Wespazjan Wielohorski

Wpadka rosyjskiego szpiega

numer 1430 - 28.05.2016
WŁOChY W Rzymie doszło do spektakularnego zatrzymania oficera portugalskiego wywiadu, który okazał się rosyjskim szpiegiem, oraz funkcjonariusza rosyjskich służb, któremu Portugalczyk przekazywał tajemnice NATO i UE. Służby ujawniły informacje o zatrzymaniu dopiero po kilku dniach.

Bohaterka wróciła do ojczyzny

numer 1429 - 27.05.2016
W środowe popołudnie ukraińska nawigatorka Nadia Sawczenko, po blisko dwóch latach spędzonych w rosyjskim więzieniu, wróciła na Ukrainę. Na lotnisku czekała na nią rodzina, znajomi oraz przedstawiciele władz w Kijowie, na czele z prezydentem Petro Poroszenką. – Odzyskamy Krym i Donbas, tak jak odzyskaliśmy naszą bohaterkę – powiedział prezydent Ukrainy. Wespazjan Wielohorski

Rosja ćwiczy w Naddniestrzu

numer 1422 - 18.05.2016
TYRASPOL W kontrolowanym przez Moskwę separatystycznym regionie Mołdawii, Naddniestrzu, rosyjskie oddziały prowadzą ćwiczenia, w których bierze udział 500 żołnierzy i ok. 100 pojazdów wojskowych.

Putin grzebie media nieprzychylne władzy

numer 1419 - 14.05.2016
MOSKWA MSW Rosji wszczęło śledztwo przeciwko holdingowi medialnemu RBK, należącemu do miliardera Michaiła Prochorowa. Oficjalnie sprawa ma dotyczyć rzekomych oszustw finansowych. Obserwatorzy są jednak zdania, że jest to zemsta za publikowanie przez RBK historii osób z otoczenia Władimira Putina.

Erdoğan: Niech nas Unia nie poucza

numer 1418 - 13.05.2016
ANKARA Unia Europejska uzależniła zniesienie wiz dla Turków od zmiany przez władze w Ankarze ustaw antyterrorystycznych. Turecki prezydent nazywał europejskie żądania „czarną komedią”.

Włosi chcą wyjść z Unii

numer 1415 - 10.05.2016
SONDAŻ Włosi, Francuzi i Niemcy są bardziej eurosceptyczni niż Polacy – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Ipsos-MORI. Prawie połowa ankietowanych w ośmiu dużych krajach Unii Europejskiej opowiedziała się za przeprowadzeniem referendum w sprawie pozostania w UE.

Pierwszy start rakiety z kosmodromu Wostocznyj

numer 1408 - 30.04.2016
KOSMOS Putin, dla którego inauguracja nowego rosyjskiego kosmodromu miała być propagandowym triumfem, wściekł się z powodu przesunięcia startu rakiety w wyniku problemów technicznych. Rakietę ostatecznie wystrzelono w czwartek z jednodniowym opóźnieniem.

Afera z udziałem Junckera

numer 1406 - 28.04.2016
KORUPCJA We wtorek przed sądem w Luksemburgu stanęli oskarżeni w sprawie afery LuxLeaks – największego, do czasu Panama Papers, wycieku dokumentów, w którego wyniku ujawniono schemat unikania podatków przez wielkie światowe korporacje.

Zwabić Łukaszenkę na stronę Zachodu

numer 1403 - 25.04.2016
MIŃSK Podczas corocznego orędzia wygłaszanego do parlamentu i narodu białoruskiego Aleksandr Łukaszenka przedstawił m.in. wizję stosunków międzynarodowych i pozycji Białorusi w Europie. Mińsk ponownie „puszcza oko” w stronę Warszawy.

USA wzmocnią siły kosmiczne

numer 1401 - 22.04.2016
GWIEZDNE WOJNY Amerykańskie siły zbrojne potrzebują satelitów, aby dowodzić żołnierzami, naprowadzać na cele bombowce czy kierować dronami. Przeprowadzone we wrześniu ub.r. ćwiczenia wykazały, że flota kosmiczna USA jest przerażająco podatna na ataki ewentualnego przeciwnika.

Fiasko rosyjskiego embarga

numer 1400 - 21.04.2016
SANKCJE Rosjanie przyznają, że embargo na zachodnie produkty żywnościowe, które miało stanowić odpowiedź na nałożone na Rosję sankcje, okazało się nieefektywne.

Władca Kremla wysłuchał poddanych

numer 1396 - 16.04.2016
W czwartek Władimir Putin po raz 14. uczestniczył w corocznej „Gorącej linii”, czyli transmitowanej przez największe państwowe telewizje telekonferencji, podczas której odpowiadał na „spontaniczne” pytania Rosjan.

Tajna armia prezydenta Rosji

numer 1394 - 14.04.2016
Prezydent Rosji tworzy zakonspirowane grupy bojowe wyszkolone w walce, wręcz gotowe do prowadzenia operacji w Europie – informuje niemiecki „Bild”. Autorem tych rewelacji jest ekspert od spraw Rosji i biograf Putina Boris Reitschuster, który dotarł do raportów wywiadu dotyczących rosyjskiej infiltracji.

Niemcy na celowniku islamistów

numer 1392 - 12.04.2016
BERLIN Państwo Islamskie ma zamiar przeprowadzić ataki w Niemczech, a zagrożenie jest „bardzo poważne”, powiedział w wywiadzie dla „Welt am Sonntag” szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji (BfV).

Mroczna przeszłość Associated Press

numer 1383 - 01.04.2016
Nowy polski rząd nie cieszy się sympatią korespondentów agencji Associated Press. W materiałach dotyczących Polski mówi się o przejęciu władzy przez „nacjonalistów”. Jak donosi brytyjski „Guardian”, te oskarżenia brzmią mało wiarygodnie w wykonaniu przedstawicieli AP, która współpracowała i współpracuje z totalitarnymi reżimami.

Teczka, której boi się Kreml

numer 1382 - 31.03.2016
Od kilku dni rosyjskie media spekulują na temat zawartości teczki, której podczas zeszłotygodniowej wizyty w Moskwie nie wypuszczał z ręki sekretarz stanu USA John Kerry. Mogły w niej się znajdować materiały kompromitujące rosyjskie władze.

Rosja zostaje w Syrii

numer 1380 - 29.03.2016
DAMASZEK Mimo głośniej zapowiedzi Władimira Putina o wycofaniu Rosji z udziału w wojnie domowej w Syrii, rosyjscy wojskowi pozostają w kraju. Ponadto nie ograniczają się do uderzeń z powietrza. Moskwa przyznała się wreszcie do obecności tam rosyjskich wojsk lądowych.

Roszady na stanowisku premiera

Numer 1377 - 24.03.2016
KIJÓW Po spodziewanej dymisji Arsenija Jaceniuka ze stanowiska premiera nowym szefem gabinetu miałby zostać przewodniczący Rady Najwyższej Wołodymyr Hrojsman.

Pięć gatunków rosyjskich trolli

Numer 1365 - 10.03.2016
Celem ofensywy propagandowej Kremla, prowadzonej za pośrednictwem armii tzw. trolli internetowych, jest uzyskanie wpływu na opinię publiczną w krajach Zachodu – stwierdza brytyjska gazeta „Observer”. Medium publikuje analizę opartą na danych natowskiego Centrum Doskonalenia Komunikacji Strategicznej w Rydze.

Rok od zamordowania Niemcowa

Numer 1355 - 27.02.2016
ROSJA W sobotę rosyjscy opozycjoniści zbiorą się w centrum Moskwy, by uczcić pamięć zamordowanego lidera opozycyjnej partii PARNAS Borysa Niemcowa. Podobna manifestacja odbędzie się w Petersburgu. Tego dnia minie rok od zabójstwa, którego zleceniodawców dotąd nie udało się ustalić.

Konkursy

» Regulamin konkursu: "Wygraj podwójny bilet na koncert chopinowski!"

Nasz Facebook


Nasz Twitter