Wespazjan Wielohorski

Terroryści z Rosji testują broń na Ukrainie

numer 1483 - 29.07.2016
KIJÓW Jak poinformował sekretarz generalny Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksandr Turczynow, oddziały powiązane z prorosyjskimi terrorystami wykorzystują okupowane tereny Donbasu do testowania nowych rodzajów broni.

Są metody na „samotnych wilków”

numer 1481 - 27.07.2016
BEZPIECZEŃSTWO Po atakach terrorystycznych w Nicei i Würzburgu Unia Europejska zainteresowała się izraelskimi technologiami monitorowania mediów społecznościowych w celu wyławiania „samotnych wilków” na podstawie ich aktywności w sieci.

Stan wyjątkowy w Turcji

numer 1477 - 22.07.2016
ANKARA Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan wprowadził w kraju stan wyjątkowy, który ma obowiązywać przez trzy miesiące. Według tureckiego lidera krok ten jest podyktowany koniecznością neutralizacji zagrożeń związanych z próbą nieudanego zamachu stanu.

Ataki terrorystyczne w Erywaniu i Ałma Acie

numer 1474 - 19.07.2016
KAUKAZ–AZJA ŚRODKOWA W ciągu dwóch dni w Armenii i Kazachstanie zaatakowano jednostki policji. Są zabici i ranni. Aresztowano 200 armeńskich opozycjonistów, którym zarzuca się powiązania z terrorystami. Dla Kazachów zaś był to już drugi zamach w ciągu tego lata.

Koniec epoki „strażników republiki”

numer 1473 - 18.07.2016
GENEZA KONFLIKTU Armia turecka odgrywała w państwie szczególną rolę od czasu proklamowania republiki w 1923 r. Kemal Atatürk, który po klęsce Turcji w I wojnie światowej przeciwstawił się rozbiorowi kraju i wygrał wojnę o niepodległość, w przekształcaniu państwa na modłę zachodnią oparł się na siłach zbrojnych. Niepowodzenie weekendowego puczu może oznaczać koniec jego idei.

Schwytano kolejnych rosyjskich dywersantów

numer 1472 - 16.07.2016
DONBAS Na ukraińskich portalach opublikowano film z przesłuchania wziętego do niewoli rosyjskiego oficera, który dowodził grupą dywersyjną w obwodzie ługańskim. Rosjaninowi grozi 15 lat więzienia za prowadzenie działań terrorystycznych na terytorium Ukrainy.

Papież Franciszek i patriarcha Cyryl odwiedzą Białoruś

numer 1468 - 12.07.2016
Podczas uroczystości z okazji 25-lecia utworzenia archidiecezji mińsko-mohylewskiej arcybiskup Wiednia kard. Christoph Schönborn stwierdził, że Białoruś może odegrać rolę pośrednika między Kościołem katolickim a rosyjską Cerkwią. W

Dyplomatyczny sukces Kijowa

numer 1462 - 05.07.2016
UKRAINA Nasza aktywna dyplomacja na arenie europejskiej przyniosła efekty. Bruksela pokazała solidarność z Ukrainą i przedłużyła po raz kolejny nałożone na Rosję sankcje – skomentował decyzję Rady Europejskiej prezydent Petro Poroszenko. W niedzielę potwierdzono także spotkanie podczas szczytu NATO w Warszawie głowy Ukrainy z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Skazani za ujawnienie afery

numer 1460 - 02.07.2016
Sąd w Luksemburgu wydał wyrok w sprawie afery LuxLeaks, czyli wycieku dokumentów, w którego wyniku ujawniono schemat unikania podatków przez światowe korporacje. Współtwórcą luksemburskiego raju podatkowego miał być obecny przewodniczący KE, a wcześniej premier Luksemburga Jean-Claude Juncker.

Wpadła rosyjska mafia w Katalonii

numer 1458 - 30.06.2016
HISZPANIA Podczas przeprowadzonej we wtorek operacji hiszpańskiej policji skierowanej przeciw działającej w Katalonii rosyjskiej mafii zatrzymano sześciu obywateli Rosji. Według hiszpańskiej prasy przestępcy mieli powiązania z politykami z kremlowskiej partii Jedna Rosja.

Dyplomaci z USA na celowniku Rosji

numer 1457 - 29.06.2016
SKANDAL Jak informuje amerykański dziennik „Washington Post”, rosyjski wywiad i tajne służby FR od dłuższego czasu prześladują dyplomatów z USA, zarówno w Moskwie, jak i w innych europejskich stolicach. Przedstawiciele władz Kremla odrzucają jednak oskarżenia o stosowanie tego typu praktyk.

Kreml chce monopolu na prawosławie

numer 1455 - 27.06.2016
CERKIEW Dziś kończy się Wszechprawosławny Sobór na Krecie. Brali w nim udział zwierzchnicy 10 z 14 kościołów lokalnych. Zabrakło przedstawicieli Cerkwi gruzińskiej, bułgarskiej, antiocheńskiej i rosyjskiej. Jednak ze słów rzecznika soborowego sekretariatu, abp. Hioba, wynika, że ustalenia soboru będą obowiązywały wszystkich.

Rosja osiągnęła sportowe dno

numer 1453 - 24.06.2016
Po haniebnej postawie reprezentacji Rosji na Mistrzostwach Europy we Francji nawet najbardziej zagorzali kibice, czyli przedstawiciele władz Kremla i przyjaciele prezydenta Władimira Putina, nie szczędzą gorzkich słów pod adresem piłkarzy. Zawodnikom najbardziej oberwało się po ostatnim grupowym meczu, przegranym z Walią 0:3.

Sobór podzielił prawosławnych

numer 1450 - 21.06.2016
KRETA W poniedziałek oficjalnie rozpoczął obrady pierwszy od czasu schizmy, czyli rozłamu w chrześcijaństwie na Kościół wschodni i zachodni w 1054 r., Sobór Wszechprawosławny. W tym ważnym dla wschodniego chrześcijaństwa wydarzeniu nie bierze udziału Cerkiew rosyjska.

Politycy UE garną się do Putina

numer 1449 - 20.06.2016
W czasie zakończonego w sobotę Forum Ekonomicznego w Petersburgu kwestie gospodarczo-finansowe zeszły na dalszy plan. Za dyplomatyczne zwycięstwo Kreml uznał w szczególności przyjazd sekretarza generalnego ONZ-etu Ban Ki Muna, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera oraz premiera Włoch Mattea Renziego.

Łagier za zdradę tajemnic Cerkwi

numer 1447 - 17.06.2016
MOSKWA Rosyjski sąd skazał pracownika moskiewskiego patriarchatu na 12 lat pozbawienia wolności za ujawnienie obcemu wywiadowi tajemnic rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Skazany, który kilka lat temu został przez Patriarchat Moskiewski wysłany na placówkę do Kijowa, był oficerem rosyjskich tajnych służb.

Patriarcha Konstantynopola zirytował Moskwę

numer 1444 - 14.06.2016
Konflikt między Patriarchatem Moskiewskim a ekumenicznym patriarchą Konstantynopola stawia pod znakiem zapytania zaplanowany na czerwiec wszechprawosłany sobór na Krecie. Na przeszkodzie stoją polityczne ambicje rosyjskich duchownych i ich walka o rząd dusz na Ukrainie.

„Bratnia pomoc” Rosji dla Kazachów

numer 1439 - 08.06.2016
W najbliższych dniach, po starciach w kazachskim Aktobe, minister obrony Rosji Siergiej Szojgu ma odwiedzić Kazachstan i Turkmenistan – dowiedziały się rosyjskie media. Zachowanie Moskwy tymczasem wywołuje podejrzenia o prowadzenie podwójnej gry w celu destabilizacji regionu.

Islamiści czy „zielone ludziki”?

numer 1438 - 07.06.2016
W niedzielę i poniedziałek w kazachskim mieście Aktobe doszło do walk z uzbrojoną grupą terrorystów. Odpowiedzialność za akt terroru wzięła na siebie Armia Wyzwolenia Kazachstanu, pozycjonująca siebie jako „przeciwników dyktatury Nursułtana Nazarbajewa”.

Putin, Twitter i wojna informacyjna

numer 1436 - 04.06.2016
CENZURA W ostatnich dniach władze serwisu społecznościowego Twitter zablokowały na kilka godzin dostęp do satyrycznego profilu wyśmiewającego politykę prezydenta Rosji Władimira Putina.