Maciej Marosz

Sędzio, możesz kraść!

numer 1978 - 17.03.2018
Sąd Najwyższy uznał, że sędzia może kraść i nadal skazywać ludzi, również za kradzieże. Sąd dyscyplinarny SN zmienił wyrok usuwający z zawodu sędziego Pawła M., który ukradł element wkrętarki. Obrońca sędziego korzystał z utartej ścieżki – sędzia zabrał rzecz ze sklepu przez „roztargnienie” i „z przepracowania”. Sędziowie SN uznali, że sprawę załatwi kara finansowa.

​Sędziowie się łamią

numer 1977 - 16.03.2018
TEMIDA To porażka elit sędziowskiej nadzwyczajnej kasty. Grupie sędziów jednego z warszawskich sądów rejonowych nie udało się zebrać głosów, aby przeforsować uchwałę uderzającą w rządowe reformy wymiaru sprawiedliwości.

​Udawanie sądów dyscyplinarnych

numer 1976 - 15.03.2018
PRAWO Oto, jak działały sądy dyscyplinarne III RP. Organ przy Krajowej Radzie Sądownictwa nadzorujący wszystkie postępowania dyscyplinarne nie wie nawet, ilu sędziów do tej pory ukarano.

Sędzia SN z wierchuszki PZPR-u

numer 1975 - 14.03.2018
AFERA Jak ustaliliśmy, sędzia Henryk Pietrzkowski, o którym zrobiło się głośno w czasie ujawnienia afery z 2008 r., wykrytej przez CBA w Sądzie Najwyższym, w przeszłości robił nie tylko zawodową karierę. W PRL-u
równolegle z jego awansami w sądach rozwijała się jego działalność w partyjnym aparacie władzy.

Prezydent Łodzi skazana

numer 1974 - 13.03.2018
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska została uznana przez sąd pierwszej instancji za winną poświadczenia nieprawdy dla uzyskania kredytu. Sąd zrezygnował z wymierzenia jej kary pozbawienia wolności. Skazał ją na grzywnę. W ten sposób pozostawił jej otwartą drogę do kandydowania w wyborach samorządowych i ewentualnej reelekcji.

​Lustrowany Kratiuk i kuźnia czerwonych kadr

numer 1974 - 13.03.2018
Esbecja Andrzej Kratiuk, prezes rady Fundacji Jolanty Kwaśniewskiej „Porozumienie bez barier”, nazwał komunistyczną Szkołę Główną Planowania i Statystyki (dzisiejsza Szkoła Główna Handlowa) najlepszą uczelnią ekonomiczną Polski, bo kadrą byli tam Leszek Balcerowicz, Józef Oleksy i Dariusz Rosati.

​Trzaskowski – chłopiec na posyłki feministek

numer 1972 - 10.03.2018
POLITYKA Kandydat Platformy na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski dał próbkę tego, jak wyglądałaby jego ewentualna prezydentura. Stara się wypromować jako kandydat feministek, lansując się w programie Krytyki Politycznej.

Medioznawca SLD skutecznie zlustrowany

numer 1971 - 09.03.2018
PRAWO Sąd apelacyjny nie miał wątpliwości – uznał, że człowiek mediów z ekipy SLD Stanisław Jędrzejewski to kłamca lustracyjny. W czasie swojej współpracy z SB informował ją o głosach słuchaczy radia w sprawie porwania i zamordowania przez bezpiekę bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Pułkownik dzikiej reprywatyzacji

numer 1967 - 05.03.2018
Zeznania prokuratora i współpracownika służb specjalnych PRL‑u i III RP, który stanął w roli świadka przed komisją weryfikacyjną, zszokowały opinię publiczną. Szokować może też PRL-owska przeszłość tego kuratora kamienic, który za rządów Donalda Tuska objął kluczową funkcję w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

Przykład Wyklętych dla teraźniejszości

numer 1966 - 03.03.2018
„Cześć i chwała bohaterom!”, „Chwała Niezłomnym, naszym przewodnikom w drodze do niepodległości” – te i podobne hasła rozbrzmiewały w piątek w Sejmie podczas konferencji poświęconej Żołnierzom Wyklętym.

WRON zdegradowany

numer 1965 - 02.03.2018
Rząd przyjął projekt ustawy degradacyjnej. To kolejny krok ku odebraniu stopni wojskowych członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i innym komunistycznym zbrodniarzom.

Absolwent sowieckiego MGIMO wspiera Sikorskiego

numer 1964 - 01.03.2018
WOKANDA W procesie wytoczonym przez byłego szefa MSZ-etu Radosława Sikorskiego byłemu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu zeznawał zaufany ministra Jarosław Bratkiewicz wyszkolony w sowieckiej kuźni kadr służb specjalnych MGIMO.

Powstrzymać agresję wobec wiary

numer 1963 - 28.02.2018
Feministka, która w 2016 r. zakłóciła mszę św., by sprzeciwić się stanowisku Kościoła wobec aborcji, dopiero po dwóch latach staje przed sądem.

Sędzia o lepkich palcach bez immunitetu

numer 1962 - 27.02.2018
Prokuratura może już bez przeszkód postawić zarzuty sędziemu, który przywłaszczał sobie sprzęt elektroniczny ze znanej sieci supermarketów. Został prawomocnie pozbawiony immunitetu przez Sąd Najwyższy. Obrona domagała się badania psychiatrycznego, podając, że sędzia nie mógł kontrolować swoich czynów.

Zakłócali modlitwę na miesięcznicy

numer 1960 - 24.02.2018
Organizatorzy i uczestnicy kontrmiesięcznic odpowiadają przed sądem za zakłócenie obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej w kwietniu 2017 r. Ich ryki zagłuszały modlitwę zebranych na Krakowskim Przedmieściu.

Więzienie dla Ciastonia i Sasina

numer 1959 - 23.02.2018
Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa skazał komunistycznych generałów MSW Władysława Ciastonia i Józefa Sasina na dwa lata więzienia za zbrodnie komunistyczne będące zbrodniami przeciwko ludzkości. Są winni represjonowania w stanie wojennym opozycjonistów, którzy zostali wysłani za sprawą obu generałów do wojskowych obozów internowania.

​Jubileusz Sądu Najwyższego ze stalinowskimi sędziami

numer 1958 - 22.02.2018
Prawnicy Sąd Najwyższy wydał laurkowe opracowanie o wszystkich sędziach w swojej historii – również tych z czasów stalinizmu i PRL‑u. Prof. Arkadiusz Bereza, wybrany do opracowania dzieła, aktywnie występował przeciw reformom PiS‑u.

Sędzia bierze, nie kradnie

numer 1957 - 21.02.2018
Sąd Najwyższy uniewinnił wczoraj sędziego Mirosława Topyłę, oskarżonego o kradzież starszej kobiecie 50 zł na stacji paliw. Sędzia wyrokiem sądu dyscyplinarnego pierwszej instancji został usunięty z zawodu.

​Sprawa Czempińskiego nadal w prokuraturze

numer 1955 - 19.02.2018
PARAGRAF Prokuratura przedłużyła do końca marca śledztwo przeciwko byłemu szefowi Urzędu Ochrony Państwa gen. Gromosławowi Czempińskiemu oraz innym biznesmenom i prawnikom w związku z nieprawidłowościami przy największych polskich prywatyzacjach – ustaliła „Codzienna”.

​Zbrodniarz komunistyczny z Barczewa przed sądem

numer 1954 - 17.02.2018
WOKANDA Odpowiedzialny za represje wobec więźniów politycznych PRL-u z-ca naczelnika niesławnego więzienia w Barczewie Witold Łuciuk zasiadł na ławie oskarżonych w procesie karnym wytoczonym mu przez pokrzywdzonych opozycjonistów za zbrodnie komunistyczne.