. To wówczas stało się jasne, że bez wykreowania poważnego podziału społecznego beneficjenci byłej (i jak się okazuje jeszcze poprzedniej) władzy nie mają co marzyć o utrzymaniu dotychczasowych wpływów.

Cisza nie robi polityki

numer 1589 - 03.12.2016
Czy można mówić o unii bałtycko-czarnomorskiej bez Polski, za to z przedstawicielami Rosji? Okazuje się, że tak. Czy w ważnej dyskusji na temat historii Polski i Ukrainy może zabraknąć historyków z IPN-u i polityków obozu rządzącego? Niestety tak.